Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç10Beğeni
  • 3 gönderen Alevi
  • 3 gönderen kemar
  • 2 gönderen Alevi
  • 1 gönderen kemar
  • 1 gönderen gezgin1881

 
Seçenekler
Alt 22.11.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart AKP Dersim isyanını anlatan belgeseli yasakladı


AKP hükümeti Dersim'de hem nalına hem mıhına... “Çok talihsiz. Baykal ve Öymen ile CHP, 1970’lerde rahmetli Bülent Ecevit’in açtığı demokrat halkçı parantezi kapatmış gözüküyor. Tek parti döneminin akılsızlığına, faşizan eğilimlerine, geriye doğru bir süreç içinde. Açıklamayı CHP ve Türkiye açısından çok talihsiz olarak niteliyorum. AK Parti gibi hem geleneklerine hem de dünya gerçeklerine uygun şekilde Türkiye’yi yenileştirmeye çalışan bir hareketin karşısında demokrat, çoğulcu, Batılı demokrasiyi benimsemiş bir muhalefet olsa Türkiye daha hızlı yol alır.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu açıklamayı, CHP’li Onur Öymen’in 10 Kasım’da TBMM’de yaptığı konuşmadaki, “Kurtuluş Savaşı’nda, Şeyh Sait isyanında, Dersim isyanında analar ağlamadı mı? Kimse ‘analar ağlamasın, mücadeleyi durduralım’ dedi mi?” şeklindeki sözleri üzerine yaptı. Günay, Alevi Kürtleri ayağa kaldıran Öymen’in Dersim katliamına ilişkin sözlerini ‘faşizan’ diye nitelendirirken, başında olduğu Kültür Bakanlığı’nın ‘38’ adlı Dersim belgeseline iki yıldır sansür ve yasak uyguladığını unuttu.

Ödüllü belgeselci
Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Diyarbakır Cezaevi’ndeki vahşet yıllarını anlatan ‘5 Nolu’ adlı filmle ‘en iyi belgesel ödülü’nü alan Çayan Demirel, bir önceki belgeseli olan ‘38’i, tamamladıktan kısa bir süre sonra Kültür Bakanlığı’na ‘eser işletme belgesi’ almak üzere başvurdu.

Demirel’in başvurusunu inceleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, 19 Ekim 2007 tarihli kararında ‘38’e eser işletme belgesi vermeyi uygun görmedi. Bu karar gerekçe gösterilerek çeşitli illerde düzenlenen festivallerde ‘38’in gösterimi valiliklerce engellendi. Çayan Demirel Kültür Bakanlığı’nın Dersim belgeseliyle ilgili yasağına karşı Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak, dava henüz bilirkişi inceleme safhasında olduğu için ‘38’ iki yıldır gösterime sokulamıyor. Dersim’le ilgili sözleri nedeniyle Onur Öymen’i eleştiren Çayan Demirel, 1938’de yaşanan tarihi gerçeklerin anlatıldığı belgeselini yasaklayan AKP’nin de son derece tutarsız bir politika sergilediği görüşünde.
Çayan Demirel’in, Meclis’teki ‘demokratik açılım’ oturumundan sonra alevlenen ‘Dersim’ tartışmaları ve 38’ belgeselinin Kültür Bakanlığı’nca yasaklanmasına ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

