Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç25Beğeni
  • 5 gönderen Alevi
  • 3 gönderen Deniz
  • 3 gönderen "-dost-"
  • 2 gönderen DevrimChe
  • 3 gönderen cangibi62
  • 3 gönderen Alevi
  • 3 gönderen gencalevi
  • 1 gönderen Deniz
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen merhaba

Seçenekler
Alt 19.02.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Şirince Yok Olmasın!

Yüzlerce yıllık köy mimarisine göre inşa edilmiş, yılların emeği, zahmeti ile oluşturulmuş Şirince Evleri önümüzdeki bir iki hafta içerisinde yıkılacak. Bütün turizm tanıtım yazılarında Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 yerinden biri olarak tanıtılan Şirince için 27 yılda imar planı çıkaramayan devlet, bu süre zarfında çökmekten kurtarılan, aslına uygun imar edilen bu harikulade yapıları yıkmaya karar verdi.

Bu yıkımlardan sonra Şirince’yi bekleyen sadece yok oluştur. Şirince bütün turizm gelirini sahip olduğu orijinal mimarinin güzelliğinden almaktadır.

Şirince, bir türlü çıkarılamayan imar planının, kendisini ölüme mahkum etmesine rağmen kimseden tek kuruş yardım almadan, devlete sırtını dayamadan imar edilmiş, modern hayata alternatif, umut verici bir belde. Her zaman da öyle kalmalı.

Şirince için verilmiş bu yıkım kararının çok geç olmadan derhal durdurulmasını ve bu beldenin tarihi, estetik dokusunu koruyacak şekilde bir çözüm yolu bulunmasını acilen talep ediyorum.

Yasal ama hukuksuz, akla, vicdana, tarihe, kültüre ve emeğe düşman böyle bir ayıbın hükümetiniz döneminde yaşanmamasını diliyorum.

Şirince bir kültürü temsil ediyor. Bu kültüre yönelik saldırı derhal durdurulmalıdır.

Saygılarımla.

imza icin http://sirinceyokolmasin.blogspot.com/
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.02.11   #2
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Şirince Yok Olmasın!

selçuk ilçesi şirince köyümü bu
Sponsor Reklamlar

"-dost-", ^çirkin^-^kral^ ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.02.11   #3
"-dost-"
"-dost-" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Mersin
Rep Puani : 22

Evet senin sık sık turistik gezi yaptığın yer.Bizimde akşam sefalarımızın kaynağı.Şirince Yok olmasın.
Sponsor Reklamlar

Deniz, merhaba ve ^çirkin^-^kral^ bunu beğendiler.
"-dost-" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.02.11   #4
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10

Bir anlam veremedigim konuda bu oyle ovunuyoruzki ulkemizin bu guzellikleri ile neden bunlari yok etme derdindeler bu kadarmi korlestiler para para diye...Tarihimiz git gide yok olacak boylelikle
Sponsor Reklamlar

"-dost-" ve ^çirkin^-^kral^ bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.02.11   #5
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

harika bi yer valla öyle dogal ve insan elinin deginmedigi o guzelim sirin SIRINLERE dokunmasinlar.....
Sponsor Reklamlar

merhaba, "-dost-" ve ^çirkin^-^kral^ bunu beğendiler.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.02.11   #6
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Orda kesin Cami yaparlar, E normal Cocuklarin egtmin alicaklari Okul yok, Cami var..

hastane yok, Medrese var,

park ozel ormanlar yok, Gemicek var, Daireler mal mulk var,

Doga kimin umrunda cebime nekadar para girersinde gerisi salla Maldir halkim benim Secimlerde oy verirler satilmamis yerleride satarim..

Ne mutlu banaki herkes bana inaniyor...
Sponsor Reklamlar

merhaba, "-dost-" ve ^çirkin^-^kral^ bunu beğendiler.
Alt 20.02.11   #7
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12

Şirince evlerinin « yıkım kararı » durduruldu !

İzmir İl Özel İdaresi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin egemenliği altındaki İzmir İl Genel Meclisi kararı ile Sevan Nışanyan’ın inşa ettiği Şirince evlerinin bugünkü (Perşembe 17 Şubat 2011) yıkımı durduruldu. Şirince’den yükselen çığlık, değerli Prof. Ali Nesin yayınladığı mektubu, Sevan Nışanyan’ın direnişi, protestocuların yollara düşmesi “şimdilik” meyvesini verdi.

