Sponsor Reklamlar

Karadeniz YÖK'e Karşı Isyanda

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Karadeniz YÖK'e Karşı Isyanda Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen DevrimChe

Seçenekler
Alt 06.11.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Karadeniz YÖK'e Karşı Isyanda

12 Eylül faşizminin üniversitelere “armağan ettiği” YÖK’ün 29. Kuruluş yıldönümünü Ankara’da omuz omuza yürüyerek protesto edecek olan üniversitelilerin eylemleri sürüyor. Dün (4 Kasım) Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Artvin Çoruh Üniversitesi’de yaptıkları eylemlerle YÖK’ün antidemokratik ve bilim düşmanı uygulamalarını teşhir ettiler.

KTÜ Öğrenci Kolektifi üyeleri, üniversite içerisinde yaptıkları yürüyüşle, YÖK’ ün kuruluş yıldönümünü protesto ettiler. İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi önünde toplanan üniversiteliler, buradan rektörlük önüne doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca üniversiteliler, YÖK’ ün üniversiteleri gericileştirme ve paralı eğitim uygulamalarına, üniversite içerisindeki sivil polis baskısına ve açılan soruşturmalara karşı sloganlar atarken, yapılan eylemi izleyen üniversiteliler de özel güvenlik biriminin engellemelerine rağmen yürüyüşe yoğun ilgi gösterdiler.

Özel güvenlik taciz etti, polis kare kare fotoğraf aldı
Daha önceki yıllara göre YÖK protestosuna bu yıl ki katılımın oldukça fazla olması polisi ve özel güvenlikleri tedirgin etti. Yürüyüş boyunca kamera kaydı yapan ve birden fazla kişiyle fotoğraf çeken sivil polisler üniversiteyi yeni kazanmış öğrencilere ayrı bir “ilgi” gösterdi. Öte yandan yürüyüş esnasında eyleme katılmak isteyen üniversitelileri engellemeye çalışan, yürüyüş boyunca eylemi takip eden öğrencileri uzaklaştırmaya çalışan özel güvenlik elemanlarıyla tartışan Kolektifçilere özel güvenlik elemanları, el hareketleriyle ve küfürlü sözlerle tacizde bulundular. Üniversiteliler rektörlük önünde yaptıkları basın açıklamasıyla eylemlerini sonlandırdılar.

Eylem boyunca birkaç sivil polis fotoğraf çekerek öğrencileri fişledi.

’Üniversitelerimizi AKP’ye bırakmayacağız’
Artvin Çoruh Üniversitesi’nde de bir hafta boyunca YÖK karşıtı basın açıklaması için amfileri dolaşıp duyuru yapan üniversiteliler 4 Kasım’da Seyitler Yerleşkesi Merkez Kantin önünde toplandılar. Kantin içerisinde duyuru yapan üniversiteliler, 6 Kasım 1981’de kurulan YÖK 'ün dimdik ayakta olduğunu, üniversiteleri piyasalaştırmaya ve gericileştirmeye AKP eliyle devam ettiğini dile getirdiler.
“Biz bugün halkın üniversitesinde özgürce eğitim göremiyoruz. Her bildiri dağıttığımızda ÖGB ile karşılaşıyoruz. Sivil polisler çok rahat bir şekilde kantinlerimize girebiliyor. AKP’nin ve YÖK’ün bahsettiği özgürlük bunun neresinde var. Bunun neresinde demokrasi var. Biz bu üniversitenin asıl sahipleriyiz. Çoruh’un asiliğiyle sesleniyoruz: Üniversitelerimizi ne AKP’ye ne AKP’nin YÖK'üne ne de polisine, ÖGB’ sine bırakacağız” diyen üniversiteliler, YÖK’ün üniversitelerdeki sivil polis uygulamasını ve ulaşım sorununu bir dakikalık alkışla protesto ettiler.

Kantindeki konuşmaların ardından öğrenciler sloganlarla rektörlüğe yürüdü. Burada okunan basın açıklaması ile eylem sona erdi.
Türkiye’nin dört bir yanından üniversiteliler “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” demek için yarın (6 Kasım) Ankara’da bir araya gelecek. Binlerce üniversiteli Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu önünden Kızılay’a yürüyerek YÖK’ü protesto edecek.

Sendika.Org
Sponsor Reklamlar

dosteli bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...