Türkleştirmeyi anlatıyor: ‘38’ belgeseli, 1938’de Dersim’de yaşanan ‘hizaya getirme’ ve Türkleştirme operasyonunu anlatıyor. O dönemi yaşayanlar, akademisyenler, gazete arşivleri, belgelerden faydalanarak yaptık bunu. Resmi raporlara göre 13 bin, başka bazı kaynaklara göre ise 80 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan bir süreç bu. Dersim ‘gümüş kapı’ demek ve bölgedeki bütün hanelerin kapılarını kanla kızıla boyayan bir vahşetten söz ediyoruz. Bunun hatırlanmasını istemiyorlar. Genellikle ‘Dersim’de Seyit Rıza önderliğinde eşkıyalar ayaklandı. Devlet de gidip ayaklanmayı bastırdı ve böylelikle otoriteyi sağlamış oldu’ şeklinde yorumlamayı tercih ettiler bunca senedir. Peki binlerce vatandaşın öyle veya böyle ölümüne neden olan bu olayı tarih kitapları niçin hiç anlatmaz? Ve birileri bu tarihi gerçekleri belgelere dayanarak ortaya koymaya kalkıştığında neden sansür ve yasaklarla engellenir? Eğer geçmişle yüzleşilecekse bu soruların üzerinde durulmalı.
AKP’nin sansürü yüzünden sesimi duyuramadım: Bu yok sayma politikasına karşı ben de Dersimli bir belgeselci olarak yola çıktım ve katliama tanık olmuş kişilerle röportajlar yaptım. Amacım hayatta kalanların anlattıklarını kayda almak ve tabii ki izleyiciyle paylaşmaktı. Ama AKP’nin Kültür Bakanlığı’nın sansürü nedeniyle sesimi duyuramadım. Dolayısıyla yaşananların daha fazla insana anlatılabilmesini engellenmiş oldu. Üstelik, yıllarca üzerinde çalıştığım bir projenin yasaklanması beni en basit anlamda emeğimin karşılığını alamamak durumuyla karşı karşıya bıraktı.

Demokratik açılım bu mu?: ‘Demokratik açılım’ adıyla başlayan hamlelerle, statükocu anlayışın dışında bir şeyler yapmaya yönelmiş görünen ve Onur Öymen’in açıklamaları sonrası 38’de Dersim’de yaşananları ‘katliam’ olarak tanımlayan bir başbakanın hükümetinin aynı zamanda ‘38’ belgeselini yasaklayan iktidar olması çok ciddi bir çelişki ve tutarsızlıktır. Böyle bir iktidarın ‘demokratik açılım’ söylemi ne kadar inandırıcı olabilir ki?


Sponsor Reklamlar

ayyil, kemar ve hasan bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.11.09   #2
kemar
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Yaş: 59
Mesajlar: 9
Rep Puani : 10
Standart Cevap: AKP Dersim isyanını anlatan belgeseli yasakladı


Öymen'in Dersim'le ilgili görüşlerinin şahsi olduğu,partiyi bağlamadığı yalanına bizi inandırmaya çalışırlarken,23 kasım tarihli bazı gazetelerdeki bir haber CHP nin gerçek düşüncesini ortaya çıkardı.Habere göre Adana-Seyhan'da CHP'li belediye meclis üyesi Fatih Özgür adında bir zat,kendi yazdığı gazetesinde"alevilerin kestiği et yenmez"gibi bir haber yazmıştır.Alevi oylarını yıllardır çantada keklik gibi gören bu partiyi ve bu zihniyeti kınıyor,herkeside kınamaya davet ediyorum.AKP'nin yaptığı alevi açılımlarının da çok farklı bir zihniyete hizmet ettiğinede inanmıyorum.Yaşadığım şehrin yetiştirdiği değerlerden birinin veto edildiğini duyduğumda bu düşüncelerimden dahada emin oldum.Bahsi geçen değer,eski Anadolu Üniversitesi rektörü Fevzi Sürmeli'dir.Kendisi alevi olup görev yaptığı Eskişehir'de yıllardır birçok başarıya imza atmıştır.334 oy almasına rağmen cumhurbaşkanı tarafından veto edilmiş,sadece 94 oy, evet 94 oy alan üye rektör yapılmıştır.Piryolu üyelerinin bu konulardaki tepki ve yorumlarını merak ediyorum.
Sponsor Reklamlar

Alevi, ayyil ve hasan bunu beğendiler.
kemar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.11.09   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: AKP Dersim isyanını anlatan belgeseli yasakladı


Tesekurler bilgilendirme icin benim kendi kisisel fikrim ecevit oldu sol bitti.

