Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 25.11.10   #1
dosteli
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Yılmaz Güney Ve Ahmet Kaya Kültürel,Sanatsal Değerlerimizdir.

Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya Kültürel, Sanatsal Değerlerimizdir
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Basın Açıklaması
Irkçı Milliyetçi zihniyetlerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Paris’te Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarlarını ziyaret etmesi karşısındaki tutumunu yakından biliyor ve tanıyoruz.
Aynı tutum bir zamanlar Nazım Hikmet için de gösterilmiş ve ırkçı milliyetçilerin siyasal anlayışı “Nazım Hikmet vatan hainidir!” demişti. Nazım Hikmet bu ırkçı tutuma “Nazım Hikmet Vatan Hainliğine Devam Ediyor!” şiiri ile yanıt vermişti.
Biz Aleviler, biliyoruz ki Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya yaşasaydı Bahçeli’ye gerekli yanıtı verirler ve Türkiye Halklarının ortak kültürel, sanatsal değerleri olduklarını yüreklice ifade ederlerdi.
Pir Sultan Abdal’ın Yolu’ndan giden biz Yol Talipleri olarak bu saldırgan tutuma yanıt vermek ve değerlerimizi sahiplenmek sorumluluğu duyuyoruz.
1960’lı yıllardan bu yana Türkiye’ye demokrasi, özgürlük, adalet ve inançların eşitliği, halkların kardeşliği mücadelesi veren her onurlu birey ve kurum hep bu anlayışın hedefi olmuştur. Vatanı kendi çiftliği sanan zihniyet bizleri de güdülecek sürü gibi görmüş ve “Derin devlet” denen zihniyet buradan doğmuştur.
12 Mart’ta bu egemen gerici zihniyet aydın, yazar ve sanatçılarımızı işkencelerden geçirmiş ve sonrasında 1970’li yıllarda aynı zihniyet bu sefer aydın, yazar ve sanatçılarımızı kurşunların hedefi yapmıştır. Abdi İpekçiler, Doğan Özler, Ümit Kaftancıoğulları bunun en bariz örneğidir.
12 Eylül’de “Biz cezaevindeyiz ama fikrimiz iktidarda!” diyen zihniyet, “Vatan hainliği” ile suçladığı Nazım Hikmet’in şiirini kürsülerden okuyarak o güzelim şiirleri kendi inkarcı emellerine alet etmekten geri kalmamıştır.
Maraş, Çorum, Gazi, Madımak gibi katliamlar, Diyarbakır Cezaevi vahşeti de aynı zihniyetin ürünüdür.
Kendisi cezaevindeyken, iktidarda olan fikri” adeta bir silindir gibi Türkiye’nin üzerinden geçmiş ve inançsal, kültürel, siyasal, sanatsal değerlerimiz yok edilmek istenmiştir. Bu da yetmemiş, cümle varlığımız işkencelerden geçirilmiştir.
Şimdi aynı zihniyet Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya için “Vatan Haini” diyor.
Yılmaz Güney gerek Türkiye, gerekse dünya sinema tarihinde çoktan yerini almış bir sinema sanatçısı, aydın ve aynı zamanda yurdunun insanlarından sorumluluk duyan bir yazar ve düşünce insanıdır. Egemen inkarcı zihniyet Yılmaz Güney’e dünyayı dar etmek için elinden geleni yapmıştır.

Ahmet Kaya, Türkiye gerçeğini sosyal, kültürel, inançsal ve etnik olarak kavrayan onurlu bir müzik sanatçısıdır. Sanatında inandığı insani değerleri ifade etmek ve işlemekten başka bir kaygısı olmayan Ahmet Kaya’ya verilen ceza hukukun değil, anti demokratik yasaların bir sonucudur.
Bizler Pir Sultan Abdal Yolu’nun talipleri olarak her siyasetçi ve aydının böylesi değerlerimize sahip çıkarak toplumda ortak demokratik değerleri ve ortak siyasal tutumu yaratması gerektiğine inanıyor ve ırkçı milliyetçilerin bu tutumunu kınıyoruz.
Av. Fevzi Gümüş
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı

KAYNAK : Alevihaberajansi.com - 20 Kasım 2010
Sponsor Reklamlar

profet, DevrimChe ve Logistic bunu beğendiler.
dosteli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.11.10   #2
Aysankol
Üye
Üye
Standart Cevap: Yılmaz Güney Ve Ahmet Kaya Kültürel,Sanatsal Değerlerimizdir.

SN: Gümüş`ün Açıklamasına Katılmamak mümkün değil ancak belki konu dışı ama
söylemeden geçemeyeceğim.

