Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni
  • 5 gönderen _Siranli_
  • 2 gönderen mechul

Seçenekler
Alt 25.08.10   #1
_Siranli_
_Siranli_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart 'Müftü ve İmam da Resmi Nikah Kıysın'

'Müftü ve imam da resmi nikah kıysın'

Öneri, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar’dan geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u ziyaret eden Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Medeni Kanun’da değişiklik yapılarak nikah kıyma yetkisinin imam ve müftülere de verilmesini istedi.
“Din adamları da resmi nikah kıysın" önerisinde bulunan Bayraktutar şöyle konuştu:
"Gelin Medeni Kanun’un 135. Maddesindeki bu yasaklamayı ortadan kaldırarak, bir kelimeyi değiştirerek, müftülere de bu yetkinin verilmsin. İsteyen belediye başkanına, isteyen muhtara isteyen de müftüye... Bu ikilem ortadan kalksın."

Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş da öneriye destek verdi:
"Fiili olan birşeyi, yasal düzenleme haline getirelim diyor. Bunun yapılması ve toplumsal talebin yerine getirilmesi doğal bir şey. Yasalar toplumu zorlamak için değil toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmalıdır."

NTV
Sponsor Reklamlar

Alevi, hasan, Deniz ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
_Siranli_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.10   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: 'Müftü ve İmam da Resmi Nikah Kıysın'

Haciyla Hoca Nikah kiysin,Papazla Peder pispirik oynasin, Yok Arkadas Ben kabul etmiyorum.. Nerde Devlet Nerde millet Papazlarin haklarini kim savunacak papaz Sadece oyun kartlarindami hatirliyacaz onlarda din adamidir..

Imamin Nikahi nekadar Kutsalsa Pederinki Aynidir :=)
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.10   #3
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

isterler tabi imam hatiplilerin onlerini aciyorlar dahada imkan sagliyorlar memur yapmak icin bendemi imam hatipe gitsem ne
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.10   #4
Pers
Pers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: istanbul

Merhaba

Bir kere 'imam nikahı' diye bir kavram yok...Adı' Dini nikahtır' ama malesef kasıtlı yada değil dilimize böyle yerleşti.Müftü yada İmamlar devlete bağlı memurlar olduğuna göre Resmi nikah kıymalarında bir sakınca görmüyorum yada bunu Cumhuriyetimize karşı bir tehdit olarak algılamıyorum.Bugün çağdaş,demokratik bulduğumuz dış Ülkelerde bile kiliselerde ve sinegoglarda nikah kıyılabiliyor ve bu gayet normal karşılanıyor...Tek fark yuva kuran çifte mutlu olmaları için dua edilecek olmasıdır.
Sponsor Reklamlar

Pers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.09.10   #5
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Pers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba

Bir kere 'imam nikahı' diye bir kavram yok...Adı' Dini nikahtır' ama malesef kasıtlı yada değil dilimize böyle yerleşti.Müftü yada İmamlar devlete bağlı memurlar olduğuna göre Resmi nikah kıymalarında bir sakınca görmüyorum yada bunu Cumhuriyetimize karşı bir tehdit olarak algılamıyorum.Bugün çağdaş,demokratik bulduğumuz dış Ülkelerde bile kiliselerde ve sinegoglarda nikah kıyılabiliyor ve bu gayet normal karşılanıyor...Tek fark yuva kuran çifte mutlu olmaları için dua edilecek olmasıdır.

Laik bir sistemi benimsiyoruz ama lafta, düşüncelerimiz hala çağ dışı.

Din ile devlet işini ayırmak ne demek ?

toplumsal düzen aile hakları vs için inanclar nikah konusunu içerir, günümüzde buna uygun olarak resmi nikah yani kanunlar önünde kabul edilen nikahtır,
inancların özü irdelendiginde resmi nikah inancların gerekliligini yerine getirdigi için dini nikah cag dışıdır anlamsızdır.

Kimseyi yanıltmayın İsvicre Medeni Kanunu tüm Avrupada yaygındır ülkemiz medeni kanunuda bu kanundan esinlenmiştir, o nedenle Avrupada da resmi nikahı belediye baskanları veya nikah görevlileri kıyar klisede veya baska yerde ki merasimler dini merasimlerdir..

Herkeş işini yapsın.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve DevrimChe bunu beğendiler.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...