Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Pir Yolu Haber Merkezi (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi.html)
-   -   Almanyada peçeli çarşafa yasak tartışması (http://www.piryolu.com/forum/pir-yolu-haber-merkezi/2357-almanyada-peceli-carsafa-yasak-tartismasi.html)

Alevi 11.05.10 19:12

Almanyada peçeli çarşafa yasak tartışması
 
Belçika Parlamentosu bundan kısa bir süre önce yüzün ve bedenin tümünü kaplayan giysilerin kamuya açık alanlarda giyilmesini yasaklamıştı. Fransa Parlamentosu”nda da bugün burkanın kamu alanlarında yasaklanmasına ilişkin bir yasa teklifi görüşülecek. Almanya”da ise bu konu henüz siyasi tartışma konusu değil.

Din özgürlüğünün sınırı


Almanya”da burka konusunda güncel siyasi bir tartışma yok. Hür Demokrat Parti”nin (FDP) Türk kökenli milletvekili Serkan Tören, burkanın yasaklanması yönünde açıkça görüşünü dile getiren bir politikacı:

“Bence önemli olan kaç kişinin bu giysileri giydiği değil. Söz konusu olan bu nokta değil, tek tek durumlardır. Kuzey Afrikalı genç Müslüman kadınların zorla evlendirilmesi ya da sünnet edilmesi konusunda da aynı şey geçerli. Orada da tek tek durumların mercek altına alınması gerekiyor ve bir sınırlandırma getirilmesi şart oluyor. Yani bir noktaya kadar dini özgürlük tamam, ama sınırı geçmemesi gerekiyor.”

http://www.ikincigundem.com/pictures/1273579621.jpg
Hür Demokrat Parti”li Serkan Tören göçmen kökenli ve parti meclis grubunun uyumdan sorumlu siyasetçisi. Tören, devletin geleneklere karşı tavır alması gerektiğini vurguluyor:

“Burka giyen birisi, içinde yaşadığı toplumla ilgilenmediğini, uyum sağlamak istemediğini, toplumla iletişim içinde olmak istemediğini sergilemiş oluyor. Bunlar bizim kültürel değerlerimize, demokrasimize aykırı şeylerdir. Ayrıca burka, kadın düşmanı bir giysidir, bir çeşit mobil kadın hapishanesidir. İşte bu yüzden Almanya”da burkanın kamuya açık yerlerde yasaklanmasından yana görüş bildiriyorum.”

Demokratik toplum uyarısı

Yeşiller Partisi”nin uyum sözcüsü Mehmet Kılıç ise konuya farklı yaklaşıyor. Kılıç, Almanya”nın kadınların tüm bedenini örtmesinin genel olarak yasaklamaması gerektiğini savunuyor.

“Anayasamız, Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu ya da genel insan hakları bildirisi buna izin vermiyor. Bana burka kişisel olarak hoş gelmese bile, demokratik bir toplumda farklı görüşlerle bir arada yaşayabilmeliyim.”

Alman toplumunda ise bu konudaki görüşler tamamen farklı. “Financial Times”“ın düzenlediği bir ankete göre Almanların yüzde 50”si burka yasağından yana.

haber: Deutsche Welle Türkçe

yasamak_güzel 11.05.10 20:25

Cevap: Almanyada peçeli çarşafa yasak tartışması
 
önemli olan kişilerin giydikleri elbiseler değil önemli olan zihniyetleridir


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:38.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2