Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 01.12.10   #21
SHİFT
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Yılmaz Güney Ve Ahmet Kaya Kültürel,Sanatsal Değerlerimizdir.

olay düşünceyi özgür kılmak değil düşüncenin sahibini özgür bırakmak dır !

biz yılların esareti dirki bir türkü özgür kalmadık özgür olduklarını sandığımız kimselerin durumu ise malum
Yılmazlar,Orhanlar,Nazımlar ve Sebahattin Aliler .... hangisi özgürdü ve hangisi özgürlüğü hangi memleketlerde ihsan eylediler ...

düşünüyorum beni zora sokan sen;sen zorda kalmışsın deyip gel seni rahatlatayım diyen gene sen..
bu (sen ) kim ?

biz sesimizi çıkardığımızda aynı memlekette yaşayıp aynı memleketin suyunu,havasını soluduğumuz bir diğer memleketlime,eline sopa verip len kovala vur kafasına bırakma kaçmasın diyip kovalatandan bahsediyorum (yani bu avrupa ülkeleri varyaaa hani büyük ozanlarımıza şairlerimiz ve yazarlarımıza senin başın dara düşmüş gel ben refaha çıkartayım diyen deyyus memleketlerden bahsediyorum ...fransa , abd ,ingiltere , vs olanlardan...

şimdi Ahmet kayayı kim kovaladı yada kovalattı ? sonrada kim kanatları altına aldı

Yılmazada aynısı oldu .
Ve daha nicelerineee

biz ne yaptık Akıllanmaz başımıza farklı yerlerde akıl derman aradıkk..

Bakın nette gezinirken ne buldum .........

Irkçı Milliyetçi zihniyetlerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Paris’te Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarlarını ziyaret etmesi karşısındaki tutumunu yakından biliyor ve tanıyoruz. Aynı tutum bir zamanlar Nazım Hikmet için de gösterilmiş ve ırkçı milliyetçilerin siyasal anlayışı “Nazım Hikmet vatan hainidir!” demişti. Nazım Hikmet bu ırkçı tutuma “Nazım Hikmet Vatan Hainliğine Devam Ediyor!” şiiri ile yanıt vermişti.
Biz Aleviler, biliyoruz ki Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya yaşasaydı Bahçeli’ye gerekli yanıtı verirler ve Türkiye Halklarının ortak kültürel, sanatsal değerleri olduklarını yüreklice ifade ederlerdi.
Pir Sultan Abdal’ın Yolu’ndan giden biz Yol Talipleri olarak bu saldırgan tutuma yanıt vermek ve değerlerimizi sahiplenmek sorumluluğu duyuyoruz.

1960’lı yıllardan bu yana Türkiye’ye demokrasi, özgürlük, adalet ve inançların eşitliği, halkların kardeşliği mücadelesi veren her onurlu birey ve kurum hep bu anlayışın hedefi olmuştur. Vatanı kendi çiftliği sanan zihniyet bizleri de güdülecek sürü gibi görmüş ve “Derin devlet” denen zihniyet buradan doğmuştur.
12 Mart’ta bu egemen gerici zihniyet aydın, yazar ve sanatçılarımızı işkencelerden geçirmiş ve sonrasında 1970’li yıllarda aynı zihniyet bu sefer aydın, yazar ve sanatçılarımızı kurşunların hedefi yapmıştır. Abdi İpekçiler, Doğan Özler, Ümit Kaftancıoğulları bunun en bariz örneğidir.
12 Eylül’de “Biz cezaevindeyiz ama fikrimiz iktidarda!” diyen zihniyet, “Vatan hainliği” ile suçladığı Nazım Hikmet’in şiirini kürsülerden okuyarak o güzelim şiirleri kendi inkarcı emellerine alet etmekten geri kalmamıştır.
Maraş, Çorum, Gazi, madımak gibi katliamlar, Diyarbakır Cezaevi vahşeti de aynı zihniyetin ürünüdür.
“Kendisi cezaevindeyken, iktidarda olan fikri” adeta bir silindir gibi Türkiye’nin üzerinden geçmiş ve inançsal, kültürel, siyasal, sanatsal değerlerimiz yok edilmek istenmiştir. Bu da yetmemiş, cümle varlığımız işkencelerden geçirilmiştir.
Şimdi aynı zihniyet Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya için “Vatan Haini” diyor.
Yılmaz Güney gerek Türkiye, gerekse dünya sinema tarihinde çoktan yerini almış bir sinema sanatçısı, aydın ve aynı zamanda yurdunun insanlarından sorumluluk duyan bir yazar ve düşünce insanıdır. Egemen inkarcı zihniyet Yılmaz Güney’e dünyayı dar etmek için elinden geleni yapmıştır.
Ahmet Kaya, Türkiye gerçeğini sosyal, kültürel, inançsal ve etnik olarak kavrayan onurlu bir müzik sanatçısıdır. Sanatında inandığı insani değerleri ifade etmek ve işlemekten başka bir kaygısı olmayan Ahmet Kaya’ya verilen ceza hukukun değil, anti demokratik yasaların bir sonucudur.
Bizler pir Sultan Abdal Yolu’nun talipleri olarak her siyasetçi ve aydının böylesi değerlerimize sahip çıkarak toplumda ortak demokratik değerleri ve ortak siyasal tutumu yaratması gerektiğine inanıyor ve ırkçı milliyetçilerin bu tutumunu kınıyoruz.

