Sponsor Reklamlar

PSAKD: Türküler Susturulamaz.

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  PSAKD: Türküler Susturulamaz. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 3 gönderen dosteli
  • 2 gönderen DevrimChe

Seçenekler
Alt 15.02.11   #1
dosteli
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart PSAKD: Türküler Susturulamaz.

PSAKD: Türküler susturulamaz

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı Önünde Ferhat Tunç ve Pınar Sağ hakkında verilen hapis cezalarını protesto etmek amacıyla yapılan Basın açıklamasını yayınlıyoruz:

Dersim'de açık hava toplantısında “İbrahim Kaypakkaya’yı övmek suretiyle suç ve suçluyu övdüğü, terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle” sanatçımız Pınar Sağ ile Mehmet Özcan’a 10 ay hapis cezası verildi. Ayrıca, Ferhat Tunç’a da, 2006’da Nazımiye Düzgün Baba Şenlikleri’nde konser verirken söylediği sözlerden dolayı 25 gün hapis cezası verildi.

Pınar Sağ, Ferhat Tunç ve Mehmet Özcan’la ilgili verilen hapis cezalarıyla Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan düşünce ve ifade hürriyeti bir kez daha ihlal edildi. Bu kararla da gördük ki, iddia edildiğinin aksine Türkiye’de demokrasi, insan hakları, düşünce özgürlüğü daha ileriye gitmiyor, geriliyor.

Pınar Sağ’a verilen mahkumiyetin nedeni, 18 Mayıs 1972’de Diyarbakır'da işkencede katledilen İbrahim Kaypakkaya'nın adının anılmasıdır. Kaypakkaya'nın suçlu olduğuna dair hiçbir mahkeme kararı yoktur. Dahası işkencede katledilmiştir ve bu katliamın hesabı sorulmamıştır. Dolayısıyla Kaypakkaya'nın bu adli sisteme borcu değil alacağı bulunmaktadır. Kaypakkaya, Türkiye’deki sol hareketin adını gururla andığı bir isimdir. Bilinmelidir ki, İbrahim Kaypakkaya da onun adını gururla anan sanatçımız Pınar Sağ ile Mehmet Özcan da, Ferhat Tunç da bizim değerlerimizdir.

Aynı içerikteki bir suçu işlediği gerekçesiyle yazar Temel Demirer de yargılanmıştı. Bu yargılama aşamasında mahkemeye ulaşan bir belgede Kaypakkaya’nın nüfus bilgilerinin yeraldığı sayfada, İbrahim Kaypakkaya isminin altına “Alevi” diye yazıldığı, yani Kaypakkaya’nın bizzat fişleme yaptığı ortaya çıkmıştı.

Ne yazık ki, Türkiye’de İbrahim Kaypakkaya’nın işkencede öldürülmesinin hesabını soramayan yargı, iş Pınar Sağ ve Mehmet Özcan’a gelince çok seri çalışmaktadır. Deniz Feneri Derneği’nin dosyasının tercümesini bile aylarca yapamayan bir yargının sanatçılarımızla ilgili kararlardaki hızı düşündürücüdür.

Bu da göstermektedir ki, İbrahim Kaypakkaya’nın işkencede katledildiği 1972 yılından beri Türkiye’de özgürlükler, insan hakları adına değişen birşey yoktur. AKP’nin 12 Eylül’de halk oylamasına sunduğu referandumla da darbecilerden hesap sorulamadığı görülmüş, AKP’nin anayasasının yandaş yargı oluşturma niyetinin ötesine gitmediği hatta anayasa değişikliklerinin tek amacının bu olduğu anlaşılmıştır.

Bilinmelidir ki, baskı ve zulümlere karşı sazıyla, sözüyle ölümsüzleşen sanatçılarımızın yanındayız. Asırlar boyunca uygulanan baskıların, katliamların susturamadığı türkülerimizi bundan sonra daha gür bir sesle söyleyeceğiz. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi deyişlerinin, türkülerinin onurlu isimlerine sahip çıkacaktır.

Alevi Haber Ajansı -
Sponsor Reklamlar

DevrimChe, Pir Mehmet ve bilgeyol bunu beğendiler.
dosteli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.02.11   #2
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Cevap: PSAKD: Türküler Susturulamaz.

Bu davada Pinar Sag'a hayran kalmamak elde degil Ferhat Tunc zaten her zaman bu durusunu degirtirmedi yalniz Pinar Sag belkide yargiya tasinmasindan ve bu kadar kamoyulastirilmasindan bizler ilk defa ismini duyuyoruz bu sekilde.Onurlu ve direncli dimdik bir durus sergiliyor ve bizlerde her zaman destekcisi olacagiz.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve bilgeyol bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...