Sponsor Reklamlar

Arif Sağ'dan Alevilere sağ kroşe geldi

Genel konular Katagorisinde ve  Pir Yolu Haber Merkezi Forumunda Bulunan  Arif Sağ'dan Alevilere sağ kroşe geldi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 27.02.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Arif Sağ'dan Alevilere sağ kroşe geldi

Arif Sağ'dan Alevilere sağ kroşe geldi

AKP'nin 'Alevi Çalıştayı' ile Dolmabahçe'deki 'açılım toplantısı'na katıldığı için Alevi örgütlerince eleştirilen Arif Sağ, alttan almadı. 'Saf değiştirdiğini iddia edenleri 'süreci anlamamakla' suçladı

Hükümetin ´Alevi Açılımı´ çalıştayına ve Başbakan Tayyip Erdoğan´ın ´Demokratik Açılım´ çerçevesinde İstanbul´da sanatçılarla yaptığı toplantıya katıldığı için bazı Alevi örgütlerince topa tutulan Arif Sağ, sessizliğini AKŞAM´a bozdu. Yaşanan süreçte hakarete varan eleştirilerle karşılaştığını söyleyen Sağ, ´Bacak bacak üstüne atarak bu işler çözülmez. Aleviler de artık ´diplomasi´yi kullanmalı´ dedi, hem cemaate hem örgütlere sert çıktı.´Bu süreçte herkesi mutlu etmek mümkün değil´ diyen Sağ ´Tabii ki birileri de rahatsız olacak . Gerçi rahatsızlığın dozunu artırıyorlar. Hoş olmayan, hakarete varan eleştiriler getiriyorlar. Ama önemsemiyorum. Önemsediğim tek şey, Alevilerin haklarını elde etmesi. Bu, benim için her şeyin önünde. Yoksa beni ne Arif Sağ ne de Alevi örgütleri ilgilendiriyor´ dedi.
İşte Sağ´ın çarpıcı açıklamaları:
KİM MÜCADELE EDİYORBacak bacak üstüne atıp oturmakla olmazALEVİLİK ayrı, Aleviler ayrı tartışılmalı. Türkiye´deki Aleviler acaba Alevi gibi mi yaşıyor? Yoksa herkes kendine göre değiştirmeye mi çalışıyor? Aleviler, inançlarını özgürce yaşayabilmeli. Birileri evlerinde bacak bacak üstüne atıyor, Alevi haklarıyla ilgili hiçbir mücadelenin içinde yer almıyor. Biz bu mücadeleyi başlattığımızda da ´Vay, dincilik yapıyorlar´ diyor.
MUHATABIM AKP DEĞİL ´AKP somut adım atsın´ diyenler adım atıyor muDEVLET ´Siz kendi aranızda bir karara varın, biz uygulayacağız´ diyor. Ama ´Hükümet somut adım atmıyor´ diyen Aleviler somut adım atmıyor. A dernek ´Böyle´ diyor, B dernek ´Öyle olmaz´ diyor. Ne olacak peki? Başbakan; ´Bu bir devlet projesi´ dedi. Ben hükümeti değil devleti muhatap alıyorum. Devlet 1000 yıldır ilk kez ´gelin Alevi kardeşler konuşalım´ diyor.
SAF DEĞİŞTİRMEDİMBen hep ´sol´a giderim ´sağ´a doğru gitmemAKP´YE yakınlaşıyor´ diyenleri ciddiye bile almam. Sol gelenekten geliyorum, belim sağlamdır. Hep sola giderim, sağa gitmem. Milletvekili olmuşum, olmamışım öyle bir sorunum yok. Aleviyim, Alevi gibi yaşıyorum. Kavgam budur. Çuvalla para kazanabilirdim. Neyim eksik? Tipim mi bozuk? Elim, ayağım mı yok? Ben de yapardım ama yapmadım.
Cemevlerine eskisi gibi itiraz yok, süreç yol aldıBU mesele ideolojik bakış açılarıyla çözülmez. Ne yani, Alevilerin eline silah mı vereceğiz? Yok böyle bir şey. Demokratik bir ülkede yaşadığımızı varsayıyorsak, demokratik kurallar içinde hak alma mücadelesi vereceğiz. Alevi toplumumun da artık diplomasiyi kullanabilmesi gerekiyor. Süreç, çok yol aldı. Cemevlerine eskisi gibi itiraz var mı? Alevilere kötü gözle bakanlar artık ´Onlar da insan´ demeye başladı.
Babam AKP´ye oy verirse eli de kırılır, vicdanı da- BABAMLA konuştum, ´Neden katıldın baba o toplantılara?´ diye sordum. Konuya taraf olarak masanın bir kenarına oturmamız gerektiği konusunda beni tatmin etti. - AÇILIM konusunda hükümet bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama ne kadar inandırıcı, bilemeyiz. Somut hiçbir şey yok. Ben kişisel olarak hissetmedim, hissetmiyorum da. Ama sonuçta o masanın bir tarafında muhatap birilerinin olması lazım. Yarın hükümetten birileri kalkıp da ´Açılım sürecinde biz sizi çağırdık, gelmediniz´ diyememeli. Bu kozu ellerinden almak lazımdı. Babam da bu nedenle o toplantıya katıldı. Yapılan eleştiriler etik değil.- BU süreçlerin inandırıcı olduğuna inanmıyorum. Zaten açılımların, hükümetin kendi dirayetiyle yapıldığına da inanmıyorum. Uluslararası bir baskı sürecinin çalışmaları gibi görüyorum. - BABAMIN, AKP´ye yaklaştığı iddialarını gerçekten çok komik buluyorum. Babam AKP´ye oy veremez. Verirse eli de, vicdanı da kırılır. 1988´den beri Alevi örgütlenme mücadelesinde aktif rol alıyor. Hükümet gibi düşündüğü için orada olmadı, sadece masanın bir ucunda olması gerekiyordu. Her türlü tepkiye rağmen masanın bir ucuna, Aleviler adına, sosyal sorumluluk adına oturmayı tercih etti.
´Cemevi cümbüş evi´ diyenler varl AKP´NİN bütün tabanı belki Milli Görüşçü değil, ama tabanının asıl unsurunu oluşturan Milli Görüşçüler´in, Alevilik konusunda bu kadar hassas davranacağına inanmıyorum. Karacaahmet Cemevi´ni yıkma teşebbüsünde bulunanlar da, Sivas olaylarının savunucuları da, daha düne kadar ´Cemevi cümbüş evi´ diyenler de bu zihniyetin temsilcileri. Açılımdan önce, geçmişte yapılan bu girişimlerin doğru dürüst izah edilmesi ve Alevilerin vicdanlarına hesap verilmesi lazım. Yoksa bu anlayışın bu kadar hızla değişebileceğine inanmıyorum. Ama inanmak istiyorum.
Bu isi istediğiniz sekilde cözeceğiz