kılıçdaroğlu bu siyaset işini baya ilerletti
Sponsor Reklamlar

dosteli ve "-dost-" bunu beğendiler.
SHİFT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.12.10   #22
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Kıbrıslı

siyasi iktidara göre köşe degiştiren yazarları cok gördük şimdi kamuoyunca bilinen kişilerde aynı yanar-dönerlige geçti, tamamen menfaat dünyası, onlara en iyi cevabı Levent Kırca ve olacak o kadar ekibi vermişti..

Ahmet Kaya'nın sosyalist kimligine veya o zor sartlarda halkının haklarını aramasına bu ugurda türküler söylemesine sadece alkış tutulur,
ama yurtdısına gittikten sonra ki profil degişikligi bir hatadır, topigin basından beri sadece bunu belirtiyorum,

SHİFT demişsin ki Kılıçdaroglu bu siyaset işini baya ilerletti

Mezar ziyareti saygıyla karşılanır, ki Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'i ziyaretn etmesinde bi sakınca yok sonucta bu topragın yetiştirdigi degerlerdir,

Fakat aynı Kılıçdaroglu dünde Celal Bayar'ın mezarını ziyaret etti bunu biliyormusunuz ?

Hangi Celal Bayar
Dersimde binlerce masum insanın katledildigi yıllarda basbakanlıga vekalet eden celal bayar'ı,
bu katliyamın vebali ismet inönüye atatürke atılıyorken asıl sorumlu olan kişiyi ziyaret etti.

dogru kılıçdaroglu bu mezar ziyareti işni abarttıi , tıpkı türbanı dillendirdigi gibi..

merak ediyorum kılıçdaroglu'nun Ahmet Kaya'yı ziyaretinde alkışlayan kişiler bu ziyarettede alkışlayacaklar mı ?
Sponsor Reklamlar

AmaethoN bunu beğendi.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.12.10   #23
Logistic
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10

Canlar, Kılıçdaroğlu'nun Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarlarına gitmesi çok güzel davranış... Fakat Yılmaz Güney, Sabahattin Ali'ye bir suçlu davranıldığı bu insanlar neredeydi... Ahmet Kaya'ya çatal bıçak fırlatıldığında nerelerdeydiler...

Biz Ahmetleri, Mahsunileri, Orhanları, Yılmazları, Nazımları, Sabahattin Alileri daha anlayamadık... Onlardan özür diler gibi kırk takla atıyoruz taa yıllar sonra karşılarında... Hala düşüncelerinden korkuyoruz...

Onlar sürgündeki özleme gömüldüler... Bir defa öldüler içleri yanarak özlemle... Fakat onları bu hasrete terkedenler her gün ölüyor....

Gelelim yanlış düşüncelere:

mechul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Su gercegi her zaman dile getiriyorum birkez daha aktarayım.

Ahmet Kaya MGD'nin düzenlemiş oldugu gecede söylediklerinden dolayı yargılansada ceza almamıştır,

Ahmet Kaya yurt dışında pkk'ya destek konserlerine katılması pkk ve öcalan propagandası yapması ve bunun birkac sebepten dolayı yargılanmış ve ceza almıştır bu yüzden ülkesine dönmemiştir.

