Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 23.01.11   #1
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12
Standart Aşık daimi

Aşık Daimi 1932 yılında İstanbul'da doğdu, aslen Erzincan'ın Tercan ilçesindendir. Ali Babaoğullarından Baba Daimi, Birinci Dünya savaşı sıralarında İstanbul'a göç etmiştir. Aşık Dami'nin iki dedesi de saz şairiydi o nedenle saz çalmayı ve söylemeyi kolayca öğrendi. Bir süre sonra da kendi deyişlerini okumuştur. İstanbul'dan ayrılarak bir süre baba diyarında kalan aşık 1950 yılında evlendi iki kızı ile iki oğlu dünyaya geldi. 1962 yılında bir daha dönmemek üzere İstanbul'a yerleşti.
TRT Genel Müdürlüğü'nce açılan sınavı kazandı. O tarihten sonra kaşeli sanatçı olarak görevini sürdürdü. Zaman zaman yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi. 17 Nisan 1983 tarihinde aramızdan ayrıldı. En çok bilinen eserleri: Ne ağlarsın, seherde bir bağa girdim, bir seher vaktinde.......

Bir Seher Vaktinde
Bir Seher Vaktinde İndim Bağlara
Öter Şeyda Bülbül, Dil Yarelenir
Bakmaz Mısın Sinemde Dağlara
Derdim Dökmeye Dil Yarelenir

Boş Geçirmeyelim Gel Bu Çağları
Dolaşalım Sahraları Dağları
Bir Gün Gazel Döker Ömrün Bağları
Eser Sam Yelleri Dal Yarelenir

Daimi’yim Yanar Aşkın Çırağı
Dostun Muhabbeti Cennet Otağı
Ancak Şu Dünyada Derdim Ortağı
Sazım Figan Eder Tel Yarelenir
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.01.11   #2
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 11
Standart Cevap: Aşık daimi

Sevgili Jetlii 11

Rahmetli aşık ismail daimiyi 1962 yılında ortaokula gidiyor ve rahmetli dayım Nazım yıldızlarda kalıyordum işte o günlerin birinde İsmail Daimi ankaraya gelmiş ve sivaslı mahmut demir amcanın evinde misafir olmuşlar dayımlarım nazım. halim ve mehmet erdalın çok yakın aile dostları olmaları sebebi ile aşık ismail daimi ve mahmut demir bir akşam nazım dayımın evine misafir oldular . ve o gün unutulmaz bir kalabalık ve tadı hala benliklerde kalan akşamdan sabaha kadarsüren harika muhabbet daimiyi .ilk o gün yakından tanıdım .çok yakışıklı ve beyefendi bir insan olduğunu belirtirim.Sivasın kangal ilçesi mustohasso köyünden 1940 yıllarda ankaraya gelip bendderesinde büfecilik yapan rahmetli mahmut amca ilede müsahip geçindiklerini biliyordum .Mahmut demir amcanın perihan demir isminde o yıllarda meşhur olan kızıda türkü söylerdi .daiminin -duyan gelsin işte meydan .adlı derlemesinide perihan plağa okumuştu .perihanın baş sazcısı o yıllarda çok genç (18 ) yaşlarında olan ve şimdinin çok değerli sanatcısı sevgili Yavuz top'du.İsmail daimi ankaraya her geldiği zaman
sıra ile dayımların birinin evinde muhabbet edilirdi .1967 68 yıllarında mahmut amca büfeyi plakcılığa çevirdi abim ve bende ortak olduk .1967 yılında elinde sazı ile dükkana plak satışını öğrenmeye ilk defa mahsuninin gelişini .turneye gidileceği zaman vede ankaraya her gelişinde hemşerisi mahmut amcayı ziyaret eden 20 ci YÜZ YILIN OZANI Rahmetli aşık veyselin her gelişinde ona çay ocağından çay getirdiğim o unutulmaz anılarımı .yine rahmetli olan mahmut erdalın .hele kul ahmet geldiğinde ben ve mahmut amca onun yanında bir nokta kadar kalışımızı hatırlıyorum ve onlarla olan unutulmaz hatıralarım gözümün önünde .plak dükkanına uğrayan çok değerli mümtaz nice sanatcılarımızın gelip gittikleri .o seçkin günler bir filim şeridi gibi gelip geçti .sevgili canlar.
Aşık daimi ile yapılan o sevgi dolu muhabbet dolu anılarımı hatırlattı için sevgili jetlii 11 re teşekkür ederim .Rahmetli daimi ile yakın dost olan ve hakka yürüyen mahmut amcam ve dayımlara allahtan rahmet diliyorum.hepsi nur içinde yatsınlar.sevgili perihanıda hiç unutmadık. 1970 den sonrada izini kayp ettik.özlemle anıyorum.isimlerini yazmadığım aramızdan ayrılan tüm ozanlarımıza allahtan rahmet diliyorum . sevgi ile sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

