Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen DevrimChe

Seçenekler
Alt 28.07.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart İğdeli Köyüne Cami Yapılmak İstenmesine Tepki

Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesine bağlı İğdeli köyüne cemevi yaptırılıyor. İğdeli Köyü Kalkındırma Kültür ve Yardımlaşma Derneği, köye yapılacak cemevi için yardımseverlerden katkı bekliyor.
Kayseri Alevi Kültür Merkezi'nde toplantı düzenleyen İğdeli Köyü Kalkındırma Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Orhan Ceylan, Avrupa Alevi Federasyonu'nun Bak-Der öncülüğünde İğdeli köyüne yaptırılması düşünülen cemevinin temelinin gelecek ay atılacağını açıkladı.
Orhan Ceylan, "AK Parti'nin başlatmış olduğu Alevi açılımı ve 12 Eylül Anayasasını daha fazla özgürlük, daha fazla hürriyet ve daha fazla demokrasi teminatı ile değiştirmek amacıyla referanduma götürdüğü şu günlerde, bizler de kendi kültürümüzü ve inancımız doğrultusunda manevi değerlerimizi yaşatmak, gelecek nesillere taşımak istiyoruz." dedi. Ceylan, köylerine yaptıracakları cemevi ile ilgili başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve yardımseverlerden destek beklediklerini açıkladı.
Kayseri Alevi Kültür Merkezi Başkanı Rüstem Gümüş, Aleviler olarak inançlarını kimselerinin sorgulamaya hakkı olmadığını belirterek, "Bu tür durumların karşısında duracağız ve cami yapılmak istenen İğdeli köyümüze sahip çıkacağız." şeklinde açıklama yaptı.
Sondakika.com - 23 Temmuz 2010

İğdeli Köyüne Cami Yapılmak İstenmesine Tepki

Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesine bağlı İğdeli köyüne cami yapılmak istenmesine karşı çıkılıyor.
Kayseri Alevi Kültür Merkezi Başkanı Rüstem Gümüş, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, İğdeli köyüne cami yapılması yönünde ısrarların sürdüğünü belirterek, köylülerin buna karşı çıkmasına rağmen bu konuda bazı girişimlerin devam ettiğini söyledi.
Alevilerin camiyle hiçbir problemi olmadığını ancak Alevilerin inancında ve kültüründe cami bulunmadığını vurgulayan Gümüş, şöyle konuştu:
'Alevilerin inancında ve kültüründe cami yoktur, cemevi vardır. Aleviler olarak inancımızı kimsenin sorgulamaya hakkı yoktur ve bu tür durumların karşısında duracağız. Cami yapılmak istenen İğdeli köyümüze sahip çıkacağız. Alevi çalıştayları düzenleyerek Alevilerin sorunlarını çözme iddiasında olan hükümete sesleniyoruz. Bu girişimleri Seçim yatırımı olarak görmekten vazgeçin. Eğer samimiyseniz, Alevi köylerine cami yapılması politikanızdan vazgeçin. Cemevlerimizi ibadethane olarak kabul edin ve Alevilerin üzerinden ellerinizi çekin.'
İğdeli Köyü Kalkındırma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Orhan Ceylan da Avrupa Alevi Federasyonu ile derneklerinin öncülüğünde köylerine yapılacak cemevinin temelinin 14 Ağustos'ta atılacağını söyledi.
Kendi kültürleri ve inançları doğrultusunda manevi değerlerini yaşatmak istediklerini belirten Ceylan, cemevi yapımı için başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki olmak üzere yardımsever Sünni ve Alevi kardeşlerinden yardım beklediklerini sözlerine ekledi.
Haberler.com - KAYSERİ / AA - 23.07.2010
Alevilerden "Köylerimize Cami Yaptırmayın" Çağrısı
Kayseri Alevi Kültür Merkezi Başkanı Rüstem Gümüş, "Eğer sorunları çözmek istiyorsanız, Alevi köylerine cami yapılması politikanızdan vazgeçin" dedi.
Alevilerle ilgili yürütülen politikaya yönelik olarak açıklamalarda bulunan Başkan Gümüş, "Benim Kabem İnsandır" diyen Alevilerin kendine özgü yaşam biçimleri ve ibadetleri olduğunu hatırlattı. Gümüş, "Yüzyıllardır bu topraklarda farklı inançlarla beraber iç içe yaşamış olan Aleviler ne yazık ki tarihin birçok döneminde yok edilmeye ya da asimile edilerek mevcut anlayış içerisinde eritilmeye çalışılmıştır. Osmanlı döneminde padişaha sunulan fermanlarda "Alevi köylerine acilen cami yapılmalı ve bu köylere şeriat konusunda bilgili ve azimli hocalar gönderilmeli" denmektedir. Günümüzde de aynı uygulamalar büyük bir gayretle devam etmektedir. Alevi köylerine zorla cami yaptırarak, zorunlu din dersleri uygulatarak, Alevilikte olmayan birçok uygulamayı Aleviliğin özü gibi göstererek ve bunun gibi uygulamalarla Alevilik katledilmeye çalışılmaktadır" şeklinde konuştu.
"ALEVİ KÖYLERİNE CAMİ YAPILMASI POLİTİKANIZDAN VAZGEÇİN"
"Devlet Alevilere bir salkım üzüm uzatmıştır" diye konuşan Gümüş, "Gözü aç, gönlü aç birçok unsur da bu salkımın çekiciliğinden midir, kendi zayıflıklarından mıdır, nedir bilinmez o salkıma uzanmaktadır. Hatta yarış etmektedirler. Devlet kuramlarının çeşitli rüşvetler karşılığında, yol ve altyapı yapımı gibi çeşitli sözlerle cami yapılması için baskı yapması kabul edilemez. Yapması gereken görevleri hak olarak değil de bir kültürün asimile edilmesi karşılığında yapması kesinlikle kabul edilemez. Alevi çalıştayları düzenleyerek Alevilerin sorunlarını çözme iddiasında olan hükümete sesleniyoruz. Alevilerin sorunlarını çözmek istiyorsanız eğer bu girişimleri seçim yatırımı olarak görmekten vazgeçin ve eğer samimi iseniz Alevi köylerine cami yapılması politikanızdan vazgeçin, cemevlerimizi ibadethane olarak kabul edin" dedi.
Haberx - İHA - 23 Temmuz 2010
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...