Fakat akıllarda o gece kaldıgı için, ondan dolayı gelmedigi yönünde algı oluşmuştur bu yanlış bir yorumlamadır.

MGD'nin gecesinde yasananları kimse haklı göremez , zaten o gün catal bıcak atanlar bugün açılım adı altında yapılan çirkin senaryolarına hizmet edenlerdir.

Ahmet Kaya'nın o gece maruz kaldıgı şiddetten veya linç girişiminden dolayı magdurdur haklıdır, fakat bu magduriyeti yapmış oldugu diger sucları kesinlikle aklmaz

Şiddete maruz kalıyorsun ama şiddetin en alasını yapan örgüte destek oluyorsunuz.

Nazım'ın şiirlerinden dolayı ceza alması veya Mahsuni'nin türkülerinden dolayı yargılanması ile Ahmet Kaya aynı keseye konulmak isteniyor,

Oysa ne nazım ne mahsuni asla şiddeti övmemiş, barış kardeşlik ve insanlıga hizmet eden sanatcılarken ,
Ahmet Kaya sözleriyle şiddeti,kan'ı, öcalan'ı öven , o ugurda türküler söylemiştir.

sözün özü sudur ki Ahmet Kaya rahmetle anılacak temiz birisi degildi (fikri açımdan)

Ahmet Kaya'nın MGD gecesinde söylediklerinde ülkenin laikliğini ve diğer açılardan yapısını bozacak bir şey yoktu... Kürtçe türkü söyleyenler, ne zamandan beri suçlu konumuna düşüyor... O zaman niye İngilizce şarkı söyleyenler suçlu olmuyor...

Ahmet Kaya, ne ara şiddeti övdü... O hep insanların hakça ve halkça yaşamsını istedi... Şiddet yanlısı değildi... Bunu evine saldırıda gösterdiği olgunlukla açıklayabiliriz...

Mahsuni ve Nazım da Ahmet'le aynı görüşteydi... Bakış açıları aynıydı... Aynı olmasa Mahsuni, Ahmet için aşağıdaki gibi bir türkü yazmaz...

Çok canlar yedi oy aney
Doymak bilmedi gurbetin uzaklığı
Nice çiçeğim hazan vurdu
Bu acı bir kara düzenin tutsaklığın

Vatandan öteye yığıldı bunca dertler
Hasrete gömüldü gittiler
Mustafa Suphiler, Nazımlar, Yılmazlar, Sebahattin Aliler
ve de Ahmetler...

Ağladıkça bahar oldu dağların
Toprağına küsme Ahmet geri gel
Gurbet eller burdan güzel değildir
Yaban elden esme Ahmet geri gel

Gelemez misin dönemez misin
Gözüm niye üzgünsün gülemez misin

Kolay değil gurbet elin yarası
Yoktur bizim ile onun arası
Bu memleket ata dede mirası
Hemen ümit kesme Ahmet geri gel

Mahzuni barışın yoluna kurban
Ahmet mızrabına teline kurban
Hangi dil bilirsen diline kurban
Sen yeter ki susma Ahmet geri gel

Aşık Mahzuni Şerif

mechul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu zamanda bilgi edinmek çok zor degil, internet bu anlamda büyük nimet.
Ahmet Kaya'nın resmi sitesine girseydiniz neden bahsettigimi gayet iyi anlardınız,

Ahmet Kaya ile ilgili yargılamalar suc ve cezalar için : http://www.ahmetkaya.com/HaberAyrinti.aspx?id=538

Kaya, aynı davadaki suçlamalardan biri olan Magazin Gazetecileri Derneği ödül törenindeki konuşmasına ilişkin ise beraat etmişti.

Benim bahsettigim budur, MGD yaptıgı konusmadan dolayı beraat etmiştir, diger suclardan dolayı yurda dönmemiştir, cünkü bircok yargılamadan hapis cezası almıştır.

