Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 1 gönderen esra.tutsak62
  • 2 gönderen esra.tutsak62
  • 2 gönderen ulas_ 1

 
Seçenekler
Alt 26.06.10   #1
esra.tutsak62
esra.tutsak62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2010
Nereden: İstanbul
Yaş: 33
Mesajlar: 42
Rep Puani : 10
Standart Dört gençten biri işsiz durumda


''Dört gençten biri işsiz durumda''


TÜİK'in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verileri çarpıcı gerçeği ortaya koydu.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre, 15-24 yaş gençlerin yüzde 25.3'ünün herhangi bir işi bulunmuyor. Gençlerin yaklaşık üçte biri okula devam ederken, üçte biri çalışıyor, geri kalan nüfus ise ne okula devam ediyor ne de iş yaşamına katılıyor.

Uzmanlar, eğitim imkanından yararlanamayan ya da çalışma yaşamına katılamayan gençlerin yaşam kalitesinin düştüğünü, sosyal, fiziksel ve ruhsal sağlığının da olumsuz etkilendiği uyarısında bulundu.

Nüfusbilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hilal Özcebe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genç nüfusun ülkelerin gelişmişlik düzeyinde önemli bir faktör olduğunu, sağlıklı toplum yapısının kurulabilmesi için genç nesillerin eğitimli ve iş sahalarının geniş olması gerektiğini söyledi.

Eğitimli ve iş yaşamında aktif rol alan gençlerin refah düzeyi yüksek bir ülkenin göstergesi olduğuna işaret eden Özcebe, işsiz, eğitim imkanlarından yararlanamayan genç nüfusun ise sağlıksız toplum yapısının oluşmasına neden olacağını ve bu gençlerin alkol, madde bağımlılığı, sigara kullanımı, çeteleşme, hırsızlık, dolandırıcılık ve depresyon başta olmak üzere çeşitli sorunlarla karşılaşma riski altında olduklarını kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu 2009 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre, 15-24 yaş grubu nüfusunun yaklaşık 12,5 milyon olduğunu belirten Özcebe, bunun toplam nüfusun yüzde 17,2'si olduğunu bildirdi.

Türkiye'de 4,2 milyon gencin, ortaöğrenim kurumlarına, 3 milyon gencin ise üniversitelere devam ettiğini anlatan Özcebe, ''Bir başka ifade ile 2008-2009 yılları için ortaöğretimde net okullaşma oranı yüzde 65, yükseköğretimde net okullaşma oranı da yüzde 28 civarındadır'' dedi.

Özcebe, 2009 yılı verilerine göre 15-24 yaş arasındaki her dört gençten birinin (yüzde 25.3) işsiz olduğuna dikkati çekerek, gençlerin iş gücüne katılma oranının ise yüzde 39 düzeyinde olduğunu bildirdi. Türkiye'de gençlerin yaklaşık üçte birinin okula devam ettiğini belirten Özcebe, gençlerin üçte birinin çalıştığını, geri kalan nüfusun ise ne okula devam ettiğini ne de iş yaşamına katıldığını ifade etti.

''TÜRKİYE'DE GENÇLİK, SOSYAL OLARAK DEZAVANTAJLI KONUMDA''

Bu göstergelerin genel olarak Türkiye'de gençliğin ''sosyal olarak dezavantajlı konumda'' olduğunu düşündürdüğünü ifade eden Özcebe, şöyle devam etti:

''Oysa gençlik dönemi yaşamın en dinamik ve en verimli dönemlerinden biridir. Gençlik döneminde öğrenme çok hızlı olmakta, çok kolay beceri gelişmektedir. Bilgi ve becerisi gelişen gençler ise toplumsal olaylara daha duyarlı olmaktadır. Gençlerin her zaman bir önceki nesilden daha fazla öğrenmesi ve gelişmesi ülkenin kalkınma hızını artıracaktır. Eğitim kurumlarında yeterince yer alamayan ya da çalışma hayatına katılamayan gençlerin yanı sıra hiçbir sosyal etkinliği olmayan gençliğin yaşam kalitesi düştüğü gibi sosyal, fiziksel ve ruhsal sağlığı da olumsuz olarak etkilenmektedir.