HÜKÜMETİN samimi olup olmadığı konusunda niyet okuyamayız. Diğer sanatçı arkadaşlarla birlikte katıldığım ´Demokratik Açılım´ toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan´la ayaküstü sohbetimiz oldu. Başbakan bana ´Bu işi mutlaka sizin istediğiniz şekilde çözeceğiz, merak etmeyin´ dedi. Devlet Bakanı Faruk Çelik´in açıklaması da aynı yönde.

Sponsor Reklamlar

hasan bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.02.10   #2
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu
Standart Cevap: Arif Sağ'dan Alevilere sağ kroşe geldi

Tabi arif sag beyefendi herseyi daha iyi biliyor
Bu adamin oncesinide cok iyi biliyoruz kurtdan kuzu olmaz arif sagdan gibi birinden alevi toplumuna faydasi olmaz
Sponsor Reklamlar

hasan bunu beğendi.
Alt 28.02.10   #3
hasan
hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 14

DOĞRU CİHAN YAZMIŞ OLDUĞUN KONUYA TAMAMEN KATILIYORUM ARİF SAĞ BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE SÖZDE HİZMET EDEN BİR KİŞİ GİBİ GÖRÜNÜRKEN YAPTIKLARI HİÇ TE HOŞ KARŞILANACAK BİR DURUM DEĞİL....

