Sponsor Reklamlar

'Dersim'i CHP Bombaladı!'

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  'Dersim'i CHP Bombaladı!' Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni
  • 4 gönderen eftelya_58
  • 5 gönderen _Siranli_
  • 2 gönderen eftelya_58
  • 2 gönderen _Siranli_
  • 3 gönderen gezgin1881
  • 2 gönderen eftelya_58

Seçenekler
Alt 15.08.10   #1
eftelya_58
eftelya_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 20
Standart 'Dersim'i CHP Bombaladı!'

'Dersim'i CHP bombaladı!'

Partisinin Sakarya mitinginde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Dersimli olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Vergi vermediler diye Dersim'in köylerini kim bombaladı? Zamanının, o zaman ki Cumhurbaşkanı'nın emriyle... Kimdi? İsmet İnönü, CHP'nin başındaydı. Yani CHP bombaladı” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Tasavvufta bir kaide vardır Derler ki ’edep yahu, edep yahu’. Ben de onu söylüyorum. Bize gelip de tere satmayın. Tereciye tere satılmaz. Bu millete tere satamazsın" dedi.

Başbakan Erdoğan, partisince Sakarya Kent Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Başı örtülü kız çocuklarının üniversite kapılarından geri çevrildiği,üniversite kapılarının başı örtülü kızlara kapatıldığı dönemler olduğunu belirten Erdoğan, "Utanmadan sıkılmadan ’özgürlük’ dediler. Hani nerede özgürlük,nerede? Nice hayatları kararttılar, nice umutları söndürdüler" diye konuştu.

Başörtülü kızların eğitim özgürlüğünün önünü açmak için TBMM’de MHP ile el ele verdiklerini, ilgili düzenlemeyi 411 oyla meclisten geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arkadan ne oldu? Hani çıktıya bugün ana muhalefet partisinin lideri ne diyor? ’Bu işi ben çözerim’ diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? 411 oyla eğitim özgürlüğü konusunda başörtüsüyle alakalı sorunu Anayasa Mahkemesi’ne kim götürdü? CHP değil mi? Onun altında CHP’nin şimdiki liderinin imzası yok muydu...
Sen benim Sakaryalı kardeşimi enayi mi zannediyorsun? İnsan biraz sıkılır, biraz utanır. Bir taraftan alıp Anayasa Mahkemesi’ne götüreceksin diğer taraftan da diyeceksin ki ben başörtülülerin sorununu çözerim. Dürüst ol, dürüst.

Tasavvufta bir kaide vardır Derler ki ’edep yahu, edep yahu’. Ben de onu söylüyorum. Bize gelip de tere satmayın. Tereciye tere satılmaz. Bu millete tere satamazsın. Bu millet bu işin aslını biliyor. CHP’nin de cemaziyelevvelini iyi biliyor. Yaşayanlar yaşamayanlara anlattı. Babamın, dedemin bana anlattığı gibi. Bizim babalarımız torunlarına anlattı. Biz de torunlarımıza da anlatıyoruz, çocuklarımıza da anlatıyoruz. Bak bunlar geçmişte bunları yaptı diyoruz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dersimli olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Dersim ile ilgili ne söylediklerini biliyorsunuz değil mi? Vergi vermediler diye Dersim’in köylerini kim bombaladı? Zamanının, o zaman ki Cumhurbaşkanı’nın emriyle... Kimdi? İsmet İnönü, CHP’nin başındaydı. Yani CHP bombaladı. 20 bin, 30 bin, 40 bin, 50 bin kişinin yargısız infaz edildiği söylenir. İnsaf ya. İşte sizin cemaziyelevveliniz bu. Gelin de siz bunu temizleyin önce" diye konuştu.

Habercem.com
Sponsor Reklamlar

Deniz, DevrimChe, _Siranli_ ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
eftelya_58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.08.10   #2
_Siranli_
_Siranli_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: 'Dersim'i CHP Bombaladı!'

sivasıda biz yaktık hatta çorumu ve maraşıda biz katlettik zaten!!

