Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Pir Yolu Haber Merkezi (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi.html)
-   -   AlevİlİĞİ bİtİrme eylem plani (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi/4083-aleviligi-bitirme-eylem-plani.html)

gencalevi 06.03.11 01:37

AlevİlİĞİ bİtİrme eylem plani
 

ALEVİLİĞİ BİTİRME EYLEM PLANI

Cemevlerinin hukuki statüsünün belirlenmesi için hafta başında Ankara'da yapılan çalıştayda, önemli prensip kararları alındı. Toplantıya katılan Alevi hukukçular ve teoloji uzmanlarından oluşan komisyon, cemevlerinin 'İnanç ve Erkan Merkezi', Alevi dedelerinin de 'İnanç Önderi' olarak tanımlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Cemevleri ve Alevi dedelerinin hukuki statüsüne ilişkin taslak formül şöyle:

-Cemevleri hukuki bir statüye kavuşturularak 'İnanç ve Erkan Merkezi' adını alacaklar. Alevi dedeleri ise 'İnanç Önderi' olarak tanımlanacak.
-Cemevleri Başbakanlık'a bağlı bir genel müdürlük veya Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı yeni bir daire statüsüne kavuşacak.
-Ülke genelindeki cemevlerinin yakıt, kira, elektrik ve su gibi giderleri, genel müdürlük veya daire başkanlığı olarak görev yapacak İnanç ve Erkan Merkezi tarafından karşılanacak.

'ÇATI KURULACAK'
Mevzuat çalışmaları sürerken, ülke genelindeki Alevi dernek ve federasyonlarını tek çatı altında toplayacak ve Diyanet Vakfı gibi çalışacak kapsamlı bir Alevi Vakfı da kurulacak. Alevi açılımını yürüten Devlet Bakanlığı'nın desteği ile kurulacak vakıf, özerk yapıda, 'Çatı vakfı' görevi üstlenecek. Alevi Vakfı'nın giderleri, kamu kaynaklarınca karşılanacak.

Alevi Vakfı, merkez ve şubelerden oluşacak. Vakıf, altı aylık seminerler düzenleyecek ve bu seminerlere katılacak Alevi dedelerine 'İnanç Önderi' sertifikası verilecek. Sertifika alan dedeler, 'İnanç Önderi' olarak cemevlerine atanıp, kamudan maaş alacaklar.

'SÜNNİLEŞTİRME PROJESİ'
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkan Fevzi Gümüş: "Bu girişim Alevileri devletleştirmeye yöneliktir. Bu çok tehlikelidir. Bu proje Aleviliği öldürme yok etme projesidir. AKP hükümetinin Alevilerin Cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik talebini görmezden gelerek Cemevlerini devlete bağlamaya çalışmaktadır. Bizim Cemevleri güvenceye alınsın diye bir talebimiz var ama bu oraların ibadethane olarak kabul edilmesi gerçeğini perdelemez. Hükümet Cemevinin ibadethane olduğu gerçeğini gizlemek için takiye yapıyor. Dedeleri inanç önderi yapan onların bağımsız düşünme ve davranma yetenekleridir. Ama hükümet unutmasın ki bu projeyi Alevi toplumu kabul etmez. Aleviler AKP'nin Aleviler kendisine yamama çabasına toplumsal tepkisini de koyar."

Alevi Enstitüsü Başkanı Cengiz Güleç: "Aleviler açısından bakılınca ciddi bir tehlike var. Bu Alevilerin sunnileşmesidir. Örtük, yumuşak bir asimilasyondur. Gelenekte inanç önderi ve bu öğretiyi taşıyor dedelerin kurumsallaşması bunu yaratır. Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması gerekiyor. Bütün inanç kurumlarının ibadethanelerine maddi yardım gerekli. Eğer Alevilerin gerçekten mağduriyetlerini anladıklarını göstermek istiyorlarsa tarihsel travmalarına bir empati yapsınlar. Maraş davasının karanlık yönleri halen devam ediyor. İnsan hakları bağlamında demokratik talepler var. Bunlara ilgisiz kalıpta Alevileri devlete bağlamak çözüm değildir. Bu bir siyasi taktiktir. Alevi inancına saygı duymak değildir."(Birgün)

cangibi62 06.03.11 01:47

Cevap: AlevİlİĞİ bİtİrme eylem plani
 
malesef alevileri cici abilerin misyonerlik araciyla öz alevi ögretilerinden uzaklasmis bulunmaktatirdir..cunku ebeveyler olarak yeni nesiler KIMLIK INANC ögrenmek istiyorlar sorularina yanit ariyorlar, ve ebeveyler buyuklerimiz kulaktan bilgilerini sunarken genclerimiz tatmin olamazlar herkes her birey somut kaynak istiyor.hakli buluyorum lakin tehlike canlari burda basliyor calmaya....gercekten bilgin dedelerin gencleri etrafina alip konusarak anlatark kaynak göstererek bu tehlikeli oyundan uzak durmalarina sebebiyet verirler yoksa ..bazi aillerin cocuklari tarikatlara uye olup ailelerinden koptuguna sahidim...

Pir Mehmet 06.03.11 09:13

Cevap: AlevİlİĞİ bİtİrme eylem plani
 
Canlar şu an hükümetin yaptığı şeyler, süs maiyetindedir. Tayyipciklerin asıl amacı; Alevileri yargıdan ve ordudan temizlemek, daha sonra yavaş yavaş ülkeden temizlemek olacaktır. Kısacası Türk Sünni İslam Cumhuriyeti'ne hoş geldiniz.

^çirkin^-^kral^ 06.03.11 12:32

Cevap: AlevİlİĞİ bİtİrme eylem plani
 
Sevgili Mehmet abi Aynı düşüncelere sahibiz. Katılıyorum sana. Dün gece konuyu okudum Yazmak istememiştim. Kısa ama öz bir şekilde düşüncelerime Tercüman oldun. Türk Sünni İslam Cumhuriyeti oluyoruz galiba

gencalevi 06.03.11 12:51

Cevap: AlevİlİĞİ bİtİrme eylem plani
 
82 ilin valileri arasinda sadece bir alevi vali var isparta valisi olmasi lazim

cangibi62 06.03.11 13:58

Cevap: AlevİlİĞİ bİtİrme eylem plani
 
zaten orduda yargida alevi kitlesini dedeler devri bitti demesindeki mana alevilere yönelik saldiriyi basliyoruz ve ayniisida icabet etti.benim uzuldugum alevi komutanlari vb intihar ederek kendilerini savunamama olayidi...

her iftirayamaruz kalan intihar ederse haksizligi nasil ispat edebiliriz??? zaman sabir elbette bu devirinde sonu olucaktir.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:18.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2