Okunacak en büyük kitap insandir(okuyun ve görün)
Sponsor Reklamlar

Alt 28.02.10   #4
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Ben Cem radyonun ve cem evinin bunyesinde idim ve gercekde bazi alevi sanatcilari yardim konserlerine cikarken bile para verin cikariz diyolar

neyse benim bildigim bende kalsinda arif sag alevi kimligini tasiyacak ve alevilerin sozde sozcusu olcak bir kisilik degildir daha cok alevilik adi altinda cebe kac kayme atarim derdinde olan bir sahsiyetdir

sanatci dedigin Asik Mahzuni serif gibi olmalidir
Sponsor Reklamlar

Alt 27.01.11   #5
sanika
Yeni Üye
Üye
Nereden: zara
Rep Puani : 10

Benim anlamadığım Alevilerin sorunlarını silahsız çözmenin yolu nedir. Kimseyle görüşülmeyecekse, sorunlar nasıl anlatılacak, sonuç nasıl alınacak. Türkiyedeki Aleviler Türkiye hükümeti ile, Suriyedekiler Suriye hükümeti ile, Iraktakiler Irak hükümeti ile taleplerini ileten görüşmeler yapmayacaklarsa, sorunlar nasıl çözülecek. Hep ağlanacakmı. Cemevleri ibadethane olsun, zorunlu din eğitimi kalksın, vs tonlarca istek ve sorun çözümü kimlerden talep edilecek. Eğer iktidardan edilmeyecekse. Hain olmamak için hükümet git işine bizim hiç sorunumuz yok mu denecek. Biri bana bunu anlatabilirmi.
Sponsor Reklamlar

sanika isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #6
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10

Aslinda olaylara her bir acidan ayri ayri bakmak gerek.Bu olayda bir adim atma gibi birsey soz konusu degil bence.Bir seyleri eger degistirmek istiyor ve hakkimizi almak istiyorsak bu devletten bugune kadar izledigimiz yol bize bir kazanc getirmediyse rotamizi biraz kirmaliyiz.
Agir elestrilere gerek yok Arif Sag'turk halk muzigi sanatcisi ekmegini bundan kazaniyor bize verdigi turkuler deyisler aleviligi dile getirmesi o yonde bize degerler katmasi goz ardi edilemez boyle bir toplantiya katildi veya yardim konserinden para istedigi icin bir kalemde silemeyiz.

Ayak ustu bir sohbet etmekle dincilik olmaz veya alevi gibi davranmiyor diyemeyiz.
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #7
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

sanika Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim anlamadığım Alevilerin sorunlarını silahsız çözmenin yolu nedir. Kimseyle görüşülmeyecekse, sorunlar nasıl anlatılacak, sonuç nasıl alınacak. Türkiyedeki Aleviler Türkiye hükümeti ile, Suriyedekiler Suriye hükümeti ile, Iraktakiler Irak hükümeti ile taleplerini ileten görüşmeler yapmayacaklarsa, sorunlar nasıl çözülecek. Hep ağlanacakmı. Cemevleri ibadethane olsun, zorunlu din eğitimi kalksın, vs tonlarca istek ve sorun çözümü kimlerden talep edilecek. Eğer iktidardan edilmeyecekse. Hain olmamak için hükümet git işine bizim hiç sorunumuz yok mu denecek. Biri bana bunu anlatabilirmi.

Gündemi takip etseydiniz burda ki tepkinin neden oldugunu gayet iyi anlardınız.

Bakın Alevi Çalıştayları yapılıyor bu çalıştaylara Alevi Kurum ve Kuruluşları çagrılmıyor
neden cünkü görüşleri hükümetle uyuşmuyor.
cünkü istekleri marjinal görülüyor,

peki kimler cagrılıyor maras katliyamında Alevileri katletmekle suclanan ve yargılanan kişiler cagrılıyor
neden ?
Bu kişinin ne faydası olacak, bu tamamen bir provakasyon degil midir ?

Buna karsı Aleviler hükümeti ve bu çalıştayları samimi bulmamakta haklı degil mi ?
Sponsor Reklamlar

mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #8
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Yıllardır söylüyoruz sonunda ne mal olduğu ortaya çıktı ha böyle safınızı söyleyinde bilelim.
ışıklar içinde yatsın mahzuni şerif baba boşuna zevzek ezgisini boşuna yapmadığı nihayetinde ortaya çıkıyor.