Sponsor Reklamlar

Deniz, gezgin1881, DevrimChe ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
_Siranli_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.08.10   #3
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

_Siranli_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sivasıda biz yaktık hatta çorumu ve maraşıda biz katlettik zaten!!

Şimdi Sivas'a gittiğinde de aynen böyle söylemesin bu

Çamur atmak bu kadar kolay işte...
Sponsor Reklamlar

gezgin1881 ve _Siranli_ bunu beğendiler.
Alt 15.08.10   #4
_Siranli_
_Siranli_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: istanbul

eftelya_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi Sivas'a gittiğinde de aynen böyle söylemesin bu

Çamur atmak bu kadar kolay işte...

hiç şaşırmam gerçekten...
ona oy verenlerin zaten söyledikleri bişe başbakanları da söylemis şaşırtmaz yani..
Sponsor Reklamlar

gezgin1881 ve eftelya_58 bunu beğendiler.
_Siranli_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.08.10   #5
gezgin1881
Banned
Banned Users
Rep Puani : -10

Merhaba canlar

siyaset böyle bişey iste bosuna dememiş ulu pirimiz siyaset zamanı gelip çatmadan acılın kapılar şaha gidelim

saygılarımla
Sponsor Reklamlar

Deniz, eftelya_58 ve _Siranli_ bunu beğendiler.
gezgin1881 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.08.10   #6
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

'O dönem...'

Kamer Genç, Başbakan Erdoğan'ın 1938’de Dersim’de yaşananlarla ilgili sözlerine cevap verdi

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Başbakan Erdoğan'ın 1938’de Dersim’de yaşananlarla ilgili olarak ''Dersim'i İsmet İnönü yani CHP bombaladı'' suçlamasına tepki gösterdi. O dönemde başbakanın Celal Bayar olduğunu belirten Genç, “Başbakan kasten olayı saptırıyor” dedi. Genç'in açıklamalarına Grup Başkan vekili Kemal Anadol da destek verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Sakarya mitinginde sarf ettiği ''Dersim´i CHP bombaladı'' sözleri CHP´den büyük tepki gördü. Başbakan Erdoğan'a ilk yanıtı Tunceli Milletvekili Kamer Genç verdi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Alican Uludağ'ın haberine göre,kendisinin 1937-38’deki askeri harekât sırasında öldürülenlerin yakınlarına bir ödeme yapılmasını içeren bir yasa teklifi verdiğini anımsatan Genç, şunları söyledi: “Böyle kaçak güreşeceğine, halkı kandıracağına Tayyip Erdoğan yiğitlik yapsın da bunun gereğini yerine getirsin. Bunların hiçbirini yapmayacaksın, şunun bunun hoşuna gider diye insanları kandıracaksın. Peki sen o makamda soğanbaşı mısın? Bir defa 20 bin,30 bin,40 bin kişi öldürüldü diyor. Kaç kişi öldürüldü? Bunu söyle. Devletin kayıtları var. Soğanbaşı değilsen kayıtları açıkla. Benim kanun teklifim var. Buyursun, tartışalım bunu Meclis’te.”

‘Dedesi de harekâta katılmış olabilir’

Genç, eğer Dersim’in kim döneminde bombalandığını ortaya çıkarmak istiyorsa imkânların Erdoğan’ın elinde olduğunu söyledi. Erdoğan’ın olaylarla ilgili CHP’yi suçlamasını eleştiren Genç, “O dönemde Tayyip Erdoğan’ın dedesi de CHP’liydi. Belki Dersim olayına katılanlar Erdoğan’ın dedesi ve sülalesiydi. Karadenizli kendileri. 38’lerde tek parti vardı. Erdoğan niye kaçıyor? Belki kendi sülalesinin yaptığı katliamı başkalarına atıyor” diye konuştu.