Bugün gençler arasında sigara kullanımı ve alkollü içki tüketimi artmakta, madde kullanımı yaygınlaşmakta, çeteleşme görülmektedir. Gençlerde internet bağımlılığı artmakta, yazılı ve görsel medya tarafından eğitilmekte ve yaşam tarzı belirlenmektedir. Sağlıklı bir nesil yerine beslenme bozuklukları nedeniyle şişmanlık artmakta, spor yapmayan bir gençlik ortaya çıkmaktadır. Gençler kendi kararlarını veremedikleri, stres ile başa çıkamadıkları, iletişim becerilerini kullanamadıkları, 'hayır' demeyi bilmedikleri için kendilerini riskli davranışlardan koruyamamaktadırlar.''

Nüfusbilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özcebe, doğru ve bilinçli yetişmeleri için gençlere yönelik ''sistematik bir hizmet sunum modeli'' sunmaya başlanması gerektiğinin altını çizerek, ''Bu hizmet, eğitim, sağlık ve sosyal hizmeti kapsayan bir bakış açısına sahip olmalıdır. Gençlerimizin sağlıklı büyüme ve gelişmelerini tamamlayabilmeleri, sosyal gelişimlerini sağlayabilmeleri için ivedilikle geniş bakış açılı bir gençlik politikasının geliştirilmesi gerekmektedir'' diye konuştu.HABERCEM
Sponsor Reklamlar

ulas_ 1 bunu beğendi.
__________________
Koyun beni hak aşkına yanayım
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
Yolumdan dönüp de mahrum mu kalayım
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan..
esra.tutsak62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.06.10   #2
esra.tutsak62
esra.tutsak62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2010
Nereden: İstanbul
Yaş: 33
Mesajlar: 42
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Dört gençten biri işsiz durumda


Nüfusbilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özcebe, doğru ve bilinçli yetişmeleri için gençlere yönelik ''sistematik bir hizmet sunum modeli'' sunmaya başlanması gerektiğinin altını çizerek, ''Bu hizmet, eğitim, sağlık ve sosyal hizmeti kapsayan bir bakış açısına sahip olmalıdır. Gençlerimizin sağlıklı büyüme ve gelişmelerini tamamlayabilmeleri, sosyal gelişimlerini sağlayabilmeleri için ivedilikle geniş bakış açılı bir gençlik politikasının geliştirilmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

Bu ülkede şu anda ancak herkes birbirine laf atar birbirinin kuyusunu kazmaya uğraşır..kim uğraşsın ki bunlarla.. gerçekten okurken güldüm..Bu değerler bence sadece işin görünen yüzü görünmeyen tarafı bence daha acıdır kesin..aslında o kadar çok şanslıyız ki yoğun bir genç nüfusa sahibiz ama bunu değerlendirmesini bilmiyoruz..sadece nüfusun kalabalık olması bir şeyleri çözmüyor önemli olan nüfusun eğitim,sağlık,sosyal hizmet vs gibi konularda istihdam edilmesidir.
Sponsor Reklamlar

akdora ve ulas_ 1 bunu beğendiler.
__________________
Koyun beni hak aşkına yanayım
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
Yolumdan dönüp de mahrum mu kalayım
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan..
esra.tutsak62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.06.10   #3
ulas_ 1
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 108
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Dört gençten biri işsiz durumda


ülke çıplak insanlar aç ama bizim receb bey başka rüyalarda.kürt açılımı alevi açılımı diye diye açılmadık yerimiz kalmadı yani en az ülke kadar çıplak olduk ama hala yetmedi açılmazlığımız..kriz teyetmi geçti bilmem ama başka yerlerimizden girdiğide ayan beyan ortadadır
Sponsor Reklamlar

akdora ve esra.tutsak62 bunu beğendiler.
__________________
seni HALKIM kadar sevdim

En-el Hak
ulas_ 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dört Mum Alevi Alevi Hikayeleri 3 15.10.12 15:06
Biri Sabır Biri Şükür Bir Dua meyou Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 16.06.10 09:57
ünüverisiteli işsiz gençlerin hali ne olacak sert ismail Her Telden 0 20.05.10 13:23
Adamın Biri... ayyil Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 0 08.09.09 20:11
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2