Alıntı:
HÜKÜMETİN samimi olup olmadığı konusunda niyet okuyamayız. Diğer sanatçı arkadaşlarla birlikte katıldığım ´Demokratik Açılım´ toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan´la ayaküstü sohbetimiz oldu. Başbakan bana ´Bu işi mutlaka sizin istediğiniz şekilde çözeceğiz, merak etmeyin´ dedi. Devlet Bakanı Faruk Çelik´in açıklaması da aynı yönde.

bunu ilk okul üçe giden oğlum bile yemez faruk çelik ve tayip beyin kim olduklarını nerden geldiklerini iyi biliyoruz.

daha dün çorum mitinginde alevileri katledene övgüler yağdırmadı mı tayyip bey

silkelende aynaya bak dangalak arif

Alıntı:
Cemevlerine eskisi gibi itiraz yok

ama işlevde yokk. yürü bre zevzek adam olamadın gitin
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #9
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 11

Sevgili canlar
Arif sağ ile ilgili yorumlarınızı okuyunca şok oldum
buraya yorum yazan canlar bilsinlerki belki sizler doğmadan önce 1983 yıllarında muhabbet 1, muhabbet 2,
muhabbet 3 adlı kasetleri yaparak 12 eylülden sonra ben aleviyim diyebilen o devirde ender sanatcıdan biridir. dünya çapında bir sanatcımızdır.şunu bilinki onun sayesinde alevilik
toplumda saygın bir yer buldu.muhabbet kasetleri türkiyedede aleviler varmış düşüncesini geliştirdi.arif sağ hocamı yakından tanıdım. ve enişteminin ( kız kardeşimin beyi ) köylüsüdür.rahmetli halo chp li doğdu chp li ve büyük atatürkcü olarak .hakka yürüdü .aro hocada chp lidir ve chp .li olarak kalacağına inanıyorum.
ve çok sevdiğim sayın arif hocaya çok acımasız davranıldığını gördükce çok üzüldüm ..biraz daha sabırlı olabilsek
arif hocam alevi inancına ihanet edermi . dünyaca ünlü şöhretini lekeletir mi ? zannetmem .
bekliyelim ve görelim
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #10
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Alıntı:
.şunu bilinki onun sayesinde alevilik
toplumda saygın bir yer buldu.

çok basiretsiz bir söylem kusura bakmayın alevilik terörü savuanların oyuncağı oldu bunuda biliyormusunuz...
arif sağa sorun bakalım 12 eylül sonrası cuntacı olmadımı?

Alıntı:
1983 yıllarında muhabbet 1, muhabbet 2,
muhabbet 3 adlı kasetleri yaparak 12 eylülden sonra ben aleviyim diyebilen o devirde ender sanatcıdan biridir.

aleviliği bu ülkede iyi kulanan biridir kendisi bunu ona sorun aleviliğin neresinde acaba. rakı sofralarında alevilik yapmasın bu gibi kendini sanatçı sananlar.
yanına gitseniz bir resim çektiremezsiniz havalarından bırakın bana arif ve onun gibileri övmeyin iyi bilirim
alevilik onların tekelinde değildir.

sorarım size sizde ona sorunuz sivasta otel yanarken belinde barebelloyla ne yapıyordu.siz bilirmisiniz o silahla ordan herkesi çıkarabilirdi ama ona sorun bakalım size ne diyecek
sanaçı olmayana soytarı deriz hoş soytarılarada hakaret olur ama bana arifi övmeyin..

Alıntı:
arif hocam alevi inancına ihanet edermi . dünyaca ünlü şöhretini lekeletir mi ? zannetmem .
bekliyelim ve görelim

sadece ve hep ve daima bekliyoruz.. dünyaca ününü biz verdik sahiplendik arif hoca dedik malesef adam gerçek hoca çıktı.
bakınız kuzenimin hocasıdır.
bırakınız artık iyiniyeti bırakalım aleviyim demekle alevi olunmuyor.elimizden alınan cem evlerinin teleşındayız
bizi terörün içine koymaya çalışanların telaşındayız.
devrimin amacını kavramamışların teleşındayız
arif hocaya ayıp evet ben burdayım ayıbın büyüğü benden
lendisine dangalak arif diyorum

Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...