Sponsor Reklamlar

Dink Davasında Tuhaf Bir Tanık

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Dink Davasında Tuhaf Bir Tanık Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen DevrimChe

Seçenekler
Alt 13.07.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Dink Davasında Tuhaf Bir Tanık

Hrant Dink cinayetinin 14. Duruşması, Beşiktaş’daki İstanbul Adliyesi’nde yapıldı. Davanın görüldüğü 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde heyet değişikliği yaşandı, duruşmaya nöbetçi heyet baktı. Davanın başkanlığını nöbetçi hakim Resül Çakır üstlendi. Mahkemeye tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal ile tutuksuz sanıklardan Ahmet İskender ve Ersin Yolcu katıldı.
Davanın bir önceki oturumunda tanık olarak dinlenen ve JİTEM elemanı olduğu iddia edilen Erhan Özen’in; İstanbul İl Jandarma Komutanlığından gelen cevap yazısında, ''çeşitli suçlardan dolayı yargılanması devam eden Erhan Özen'in haber elemanı olarak çalıştırılmadığı, kendisine herhangi bir para ve herhangi bir kod adı verilmediği'' belirtildi.

İnternet kafeci, polis, tanık Cahit Kılıç dinlendi
Dink cinayeti duruşmasında Ogün Samast’ın cinayet öncesi gittiği “Kritik” adlı internet kafenin işletmecisi ve polis memuru olan Cahit Kılıç tanık olarak dinledi. Başka bir suçtan 18 aydır ceza evinde bulunan ve 15 yıldır hapis cezasına mahkum edilen Cahit Kılıç, Ogün Samast’ı ‘Kilo almış’ diyerek teşhis etti. Kılıç; “19 Ocak günü sabah 09.30-10.00 civarında geldi. Dükkan, gazeteye 50 metre mesafedeydi. Üzerinde, beyaz şapka ve mont vardı. 5 numaralı masada oturdu. Yaklaşık 2,5 saat birileriyle yazıştı. Yazışırken heyecanlı olduğunu gördüm. Klavyede çok hızlı yazıyordu. Ogün Samast'ın yazışmalarına bir ara gözüm takıldı. İstanbul'u fazla bilmediğini yazışmalarında okudum. 5–6 arkadaşı ile 'messenger' penceresini açıp konuştuğunu gördüm. Olaydan sonra ilk eşkal veren benim. Vurduktan sonra, Samast sokakta yürüdü. Bir ya da iki el silah sesi duydum. Camdan baktığımda 'birini öldürdüm' diye birkaç defa bağırdığını duydum. Yanında onunla beraber kimseyi görmedim. Dükkanda otururken, benim belimdeki silah kılıfını gördü. Sadece baktı'' dedi.

Tanık Kılıç’tan Tutarsız İfadeler
Müdahil avukatlardan İnci İşbulur, Kılıç’a “Gördüğün kişinin Hrant Dink oluğunu nasıl anladın?” diye sordu. İlk yanıtında “Dink’i iyi tanırım” diyen Kılıç, ikinci ifadesinde “Gazetede resimlerinden gördükten sonra anladım” yanıtını verdi. Dink’in vurulmasının ardından olay yerine gittiğini açıklayan Cahit Kılıç, avukatların ısrarlı soruları üzerine “Olay yerine gitmedim. Sokağın başına gittim. Birisi yerde yatıyordu’’ dedi. Kılıç’ın tutarsız ifadeleri avukatların tepkisine neden oldu.
Avukat Arzu Becerik ve Cahit Kılıç arasında tartışma yaşandı. “Cinayetten sonra internet cafenize neden hepimiz Türküz diye yazdınız?” diye soran Becerik’e Kılıç, “Hepimiz Ermeniyiz diyerek dükkanımı taşladılar” yanıtını verdi.

Dink’in konuşması dinlendi, yazıları okunuldu
Avukatlardan Fethiye Çetin, Hrant Dink’in yazılarını okuyarak, dijital sunum eşliğinde taleplerini açıkladı. Müdahil avukatlarının hazırladığı dijital sunumda Dink’in Boğaziçi Üniversitesi’nde katıldığı bir konferansta 301. maddeden yargılandığı dava sürecini anlattığı görüntüleri de yer aldı. Hrant Dink’in Sabiha Gökçen’le ilgili haberinin ardından, Agos önünde Levent Temiz’in de aralarında bulunduğu grup tarafından yapılan açıklamanın görüntüleri, Dink yargılanırken Kemal Kerinçsiz ve beraberindekilerin Şişli Adliyesi önündeki eylemlerinin görüntülerin de mahkeme heyetine izletildi. Hrant Dink’in “Güvercin Tedirginliği” ve “Neden Hedef seçildim” başlıklı yazılarını okunuldu.

Mahkemede Çetin; Hrant Dink’i 'uyaran' Vali Yardımcısı Ergun Göngör'ün, İrticayla Mücadele davası sanığı MİT’çi Özel Yılmaz'ın, Ergenekon davası sanıkları Levent Temizöz ile Kemal Kerinçsiz'in ve danıştay davası sanığı Erhan Timuroğlu’nun dinlenmesini talep etti.

Çağla Ağırgöl / Sendika.Org

Sponsor Reklamlar

ayyil, mmuratkkaratas ve dosteli bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...