Deniz baykal senelerdir alevileri kullaniyor bu topluma mal olmus kisileri partinin cesitli yerlerinde uye yaparak yapmistir . Aslinda insanlarimiz caresizlikden chp oy veriyolar akp sag parti gibi gorundugu icin kisacasi bu gune kadar hic bir parti alevi acilimi yapmadi yani alevilerin isteklerini kahle almadilar hali ile caresizlikden herkes chp oy veriyor

bir kilicdaroglu cikdi herkes chp karsi sevgi besledi ne yapti sayin deniz baskan istanbulda aday gosterdi cok uyanik bir adam bakdiki bu adam tehlikeli hemen yolunu kesdi.

evet habere gelince chp icinde yobaz kimseler bulunmakda alevilerin kestigi et yenmez diyen kisiler ickili bir chp toplantisinda semah donmuslerdir .

chp oy icin herseyi yapar benim fikrim ha oyunu kime verdin derseniz gene chp verdim caresizlikden
Sponsor Reklamlar

ayyil ve kemar bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.09   #4
kemar
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Yaş: 59
Mesajlar: 9
Rep Puani : 10
Standart Cevap: AKP Dersim isyanını anlatan belgeseli yasakladı


Dikkat edilirse son günlerde kafa karışıklığı artmaya başladı.Gündem sürekli değişiyor.Sistem öyle istiyor çünkü.İşsizliğin,açlığın,yolsuzluğun artması,toplumu gerecektir. Bu da işlerine gelmiyor.Son bombayı alevi çalıştayına Maraş katliamı sanığını davet ederek patlattılar.Ökkeş Şendiller,Maraş'ta 1978 de 105 alevinin katlinden,bir o kadarının yaralanmasından sorumlu bir faşisttir.Hangi akla hizmet ederek davet edilir.Anlamak mümkün değildir.Bence hiçbir alevinin çalıştaya katılmayıp olayı protesto etmeleri gerek.Aleviler üzerine oynanmak istenen çirkin oyunlara dur demek hepimizin görevi.
Sponsor Reklamlar

ayyil bunu beğendi.
kemar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.02.10   #5
gezgin1881
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 157
Rep Puani : -10
Standart Cevap: AKP Dersim isyanını anlatan belgeseli yasakladı


Bizler tüm Türkiyedeki alevilerden ayrılmayı hedefleyen isyanlara karşıyız buna dersim isyanıda dahildir. Hangi Alevi ögretisinde dersimdeki alevilerin Nevşehirdeki alevilerden Edirnedeki alevilerden veya Adanadaki alevilerden ayrı olması gerektigini ögretmiştir. Bu nedenle biz gerçek aleviler Atamızın izinde Pir Sultanın "GELİN CANLAR BİR OLALIM İRİ OLALIM DİRİ OLALIM" şiarı ile tüm Türkiyedeki alevilerin birlik ve bütünlügünden yanayız...
Kaldıki dersim isyanının alevi talepleri ve istekleriyle hiçbir ilgisi yoktur birkac aşiret reisinin bölgedeki feodal güclerini korumak icin kışkırtmalarla çıkmıs isyanlardır ve bölgedeki biçok alevi aşireti bu isyana katılmamıstır. Kaldıki hacıbektaş merkez ocagından destek almış Mustafa kemal Atatürkün kurdugu cumhuriyete baskaldırmak alevi inancıyla bagdasmaz bu nedenle dersim isyanını arastırıldıgında gercek nedenleri görülecektir. Bu isyanı cıkaranlar askerlerimizi sehit ederek isyanı baslatmıslardır ve Atatürk tarafından defalarca affedilmelerine ragmen isyanlarda devam edildigi icin asılmıslardır. Ve bu kişiler yüzünden ne acıdırki bircok alevi canımız hayatını kaybetmiştir bu alevi canlarımızın varsa bütün günahları bu isyanları cıkaranların üzerine olsun...
Sponsor Reklamlar

isoNehir bunu beğendi.

Konu gezgin1881 tarafından (18.02.10 Saat 22:46 ) değiştirilmiştir.
gezgin1881 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünyanın Halini En İyi Anlatan Karikatür Sun's Son Her Telden 17 02.09.12 14:25
Türkiye'de böyle tarihi bir kitap var! Patrona Halil isyanını anlatıyor. Pir Mehmet Kütüphane (E-Kitap) 0 11.11.11 16:39
Yukarıdaki üyeyi anlatan 3 kelime Pir Mehmet Tanışma/Kaynaşma Bölümü 8 09.09.11 21:35
Cura Yapım Belgeseli Alevi Türkü ve Ezgi Video Bölümü 0 07.10.09 15:23
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2