Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 15.06.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2010
Nereden: Australia
Yaş: 30
Mesajlar: 406
Rep Puani : 10
Standart Türkiye'de Bireysel Dindarlık Gelişiyor


Türkiye’de bilim üretmek mi? Hem de kadın başına hem de din hakkında !

Halen Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışan Yrd. Doç. Dr. Nebahat Göçeri’nin Çukurova Üniversitesi’nde öğretim üyesi iken başladığı ve üniversiteden ayrılmasına neden olan araştırması kitaplaştı. Kelebek Kanatlı Kadınlar adıyla yayınlanan araştırma Türkiye’de yaşayan insanların dindarlıkları ve din düşüncelerindeki değişimin sanılanın çok ötesinde olduğunu gösteriyor.

Göçeri, 2006 yılında Çukurova Üniversitesi’nde çalışırken başladığı araştırmasında Üniversite gençliğinin kadına ilişkin dinî bilgilere dayalı dinî ve dünyevî görüş oluşturma düzeylerini ortaya çıkarmayı amaçlamış. Ancak çalışmanın yayınlanabilmesi için Göçeri’nin Çukurova Üniversitesi’nden ayrılması gerekmiş.

Başlangıçta araştırma için izin veren Çukurova Üniversitesi yönetimi, çalışma başladıktan iki hafta sonra kendi verdiği izni iptal ederek araştırmayı yasaklamış ve veriye el koymak istemiş. Araştırma için “Radikal İslamcı grupların üniversitede zemin yoklaması araştırması” yaptığı gerekçe gösterilerek araştırmacının “haddinin bildirileceği” kendisine ifade edilmiş.

Oysa araştırmanın amacı İslam dininin kaynakları olan Kur’an-ı Kerim’de ve Hz. Muhammed’in Hadislerinde/ Peygamber Sünneti’nde yer alan kadına dair dinî bilgilerin kız ve erkek üniversite öğrencileri arasında herhangi bir düzeyde bir din ve dünya görüşü haline getirilip getirilmediğini saptamakmış.


Araştırmanın özellikleri
Ankette 15’i Kuran-ı Kerim ayeti, 35 tanesi Hz. Peygamberin Hadisi olduğu bilinen (Kütüb-ü Sitte içinde yer alan hadis rivayetleri içinden seçilmek üzere) hadisler seçilmiş, toplamda 50 soru sorulmuş. Araştırma, 15 Kur’an-ı Kerim ayetinden doğrudan kadınlarla ilgili olanlar ve 35 hadis rivayeti kendi içinde beş ana bölüme ayrılarak ve her bir alt bölümde 7 soru sorarak gerçekleştirilmiştir.


KADEM
Kadının İslam dini ve temel kaynakları olan Kuran ve hadislerde 5 alanda tanımlandığı görülmekte. Bu alanlar KADEM kısaltması içinde kalmak üzere:

1) Kadının kamusal hayata katılımını düzenleyen hadisler

2) Kadının anne olmasına değer yükleyen hadisler

3) Kadının “dişi bir varlık” olmasına dair hadis rivayetleri

4) Kadının bir erkeğin eşi olmasını düzenleyen hadis rivayetleri

5) Kadının bir mümin olmasına değer yükleyen hadis rivayetleri olarak gruplandırılmıştır.

Araştırmada kız ve erkek öğrencilerin seçilen ayet ve hadisleri bilip bilmedikleri ve onaylayıp onaylamadıkları sorulmuş.

Araştırmanın çarpıcı bazı sonuçları:

* Üniversite öğrencilerinde dini bilgilere dayalı dini ve dünyevi görüş oluşturma düzeyi açısından hiçbir ortalama değerden söz edilememektedir. Adeta bir saat sarkacı gibi iki uç arasında salınan değerler elde edilmektedir.
* Tek kadınla evlilik: Kız ve erkek öğrencilerin, birlikte hesap edildiğinde en fazla değer yükledikleri “tek Kuranı Kerim ayeti” erkeklerin tek kadınla evliliğini tavsiye eden ayettir. Kız öğrencilerin (540) % 67,1’i, erkek öğrencilerin (346) % 66,4’ü tek kadınla evliliği onaylamaktadır. Diğer ayetlerde erkek ve kız öğrenciler birbirlerinden epeyce farklı düşünmekte, aynı ortak noktada birleşememektedirler.
* İki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine denk olması: Bu konudaki Kuranı Kerim ayetinin hükmüne kız öğrenciler (129) % 16,0; erkek öğrenciler (121) %23,2 yüzdelik değeriyle onay vermektedir.
* Mirastan erkeğin yarısı kadar hak almak: Bu konudaki Kuranı Kerim ayetlerini kız öğrenciler (155) %19,3; erkek öğrenciler (138) % 26,5 düzeyinde onaylamaktadırlar.
* Örtünme sorunu: Kız ve erkek öğrenciler örtünmeyi bir “özgürlük sorunu” olarak görmekte, kız öğrencilerin (346) % 43’ü, erkek öğrencilerin (267) %51’i örtünme ayetine olumlu anlam yüklemektedir.
* Kadının dövülmesi: Kız öğrencilerin (56) %7’si, erkek öğrencilerin (75) %14,4’ü onay vermektedir. Ayet büyük bir yüzde değerle reddedilmektedir.
* Hadis alt gruplarının sonuçlarına göre hadisler ayetlerden daha fazla bilinmektedir. Ayetler dörtte bir (1/4), hadisler üçte bir (1/3) nispetinde bilinmektedir. En çok bilinen hadis, hamile olan kadının oruç tutamayacağıdır. Bu hadisi kız öğrenciler (684) % 85,0; erkek öğrenciler (422) % 81,0 bilmektedir.
* Örneğin, kadınların aklı da dini de noksandır, hadisinin kabul edilme düzeyi kız öğrencilerde (19) % 2,4; erkek öğrencilerde (44) % 8,4’tür.
* Örneğin, kadınlarla tokalaşmak günahtır, diyen hadisin kız öğrenciler tarafından (166) % 20,6; erkek öğrenciler tarafından (110) %21,1 düzeyinde din ve dünya görüşü haline getirildiği görülmektedir.
* Örneğin, yönetimini kadınlara bırakan toplumlar helak olurlar, hadisinin kız öğrenciler tarafından kabul edilmesi (34) % 4,2 olurken erkek öğrenciler bu hadisi (93) % 17,9 düzeyinde din ve dünya görüşü haline getirmişlerdir.
* Kız öğrenciler kadın ve din konusunda zihnen daha fazla bir “değişim ve dönüşüm” yaşamaktadırlar. Erkek öğrenciler kadınlara dair dini bilgi ve algı düzeylerini koruma konusunda daha “tutucu” eğilimler içindedirler.
* Gerek kız gerek erkek öğrencilerin tamamında “bireysel dindarlık tipi” gelişmektedir.

BİRGÜN
Sponsor Reklamlar

__________________

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...


...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye Birlik Partisi Pir Mehmet Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 14 09.11.11 16:30
Türkiye 'Avrupa'dan Atıldı! Alevi Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 4 11.10.11 18:42
Türkiye Facebook'ta İlk 3'te miSbon Hayata Dair 1 01.06.11 14:01
İyilik ve kötülük bireysel midir.? ayyil Hayata Dair 6 22.03.11 19:21
İyi Geceler Ve İyi Uykular Türkiye Eşref Siyaset,Politika ve Ekonomi 1 10.03.11 18:08
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2