Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 20.12.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Aleviler demokrat değildir


6. Alevi Çalıştayında Alevilerin, başörtüsüne neden destek vermediği tartışıldı

Kelime ATA

6. Alevi Çalıştayı"nda Alevilerin demokrat olup olmadıkları konusunda da tartışma yaşandı. ANAP eski Milletvekillerinden Emre Kocaman, Alevilerin kendilerine demokrat olduğunu iddia ederek “Aleviler, Hrant Dink"in cenaze töreninde vardı ancak mehkemesine gitmiyorlar. Başka yerlerde Alevileri göremiyoruz, onlar empati yapamıyorlar ve sadece kendilerine demokrasi istiyorlar” diye konuştu. Kocaman"ın bu sözleri Alevi milletvekillerinin tepkisini çekti ve “Demokrat olmak herkesin görüşüne katılmak değil, herkesin kendi görüşünü ifade etmesine fırsat vermektir” şeklinde itirazlarla karşılaştı. Kocaman, başörtüsü konusunu da gündeme getirdi ve Alevilerin başörtüsü yasağına destek verdiklerini söyledi. Bu sözler ciddi itirazlarla karşılaştı.

RP eski Milletvekillerinden Mehmet Bekaroğlu, Alevilerin demokratik bir Türkiye talebinde bulunmalarının daha doğru olacağını söyledi.
Çalıştayı değerlendiren Bekaroğlu, çalıştayda Alevilerin, cemevlerinin tanınması, zorunlu din derslerinin ve Diyanet"in kaldırılması, Madımak Oteli"nin müze yapılması gibi taleplerinin ağırlıklı olarak tartışıldığını, ancak olaya daha geniş çerçevede bakanların da bulunduğunu söyledi. Bekaroğlu, “Ağırlıklı olarak sorunun bir demokrasi sorunu olduğu görüşü belirdi. Kürt açılımı, Alevi açılımı gibi muhataplı çalışmalar yerine demokratik bir açılımın herkesi kapsayacağı ifade edildi. Devletin müzakereci davranması gerektiğini de, hak ve özgürlüklerin müzakere konusu yapılamayacağını da söyleyenler vardı” dedi.
Devletin bütün inanç grupları karşısında eşit mesafede durması gerektiğine dair görüşlerin de çoğunlukla dile getirildiğini ifade eden Bekaroğlu, şöyle konuştu:

“Olumlu havada geçti. Katılımcıların hemen hepsi ilk defa bir Cumhuriyet hükümetinin sorunun adını koyarak Alevileri muhatap kabul etmesinin önemli olduğunu söylediler. Örneğin cemevleri konusunda ‘Aleviler, cemevlerini nasıl görüyorsa devlet de böyle kabul etmelidir. Bu görüş hemen hemen oy birliği sağlanan düşünce idi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile zorunlu din derslerinin kaldırılması konusunda ise farklı görüşler ileri sürüldü. Diyanet ve din derslerinin anayasal hüküm olduğu belirtilerek, kaldırılmasının zor olabileceği belirtildi. Din ve ahlak bilgisi adı altında bütün dinlerin öğretileceği ders olabileceği, isteyen öğrenciye de din eğitiminin verilmesini isteyenler de vardı. Bazı arkadaşlarımız ise hem Diyanet"in hem de din dersinin laiklikle bağdaşmadığını ve kaldırılması gerektiğini söylediler.”


BAŞEĞMEZ: DEVLET İNANÇ TARİFİ YAPMASIN
Çalıştayın en dikkat çekici görüşlerinden birini de Milli Görüş geleneğinden gelen eski RP İstanbul Milletvekili Mukadder Başeğmez yaptı. Başeğmez"in, “Devlet, inancı tarif etmesin, saygı duysun” dediği öğrenildi.