Nedir onlar üstteki linkte bahsedilmiş, kısaca PKK ya destek, üyelerine yardım yataklık vs vs

Montaj oldugu söylenilen ve bir gazetede cıkan fotograflar 1990'lı yılların basında ki bir konu, ve eşi Gülten Kaya'nın sürekli yalanladıgı fotograf o fotograftır, oysa MGD'ki konusmasından sonra yurtdısına cıktıgı ve orda yaptıgı hiçbirşey inkar edilmemiştir.

Video paylaşılmış birde ben paylaşayım..

Şiddeti kanı savaşı öven şiddetin bas unsurlarını destekleyen kişi barışçıl insancıl diye lansedilemez, hele Mahsuni gibi sanatcılarla asla bir tutulamaz,
Şiideti eleştiriyor lince maruz kaldıgını söylüyor fakat diger yandan pkk ile kol kola, bir sürü demeci var pkk lehine, apo'ya türkü yakıyor apo'yu alkışlıyor apo'yu alkışlatıyor

Apo'yu özlemişmiş, eeee gelseydinde koyun koyuna yatsaydınız imralıda, madem cok özledin....

Bakın Hürriyet Gazetesi Yazarı Soner Yalçın'ın geçen hafta ki bir köşe yazısını paylaşmak istiyorum, dikkat çekici bircok nokta var orda,

Ahmet Kaya'nın kayınbiraderi olan Yusuf Hayaloglu'da Ahmet Kaya'nın son yıllarda sergilemiş oldugu davranışlardan düşünce biçiminden hosnutsuzdu ve araları açıldıgını , Ahmet Kaya'nın Kürtce bilmedigi gibi bircok konuyu paylaşmış.

Rahmetli Hayaloğlu, gazeteci Ferzende Kaya’ya ayrılığın nedenini şöyle anlattı: “Sanata ve siyasete bakışımızda, Gülten, Ahmet ve benim aramda düşünsel farklılıklar vardı.(...)Sözgelimi Tuncelili olmak başkaydı, ‘Tuncelilik’ şovenizmi başkaydı. Kürt doğmak başkaydı ‘Kürtçü’ davranmak başkaydı. Alevi kökenli olmak başkaydı ‘Alevici’ olmak başkaydı. Sol düşünmek başkaydı ‘solculuk’ yapmak başkaydı. Allah’a inanmak başkaydı ‘şeriatçı’ olmak başkaydı. Ben hiçbir zaman ‘cı’ olmayı hissetmedim ve olmadım da.” (Başım Belada, Anka Y.)

devamı: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...1&hid=16337555

Ahmet Kaya'nın müziigine diyecek birşey yok, her kesimden insan dinler dinliyor, bende dinliyorum
Fakat kendisini rahmetle anmıyorum, hele bazen nazım hikmetle veya mahsuni ile anılmasını aynı kefeye konmasını yadırgıyorum.

....

Sevmekte sizin sahsi fikriniz o da benim umurumda degil,
Bir yandan sehide üzülüp bir yandan sehit katillerine alkış tutanları övenleri alkışlatanları rahmetle anmayı benim midem kaldırmıyor..

Ahmet Kaya ne ara PKK'ya ya da başka bir terör örgütüne destek verdi... Ahmet Kaya gerillayı öven birçok şarkı yaptı... Doğru... Bu şarkılarında hiçbir zaman halk aleyhine cümleler kullanmadı...

Mahsuni ile Nazım temel düzenin kirliliklerine karşıydı, insancıldı, hümanistti... Kavgasını yarı yolda bırakmazdı...

Unutmayın ki her yargılanan kötü bir suç işledi... Ahmet Kaya, hayatında hiç mi hata yapmadı... Yaptı... Fakat Ahmet Kaya'nın suçlu olduğu anlamına gelmez... Toplumsal eksikliklerini eleştirmeseydi şu an yaşıyordu.... Ama bize naçizane ve değerli fikirlerini aşılamayacaktı...

Pkk'ı öven dedin sanırsam... Eğer biz solcular onu koruyabilseydik bu tür şeylerin esamesi bile geçmeyecekti...

Tabularını yıkmamamız lazım... Sabit fikirli olmamak lazım... Bir lafın ardından dünyanın sözünü söylememek gerekiyor....

Şimdilik benden bu kadar...
Devamı gelecek...
Saygı ve Sevgilerimle...
Sponsor Reklamlar

dosteli bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...