Erdoğan’ın meydanlardan söz konusu iddiaları gündeme getirmesi karşısında ise Genç, “Tıkanmış, her gün sağa sola saldırıyor. İftira atıyor. Artık ciddi bir muayeneden geçmesi lazım” görüşünü kaydetti.

Anadol da Genç'in açıklamalarına destek verdi

Kamer Genç'in sözlerine destek veren CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol da Erdoğan´a İzmir´den yanıt verdi. Anadol,Dersim olayları sırasında İsmet İnönü'nün değil Celal Bayar´ın görevde olduğunu belirterek, ''Bunları cehaletten söylüyorsa büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Tarihi gerçekleri çarpıtıyorsa büyük bir rezaletle karşı karşıyayız'' dedi.

Anadol, Başbakan Erdoğan dünyanın herhangi bir yerinde dürüst bir politikacıya yakışmayan bir şekilde, 80 yıl öncenin hesabını CHP´den sorduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

Tarihleriyle anlattı

Dersim olaylarının 21 Mart 1937'de başladığını belirten Anadol, şunları kaydetti:

“Olaylar devam ederken hükümet oraya asker gönderdi. 20 Eylül 1937'de Başbakan İnönü, Atatürk'ün izniyle 1.5 ay izne ayrıldı. Başbakan vekili olarak İktisat Vekili Celal Bayar atandı. Atatürk, daha sonra Demokrat Parti Genel Başkanı, 3. Cumhurbaşkanı olan Bayar'ı atamış başbakan vekili olarak. İdari, siyasi sorumluluk Celal Bayar'da, sayın İnönü yok. 22 Ekim 1937'de ayaklanma denetim altına alınmış. Bombalama varsa bu arada olmuş. 25 Ekim 1937'de de hareketin bitmesini bekliyor Başbakan İnönü, başbakanlıktan istifa ediyor. İzinli ayrılmıştı, istifa ediyor ve aynı gün Celal Bayar kabinesi açıklanıyor ve Celal Bayar'ın başbakan vekilliği bitiyor. 15 Kasımda Celal Bayar, başbakan olmuş fiilen.”

Anadol, Seyit Rıza ve 6 arkadaşının idam edildiği sırada da Bayar'ın başbakan olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“10 Kasım 1938'de Atatürk aramızdan ayrılıyor. İlkokul tarih kitaplarında bile var 11 Kasım 1938'de, bu olaylardan 1 sene sonra sayın İnönü Cumhurbaşkanı oluyor. Başbakan gerçekten bu bilgilerden habersizse, cehaletten söylüyorsa büyük felaketle karşı karşıyayız. Bunları bildiği halde tarihi çarpıtıyorsa felaketin ötesinde rezaletle karşı karşıyayız. CHP olarak biz tek parti dönemi dahil tüm geçmişimizin onurla arkasında duruyoruz. CHP´yi yerden yere vuran, DP´yi kurarak tahkikat komisyonları kuran Celal Bayar'ı o gün dünyada olmayan bizler savunuyoruz.Adnan Menderes´i de savunuyoruz. Menderes,Özal ve Erdoğan'ın demokrat liderler diye afişleri var. Son gülerde `tarihimize yüzleşelim´ kampanyası var. Ben 1941 doğumluyum. 1937 yılının hesabını veriyoruz. Kılıçdaroğlu o tarihte hiç yoktu benden de küçük”

Habercem.com
Sponsor Reklamlar

gezgin1881 ve _Siranli_ bunu beğendiler.
Alt 18.08.10   #7
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

Sayin saygisiz Erdogan umarim olumunde CHP den olur sana bu yakisir
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.08.10   #8
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Tayip Bir Tek Kamer Gencden tirsiyor :=) Adam Belaya gecen bir video izledim mecliste bir baskani aglatti..

Kim Ne derse desin Kamer genc bir tanedir.. Tayip icin bir arkadasim bir siiri vardi bulursam onu paylasirim..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...