Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 2 gönderen Alevi
  • 1 gönderen jetlii11
  • 2 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 21.01.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Alevilerin cevabı sert oldu


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, AKP’nin hiçbir biçimde Alevilerin sorunlarını demokratik temelde çözmek için adım atmadığını, bunun için adım atılmasını isteyen kesimleri de “elindeki kamuoyu imkanları ile otoriter bir tarzda susturmak istediğini” savundu.
Gümüş, 8-9 Kasım Büyük Alevi Mitinglerinde sokaklara dökülen yüz binlerce Alevi’nin taleplerinden vazgeçmeyeceklerini, meşru ve demokratik mücadelelerini “AKP’nin meydan alerjisini tedavisi mümkün olmayan kronik bir hastalığa çevirene kadar” sürdüreceklerini ifade etti.
Gümüş, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in “Diyanet İşleri Başkanlığı kalksın diyenlere sesleniyorum: Neyi öneriyorsunuz? Cemaatlerin yönetmesini mi istiyorsunuz?” sözlerini de “Cemaatlerin ve tarikatların Türkiye’de toplumsal, siyasal, dinsel hayatta varlığını ve etkinliğini perdelemeye çalışan, yeri geldiğinde statükoyla mücadele ettiğini söyleyenlerin yeri geldiğinde halkı bunların varlığı ile korkutmaya çalışan ikiyüzlü yaklaşım” olarak nitelendirdi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, AKP’nin hiçbir biçimde Alevilerin sorunlarını demokratik temelde çözmek için adım atmadığını, bunun için adım atılmasını isteyen kesimleri de “elindeki kamuoyu imkanları ile otoriter bir tarzda susturmak istediğini” savundu. Gümüş, 8-9 Kasım Büyük Alevi Mitinglerinde sokaklara dökülen yüz binlerce Alevi’nin taleplerinden vazgeçmeyeceklerini, meşru ve demokratik mücadelelerini “AKP’nin meydan alerjisini tedavisi mümkün olmayan kronik bir hastalığa çevirene kadar” sürdüreceklerini ifade etti.
Gümüş, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in Büyük Alevi Kurultayı’na ilişkin “Bu kurultaydaki sözcülerin çözüm istemediklerini veya kendi inisiyatifleri dışında birilerinin bu sorunlara çözüm sağlamalarının adeta mümkün olmadığı gibi bir yaklaşım içinde olduklarını gördüm”, “Kurultaydaki sözcüler de söylediklerinin içini doldursunlar. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı kalksın diyenlere sesleniyorum: Neyi öneriyorsunuz? Cemaatlerin yönetmesini mi istiyorsunuz? Neyi öneriyorsanız onu da söyleyin” şeklindeki değerlendirmeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
AKP Hükümeti tarafından kamuoyuna açıklanan görüşlerin, Alevilerin asimilasyonuna hizmet eden, insan hak ve özgürlüklerinin sınırını Diyanet İşleri Başkanlığı’nda cisimleşen tamamen Sünni bakış açısının ürünü olduğunu ifade eden Gümüş, “AKP kamuoyuna yansıyan görüşleri ile Alevilik tanımlamak istemekte, laikliğe aykırı Diyanet İşleri Başkanlığı’na dokunmak istememekte tam tersine sahte laiklik uygulamasına Alevilerin de ortak olmasını istemektedir” dedi.
Hilafetin 3 Mart 1924 tarihinde kaldırılmasından sonra kurulan Diyanet İşleri Reisliği’nin bugünkü yapıyı oluşturmak için değil, cumhuriyeti laikleştirme ve çağdaş normlara kavuşturma hedefine ulaşmak için kurulduğunu belirten Gümüş, “Diyanet İşleri Reisliği’nin kurulmasını o günün koşullarında anlamak mümkün olsa bile; bugün itibariyle varlığını sürdürmesini kabul etmek mümkün değildir. Gelinen aşama itibariyle kaldırılması demokratik bir zorunluluktur. Çünkü bu kurum 86 yıldır sadece Sünni inancına mensup yurttaşlara hizmet vermektedir” ifadelerine yer verdi.
-“DİB YERİNE DİN VE İNANÇ İŞLERİ ÜST KURULU KURULMALI”-
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması halinde kimi tarikatların, cemaatlerin denetimsiz kalacağı, laik cumhuriyeti tehdit edecekleri yönündeki görüşleri “Cemaatlerin ve tarikatların Türkiye’de toplumsal, siyasal, dinsel hayatta varlığını ve etkinliğini perdelemeye çalışan, yeri geldiğinde statükoyla mücadele ettiğini söyleyenlerin yeri geldiğinde halkı bunların varlığı ile korkutmaya çalışan ikiyüzlü yaklaşım” olarak yorumlayan Gümüş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasından sonraki önerilerini şöyle anlattı:
“Personeli Devlet Personel Daire Başkanlığı’na, mal varlığı ise devletin başka kurumlarına aktarılmalıdır. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde olduğu gibi ‘inanç vergisi’ getirilmelidir. Gönüllülük ve beyan esasına göre bu vergi inanç mensuplarından toplanmalı ve inanç sahiplerinin kurumlarına aktarılmalıdır. Toplanan vergiler amacı dışında kullanılmamalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yerine; hiçbir dini ve inancı finanse etmeyen, görevi sadece din ve inançlar arasında dengeyi sağlayan ve bu amaçla gerekli denetimleri yapan Din ve İnanç İşleri Üst Kurulu kurulmalıdır.”
Zorunlu din dersleriyle ilgili AKP tarafından yapılan “din kültürü ve ahlak bilgisi” öğretimine devam edilmesi, bu derse ilave olarak “isteğe bağlı din eğitimi” verilmesi önerisiyle mevcut durumun daha da ağırlaşacağını savunan Gümüş, “Yani Hükümet, Alevi çocukları için asimilasyon aracı ve sistematik işkenceye dönüşmüş olan uygulamayı artırarak iki din dersi önermektedir ki, bu asla kabul edilemez. Açık ki Aleviler bu dersin kaldırılmasını, hiç değilse AHİM kararı doğrultusunda isteyenin dersi talep etmesi şeklinde seçmeli hale getirilmesini istemektedirler” dedi.
Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin talebin güvenlik ve tehlike gibi kavramlar etrafındaki yaklaşımlarla göz ardı edildiğini ve otelin kütüphane yapılmak istendiğini kaydeden Gümüş, AKP’nin, Alevilerin ibadet merkezi olan cemevi gerçeğini görmek istemediğini de ifade etti.
-“ALEVİ DEDELERİ DEVLETİN DEDESİ OLMAYACAK”-
Gümüş, “AKP’nin hiçbir biçimde Alevilerin sorunlarını demokratik temelde çözmek için adım atmadığı, adım atılmasını isteyen kesimleri de elindeki kamuoyu imkanları ile otoriter bir tarzda susturmak istediği” görüşüne yer verdiği açıklamasında AKP’nin bu tutumunu kabul etmediklerini bildirdi. 8-9 Kasım Büyük Alevi Mitinglerinde sokaklara dökülen yüz binlerce Alevi’nin taleplerinden vazgeçmeyeceklerini, meşru ve demokratik mücadelelerini “AKP’nin meydan alerjisini tedavisi mümkün olmayan kronik bir hastalığa çevirene kadar” sürdüreceklerini belirten Gümüş, Alevilerin taleplerini şöyle sıraladı:
“-Diyanet işleri başkanlığı laikliğe aykırıdır, kaldırılmalıdır.
-Cemevleri, Alevilerin ibadethanesidir ve vazgeçilmezidir. Aleviler, cemevini-caminin karşıtı gibi de düşünmemektedirler.
-Fiiliyatta uygulamalı din eğitimi olan zorunlu din derslerine karşıyken şimdi din dersinin ikiye çıkarılmasına karşı tepkilerimiz sürecektir.
-İnsanlığın vicdanında bir yara olan Madımak katliamının izi, otel binasını yıkarak silinemez. Oteli ülkemizin vicdanını harekete geçirerek yıktırmayacağız.
-Dedeler, Alevilerin inanç önderleridir. Yüzyıllardır talibinin verdiği hakullaha itirazı olmayan dedelerimiz, devletin verdiği maaşı elinin tersiyle itecektir ve devletin dedesi olmayacaktır.

