Sponsor Reklamlar


Farkında mısınız?

 Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Farkında mısınız? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen dosteli

 
Seçenekler
Alt 12.12.10   #1
dosteli
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 24
Rep Puani : 10
Standart Farkında mısınız?


Farkında mısınız?

İNSAN HAKLARININ 62. YILINDA AKP İLE HAK İHLALLERİ VE BASKILAR SONUCU TOPLUM SAVUNMASIZ HALE GELDİ!

Turan Eser

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi bundan 62 yıl önce bugün, yani 10 Aralık 1948 yılında yayınlandı. İnsan hakları açısından evrensel değeri olan bir belgedir. İnsan haklarını güvence altına alan bu bildirgeyi Türkiye'de imzalamıştır. Ama sadece imzalamıştır! O kadar!

Evrensel hukuk, insanın doğuştan kazandığı haklarının, devredilemez, ertelenemez olduğunu ve evrensel nitelik taşıdığını ifade etmektedir. Ama doğarken özgür ve eşit olan insan, doğumdan sonraki yaşamında karşı hak ihlalleriyle karşı karşıya kalıyor.

2011’in arifesinde Türkiye insan hakları uygulamalarında bu evrensel ilkeleri dikkate alınmıyor. İnsan hakları evrensel bildirgesinin kabul edilişinin 62. yılında, Türkiye toplumu AKP tarafında baskı altına alınmaya, susturulmaya ve savunmasız bırakılmya devam ediyor. Sahte referandum aldatmacalarına rağmen, darbe ürünü Anayasa korunuyor. Anayasanın zorunlu hale getirdiği din dersleriyle, Diyanetiyle, 120 Bin imamı ve 96 bin camisi, 10 bin Kuran kursu, İmam Hatip Liseleriyle ve onlarca İlahiyat Fakülteleriyle toplum dindarlaştırma devam ediyor.

Evrensel hukuk değil, dinsel kurallar referans alınıyor, AİHM kararlarına değil, “Ulemaya danışmak” gerektiğine hükümet vurgusu devam ediyor.

İNSAN HAKLARININ 62. YILINDA İSLAMİZASYON

Türkiye İnsan hakları Evrensel Bildirgesinin Kabul edilişinin 62. yılında, okullarda zorla din eğitimi verme ve Sünniliği dayatma ilkelliği devam ediyor. Çocukların yüksek çıkarı çiğneniyor. Şimdiden ilköğretim okulunda, çocukların başları zorla kapatılıyor. Bunun adına ise özgürlük diyorlar. Okulda ve derslerde namaz kıldırılması halen devam ediyor. Tüm çocuklarının zorunlu din dersine tabi olması 21. yüzyıl ilkelliği olmaya devam ediyor. Mezhepçi bir ve sürekli dini telkin içeren zorunlu din dersi AİHM kararına, insan haklarına aykırı bir uygulama olup, tam anlamıyla bir ilkellik göstergesidir. Asimilasyoncu devlet uygulamasıdır.

Türkiye'de insan hakları ihlalleri devam etmektedir.

Türkiye'de insan hakları ihlalleri devam etmektedir. İnsan haklarına dayalı, demokratik ve özgürlükçü, çoğulcu bir toplum tasarımı projesi, resmi görüşün halen kabul etmemekte ısrar ettiği ideolojik tercih olarak güncelliğini korumaktadır.

AB sürecinde en çok açığa çıkan, insan hakları ihlalleri konusunda, uygulamada hiçbir değişim olmadığı gibi, uyum yasaları ise, dışlayıcı ve inkârcı tutumu devam ettirmektedir.

Farklı kimlikler açısından bakıldığında, İnsan hakları evrensel bildirgesinin kabul edilişinin 62. yılında Türkiye'de;

• Nüfusun üçte birini oluşturan Alevilerin hakları ihlal edilmeye devam etmektedir.

• Zorunlu din dersleri ile çocuklara zorla dinsel eğitim verilmektedir.

• Asimilasyon politikalarının devamı için Alevi köylerine zorla cami yapılmaya, Alevi yerleşim birimlerinde ideolojik müdahaleler devam etmektedir.

• Resmi din dayatması ile farklı inançsal kimliklere yönelik ayrımcılık devam ederken, ayrımcılığa maruz kalanların vergileri ile Diyanet İşleri Başkanlığı finanse edilmektedir.

• "Alevi" kimliğinin resmen tanınması yerine inkâr halen devam etmektedir.

• Cemevlerine yönelik siyasi ve hukuksal inkâr ve ihlaller devam etmektedir.

• Kürtlerin etnik ve kültürel kimlik hakları gasp edilmeye devam ediyor. Kürt sorununun çözümünde şiddetten arındırılmış, barış içinde, eşit koşullarda bir arada yaşama talebi red ediliyor.

• Kürtçe dili üzerinde yasakçı zihniyet halen devam ediyor. 12 yaşında katledilmiş Uğur kaymaz’ların sırtında halen kurşunlar çıkmaya devam ediyor.

• Romanlara yönelik ayrımcılık ve dışlama devam etmektedir. Ayrımcılığa karşı yasal bir güvence halen yapılmadı.

• Romanların eğitiminde yaşanan engel ve dışlama halen devam etmektedir.

