Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen jetlii11
  • 1 gönderen cagatay

Seçenekler
Alt 08.01.11   #1
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12
Standart Abdullah Papur

1945-1988

Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrendi. Önce aşıklık geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur, sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi. Türkiye'nin birçok yerini dolaştı. 1970'li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelen Papur bu dalda da birçok eser verdi. DOĞUMU : 1945 yılında Divriği' de doğmuştur. Sivas-kangal'a bağlı iğdeli köyünden yetişmiş olan ozanımız küçük yaşlarda bağlama çalmayı ögrendi. Önce aşıklık geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur, sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi. Türkiye'nin birçok yerini dolaştı. 1970'li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelen Papur bu dalda da birçok eser verdi. Fevkalede harika uzunhavalarıyla, halk muziğindeki kâmilliği herkes tarafından kabul edilmiş, anadoluda en az bir Refik Başaran ya da Mahzuni Şerif kadar tanınan, mühim mahalli ozanlarımızdandır. 1989 yılında aramızdan ayrıldı.

Torunu Yağmur Papur'un anlatımıyla:

"sizlere onu anlatmak isterim...tanıyamadım efsaneyi...malesef dinleyerek öğrendiğim bir tanecik dedemi.
1988 yılında bir trafik kazasında kaybettik dedemi,basit bir kaza değildir her ne kadar öyle yansıtılsada.amerika sömürgesine karşı yaptığı bir türküden dolayı katledilen ozanlarımızdan sadece biri..
kaza gecesi aynı arabada 2 kişi daha vardı,canını alan onu bizden koparan 2 katil...darbeyi kafasından almış ve o acıyla arabaya hakim olamayıp tarlalara doru sürüklenmiş ve devrilmiştir arabası! ! yanındaki 2 katil sapsağlam kurtulup kaçmışlardır olay yerinden! ! zaman kaybı nedeniyle kaybettik dedemi,iç kanama teşhisi koydular iki hastane değiştirip gelidiğimiz sivas hastanesinde hayatını kaybetti.
1988 dir ölüm tarihi kırkımın çıktığı zaman kaybetmişiz daha ben onu tanıyamadan,daha dizinde oturup beraber türkü söyleymeden aldılar bitanecik dedemi...ne ben doydum ona nede siz! !
biz şimdi onun canı kanı olan evladı ercan papuru dinliyoruz onun bestelerini dayım dile getiriyor artık dedemin değerlerine sazıyla sahip çıkmaya çalışıyor,bizde sahip çıkalım ozanlarımıza bir yıldız daha kayıp gitmesin gökyüzünden..."
Sponsor Reklamlar

"-dost-" ve *ERCAN ÇELIK* bunu beğendiler.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.01.11   #2
cagatay
cagatay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
Уσℓυ๓ѕυηЧа Ąℓ¡
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Abdullah Papur

AHU GÖZLÜM (gel de)

Ahu gözlüm yoksa ayrılık mı var
Bir daha konuşak biz bize gel de
Gene gurbet ile hasretlik mi var
Son olsun oturak diz dize gel de

Sen orada ben burada duramam
Engeller arada murat alamam
Aylar geçer yıllar geçer bulamam
Doya doya bakam göz göze gel de

Papur gönlüm kaldı o nazlı yarda
Uzatıp elini ne olur ver de
Ölüm var ayrılık var hele kaderde
Bari helallaşak yüz yüze gel de

BEN OLSAM (bahar ayı geldi)

Bahar ayı geldi karlar eridi
Derelerin coşan seli ben olsam
Ağaçlar yeşermiş çiçekler açmış
Yeşeren yaprağın dalı ben olsam

Yayladan erimiş kar ile buzlar
Göllerden uçmuş yar turnalar kazlar
Dizilmiş gidiyor gelinlik kızlar
Yaylanın o güzel yolu ben olsam

Çiçeğe bürünmüş hep kara yerler
Yaylalar o dağlar ovalar çöller
Bahçede açılmış tomurcuk güller
Açılan güllerin han ben olsam

Papur der ki sakın hele ne olmuş
Nazlı yarin yurdu çiğdem gül olmuş
Bütün cümle alem şad olup gülmüş
Şad olup gülenin biri ben olsam
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
4) Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,
5) Tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi ol,
6) Hoşgörüde deniz gibi ol,
7) Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
cagatay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...