Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen pirdesur

Seçenekler
Alt 25.06.11   #1
miSbon
miSbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: boş
Rep Puani : 13
Standart Atam Madem Türk Devleti Kurdun Kürtleride Kovsaydın

Engin Ardıç Atatürk'e köşesinden seslendi.

Sabah Gazetesi'nin sivri dilli kalemi Engin Ardıç köşesinden Mustafa Kemal Atatürk'e seslendi.. Atatürk'ün ulus-devlet kurma hedefinde olduğunu hatırlatan Ardıç, 'Bu katıksız bir Türk devleti olacaktı. Türkler kendi kendilerini yönetmeyi pek de bilmedikleri için "onların okumuş yazmış kesimi" olan bürokrasi tarafından yönetileceklerdi, tek bir parti kurulacaktı, herşey emir ve komuta zinciri içinde yürüyecekti, falan filan. Bunu anladım paşam da, o ulus-devlete niçin "başkalarını" da kattınız? İmparatorluğun birçok halkı kopup gitmişti...' diye yazdı..

İşte Engin Ardıç'ın 'Niçin aldınız paşam?' başlıklı o yazısı
Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya sesleniyorum... Gerçi bazı bürokratlar Atatürk demeyince kızıyorlar, sanki gerçek adı Mustafa Kemal Paşa değildi de, Ahmet Selahattin Paşa'ydı...
Olsun, artık o bürokratları kimse ciddiye almıyor (bazıları da kodeste)... Ben de otuzlu yılların Atatürk'üne değil, cumhuriyeti kuran Gazi Paşa'ya birkaç şey sormak istiyorum.
BEN NİYE SORU YÖNELTEMİYOR MUŞUM

Birileri onu kaldırıp yeniden Samsun'a götürmeyi ciddi olarak düşünebiliyorlar da, ben niçin kendisine soru yöneltemeyecekmişim, değil mi efendim?
Paşam, sizin bir "düşünce sisteminiz" olduğu söyleniyor.
Böyle bir sistem yok, "ilkeleriniz" var, onları sonradan bir sisteme oturtup kalıplaştırmak, dondurmak istemişler.
İlkeleriniz arasında, batmış bir imparatorluğun enkazından, "kurtarabildiğiniz"kadar kısmından bir "ulus-devlet" çıkarmak ve onu hızla ve geriye dönülmeyecek biçimde çağdaşlaştırmak vardı (aslında ilkelerinizin bütün özü buydu)...
Bu katıksız bir Türk devleti olacaktı. Türkler kendi kendilerini yönetmeyi pek de bilmedikleri için "onların okumuş yazmış kesimi" olan bürokrasi tarafından yönetileceklerdi, tek bir parti kurulacaktı, herşey emir ve komuta zinciri içinde yürüyecekti, falan filan.
Bunu anladım paşam da, o ulus-devlete niçin "başkalarını" da kattınız?
İmparatorluğun birçok halkı kopup gitmişti...
Örneğin Araplar...
ARAPLARA SIRT ÇEVİRDİNİZ VE..

Sırt çevirdiniz ve bir daha onlarla hiç ilgilenmediniz. Onları pek sevdiğiniz de söylenemezdi ayrıca. Ortadoğu'ya bir daha dönüp de bakmadınız bile.
Ermeni unsuru, zaten sizi hiç sevmeyen, sizin de ısınamadığınız "İttihat ve Terakki'nin A kadrosu" tarafından tasfiye edilmişti, gerek öldürülerek gerek sürülerek... (Sizin elinize, iş yapmak için aynı partinin B kadrosu kalmıştı, yedek kadro!)
Rum unsurunu gönderdiniz. Anadolu mübadeleyle Rumlar'dan arındırıldı. Yunanistan'daki Türkler buraya getirildi.
Gerçi aynı mübadeleyle, Rum olmayan, yalnızca Hıristiyan olan Türkler (Karamanlılar) da zorla gönderildiler ama artık o kadarcık "iş kazası" da olabilirdi...
KURDUĞUNUZ ULUS DEVLETE KÜRTLER'İ NEDEN ALDINIZ

