Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 10.09.09   #1
omergul
omergul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2009
Mesajlar: 122
Rep Puani : 10
Standart Mustafa Cemil Kılıç : Alevi Köylerine Yapılan Camiler, Cem Evine Çevrilmelidir!


Mustafa Cemil Kılıç : Alevi Köylerine Yapılan Camiler, Cem Evine Çevrilmelidir!

Alevileri asimile etme yöntemleri arasında yer alan en etkili yollardan biri de Alevi köylerine cami yaptırılması faaliyetidir. Yüzyıllardır cami ve ezan bilmeyen Alevilereiçlerinden devşirdikleri işbirlikçiler yoluyla camiyi ve ezanı dayatmasaygısızlığı, pervasızlığın tiksindirici bir boyutu olarak karşımızdadurmaktadır.
Bin yıldır Arap Emevi emperyalizmine karşı direnen halkımızın son direniş kaleleri olan Alevi köyleri bir bir teslim alınıyor. Arap Emevi ibadethanesi CAMİLER yoluyla Alevi köylerine sokulmakta olan Vahhabi anlayış Milli kimliğimizin düşmanıdır. Bin yıldır anadilinde ibadet eden Alevilere camiler yoluyla Arapça ezanı dayatan zihniyet, yüzlerce yıl önce Horasan’da yüz binlerce mazlum Türkmen’i katleden Emevi işgal komutanı KUTEYBE’nin kılıçla yok edemediği Türkmen kimliğini bu defa başka yollarla ortadan kaldırmaya çalışan zihniyettir.