• Romanları potansiyel suçlu muamelesi yapmak, günlük davranış haline getirildi.

• Romanların sosyal ve hukuksal güvenliği sorunu halen çözülmedi.

• 15 yaşındaki “Çingene Kudret” Beycuma’daki M Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki basket potasına asılı bulundu. Hükümet bu olayı da sessizce örtbas etti. Çingene olmanın dayanılmaz acısı hak ihlalleriyle devam ediyor.

• Her gün 3 kadın şiddet sonucu öldürülmeye devam ediyor. Kadınlar hayatın her alanında ayrımcılığa ve dışlanmaya maruz kalıyor.

• Farklı cinsel yönelimlere sahip insanlara yönelik şiddet, sokaklardaki saldırı, taciz ve önyargı halen devam etmektedir. Eşcinsellere ve Travestilere yönelik siyasi, hukuksal ve sosyal ayrımcılık toplumsal baskı mekanizmaları güçlendirmeye devam ediyor. İslamcı kesimlerin farklı cinsel yönelimi olan kişileri “hastalıklı” olarak damgalaması ise, bu baskıları daha da artırmaya devam ediyor.

• Eşcinsellik suç olmaktan çıkarılmalıdır ve cinsel yönelim ile cinsiyet kimliği nedeniyle uygulanan ayrımcılık ve şiddetin önünü devlet kesmelidir.

• Gayri Müslimlere yönelik ayrımcılık ve 6-7 Eylül ruhu halen yaşatılıyor.

• Türkiye’de gayrimüslimler yönelik tehdit ve korkunç saldırılar Dink, Santoro, Malatya olaylarında olduğu gibi devam ediyor. Siyasetin ve devletin milliyetçi ve gayrimüslim-fobik söylemi bu ayrımcılığın kaynağı olmaya devam ediyor.

• Kendilerini ifade etmek isteyen, parasız ve demokratik eğitim hakkı talep eden öğrenciler üzerinde, 12 Eylül’ün ürünü olan faşist bir yapılanma olan YÖK’ün baskıcı ve yasakçı uygulamaları devam ediyor.

• Üniversiteler anti demokratik yapılarıyla, YÖK, polis, AKP hükümeti ve Cemaatlerin kurduyu baskıcı ve anti demokratik egemenlikleriyle, öğrenciler üstünde kabus olmaya devam ediyor.

• AKP hükümeti eleştiriye, itiraza ve demokratik hak arama taleplerine özgürlük tanımıyor. İtirazlarını, eleştirilerini ve ekonomik, demokratik ve siyasi hak arama talebiyle ortaya çıkan işçileri, gençleri, kamu emekçilerini, farklı kesimleri “faşistlikle” suçlamaya devam ediyor.

• İşsizlere ve yoksullara karşı sosyal olması gereken devlet, ayrımcı ve hak ihlali yapmaya devam ediyor. Türkiye’de 15 milyon insan günde 2 dolarla geçinmek zorunda. İnsani gelişme düzeyimiz 85. Sırada kalmaya devam ediyor. Nüfusun yüzde 13.5’i işsiz.

Türkiye'de Alevilere ve diğer toplumsal kesimlere karşı yapılan ekonomik, siyasal ve hukuksal ayırımcılık ve haksızlık karşısında, siyasi, ekonomik ve hukuksal bir açılım yoktur. AKP hükümetinin herkesin eşitlik haklarından yararlanması için, eşitlik fiilen yaratılmasını sağlayacak ve hak ihlallerine son verilmesini sağlayacak bir siyasi iradesi ve projesi de yoktur.

Devlet, hukuku ve siyaseti dinsel ve dilsel açıdan uyguladığı ayrımcı özelliklerinden arındırmalı, herkesin farklılıkları ile eşit koşullarda bir arada kardeşçe yaşamasını sağlamalıdır.

Eşitlikçi, özgürlükçü, katılımcı ve çoğulculuğu esas alan demokratik bir Anayasa şart!

Bunun için uluslararası belgelere, insan haklarına ve temel özgürlüklere dayalı, bir toplumsal mutabakat sözleşmesi olan eşitlikçi, özgürlükçü, katılımcı ve çoğulculuğu esas alan demokratik bir Anayasa yapılmalıdır. Devletin yurttaşları ile eşit koşullarda ve eşit zeminde buluşması için 62 yıl geçte olsa, adım atılmalıdır.

Bu vesileyle herkesin "İnsan Hakları Haftası" nı kutluyor ve haklarına sahip çıkamaya davet ediyorum.

Savunmasız kalmamak için, insan haklarına ve değerlerine sahip çıkalalım.

[email protected]
Alevi Haber Ajansı -
Sponsor Reklamlar

profet bunu beğendi.
dosteli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Resmi ideolog Prof. Hasan Reşit Tankut tanır mısınız? ozgurkursun44 Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 0 24.12.11 15:17
Aleviler’in Belirgin Toplumsal Özelliklerini Kısaca Anlatır mısınız? Alevi Sorularla Alevi'lik 1 05.07.10 22:27
Farkında Olmalı İnsan tuncer yilmaz Hayata Dair 0 07.09.09 21:51
Satılık pomeranian Pomeranian Boo tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2