Sponsor Reklamlar

32 Yıl Oldu Bahçelievler'de 7 TİP'li Katledileli...

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  32 Yıl Oldu Bahçelievler'de 7 TİP'li Katledileli... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 3 gönderen DevrimChe
  • 1 gönderen Merdan

Seçenekler
Alt 11.10.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart 32 Yıl Oldu Bahçelievler'de 7 TİP'li Katledileli...

Türkiye’nin toplumsal ve siyasal tarihine “Bahçelievler Katliamı” olarak geçen, TİP’li 7 devrimcinin, içlerinde Haluk Kırcı, Abdullah Çatlı ve İbrahim Çiftçi gibi isimlerin bulunduğu faşist katiller tarafından korkunç bir şekilde katledilmesinin üzerinden tam 32 yıl geçti.

Katliamın yaşandığı gece katiller Ankara’nın Bahçelievler semtindeki 15. Sokak 56/2 numaralı dairenin önünde buluştular. Silahlı üç kişi Hacettepe Üniversitesi’nde 2 öğrencinin kaldığı eve doğru yöneldi. Ancak evde 5 kişi vardı: ODTÜ Elektrik Bölümü öğrencisi Serdar Alten, Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi öğrencisi Hürcan Gürses, AİTİA Gazetecilik öğrencisi Efraim Ezgin, HÜ İstatislik Bölümü öğrencisi Latif Can ve Osman Nuri Uzunlar. Geri kalan iki kişi (Faruk Erzan ve Salih Gevence) ise Kırcı’nın evdekileri eter ile bayılttığı sırada geldi. Gece yarısı saat 01.30 sıralarında devrimcilerin kaldığı evin kapısı iki kere çaldı. Haluk Kırcı olayı 17 Kasım 1980 günü Ankara Sıkıyönetim savcılığı’na verdiği ifadede şöyle anlattı:

Korkunç ifade
“Kapı açılır açılmaz içeri girdik. Hepsini yere yatırdık. Ne yapacağımız konusunda talimat almak için Abdullah’a (Çatlı) birini gönderdik. Abdullah eter ve pamuk vermiş ‘Hepsini teker teker bayıltıp öldürelim’ demiş. Dışarı çıkıp, arabada bekleyen Abdullah’la konuştum. ‘Evde öldürmek zor olacak. ikişer ikişer götürüp öldürelim’ dedim. ‘Olur’ dedi. iki kişiyi büyük reis’in arabasına bindirip Eskişehir yoluna götürdük. Müsait bir yer bulup ikisini de yere yatırıp kafalarına ateş ettik (Üçer el). Geri döndük. Böyle zor olacağını anlayınca Abdullah, ‘tek tek boğalım bunları’ dedi. Bir tanesini zorla boğdum, diğer dördünü bu şekilde öldürmekte zor olacaktı. Arkadaşları gönderdim. Sonra da sedirin üzerinde bulunan dört kişiye yakın mesafeden ateş ederek mermilerin hepsin boşalttım. Silahı da götürüp Abdullah’a verdim.”

Katliam yanlarına kar kaldı
Üzerinden 32 yıl geçen Bahçelievler Katliamı’nı Haluk Kırcı, Mahmut Korkmaz, Ercüment Gedikli, Kürşat Poyraz, Ünal Osmanağaoğlu, Ömer Özcan, Demir Demirkan ve Abdullah Çatlı’nın gerçekleştirdiği açığa çıktı. 1978′de açılabilen dava, 1986′da bir hukuksuzluk örneği olarak sona erdi.

Olayın asıl faillerinden Abdullah Çatlı hiç mahkemeye çıkmadı, sürekli korundu. Kasım 1978′de başka bir sebeple gözaltına alınan Çatlı, Haluk Kırcı’nın sıkıyönetim mahkemesindeki ifadesinde ismi geçmesine rağmen serbest bırakıldı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Susurluk’ta kamyona çarpan aracın içinde ölen Çatlı’nın ardından, “Devlet için kurşun atan da yiyen de şereflidir” demişti.

Haluk Kırcı şimdi serbest
Haluk Kırcı, Ankara’da 7 TİP’li genci öldürmekten 12 Nisan 1988 tarihinde 7′şer kez idama mahkum edildi. Cezaları 1991′deki yasa uyarınca toplam 70′er yıl ağır hapse çevrildi. Kırcı, 36 yıl hapis yatması gerekirken, 1991′de tek bir adam öldürme suçlusu gibi kabul edilip 26 Nisan 1991′de Bursa Cezaevi’nden tahliye edildi.

Birileri onu hızla yurt dışına kaçırdı, 2005′te Ukrayna’da yakalandı ve iade edildi. Susurluk davası kapsamında çarptırıldığı hapis cezasının infazını ‘tamamlayan’ Haluk Kırcı, 28 Mayıs 2010 tarihinde Maltepe Cezaevi’nden tahliye edildi.

