Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen DevrimChe
  • 1 gönderen akdora

 
Seçenekler
Alt 14.06.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2010
Nereden: Australia
Yaş: 30
Mesajlar: 406
Rep Puani : 10
Standart İnönü'de 'Yorum' Devrimi


İstanbul'un orta yeri önceki gece, binlerce kişinin eşlik ettiği devrimci marşlarla inliyordu. Grup Yorum'un İnönü Stadı'ndaki 25'inci yıl konserini 55 bin kişi izledi. Tuncel Kurtiz, okuduğu şiirle 'Amerika, katil' diye slogan attırdı

İnönü Stadı önceki gece tarihi günlerinden birini yaşadı. İstanbul’un orta yeri, 55 bin kişinin eşlik ettiği devrimci marşlarla inliyordu. İnönü, İnönü olalı böyle kalabalık görmemişti...

Türkiye’de politik müziğin dev ismi Grup Yorum, 25 yıllın özetini cumartesi akşamı İnönü Stadı’nda yaptı. Konser başında biraz seyrek olan saha içi ve trübünlerin dolması da uzun sürmedi. Daha stat önünde içeri girmeye çalışırken sloganlar duyulmaya başlamıştı. ‘Koskoca stat dolar mı dolmaz mı?’ diyenler ve Taksim’den, Beşiktaş’tan ve bütün yakın çevreden İnönü’ye doğru giderken etrafındaki kalabalığın Grup Yorum konserine gittiğini aklından bile geçiremeyenler, stadın kapısına geldikten ve konser başladıktan kısa bir süre sonra etrafına şöyle bir göz gezdirince beklentilerin üzerinde bir katılımın olduğunu fark etmekte zorlanmadı. Nitekim konser ortasında Yorum’cular kesin rakamı verdi: 55 bin.

Grup Yorum’un ‘Devrimci Yürüyüşümüz Sürüyor’ adlı enstrümantal ezgisiyle başlayan program yıllardır dillerden düşmeyen ‘Uğurlama’, ‘Haziran’da Ölmek Zor’, ‘Dağlara Gel’, ‘Çav Bella’, ‘Güleycan’ gibi pek çok parçayla birlikte son albümleri ‘Başeğmeden’deki ‘Defol Amerika’ ile ‘Gecekondu’ gibi parçalarla devam etti. Temposu bir an bile düşmeyen konserde Yorum’cular ‘Cemo’yu sona sakladı. Ama gerek halayları, gerek sloganları ve gerekse ellerinde maytaplarıyla Yorum’a eşlik eden izleyiciler sonunda dayanamadı! ‘Cemo, Cemo’ diye haykırmaya başladı. Yorumcular da ‘insafa geldi’ ve ‘Cemo’yu sahne üstünde kendilerine eşlik edenlerin yanı sıra stadı dolduran dinleyicilerle birlikte söyledi.

Chavez’den selam getirmişem
Sahnede sadece Grup Yorum yoktu, onlara eşlik eden Orhan Şallıel yönetimindeki 60 kişilik İstanbul Symphony Project ve Grup Yorum Korosu da vardı. Bitmedi... Pek çok tanınmış isim de gerek seslendirdikleri parçalar gerekse şiirlerle katıldı konsere. Yasemin Göksu ‘Bir Görüş Kabininde’, Suavi ‘Bu Memleket Bizim’, Nejat Yavaşoğulları ‘Büyü’, Ruhi Su Dostlar Korosu ‘Şişli Meydanı’nda Üç Kız’ parçalarını seslendirdi. Tuncel ‘Ramiz Dayı’ Kurtiz ise şimdilerde hapiste olan Ümit İlten’in ‘Geçit Yok’ şiirini seslendirdi, binlerce kişiye ‘Amerika, katil’ sloganı attırdı. Şu sıralar Trabzon’da tutuklu olan Grup Yorum üyesi Muharrem Cengiz de telefon bağlantısıyla duygularını paylaştı herkesle.
Bitmedi... Taaa Venezüelalardan gelen müzisyen Ali Primera da ‘El Aparecido’ ve ‘Hasta Siempre’ ile katıldı konsere. Hem Grup Yorum’un 25. yılını kutladı, hem devrimci düşüncelerini paylaştı. Ayrıca Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez de, Primera aracılığıyla selam çaktı oradaki herkese. Venezüella Komünist Partisi Genel Sekreteri Jeronimo Carrerasi’nin Grup Yorum’u ve Türkiyeli devrimcileri selamlayan mesajı ekranlardan yansıdı.