Son zamanlarda Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney ile bir çok yorumların geçtiği gerek
medya gerek siyasi partilerce,bügün Ahmet Kaya” diye ortalığın inletilmesi,Ahmet Kaya üzerinden ahkam kesenlerin sayısı arttımı ne? O bir zamanlar “Ahmet Kaya'ya yönelik düşmanlıklar” sürecine girildiğinde ortada kimse yoktu herkes susuyordu Ahmet Kaya'ya vurmak,10.yıl marşı ile karşılanıyordu!Çatal Kaşıkları fırlatıldığı dönemlerde
nerelerdeydi bu insanlar?
Neredeydi Memleketin birlik ve beraberliğini savunan insanların,yurt dışına sürüldüğü veya gitmek zorunda kaldığı zamanlarda bu insanlar neredeydi ???
Sponsor Reklamlar

dosteli bunu beğendi.
Aysankol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.11.10   #3
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

Haklisin fakat malesefki biz canimiz yanmadikca ses cikaramiyoruz boyle bir toplumumuz var bu anlayisa sahip insanlarimiz var...Zamaninda Ahmet Kaya ya karsi mars soyleyenlere alkis tutanlar simdilerde kurt kimliklerini on plana cikararak beyaz perdede milyonlari cebe indiren insanalrda var...Madalyonun obur yuzu de bu malesef
Sponsor Reklamlar

dosteli ve Aysankol bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.11.10   #4
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Su gercegi her zaman dile getiriyorum birkez daha aktarayım.

Ahmet Kaya MGD'nin düzenlemiş oldugu gecede söylediklerinden dolayı yargılansada ceza almamıştır,

Ahmet Kaya yurt dışında pkk'ya destek konserlerine katılması pkk ve öcalan propagandası yapması ve bunun birkac sebepten dolayı yargılanmış ve ceza almıştır bu yüzden ülkesine dönmemiştir.

Fakat akıllarda o gece kaldıgı için, ondan dolayı gelmedigi yönünde algı oluşmuştur bu yanlış bir yorumlamadır.

MGD'nin gecesinde yasananları kimse haklı göremez , zaten o gün catal bıcak atanlar bugün açılım adı altında yapılan çirkin senaryolarına hizmet edenlerdir.

Ahmet Kaya'nın o gece maruz kaldıgı şiddetten veya linç girişiminden dolayı magdurdur haklıdır, fakat bu magduriyeti yapmış oldugu diger sucları kesinlikle aklmaz

Şiddete maruz kalıyorsun ama şiddetin en alasını yapan örgüte destek oluyorsunuz.

Nazım'ın şiirlerinden dolayı ceza alması veya Mahsuni'nin türkülerinden dolayı yargılanması ile Ahmet Kaya aynı keseye konulmak isteniyor,

Oysa ne nazım ne mahsuni asla şiddeti övmemiş, barış kardeşlik ve insanlıga hizmet eden sanatcılarken ,
Ahmet Kaya sözleriyle şiddeti,kan'ı, öcalan'ı öven , o ugurda türküler söylemiştir.

sözün özü sudur ki Ahmet Kaya rahmetle anılacak temiz birisi degildi (fikri açımdan)
Sponsor Reklamlar

mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.11.10   #5
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

Sponsor Reklamlar

dosteli ve Aysankol bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.11.10   #6
Aysankol
Üye
Üye

Temiz birisi değil derken,bizler ne kadar temiziz diye düşünmeli önce,

Ben Artık bu Dünyadan giden,arkasındada şimdi onun fikirlerine sahip çıkan onca yalakalara vede
Türkiyede artık kendi kültürü ile yüzleşmeli diyen politikacılara ragmen Ahmet Kaya,yı temize çıkarma
gibi bir derdim de yok.

Çünkü Ahmet Kaya yapmış olduğu müzik ile taht kurmuş vede sevilmiştir.(bu yönde sizde hemfikirsiniz)
Diğer belirttiğin temiz birisi değildi kanımca derken,şahsi düsüncendir önemli değil
Ancak itham ettiğin suçu vede aldığı hapis cezasını,bu yüzdenki kaçmış olduğunu söylüyorsun

Çok Merak ettim bunlar böylemiydide? Yoksa linç kampanyasının vede ülkede birtakım
güçlerin O günün oynadığı senaryolarmıydı? Gerçi bahsetiğin suçlamalar ile daha sonra görüntü ve
seslerin montaj olduğuda belirlenmişti ama sen hala neye dayanarak bunu söyledin anlamış değilim *
Sponsor Reklamlar

profet bunu beğendi.
Aysankol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.11.10   #7
mechul
Banned
Banned Users

Bu zamanda bilgi edinmek çok zor degil, internet bu anlamda büyük nimet.
Ahmet Kaya'nın resmi sitesine girseydiniz neden bahsettigimi gayet iyi anlardınız,

Ahmet Kaya ile ilgili yargılamalar suc ve cezalar için : http://www.ahmetkaya.com/HaberAyrinti.aspx?id=538

Kaya, aynı davadaki suçlamalardan biri olan Magazin Gazetecileri Derneği ödül törenindeki konuşmasına ilişkin ise beraat etmişti.