Katliamla ilgili Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi’nde görülen dava sonucu “gözcülük” yapan Özcan ve Demirkan, 28′er yıl hapis cezası aldı. Ölüm cezasına çarptırılan Ercüment Gedikli ise yurt dışına kaçtı. Gedikli, yıllar sonra yakalandı, aflardan yararlandırıldı ve 10 yıl yattıktan sonra serbest kaldı. Yurtdışına kaçanlardan Mahmut Korkmaz da 1987 yılında yakalandı. 36 yıl cezası olan Korkmaz da aflardan yararlanarak serbest kaldı. Maden İş Genel Başkanı Kemal Türkler’in de katili Ünal Osmanağaoğlu da bu davadan 7 kez idama mahkum oldu. Kürşat Poyraz ise hâlâ aranıyor!

Katledenler hep korundu
Bahçelievler katliamı yakın geçmişte işlenen cinayet ve katliamlardan bir çok yanıyla farklı özellikler taşıyor. Katliamın kimler tarafından işlendiği, kimler tarafından planlandığı ve nasıl uygulandığı ortaya çıkan bir dava. Katliamdan kurtulan, olayda ölümcül yara alan ve sekiz gün daha yaşayan Serdar Alten’in ifadelerinde, katliamda kullanılan arabanın plaka numarasının, renginin, markasının, modelinin verilmesine, eve giren kişileri tarif etmesine karşın, katliamın tek tanıklığı yok sayıldı. Örneğin; Alten’in tarif ettiklerinden birinin daha sonra İbrahim Çiftçi olduğu ortaya çıktı.

İbrahim Çiftçi, aynı yıl sabah evinden çıkınca otomobilinde öldürülen Ankara C.Savcısı Doğan Öz’ün katil zanlısı olarak yakalandı. Suçunu itiraf eetmesine karşın sıkıyönetim Mahkemesinde dört kez idama mahkûm edildiği halde hüküm Askeri Yargıtay tarafından dört kez bozulduktan, neticeten ise Daireler Kurulu’nun 7’ye karşı 8 oyla alınmış kararı sonucunda tahliye edildi. Çiftçi, Bahçelievler Katliamı davasında da aynı şekilde korunarak serbest bırakıldı.

Katliamla ilgili daha sonra ortaya çıkan bir bilgi de, cinayette kullanıldığı bilinen arabanın, o dönemde Ülkücü Gençler Derneği 2. başkanı olan Mustafa Mit’in üzerine kayıtlı olduğu idi. Mustafa Mit, soruşturma sırasında söz konusu aracın Ali Şerit tarafından kullanıldığını savunmuştu. Ali Şerit ise, “Ben görevden ayrıldıktan sonra otomobil Muhsin Yazıcıoğlu ve Abdullah Çatlı tasarrufundaydı. Aracın Bahçelievler olayında kullanıldığını öğrendiğimde, kendimi kurtarmak için olayı araştırdım. Olay günü de aracın Abdullah Çatlı’da olduğunu öğrendim” demişti.

Mustafa Mit’in ismi 2007 seçimlerinde de gündeme geldi. Milliyetçi Hareket Partisi, 2007 seçimlerinde Türkiye İşçi Partili yedi gencin öldürüldüğü Bahçelievler katliamına adı karışan Mustafa Mit’i Sivas’ta birinci sırada aday gösterdi. Mustafa Mit seçilemedi, yine adı Bahçelievler katliamında geçen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu seçildi.

Bahçelievler katilamı davasında Muhsin Yazıcıoğlu da ifade vermişti. Yazıcıoğlu ‘olayla ilgim’ yok dediği ifadesinde şöyle söylüyor: “Daha sonra duydum bu olayı ve bizim çocuklara sordum, ‘şunlar bu işin içinde olabilirler’ diye söylediler.”

Muhsin Yazıcıoğlu’nun katliamla ilişkili olarak ismi daha sonra bir ülkücünün itiraflarıyla yeniden gündeme gelmişti. Basına da yansıyan itirafta, “Abdullah Çatlı’nın Bahçelievler katliamından bir ay sonra, gözaltına alındığı o sırada Muhsin Yazıcıoğlu’nun Emniyet’e telefon ettiği, ‘Çatlı’yı bırakmazsanız Ankara’nın 150 yerinde bomba patlatırız’ dediği” ortaya çıkmıştı.

Bu itiraflardan birinde yine Abdullah Çatlı’nın katliamdan bir ay sonra gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakıldığı yine basına yansımıştı.

sendika.org
Sponsor Reklamlar

Merdan, "-dost-" ve KIZILanka bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.10.10   #2
Merdan
Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Ankara
Standart Cevap: 32 Yıl Oldu Bahçelievler'de 7 TİP'li Katledileli...

Yedi yüreğe kurşun sıkan eller halen sıkmakta o vahşi kurşunlarını ve bununla kalmıyorlar hep ikidarlar onlar artık onlara meydan okuyan da yok zaten.. Bilmem kaç yüreğin daha sonu böyle biter..
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Alt 12.10.10   #3
KIZILanka
KIZILanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Standart Cevap: 32 Yıl Oldu Bahçelievler'de 7 TİP'li Katledileli...

'düşenler devrim yolunda savaşarak düştüler,
anlımıza bilincimize gömüldüler.'
bu olay faşistlerin yaptığı ne ilk katliam ne de son olacak.halkın bağımsızlığı için kendini feda eden yoldaşlarımızda ne ilk idi ne de son...elbet devran döner bu katliamların hesabı da birgün sorulur...
Sponsor Reklamlar

KIZILanka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...