Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 29.12.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Çorum'da Alevi öğrencilere Zorla namaz kıldırdılar

Yusuf ÇINAR/AHT

Büyük bölümü Alevi olan Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinin “uygulamalı eğitim gezisi” adı altında 24 Aralık Cuma günü topluca Veysel Karani Camii’ne götürülüp namaz kıldırıldığı öne sürüldü.

Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, “Gerekli incelemelerimiz sürüyor. Şu an bir şeyler söylememiz yanlış olur’’ dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çorum Temsilciliği, olaya tepki göstererek, konuyla ilgili geziden iki gün önce bir velinin kendilerine başvurduğunu, bu veli ile dernekten bir kişinin geziyi izlediğini ve çocuklara abdest aldırılıp namaz kıldırıldığını, bizzat öğretmen tarafından kızların başının örtüldüğünü gözlemlediğini söyledi.

Dernek yetkilileri, olayla ilgili idari ve cezai işlemlerin yapılmasını isteyerek, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından iptal edilen zorunlu din derslerinin kaldırılmasını talep ediyoruz. Başta okul yöneticileri olmak üzere din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmeni hakkında dava açacağız. AİHM zorunlu din dersini kaldırırken ilköğretim öğrencilerinin camiye götürülmesini kınıyoruz” dedi

Sponsor Reklamlar

DVRİM bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.12.10   #2
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Çorum'da Alevi öğrencilere Zorla namaz kıldırdılar

Aleviler, 1514'den beri inançlarıyla ilgili bir sınava tabii tutuluyorlar... Alevilere inançlarını yaşamak eziyet haline getirmeye çalışıyorlar... Ama bilmiyorlar ki Yezit soyu, bizi yemeye kalkanın boğazında kılçık olur, zafere ulaşırız...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.12.10   #3
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Alevi öğrencilere camide uygulamalı ders

Bu haber 29 ARALIK 2010, Carsamba 05:55:25 eklenmiştir. 4 kez okunmuştur. Çorum'da ilköğretim öğrencileri 'uygulamalı eğitim gezisi' denilerek camiye götürüldü. Öğrencilere namaz kıldırıldı, ilahi okutturuldu, kız öğrencilere türban taktırıldı. Olaya sert tepki gösteren aileler ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, uygulamayı asimilasyon politikası olarak değerlendirdi.

Çorum'da Merkez Yahya Beyatlı İlköğretim Okulu'ndan bir grup öğrenci, 'uygulamalı eğitim gezisi' adı altında camiye götürülerek namaz kıldırıldı. Alevi çocuklara da aynı uygulamanın yapılması, tepkiyle karşılandı.

Edinilen bilgiye göre, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, uygulamalı eğitim gezisine katılmaları yönünde öğrencilerin ailelerinden yazılı izin belgesi aldı, ancak veliler konunun içeriğini bilmeden kağıdı imzaladı. Öğrencileri camiye götüren öğretmen, öğrencilere abdest aldırdıktan sonra namaz kıldırdırdı, kız öğrencilerin başına türban taktırdı ve camide öğrencilere ilahi okuttu.

Uygulamaya sert tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çorum Temsilciliği, dernek binasında yaptığı açıklamada, okul yöneticileri hakkında dava açacağını duyurdu.
Dernek yöneticileri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin zorunlu din dersinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu yönünde karar verdiğini hatırlattı. Açıklamada, çoğunlukla Alevilerin oturduğu Lozanevleri Semtinde bulunan Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu öğrencilerinin camiye götürülmesi ile "Alevilerin asimile yoluyla yok edilmesinin" amaçlandığı belirtildi.
Durumu hukuksuz ve haksız bir uygulama olarak niteleyen dernek yöneticileri, idari ve cezai işlemlerin yapılmasını istedi, okul yöneticileri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni hakkında dava açacaklarını duyurdu.
AKP'nin 'Alevi açılımı'na da dikkat çekilen açıklamada, Aleviler başta olmak üzere kime, ne şekilde, ne amaçla olursa olsun her türlü asimilasyon, sindirme ve devşirme politikalarına son verilmesi istendi.
Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ise konuyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.ETHA
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.12.10   #4
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Neyin Cabasini harciyozsunuz hala Icinizdeki Yiobazligi genclerimizemi empoze etmeye calisyorsunuz Kusaura bakmayin ama beceremiyeceksiniz bunu, Alevi gencligi Ser verir sir vermez hak yolunu Piryolu bilir yanlisa sapmaz siz kendi kendinizi kandirmaya devam edin yezidin Tohumlari ....
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.12.10   #5
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

türkiye alevilerinin ne kadar zor bir duruma düşürüldüğünü göstergesidir.kaçıncı yüzyılda halen baskılar ve zorlu yaptırımlar devam ediyor.daha bunun gibi medyaya yansımayan bir çok alevi çocuğumuzun baskıda kaldığı açıktır.cemaat evlerinde yetişen öğretmenlerin müdürlerin oyunu bunlar.kendilerinin aklı yıkanmış. bizim çocuklarımızında aklını yıkamaya çalışıyorlar
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...