Benim bahsettigim budur, MGD yaptıgı konusmadan dolayı beraat etmiştir, diger suclardan dolayı yurda dönmemiştir, cünkü bircok yargılamadan hapis cezası almıştır.

Nedir onlar üstteki linkte bahsedilmiş, kısaca PKK ya destek, üyelerine yardım yataklık vs vs

Montaj oldugu söylenilen ve bir gazetede cıkan fotograflar 1990'lı yılların basında ki bir konu, ve eşi Gülten Kaya'nın sürekli yalanladıgı fotograf o fotograftır, oysa MGD'ki konusmasından sonra yurtdısına cıktıgı ve orda yaptıgı hiçbirşey inkar edilmemiştir.

Video paylaşılmış birde ben paylaşayım..

Şiddeti kanı savaşı öven şiddetin bas unsurlarını destekleyen kişi barışçıl insancıl diye lansedilemez, hele Mahsuni gibi sanatcılarla asla bir tutulamaz,
Şiideti eleştiriyor lince maruz kaldıgını söylüyor fakat diger yandan pkk ile kol kola, bir sürü demeci var pkk lehine, apo'ya türkü yakıyor apo'yu alkışlıyor apo'yu alkışlatıyor

Apo'yu özlemişmiş, eeee gelseydinde koyun koyuna yatsaydınız imralıda, madem cok özledin....

Bakın Hürriyet Gazetesi Yazarı Soner Yalçın'ın geçen hafta ki bir köşe yazısını paylaşmak istiyorum, dikkat çekici bircok nokta var orda,

Ahmet Kaya'nın kayınbiraderi olan Yusuf Hayaloglu'da Ahmet Kaya'nın son yıllarda sergilemiş oldugu davranışlardan düşünce biçiminden hosnutsuzdu ve araları açıldıgını , Ahmet Kaya'nın Kürtce bilmedigi gibi bircok konuyu paylaşmış.

Rahmetli Hayaloğlu, gazeteci Ferzende Kaya’ya ayrılığın nedenini şöyle anlattı: “Sanata ve siyasete bakışımızda, Gülten, Ahmet ve benim aramda düşünsel farklılıklar vardı.(...)Sözgelimi Tuncelili olmak başkaydı, ‘Tuncelilik’ şovenizmi başkaydı. Kürt doğmak başkaydı ‘Kürtçü’ davranmak başkaydı. Alevi kökenli olmak başkaydı ‘Alevici’ olmak başkaydı. Sol düşünmek başkaydı ‘solculuk’ yapmak başkaydı. Allah’a inanmak başkaydı ‘şeriatçı’ olmak başkaydı. Ben hiçbir zaman ‘cı’ olmayı hissetmedim ve olmadım da.” (Başım Belada, Anka Y.)

devamı: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...1&hid=16337555

Ahmet Kaya'nın müziigine diyecek birşey yok, her kesimden insan dinler dinliyor, bende dinliyorum
Fakat kendisini rahmetle anmıyorum, hele bazen nazım hikmetle veya mahsuni ile anılmasını aynı kefeye konmasını yadırgıyorum.

....

Sevmekte sizin sahsi fikriniz o da benim umurumda degil,
Bir yandan sehide üzülüp bir yandan sehit katillerine alkış tutanları övenleri alkışlatanları rahmetle anmayı benim midem kaldırmıyor..
Sponsor Reklamlar

Alt 26.11.10   #8
mechul
Banned
Banned Users

...........
Sponsor Reklamlar

Alt 27.11.10   #9
AmaethoN
AmaethoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: elazığ

çelişkili insanlardan sanatcı olurmu
sürekli dönekce tavır takınan kişiden sanatcı olurmu
sesi güzel yorumu güzel her insan sanatcımıdır
ibrahim tatlısesinde sesi yorumu güzeldir ama kişiliği kişilikmidir

bakın kemalizmi savndğunu söylüyor
vallaha biz apoyu özledik sözleriyle savunan biri...

yazık kemal bey hata etmiştir orayı ziyaret ederek.
ahmet kaya nın artısıda belli eksiside herşey ortada.
Sponsor Reklamlar

AmaethoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.11.10   #10
profet
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Almanya
Rep Puani : 11

AmaethoN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

çelişkili insanlardan sanatcı olurmu
sürekli dönekce tavır takınan kişiden sanatcı olurmu
sesi güzel yorumu güzel her insan sanatcımıdır
ibrahim tatlısesinde sesi yorumu güzeldir ama kişiliği kişilikmidir

bakın kemalizmi savndğunu söylüyor
vallaha biz apoyu özledik sözleriyle savunan biri...

yazık kemal bey hata etmiştir orayı ziyaret ederek.
ahmet kaya nın artısıda belli eksiside herşey ortada.

Evet herkes ne oldugunu ortaya koyuyor hem tartismalarda ettigi küfürlerle, hemde daha sonra citi bile cikmayarak, ama arada zehirini akitarak!
Sponsor Reklamlar

profet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...