Alevi, ^çirkin^-^kral^ ve jetlii11 bunu beğendiler.
mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.01.11   #3
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

mustafa kardeşim.biziim değerlerimiz varzaman gönlümüzde yaşayacaktır.ne mutlu sana böyle bir insanı yakından tanımak aynı havaı solumak.aşık daiminin parçalarını çok severim.bizlere çok güzel eserler bıraktı.rahmetle anıyorum.
Sponsor Reklamlar

mustafa güney bunu beğendi.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.10.11   #4
alibey
Yeni Üye
Üye
Nereden: americadan
Rep Puani : 10

Cep telefonundan gönderildi
Sponsor Reklamlar

alibey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.01.12   #5
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Baba Daimi'yi rahmetle anarken, altın değerindeki bu sözleriyle onu yad edelim:

Hem evrenim hem zerreyim
Ben kendimi bilmez miyim
Zerre içinde zerreyim
Ben kendimi bilmez miyim
Hata bende hakir benim
Hizmet ehli zakir benim
Dost katında bakir benim
Ben kendimi bilmez miyim
Dâimiyim bende bende
Bent olmuşum bende bende
Her gönül perakende
Ben kendimi bilmez miyim.
Sponsor Reklamlar

jetlii11 bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.01.12   #6
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

Aşık Dâimi’yi iki dedesinden sonra etkileyen iki önemli ad daha vardır.

Birincisi Eyüp Dede İsyanı’dır. Aşık Dâimi, Eyüp Dede için, Eyüp Dede Dâimi için birer şiir yazmışlardır.

Dâimi’yi etkileyen ikinci ad ise kendisinden yaşça büyük olan çok sevdiği Potik Dede’dir. Dâimi Potik Dede için de bir şiir yazmıştır:

Gümüşhane ili Şiran ilçesi
Potik dede derler birini gördüm
Müspet düşüncesi asrın tümcesi
Devrimci gençliğin pirini gördüm

Deli Tacım dede kılmış himmeti
Ne çiftliği vardı ne bir serveti
İbrahim dededen ilmi kudreti
Halkın arasında yerini gördüm

Potik Dâimi’de oldu aşama
Çekerdi gençleri sosyal yaşama
Çizdim tasvirini gönül köşeme
Sözünün özünün erini gördüm.
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Alt 20.01.12   #7
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

Yolağın Hakkı insanda ve her şeyde görme anlayışını derin duyumsayan Aşık Dâimi, varlığı ve varlığın doğuşunu müthiş bir enginlikle açıklıyor. Tıpkı, “Madem ki ben bir insanım” adlı ünlü nefesinde olduğu gibi yine insan bütün kavrayışının merkezinde. O şöyle sesleniyor:

Ben beni bilmezdim hatır kırardım
Meğer ilmim noksan imiş bilmedim
Ben insandan başka ilah arardım
Meğer kamil insan imiş bilmedim

Tüm vadiler gibi sahralar gibi
Sıradağlar gibi yaylalar gibi
Akan sular gibi deryalar gibi
Cümle alem bir can imiş bilmedim

Dâimi’yem benliğime kanardım
Kendimi görmezdim eli kınardım
Kişiyi kendime düşman sanardım
Nefsim bana düşman imiş bilmedim
Sponsor Reklamlar

Alt 20.01.12   #8
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

Aşık Dâimi Yol-Erkan-Meydan’a saygılı ve bağlı bir yol aşığıdır. Bir çok deyişinde işlemekten geri durmamış öğretinin Aşık geleneğinde bir sürek olarak akıp gelmesine hizmet etmiştir.

Mürşit huzurunda ayini Cem’de
Sakiler badeyi sunar hû deyi
Şakıyan bülbüller bağı gülşende
Gülün çevresine konar hû deyi
Sponsor Reklamlar

Alt 20.01.12   #9
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

Daimi yol süreğine ve aşıklık geleneğine bağlıdır. Yukardaki dörtlükte hem süreği hemde aşıklık geleneğindeki sürek akışını görmek mümkündür. Deyişten aktardığımız sadece bir dörtlükte bile hem Şah Hatayi hem Pir sultan etkisi açıktır.
Daimiye ait bir semah dizelerinde de aynı etkiyi görmek mümkündür.

Gitme turnam gitme nerden gelirsin
Sen nazlı canana benzersin turnam
Her bakışta beni mecnun edersin
Sen kaşı kemana benzersin turnam
(…)
Dâimi’yim aşkın sinemi yakar
Ah ile feryadım semaya çıkar
Vuruldum sinemden kanlarım akar

Sponsor Reklamlar

nursema bunu beğendi.
Alt 20.01.12   #10
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

Faşistlerce öldürülen oğlu Kazım'a üzülen eşi Gülsüm Hanım'a yazmıştır.

Ne Ağlarsın Benim Zülfü Siyahim

Ne Ağlarsın Benim Zülfü Siyahim,
Bu Da Gelir Bu Da Geçer Ağlama.
Göklere Erişti Figânım Ahım,

Bir Gülün Çevresi Dikendir Hardır,
Bülbül Har Elinde Ah İle Zardır.
Ne Olsa Da Kışın Sonu Bahardır,

Daimi'yem Her Can Ermez Bu Sırra,
Gerçek Aşık Olan Erer O Nûra.
Yusuf Sabır İle Vardı Mısır’a,
Bu Da Gelir Bu Da Geçer Ağlama

Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...