Peki, kurduğunuz ulus-devlete Kürtler'i niçin aldınız paşam?
Lausanne Antlaşması'nda "Müslümanlar" esas alındığı için, diyeceksiniz herhalde.
İyi de, hani din olmayacaktı yeni devlette belirleyici öğe?
Yani paşam, aşkolsun, ulus-devlet kuruyorsunuz, yepyeni bir Türk devleti, içinde hem Türkler var hem Kürtler var!
Araplar nasıl gittilerse onlar da gidemezler miydi paşam?
Herhalde Irak'ta kurulan İngiliz yönetimi altına girerlerdi ama bundan bize neydi, imparatorluğun diğer parçalarına sırt çevirmemiş miydik?
"Zaman içinde eritirim" diye mi düşündünüz?
Erimediler, direndiler paşam.
BU MEMLEKETİN EN BÜYÜK SORUNU

Has adamınız İsmet Paşa, onların "bu memleketin en büyük sorunu" olduğunu söylemişti ama doksan yıldır kimse çıkıp sizlere "öyleyse o sorunu sırtınıza durduk yerde niçin yüklendiniz" diye sormayı akıl edemedi (ya da cesaret edemedi)...
Bu yüzden binlerce insan öldü paşam.
Hadi bunu bırakalım, baksanıza, "sizin çocuklar" onları meclise de sokmuyorlar, maraza çıkıyor!
Acaba maraza çıkarmalarına çanak mı tutulmak isteniyor?
Bu da mı "ilkelerinize" uygun paşam?
Sponsor Reklamlar

Alt 25.06.11   #2
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Atam Madem Türk Devleti Kurdun Kürtleride Kovsaydın

tek kelime özeti fasistce bir yazi bir halki yok saymaktir
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.06.11   #3
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

ilginc benim eskiden tanidigim engin ardic a ne olmus...görusmeyeli baya solculugun s bile kalmamais aksine ...ülkuculere tas cikartiyor...pessssss dogrusu
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.06.11   #4
pirdesur
pirdesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Rep Puani : 20

Kürtleri yok saydığına inanıyorsunuz.Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Kürt halkını kandırdığına kesin olarak doğrudur diyorsunuzda. Bu Halkın senelerdir başka güçler tarafından kandırıldığına neden inanmıyorsunuz ?
Cumhurbaşkanı olan Millet vekili seçilen Vali olan Kaymakam olan Emniyet Müdürü olan Doktor olan Bürokrat olan
Batı İllerinden çok lüks şekilde yaşayan Kürt halkı acaba tam olarak ne istiyor diye sormuyorsunuz?
Benim Köyüm Türk... Yolumuz halen yok Su halen çeşmelerde Elektirik 10 sene önce geldi.Telefon halen 2 yada 3 evde...
ASkerliğimi Artvin-Hopa da yaptım Halen çay elle yapılmış teleferik onların deyimiyle taşıncaklarla taşınıyor insanlar bile onlara binerek karşıya geçiyor.
O çayı BATIDAKİ LÜKS SAHİLe BİR ADIM YAZLIKLARINDA İÇEN KÜRT HALKI Lazların dertlerini neden dile getirmiyorda daha kaliteli çay yokmu diyor _____________ ?

Ne dir bu yaman çelişki anlamadımki.

Bir pencereden bakarsanız evin arkasını yada sağını solunu göremezsiniz. Ya Çatıya çıkarsınız yada Zahmet edin diğer pencerelerden bir bakın !

Hangi Libya gitmişmiş gitsin banane kardeşim.
Suriye gitmiş beni ne ilgilendirir.
Ben gerçekten ezilmiş halkın dertlerini duymak istiyorum burada. Hakkarinin İsmi olmayan köyünde Sadece çökelek ekmek yiyen çocukların...
Van'ın dağ yamaçlarında yaşayan kimliği olmayan amcanın teyzenin doktora neden gidemediği ve diş ağrısından neden öldüğünün sorulmasını istiyorum.
O insanlar korku ve endişe içinde ACABA MI ? diye düşünürken çocuklarına bakıyor ve yinemi diyor.
Yinemi bir kargaşa yine bir hüsran ve açlık ve ölüm...
Kendimize gelelim. Bu oyunlar artık çok basitleşti.
Bunu ısrarla söylüyorum ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve Haklarım var. Bu hakları benim yerime kimsenin savunması gerekmiyor. Benim aklım var çok şükür. Ezilirim Zindanlarda çürürüm ama kimsenin oyuncağı olmam.
YAŞASIN KARDEŞLİK.
Geniz Gezmiş'in gerçek öyküsünü okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. O nun kavgası Türklerle yada Ülkeyle değil KÜRT VE TÜRK halkının arasına girmeye çalışan güçlerleydi.
Sponsor Reklamlar

miSbon bunu beğendi.
pirdesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...