Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 27.12.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Kanser hastalarına anket: Alevi misiniz Sünni mi?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yatan kanser hastalarına yapılan bir ankette tuhaf sorular soruldu.
Akşam gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi gören kanser hastalarına yapılan bir ankette “Alevi misiniz Sünni mi?”, “İmam ister misiniz?”, “Tanı konulduktan sonra inancınız değişti mi?” gibi sorular soruldu.
Anket formunu dolduran hastalara, oruç tutup tutmadıkları, namaz kılıp kılmadıkları, hac görevini yerine getirip getirmedikleri, zekat verip vermedikleri ve dua edip etmedikleri de soruldu. Bir sayfadan oluşan anket formunda ayrıca, 'Hastanenizde din görevlisi olmasını ister miydiniz?' sorusu da yöneltildi.
Anketi doğrulayan Hastane Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, bu araştırmanın hangi kurum veya kim tarafından yaptırıldığı konusunda ise çelişkili konuştu. Başhekim Köylüoğlu, 'Az sayıda hastaya yapılmış. Ama biz yaptırmadık. Sanırım İstanbul'dan bir üniversitenin çalışması' dedi. 'Faili meçhul' anketten kendisinin de yeni haberdar olduğunu ifade eden Başhekim Gökhan Köylüoğlu, şöyle konuştu: 'Anketin uygulandığı bölümdeki görevlilerden aldığım izlenime göre, bu çalışmayı bizim dışımızdaki bir üniversite yaptırmış. İstanbul'dan bir üniversite olabilir. Anket formlarının üzerinde de hangi kurumun yaptırdığına dair bilgi yok. Bizim tespitlerimize göre anket, az sayıda hasta üzerinde yapılmış. Sanırım kanser hastalarının inançlarında, tanı sonrası bir değişiklik olup olmadığını araştırmak istemişler. Anket çalışmasının kesinlikle bizim kurumumuzla bir ilgisi yok. Bu çalışma yapılırken bizden izin de alınmadı. Onkoloji Servisi'nin bölüm sorumlusu izinli olduğu için henüz kendisine ulaşamadık. Konuyu inceliyorum.'
Anket formunun 'hastanın kimlik bilgileri' bölümde, cinsiyeti, hastalık tanısı, eğitim durumu ve hangi dinden olduğuna ilişkin sorular bulunuyor. Din sorusunun seçenekleri arasında ise 'Müslüman', 'Alevi-Sünni', 'Gayrimüslim', 'Musevi', 'Hristiyan' ve 'Diğer' şıkları yer alıyor. Anket formunun ana soruları ise 'Tanı Öncesi' ve 'Tanı Sonrası' başlıkları ile iki ayrı bölümden oluşuyor. Böylece soruların hastalar tarafından, 'Tanı Öncesi' ve 'Tanı Sonrası' olmak üzere iki kez yanıtlaması sağlanarak, inanç ve alışkanlıklarında bir değişiklik olup olmadığı gözlemlenebiliyor.
Hastanenin Kalite Sorumlusu Şule Aydın, 'Bu anket, yükseklisans öğrenimi yapan öğrencilerin teziyle ilgili bir çalışma olabilir. Araştıracağız. Ancak bizden izin alınmış bir çalışma değil' dedi.
Kim tarafından yaptırıldığı henüz netlik kazanmayan ankette kanser hastalarına yöneltilen sorular şöyle:
- Alkol Kullanıyor musunuz?
- Sigara içiyor musunuz?
- Oruç tutuyor musunuz?
- Namaz kılıyor musunuz?
- Dua ediyor musunuz?
- Dini yardıma ihtiyaç duydunuz mu?
- Bu konuda kimden yardım almak istersiniz?
- Serviste din görevlisi olmasını ister misiniz?
- Tanı konulduktan sonra inancınız da bir değişiklik oldu mu?'

kaynak; habersol.org
Sponsor Reklamlar

DevrimChe, ayvaz58 ve DVRİM bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.12.10   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Kanser hastalarına anket: Alevi misiniz Sünni mi?

Artik turkiye iyice zivanadan cikdi. hastaya bunlarmi sorulur allah askina nelere karsi alerjisi oldugu gecmisde ne hastaliklar gecirdigi, sekeri, tansiyon hastasimi oldugu sorulur, alevi olsa ne olcak devletin farkli kurumlarindan alevi fislemesimi yapiliyor birilerinin son yillardaki alevilerin buyuk cikisindan bir korkulari olsaki boyle bir seye gerek duyuyolar...
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.12.10   #3
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10

Eyy guzel allahim yaratiyorsun neden takip etmiyorsun kullarini...

Bilim,sifa yuvasinda sorularan sorulara bakin hele...Siz kansersiniz din hakkinda ne dusunuyorsun oleceksiniz sanirim inanciniz degistimi?Yani oleceksiniz bari sevap isleyinde olun mu asil vurgulanmak istenen komik acinacak haldeyiz malesef
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.12.10   #4
Aysankol
Üye
Üye
Nereden: istanbul

Adı,Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi eğilmi insanı yobaz,Değilmi Doktoru Belli olmayan,Değilmi Bana Yanlış Tanı Koyupda az Kaldı Beynimi ala

İşte Bu Yüzdendir Normal Orada!!
Benim Memleketim Değil !

(Not/Konu Yanlış Topikden Tarafımca Taşınmıştır)
Sponsor Reklamlar

Aysankol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.12.10   #5
ayvaz58
ayvaz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul

ohh sonunda birisi konuyu taşımış 50 mesajım yok diye yazamıyrdum

belliki kanser hastasısın öleceksin öldükten sonra cenaze işlemlerini yapacaklar heralde

ilk olarak başhekim derhal istifa etmelidir, ne demek haberim yok hastaneye girip çıkıyorlar anket yapıyorlar hastalara yaklaşık 10 soru soruyorlar başhekimin haberi yok demekki her elini kolunu sallayan girip araştırma yapıp çıkabilir... ha tabi haberi eğer gerçekten yoksa bide... eğer varsa gene istifa etmelidir insanların din ve vicdan hürriyyetine bu denli karışamazlar..

sorulan sorular biraz komik ve düşündürücü aslında, hani bak aslanım gidicisin hala alevi olmakta ısrarcımısın gibi, öleceksin gerçek yolu bul der gibi yapıyorlar hastalara, oruç namaz alkol vs vs insanın kendi içinde olan birşeydir neden bu konuda böyle bi anket düşünürler anlamış değilim

bu kadar haberden sonra anketi yapanlarda ortaya çıkar heralde ..
Sponsor Reklamlar

Koyun beni hak aşkına yanayım
DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN
ayvaz58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...