-Alevilik, ne siyasi erk sahipleri tarafından ne devlet gücü tarafından ne de ulema tarafından tanımlanabilir. Aleviliği Alevi yol önderleri tanımlamıştır. Tanım arayanlar Nesimi’ye, Mansur’a, Hacı Bektaş Veli’ye, Pir Sultan Abdal’a, Yunus Emre’ye, Alevi Ozan ve Yol önderlerine gönül gözüyle baktıklarında göreceklerdir. Aleviliği tanımlamak, Alevilerin işidir.”
Sponsor Reklamlar

DevrimChe ve "-dost-" bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.01.11   #2
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Alevilerin cevabı sert oldu


evet dedelerimiz maaşa bağlayıp onları kendilerine yönlerdirmeyi hedefleyenlere en güzel cevabı dedelerimiz verecektir.devlet somut adım atmak istiyorsa cem evlerini ibadethane sayıp suyunu,elektriğini kendi bütçesinden ödesin.
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.01.11   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Alevilerin cevabı sert oldu


jetlii11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
.devlet somut adım atmak istiyorsa cem evlerini ibadethane sayıp suyunu,elektriğini kendi bütçesinden ödesin.

Devlet Tayip erdogan olmus Kendisini yuhladilar diye halkin parasi ile yapilan Stadi bile vermem diyor kalkip alevilerin cem evlerinemi yardimca bulunacaklar hic sanam yapmazlar bunu..
Sponsor Reklamlar

cagatay ve "-dost-" bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
BO(A)ŞBAKANIM ve R.T.E nin Cevabı Alevi Türkü ve Ezgi Video Bölümü 8 10.12.11 06:36
Başbakan' dan Çiftçiye Ananı... ve Cevabı ! miSbon Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 3 12.05.11 18:44
Alevilerin Saklı Hayatları Film Oldu Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 9 06.03.11 22:11
KKTC Recep Tayyip Erdoğan'a muhalefet ve sendikalar sert tepki gösterdi. Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 06.02.11 01:11
Alevilerin Derdi Ne? DevrimChe Pir Yolu Haber Merkezi 6 26.09.10 12:06
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2