Bitmedi... ‘Başeğmeden’de yer alan ve birçok tanınmış ismin bulunduğu bir koroyla söylenen ‘Defol Amerika’ marşı da yine koroda yer alan birçok ismin katılımıyla söylendi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Başkanı Erol Ekici sahneye çıktı. Grup Yorum’un kimin için ne ifade ettiğini anlattı. Ve ardından 1 Mayıs Marşı geldi.

Bitmedi... Cumartesi akşamı İnönü Stadyumu sadece dinleyicileri, Grup Yorum’u ve konuk sanatçıları ağırlamadı. Başta Nazım Hikmet ve Victor Jara olmak üzere Ahmed Arif, Aşık Mahzuni Şerif, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Rahmi Saltuk, Tülay German, kısa süre önce yaşamını yitiren Moğollar’ın kurucularından Engin Yörükoğlu gibi artık hayatta olmayanlarla birlikte Selda Bağcan, Edip Akbayram gibi aramızda olan pek çok isim de sahnenin iki yanına yerleştirilen ekranlar aracılığıyla İnönü Stadyumu’na konuk oldular. Ekranda Ahmet Kaya belirdiğinde 55 bin kişiden yükselen alkış sesini, çığlıkları duymalıydınız.

Bitmedi... Grup Yorum maden işçilerini de kısa bir süre önce Gazze’ye doğru insani yardım götürmek için yol alırken İsrail’in saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisini de unutmadı. Gerek videolar gerekse sahneden iletilen mesajlarla birçok konuya değindi Grup Yorum. Türkçe, Kürtçe, Arapça söylendi şarkılar, türküler, marşlar...

Ama itiraf etmek gerekir, çok yoruldu herkes. Halaylar, sloganlar ve marşlar verilen 10 dakikalık arada bile devam etti.

Özetle, Grup Yorum ne söylediyse onu yaptı. Ne bir fazla, ne bir eksik. Devrimci marşlar, halaylar, türküler mesajlar gecenin sonuna kadar İnönü Stadyumu’nda yankılandı. Ama koca bir statta ve özellikle saha içindeki izleyicinin sahneyi görmesi oldukça zordu. Bu sorunu gidermek için sahnenin iki yanına kurulan ekranlar da çok yeterli olmadı maalesef. Ses sistemi de belki önceki konserlerde kullanılanlardan daha iyiydi ama arada bir artıp azalan ses, kulakları tırmalıyordu.

Gerçekten devrim olabilir mi?
Ha unutmadan, Yorum’a yöneltilen “Çok sert duruyorsunuz sahnede” eleştirilerini dikkate mi almışlar ne, gülümsemeye başlamış Yorum’cular. Ya da dinleyicilerin coşkusu kanlarını kaynattı herhalde... Ve bazı parçalara halk oyunları ekiplerinin dans gösterileriyle tiyatral gösteriler eklemişler, görselliğine daha önem vermişler. Belki sonraki konserlerde kendileri de dans eder, kim bilir...
Yaklaşık dört saat süren konserin çıkışında bir izleyici, gördüğü manzaradan etkilenerek arkadaşına soruyordu: Gerçekten devrim olabilir mi bu ülkede?..

Radikal


Sponsor Reklamlar

AmaethoN bunu beğendi.
__________________

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...


...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.06.10   #2
akdora
akdora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: May 2010
Nereden: bakıpta görülemeyen uzanıpta tutulamayan yerden...
Yaş: 40
Mesajlar: 397
Rep Puani : 20
Standart Cevap: İnönü'de 'Yorum' Devrimi


İnanılmaz harika bir geceydi..Orada olup böyle güzel bir geceye şahit olmak türkülerle halaylarla olabildiğince alabildiğince sesimizi haykırmak ve türkülerin dili olan Grup Yorumun çeyrek asırlık yol hikayesine tanıklık etmek çok güzeldi...
Sponsor Reklamlar

DevrimChe bunu beğendi.
__________________
Kanarkan doya doya karanlığa bir kadeh soğuk çektim akşamlarıma ..Sorar dururken bilinmezliğe adını yana yakıla ben kaldım esir olmuş bakışlarına...kendi olarak, sana gelen
sana gereksinimi olmadan, seni isteyen
sensiz de olabilecekken, senin ile olmayı seçen
kendi olmasını, seninle olmaya bağlayan
o, işte…

Oruç Aruoba....

Biz kendimizi adadık o renklere..Ayrılık nedir bilmedik yüreğimizde..Öyle bir bağlandık ki ölüm bile diz çöktü önümüzde..
akdora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.06.10   #3
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2010
Nereden: Australia
Yaş: 30
Mesajlar: 406
Rep Puani : 10
Standart Cevap: İnönü'de 'Yorum' Devrimi


Yasaklara ragmen bugune kadar gelen direnciyle inanciyla boyun egmeyen tek grup...Orada olamadigim icin uzgunum ama bu kalabaligi gormek bana gurur verdi
Sponsor Reklamlar

__________________

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...


