Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen tuncer yilmaz
  • 1 gönderen akinAli

Seçenekler
Alt 07.09.09   #1
tuncer yilmaz
tuncer yilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 11
Standart Ozan emekçi

1 Ocak 1955’te Maraş’ta doğdu. Asıl adı Ali Haydar Levendiz’dir. Bağlamayı ilk kez babasından dinledi. Küçük yaşlardan itibaren yöresindeki aşıklardan geleneği öğrendi. Önceleri usta malı türküler çalıp söyleyen Emekçi, zamanla kendi şiirlerini türküleştirmeye başladı.

Dönemin politik koşulları nedeniyle meslek lisesinin 2. sınıfına dek okuyabildi.
Özellikle Mahzuni, Meçhuli ve İhsani gibi aşıklardan etkilendi.

İlk kasetini 1973, ilk plağını ise 1975 yılında çıkardı. Bunu izleyen yıllarda kovuşturmaya uğradı ve tutuklandı. Bir süre cezaevinde kaldı.

Mahzuni, Nesimi Çimen, İsmail İpek ve İhsani’yle çeşitli turnelere katılan Emekçi, özellikle politik türküleriyle tanındı. Ancak giderek sevgi ağırlıklı olmak üzere çeşitli konulara yönelerek bu anlamda da birçok örnek verdi.

1980’den beri Almanya’da yaşayan ozan, Kanada’dan Avustralya’ya birçok ülkede konserler verdi. Son yıllarda değişik konularda türküler de yazan Emekçi’nin eserleri birçok sanatçı ve grup tarafından seslendirildi.

Emekçi’nin şiirleri değişik ülkelerde, çeşitli dergi, gazete ve araştırmada yeraldı.

Bugüne dek yaklaşık 20 kaset/CD ve 4 tane 45’lik plak hazırlayan Emekçi’nin, şiirlerinin bir bölümünün topladığı »Özgürlük Mahkumları« (1996) ve destan niteliğindeki »Feryad û İsyan« (1998) adlı kitapları yayımladı.

Keyfim Yok

Taş kesilme uzak çağrılarıma
Duy sesimi gönül dostu keyfi yok
Derman ol gül yüzlüm ağrılarıma
Soldum sam yelleri esti keyfim yok

Kıraç dağ başında sürü yayladım
Yayladım da kara yeri boyladım
Özümü sözüme kurban eyledim

Ruhumu ihtiras bastı keyfim yok
Eğil deli gönül bir dosta eğil
Dostu hak bil dostun hakkından sayıl
Aklım gönlüm ile barışık değil
Emekçi kendine küstü keyfim yok

Nerdesin

Istırabı gülsuyuna bandılar
Gülüm seni arar oldum nerdesin
Ayrılığı altın tasta sundular
Ölüm seni arar oldum nerdesin

Ardı olmayanın derdi çok olur
Leşini yemeye kurdu çok olur
Ömrü sürgün geçer yurdu çok olur
Elim seni arar oldum nerdesin

Memleketim Maraş Emekçi adım
Yoruldu gençliğim yoruldu tadım
Kendimi kimseye anlatamadım
Dilim seni arar oldum nerdesin
Ozan EMEKÇİ
Sponsor Reklamlar

akinAli ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
tuncer yilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.04.10   #2
akinAli
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Ozan emekçi

cok degerli bir ozanimizdir.. malesef ozan Emekcide yasaminin büyük bir bölümünü ülkesi disinda gecirmek zorunda kalmistir.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
akinAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...