Sponsor Reklamlar

Dersim’de Provakasyon: Korucular Oğretmenlere Saldırdı

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Dersim’de Provakasyon: Korucular Oğretmenlere Saldırdı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen DevrimChe

Seçenekler
Alt 17.10.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Dersim’de Provakasyon: Korucular Oğretmenlere Saldırdı

Dersim’in Mazgirt İlçesi Akpazar Beldesi’ndeki bir lisede öğrencilere hakaret eden eski polis ile liseliler arasında kavga çıktı. Olayı incelemek için liseye giden Eğitim-Sen üyeleri ise korucuların saldırısına uğradı

Dersim’in Akpazar Beldesi’nde bulunan Süleymanpaşa Lisesi’nin müdürü Aslı Aşkan’ın sevgilisi eski polis Nurettin Üzün, okul bahçesindeki öğrencilere sözlü sataşmada bulundu. Öğrenciler kendilerine “Siz okumazsınız, dağa gidin burada ne işiniz var PKK’nin p..çleri” diyen Üzün’e tepki göstermesi üzerine kavga çıktı.

Üzün’ün kavganın ardından jandarmaya şikayette bulunması üzerine jandarma ekipleri öğrencileri sınıfları basarak gözaltına aldı. Bu sırada halkın tepki göstermesi ve toplanmaya başlamasıyla jandarma Nurettin Üzün’ü özel bir araçla belde dışına kaçırdı.

Korucular öğretmenleri yaraladı, ancak gözaltına alınmadılar
Eğitim-Sen üyelerine korucu saldırısı
Olayı duyan Tunceli Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Ali Arslan bir heyet oluşturarak beldeye geldi. Sendikacıların gözaltındaki öğrencilerle görüşmek istemesi üzerine geçici köy korucusu 25 kişilik grup öğretmenlere saldırdı. Sendika yöneticilerinden Erkan Eslek ve Hasan Taşkın saldırı sonucu yaralandı.

Olay sırasında korucuların hakaret ve küfürlerine maruz kalan 5 kadın öğretmen de Mazgirt Cumhuriyet Savcılığı’na korucular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Ali Arslan, öğrencilere hakaret eden Nurettin Üzün’ün sık sık okula geldiğini ve öğrencilere sataştığını belirtti. Arslan açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bu sahıs dün de öğrencilere ‘PKK’nın p....çleri şeklinde hakaret ve tahrik edici laflar söylemiş. Öğretmenlerin araya girmesiyle ortam yatışırken şahıs yine tahrik edici konuşmalar yapmış ve öğrencilerle kavga etmiştir. Okul müdiresinin jandarma karakolunu araması üzerine 8 öğrencimiz dersten gözaltına alınmıştır. Olayı öğrenir öğrenmez biz de sendika olarak gelip durumla ilgili bilgi almak istedik. Ancak karakol komutanı bizimle görüşmedi ve bizi öğrencilerle görüştürmedi. Oraya gitmemizden rahatsız olan karakol komutanı ifadeleri saatlerce sürdürerek bir provokasyon da hazırladı. Bu esnada koruculardan bir tanesi karakola gidiyor komutan ya da başka biriyle görüşüyor. Görüşmeden sonra dışarı çıkarak korucuları topluyor ve Nurettin Üzen’i kaçırmak için korucuları öğrenci ve öğretmenlere saldırtıyor.”

”Kürt, Alevi ve demokratlara saldırıyorlar”
Daha önce de böyle saldırılara maruz kaldıklarını belirten Arslan, “Kürtler, Aleviler ve demokratlar benzer saldırılara maruz kalıyor. Aynı okulda Çiğdem Nazman üyemiz de korucuların tehdit ve saldırılarına maruz kaldı. O zaman da bunun önü alınmazsa başka olaylar olur dedik ve dün de bu dediğimiz çıktı” şeklinde konuştu.

Korucuların saldırısı sonucu yaralanan Erkan Eslek de saldırının öldürme kastıyla yapıldığını ifade ederek, “Biz müdahale ederken korucuların saldırısına uğradık ve kafam yarıldı. Bizim amacımız eğitim vermek ama birileri Tunceli’de eğitimi bitirmek istiyor” dedi.

Soruşturma başlatıldı
Mazgirt Kaymakamlığı, savcılık ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Tunceli Milli Eğitim Müdürü Haydar Yurdakul da ilk etapta okul müdürünün yerini değiştireceklerini açıkladı. Yurdakul, “Şu an müdürlüğümüz konu hakkında idari soruşturma başlattı ve soruşturma sonunda ne gerekiyorsa kesinlikle yapacağız. Hiçbir kimse öğrencilerimizin okuma haklarını elinden alamaz” iddiasında bulundu.

SENDIKA.ORG
Sponsor Reklamlar

dosteli bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...