...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.06.10   #4
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2010
Nereden: Australia
Yaş: 30
Mesajlar: 406
Rep Puani : 10
Standart Cevap: İnönü'de 'Yorum' Devrimi


60 KİŞİLİK SENFONİ ORKESTRASI DA ORADAYDI
Ruhi Su'dan Nazım Hikmet'e, Pablo Neruda'dan Victor Jara'ya bütün eserlerin titiz bir çalışma ile yeniden kitleler ile buluşturulduğu konsere 60 kişilik kadrosuyla "İstanbul Syhmphonic Project" isimli senfoni orkestrası eşlik etti. ‘’Uğurlama’’ parçası ile açılışını yapan Yorum, ikinci parçasını büyük usta Nazım Hikmet için seslendirdi. ‘’Haziranda ölmek zor’’adlı eser stadyumu sessizliğe büründürürken, ‘’Dağlara gel’’ ve ‘’Reşo’’ parçaları kitleleri halaya kaldırdı. ‘’Madenci’’ parçası, maden ocaklarında yaşanan katliamların son bulması için seslendirildi. Yılların eskitemediği bu türkü, kitleler tarafından ‘’Katil devlet hesap verecek!’’ sloganları ile karşılık buldu.

MAHSUNİ, CEM KARACA, AHMET KAYA DA ORADAYDI
Aşık Mahsuni Şerif’i ‘’İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım’’ ile anan grup, Ahmet Kaya, Cem Karaca ve halkın gönlünde yer alan daha bir çok sanatçıyı, sinevizyon gösterisiyle kitlelerle buluşturuldu. Grup, Filistin ve Latin Amerikalı devrimciler adına ise İspanyolca ve Arapça şarkılar seslendirdi.

KURTİZ DAKİKALARCA ALKIŞLANDI
Tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist Tuncer Kurtiz ‘’Bağdat’’ adlı şiir ile kitlelerin karşısına çıktı. Emperyalist işgaller, savaş ve yoksulluğun anlatıldığı şiiri gür ve etkileyici sesi ile okuyan Kurtiz, kitler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Nazım’ın‘’Bu Memleket Bizim’’ eserini seslendiren Suavi ise demokrasi ve özgürlük için, halkların haklı mücadelesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

‘’YORUM OLMASAYDI 25 YIL ÇEKİLMEZDİ’’
Venezüella Komünist Partisi Genel Sekreteri Oscar Fıguara'nın geceye gönderdiği destek mesajı verildi. Grup Yorum'u 25. yıl dönümünde yalnız bırakmayan Yasemin Göksu, Nejat Yavaşoğulları da, grubun şarkılarını seslendirdi. Yavaşoğulları yaptığı konuşmada, ‘’Grup Yorum olmasaydı, bu 25 yıl çekilmezdi’’ dedi. Haluk Levent, Birol Topaloğlu, Seyfi Yerlikaya'nın da bulunduğu 30'u aşkın sanatçı sahneye çıkarak, "Katil Amerika" şarkısını birlikte seslendirdi.

Konser, hep birlikte seslendirilen marşlar ve halaylar ile son buldu.


HERKES ORADAYDI
Sosyalist Parti Genel Başkanı Sevim Belli, yönetmenler Sırrı Süreyya Önder, Zeki Demirkubuz’un aralarında olduğu onlarca sanatçı, siyasetçi, meslek odaları temsilcisi de konseri izledi.

‘’Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasaları yapanlardan daha güçlüdür’’, ‘’Türküler susmaz halaylar sürer’’ yazılı pankartların asıldığı konser alanından görevliler beyaz tşört ve yıldızlı bereleri ile dikkatleri çekerken, konser organizasyonunun kusursuz olması gözlerden kaçmadı.
Sponsor Reklamlar

__________________

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...


...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İzmir'de Cemevi devrimi (haber) datatip Alevi Kültürü 8 10.08.11 22:07
Grup Yorum Halkımızın Gelini miSbon Türkü ve Ezgi Video Bölümü 0 14.05.11 17:46
Grup Yorum üyesi üç kişi gözaltında miSbon Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 2 12.05.11 20:09
Grup YORUM ayvaz58 Biyografi ve Eserler 0 21.12.10 02:33
STV'ce Yorum.. ayyil Pir Yolu Haber Merkezi 2 25.02.10 14:50
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2