Ne hazindir ki bu süfli çabanın failleri, Türk – İslam sentezidedikleri ve Türk Milliyetçiliği diye yutturmaya çalıştıkları birideoloji doğrultusunda Arap Emevi İslam kimliğiyle Türk kimliğiniözdeşleştirmeye çalışarak sürdürmekte oldukları faaliyeti, “millibirliği sağlama” adına yaptıklarını bile söyleyebilmektedirler. Budurum, aymazlığa bürünmüş bir ihaneti millete hizmet aldatmasıyla devamettirmekten başka bir şey değildir.
Vahhabi misyonerlik enstitüsü hüviyetini haiz Diyanet İşleriBaşkanlığı, hem yaptığı çalışmalarla hem de açıklamalarıyla Emeviciasimilasyonun karargahı ve komuta merkezi gibi faaliyet göstermektedir.
Alev köylerine yapılan camilerin açılışlarına gövde gösterisiyaparcasına katılan Diyanet İşleri Başkanı ve beraberindeki Arap Emevimisyonerlerini bin yıllık bir öfke ve hınçla izlemekteyim.
Diyanet İşleri Başkanı ve onun paralelinde çalışan kimi İlahiyatçı,milletvekili, araştırmacı, yazar vb. şahıslar; koro halinde; “Cemevleri camilere alternatif olmaz, cem evlerinde yapılan ibadetlercamilerde yapılan ibadetlerin yerini tutamaz, caminin karşısına cemevini, namazın karşısına cemi, Ramazan orucunun karşısına Muharremorucunu çıkaramazsınız.” Diyerek Alevi kimliğini ezmeye, yok etmeye vesöndürmeye ne denli kararlı olduklarını ortaya koymaktadırlar.
Oysa Aleviler; camiye de, namaza da saygılıdırlar. Alevilerin, Sünniibadethanesi olan camilerle ve Sünni ibadeti olan namazla bir sorunuyoktur. Fakat maalesef yukarıda bahsi geçen şahıs ve kurumlarınAlevilerin ibadet yerleri ve ibadet biçimleriyle yüzyıllara dayanan birsorunları vardır.
Bu sorunun sonucu olarak, bir yandan Alevi köylerine camiyaptırırken bir yanda da mevcut cem evlerini camileştirmeye çalışanDiyanet İşleri Başkanlığı, kimi İlahiyat eğitimli Alevileri devşirmeksuretiyle Alevilerle birlikte Aleviliği de Sünnileştirmeye gayretgöstermektedir.
Alevi kökenli kimi şahısların ağzından cami ve namaz propagandasınahız veren Diyanet İşleri Başkanlığına karşı ciddi anlamda direnmeyekararlı Alevi örgütleri de maalesef yok denecek kadar azdır. Bu yöndeçalışma gösteren kimi Alevi kurumları ise imkansızlıklar nedeniylesonuç alıcı bir çaba ortaya koyamamaktadır.
Ne hazindir ki, birkaç ay evvel Sivas’ın bir köyünde bir cem evi,köye atanan imam marifetiyle camiye çevrilmek istenmiştir. Halkıntepkisi üzerine bundan vazgeçilmiştir. Yoğun baskı nedeniyle Anadolu’dabirkaç köyde Aleviler cem evlerinin yanında veya bir üst katında camiolarak kullanılmak üzere mekanlar tahsis etmek zorunda kalmaktadırlar.
Kimi Alevi köy muhtarlarının, Cenazelerimizi kaldıracak dingörevlisi olmadığı için mecburen köyümüze cami yaptırıp imam atanmasınısağlıyoruz, şeklinde yaptıkları açıklamalar, aslında devletiyönetenlerin Alevi yurttaşlarımızı nasıl bir çaresizliğe mahkumettiklerini anlatan açıklamalardır. Bu durum utanç verici bir olaydeğil midir ?
Alevilerin kendi inanç önderlerini yetiştirme imkanlarını bileellerinden alan ve böylece onları Sünni din görevlilerine mecburbırakan bir yönetim anlayışının adil bir anlayış olduğunu kim iddiaedebilir ?
Alevilerin camiye gidip ibadet etmeleri mümkün değildir. Zira;Alevilerin, hilafetlerini meşru kabul etmedikleri Ebu Bekir, Ömer veOsman’ın adları, yaldızlı yazılarla ve süslü, gösterişli yazıstilleriyle yazılıp asılan bir mekanda Aleviler nasıl ibadet edebilir?!!!
Alevilerden bunu talep etmek zulüm değil midir ?
Evet zulümdür !
Aleviler bu talebi yerine getirip o camilere giderek ibadet ederlerse Alevi olmayı sürdürebilirler mi ?
Hayır sürdüremezler !
Camide yapıldığı şekliyle namaz, Alevilerin ibadet şekli midir ki Aleviler namaz çağrılmaktadır ?
Hayır, camilerde yapıldığı şekliyle namaz, Alevilerin ibadet biçimi değildir. Alevilerin ibadeti, ayin – i cemdir.
Artık bu yürek yakan zulümden vazgeçilmeli ve Alevi köylerine yapılan camiler cem evi haline getirilmelidir.
Alevi köylerinde kapıları kilitli ve cemaatsiz yüzlerce camimevcuttur. Eğer o köylerde bu camilerden yararlanmak durumunda olanSünni yurttaşlar yoksa o camiler, köy halkı tarafından derhal cem evineçevrilmelidir. Bu, onların en doğal hakkıdır. Zira o camilerinyapılması için gerekli olan kaynak, halkın ödediği vergilerdensağlanmaktadır. Halk kendi verdiği vergilerle yapılan camileri, kendiinançlarına uygun ibadet mekanları haline getirme hakkına da sahiptir.
Bunun tersini iddia etmek ve böyle bir girişimin ülkeye zararvereceğini ileri sürmek Aleviler ve Alevi talepleri üzerinde psikolojikbaskı oluşturmaktır.
Mazlumiyetin en koyusuna mahkum edilen Alevi yurttaşlarımız,üzerlerindeki zulmün daha da artmaması için bu gibi konularda susmayıtercih etseler de, bu satırların yazarı olarak şahsım Sünni gelenektengelen biri olmam hasebiyle ve Türkçü kimliğimden güç alarak yücepeygamberimiz Hazreti Muhammed’in;
“ Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.” Hadisi gereği susmamayı imanımın icabı addediyorum.
Zulme rıza göstermeyeceğim. Zira zulme rıza göstermek zalime boyun eğmektir, onunla ortaklık kurmaktır.
Zalimlerden olmamam için basiretimi açan rabbime hamd olsun !
Türk evine gelesin, hem çü Nesimi olasın.
Bir gün ola diyesin, cübbe vü destar nedir ?
Diyerek bizi Türkçe ibadet edilen Türk evine yani cem evine çağıran Nesimi hazretlerinin himmeti üzerimize olsun !
MUSTAFA CEMİL KILIÇ
Sponsor Reklamlar

omergul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mustafa Cemil Kılıç kepenekli çoban Alevi Kitaplari 8 02.12.12 14:10
Camiler Allah'ın evi midir? Deniz Sorularla Alevi'lik 7 26.08.12 23:45
Sana Senden ola - Gökhan Kılıç ayvaz58 Türkü ve Ezgi Video Bölümü 0 23.12.10 04:20
Uzaylı Evine Gelse Tepkin Ne Olur? Asi_Kardelen Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 10 06.05.10 18:50
Alevi fedarasyonundan Ahmet Türk'e Yapılan Saldırıyı Kınıma mesaji Alevi Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 0 16.04.10 01:20
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2