MADIMAK YIKILSIN ÖNERİSİ
Çalıştay"ın en dikkat çekici önerisi Arif Sağ"dan geldi. Sağ, Madımak Oteli"nin yıkılarak, sözkonusu yere gül dikilmesini istedi. Bu öneri, RP İstanbul Eski Milletvekili Mukadder Başeğmez tarafından da desteklendi.

MOĞULTAY, CEM VAKFI"NI ÖVDÜ
Çalıştay"da eski milletvekillerinden Mehmet Moğultay ise Cem Vakfı ve Başkanı İzzettin Doğan"ı öven tarzda bir konuşma yaptı ve İzzettin Doğan"ı “önemli şahsiyet” olarak değerlendirdi. Moğultay"ın tartışmayı Alevilik islam içi-dışı tartışmasına çekmek istemesi üzerine katılımcıların bazıları “Teoloji tartışması yapmıyoruz, mezhep tanımlaması da yapmıyoruz” şeklinde itiraz ettiler. İlhami Binici de Moğultay gibi Cem Vakfı"nı işaret eden sözler kullandı.

ZİYA HALİS: ALEVİ KURUMLARININ TALEPLERİNİ SAVUNDUM
Çalıştay"da, Alevi kurumlarının mücadelesini verdikleri taleplere sahip çıkan konuşma yaptığını belirten Sivas eski Milletvekili Ziya Halis, sorunun demokratik bir anayasa ile çözülebileceğini söylediğini aktardı. Halis, “Diyanet"i, zorunlu din derslerini mahkum ettim. Devletin, inançlara eşit mesafede uzak durması gerektiğini söyledim. Diyanet fetva yayınlayan bir kurumdur görüşünü savundum” diye konuştu.

CANKURTARAN: TEKÇİ YAPIYI ELEŞTİRDİM
Mersin eski Milletvekillerinden Etem Cankurtaran ise Alevi kurumları arasında farklılık yaratmaya yönelik çabaları eleştirdiğini, Diyanet"in, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını istediğini söyledi. İnanç özgürlüğünün laiklik ve inanç özgürlüğü kapsamında konuşulduğunu belirten Cankurtaran, “Hem etnik hem de inanç bakımından tekçi yapının Türkiye"ye zarar verdiğini söyledim” dedi.

KARAKAŞ: KÜRT AÇILIMINA BENZEMESİN
Eski milletvekillerinden Ercan Karakaş ise çalıştayın olumlu olduğunu, herkesin görüşlerini ifade ettiğini ve mevcut uygulamalara itiraz edildiğini söyledi. Karakaş, şu bilgileri verdi:

“Alevi çalıştayları sonucunda yol haritası konulmadığı takdirde bunun Kürt açılımına benzeyeceğini, hükümetin yol haritasını hemen açıklaması gerektiğini ifade ettik. Bu konuda endişelerimiz, tereddütlerimiz olduğunu aktardık. Alevilik konusunda mutabakatın sağlanmış gibi göründüğünü, dolayısıyla hükümetin hemen harekete geçmesi gerektiğini dile getirdik. Çünkü en büyük handikap, AKP"nin toplumsal tabanının, sünni Hanefi inancına sahip olanlardan oluşması. Sünniler, Aleviliği sapma olarak görmüşlerdir ve derin bir önyargıya sahiptirler. Önce AKP"nin bu konuda yanlış bilgiye sahip olan kendi tabanını ikna etmesi gerekir. Orada o önyargı duruyor. Alevilerin demokrat olup olmadıkları konusunda tartışmada ise, Alevilerin başka toplum kesimlerinin sorunlarına ilgi gösterdiğini, hak arama mücadelelerine destek verdiklerini söyledik.”

habercek
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yargıtay: Cemevi ibadethane değildir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 1 25.07.12 17:49
Pınar sağ yalnız değildir Gülce Pir Yolu Haber Merkezi 4 30.01.11 21:22
Aleviler Yobaz Değildir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 27.08.10 02:00
İzzettin DOĞAN Yalnız Değildir!.. omergul Pir Yolu Haber Merkezi 0 10.09.09 11:10
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2