Prof. Ali Nesin (http://www.nesinvakfi.org)

İZMİR- Duyarlı kamuoyunun Şirince'den yükselen 'imdat' çığlığı sonrası ayağa kalkması üzerine, İzmir Valiliği 'yıkım' kararını durdurdu. İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü'nde 'bin yıllık usullerle yapılan bağ evleri'nin 'ruhsatsız' oldukları gerekçesi ile yıkılmak isteniyordu. Yıkılmak üzere, evlerin boşaltılması istenen ve elektriklerin kesildiği Şirince'ye, elektrik az önce verildi. Şirince'deki yıkım kararının arkasından CHP'nin çıktığının anlaşılması üzerine, Prof. Ali Nesin yayınladığı mektupta; Bir iki gün içinde gerçekleşecek bu vahşetin sorumlularını herhalde merak ediyorsunuzdur. Söyleyeceğim. Ama içim kan ağlaya ağlaya söyleyeceğim: İzmir İl Özel İdaresi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin egemenliği altındaki İzmir İl Genel Meclisi. CHP artık kime şikayet edilir bilmiyorum; son merci öleli 70 kusur yıl olmuş. Sayın Kılıçdaroğlu: Ne yap ne et, bu halkı bu Halk Partisi'nden kurtar! Şirince gibi on köy, Nesin Vakfı gibi on vakıf feda olsun, yeter ki bizi bu 'halk partisinden' kurtar. Muhtaç olduğun kudret halk partisinde değil, bu halkın kendisinde mevcuttur!.." demişti. Yıkımın durdurulması üzerine yeni bir açıklama yapan Ali Nesin, duyarlılık göstererek dayanışma ağı örenlere teşekkür ederek şunları söyledi:

"Sevgili dostlar,

Felaketin eşiğinden dönüldü.
Elektrikleri kesmişler, evleri boşaltma emri vermişlerdi.
12 saat sonra yıkıma geleceklerdi.
Coğunda panik, korku, gözyaşı...

Kiminde de saf adrenalin...
Son anda sağduyu kazandı ve yıkımlar durduruldu.

Köydeki sevinci, rahatlamayı görmeliydiniz.

Beş gündür kimsenin gözüne uyku girmiyormuş.
Herkes icin bir felaket olacaktı yıkım, ama en büyük felaket sanırım devlet ve erkânı için olacaktı.
Bir köyün 22 evini yıkmak ne demek? Sorumlu bir kurul nasıl böyle bir karar alabilir?

Her neyse. Yanlışlık sonuna kadar götürülmedi.

Yoğun desteginiz icin Nesin Vakfı cocukları ve Şirinceliler adına çok teşekkür ederiz.
Sağolun, varolun..."
Sponsor Reklamlar

"-dost-", ^çirkin^-^kral^ ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.02.11   #8
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

"-dost-" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet senin sık sık turistik gezi yaptığın yer.Bizimde akşam sefalarımızın kaynağı.Şirince Yok olmasın.

öyle bozulmamış otantik bir güzelliği varki oranın.. resimleri vardı burdanda paylaşırım sizlerle.2 hafta evel yine oradaydık
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ bunu beğendi.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.02.11   #9
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Amasya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
öyle bozulmamış otantik bir güzelliği varki oranın.. resimleri vardı burdanda paylaşırım sizlerle.2 hafta evel yine oradaydık

paylasmaman hata ne duruyorsun, paylas ben gormedigim bir yer icin kac gundur ne oldu ne olcak diye nette arastiriyorum..
Sponsor Reklamlar

Alt 21.02.11   #10
merhaba
Yeni Üye
Üye
Nereden: şimdilik uşak
Rep Puani : 10

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
paylasmaman hata ne duruyorsun, paylas ben gormedigim bir yer icin kac gundur ne oldu ne olcak diye nette arastiriyorum..

aynen dediğin gibi cihanım...
paylaşmalı, o güzel yerleri yaşatmalı...
Sponsor Reklamlar

merhaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...