Sponsor Reklamlar

Alevilerden TRTye Ramazan Tepkisi

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Alevilerden TRTye Ramazan Tepkisi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 29.08.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Alevilerden TRTye Ramazan Tepkisi

TRT ramazan yayınıyla tarafsızlığını ihlal etti Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız, kamu yayıncılığını yurttaşlara eşit mesafede kalarak taşıması beklenen TRT'nin sadece Alevilerle değil, demokrat ve laik tüm yurttaşlarıyla sorunu bulunduğunu söyledi.
Balkız, "Güya laik bir devletin laik olması gereken bir kurumu" olarak TRT'nin, yeni yönetimiyle birlikte yedi kanalıyla Diyanetin ve tarikatların sesi haline geldiğini savundu:

"Hiç olmayacak programlarda ve zamanlarda, çizgi filmler dahil, dini duygulara, dinsel dünyaya bir şekilde atıfta bulunuluyor, anımsatılıyor. İnsanlar hangi inancı seçeceklerini, onu nasıl yaşayacaklarını kendi öğreti ve vicdanlarıyla bilir. Bunu üç dakikada bir, beş-altı koldan insanlara anımsatmak kadar ne bıktırıcı bir şey olabilir, ne de işgüzarlık.
"Halkın bilgilenme hakkı ve laikliğe saygılı ve tarafsız olması gereken bir kurumun takınacağı bir tavır bu değildir."
"Dinen de caiz değil"
Son yıllarda bu yöndeki şikâyetlerini TRT yetkililerine aktarma durumu olmadığını belirten Balkız, geçtiğimiz yıllarda Alevilerin Muharrem Orucu geldiğinde "Bu ülkenin 20 milyon yurttaşının Muharrem ayı geldi, bunu hiç hatırlıyor musunuz?" şeklinde TRT'ye sorular yönelttiklerini ancak bunlara yanıt alamadıklarını söyledi.
Hükümetin "Alevi açılımı" çerçevesinde Muharrem ayı geldiğinde "gönül alma babında" bir iki yayını olduğunu ve Cemevlerinde canlı yayını yapılmasını anımsatan Balkız, "Kaldı ki, o da bizim çok istediğimiz bir şey değil. İnanmak, inananla inanılan arasında çok hoş ve özel bir alandır. Doğru değildir. Bunun bir gösterisi, propaganda, insanlarının dinsel duygularını nasıl yaşayacaklarını ekranlara yansıması, dinen de caiz değil. (Öyle bir cümleyi de biz kuralım, hep onlar kuracak değil ya'!)"
"İnançlara, kültürlere, dinlere eşit mesafe gerekli"
Balkız, TRT'nin bütün inançlara, kültürlere, dinlere, eşit mesafede olmak koşuluyla inanmayanların, oruç tutmayanların duygularını da nazara alarak tarafsızlık ilkesi çerçevesinde, yurttaşlara bir anımsatmak anlamıyla yayın yapabileceğini belirtti.
TRT1 kanalının hafta içi yayınında "ramazan" konulu bazı programları şöyle:
Saat 9.00: Anadolu'da oruç mevsimi
Saat 10.35: Güzel Sözler
Saat 11.55: Ramazan Güzeldir
Saat 12.30: Ramazan Gezgini
Saat 12.55:Sahur Bereketi
Saat 14.55 Sahur Bereketi
Saat 03.00: Sahur Bereketi
Saat 05.00: Hasbihal
Saat 00.40: Anadolu'da oruç mevsimi (tekrar)
Saat 22.00: Metin Şentürk'le Ramazan Gecesi
Saat 18.00: On bir ayın sultanı
Saat 20.55: Sufi kripler
Saat 17.25: Ramazan Gezgini
VATAN - 12.08.2010
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.08.10   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Alevilerden TRTye Ramazan Tepkisi

Ayni Hasasiyeti TRT neden muharrem ayinda yapmiyor acaba :=)
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...