Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni
  • 5 gönderen Alevi
  • 1 gönderen akinAli
  • 3 gönderen mmuratkkaratas
  • 2 gönderen mechul
  • 2 gönderen AmaethoN
  • 1 gönderen DevrimChe
  • 1 gönderen AmaethoN
  • 1 gönderen DevrimChe
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen AmaethoN

Seçenekler
Alt 30.03.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Ferhat Tunç Dünya Özgür Müzik Ödülünü aldı

Ferhat Tunç "Dünya Özgür Müzik Ödülü” nü aldı

Ferhat Tunç "Dünya Özgür Müzik Ödülü” nü aldı

Ferhat Tunç"a bu hafta Londra"da İngiliz Kraliyet Mimari Enstitüsündeki törende yılın "Özgür Müzik ödülü” verildi. Bu ödül müziksel ifade özgürlüğü için mücadele eden bir sanatçıya veya bireye verilir. Geçen yıl Freemuse"nin "Özgür Müzik ödülü” daha 1960"larda Amerikan yurttaşlık hakları hareketinin önde gelen figürlerinden biri olan eski bir aktivist ve şarkıcı Pete Seeger"a verilmişti.

Freemuse ifade özgürlüğünü savunan uluslararası bir örgüttür ve Fremuse Komitesi Ferhat Tunç"un yaklaşık otuz yıldır kendisine karşı birçok dava ve diğer tehditlere rağmen kendi müziğini icra etme hakkında ısrar ettiğini, Türkçenin yanı sıra azınlık dilleri olan Zaza (Dimli) ve Kurmanci (Kürtçe) dillerinde de şarkılarını söylemeye devam ettiğini bildirdi. Kendisine yönelik bütün göz korkutmalara güçlü bir şekilde karşı koyarken faillere karşı nefret ifade etmedi. Ferhat Tunç, Türkiye"de insan hakları ve demokrasinin güçlendirilmesi için aktif olarak propaganda yaptı.

Birleşik Krallığın önde gelen ifade özgürlüğü savunucusu örgütü Sansür İndeksi tarafından organize edilen ödül töreninde özel medya ve kampanyacılık ödülleri de verildi. Ferhat Tunç bu yılki Freemuse Ödülünü İranlı şarkıcı Mahsa Vahdat ile paylaştı. İki şarkıcı dinleyiciler tarafından dakikalarca coşkuyla alkışlandı. Töreni dünyanın önde gelen medya kuruluşları da takip etti.

Ferhat Tunç, ödül sırasında teşekkür konuşmasını İngilizce olarak yaptı. Kendisine verilen bu ödülü Türkiye"de dili, kültürü ve inançları nedeniyle baskı ve sansüre uğrayan her kes adına kabul ettiğini ifade etti. Sanatçı gecenin sonunda kendi anadili olan "Zazaca” dan "Bıko” isimli şarkısını da seslendirdi.

Freemuse"un Ferhat Tunç"la uzun sureli bir ilişkisi var. Birkaç yıl önce Kopenhag merkezli örgütün başkanlığında, AB parlamentosu ve AB Komisyonundan delegelerden oluşan bir heyet Tunç"un duruşmasına gözlemci olarak katıldı. Tunç Amerika, İspanya, Norveç ve İsveç"te Freemuse konserlerinde yer aldı.

http://www.freemuse.org/sw37228.asp
http://www.theworld.org/tag/freemuse-award/
Sponsor Reklamlar

isoNehir, cancana, meyou ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.04.10   #2
akinAli
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Ferhat Tunç Dünya Özgür Müzik Ödülünü aldı

cok saygideger bir sahsiyet. tskr paylasim icin
Sponsor Reklamlar

isoNehir bunu beğendi.
akinAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.06.10   #3
mmuratkkaratas
mmuratkkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul

çalışan kazanır
Sponsor Reklamlar

isoNehir, meyou ve DevrimChe bunu beğendiler.
Alt 14.06.10   #4
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Her nedense yurtdışında ki kuruluşlar ülkemizde sanatıyla önplana çıkan kişilerden ziyade sanatdışı söylemleriyle gündeme gelen kişilere ödül vermekte, buda insanın aklına o ödülü sanatından dolayı mı aldı yoksa başka nedenlerden mi sorusunu getiriyor
Sözde Ermeni Soykırımını dillendirip nobel ödülünü alan Orhan Pamuk'ta oldugu gibi...
Sponsor Reklamlar

isoNehir ve AmaethoN bunu beğendiler.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.06.10   #5
AmaethoN
AmaethoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: elazığ

ne işse yurdumda ferhat tunc dan cok ama cooook daha üst planda sanatcılar var iken bunu hepmiz cıplak gözlerle görüyor iken İNGİLİZ KRALİYET BİLMEM NESİNİN NE ÖDÜLÜNÜ ALMIŞ denilmekte
tuhaf iyi bi ses sanatcısı olablir-iyi bir yorumcu olabilir ama emin olunki;

yavuz bingölden daha iyi deildir(10 işçi alın bedava konsere geleceğim kampanyası başlattı)
arif sağdan iyi değil
oğuz aksacdan iyi değil
musa eroğlundan iyi değil
ilkay akkayadan iyi değil

renkler ve zevkler tartışılmaz fakat bi anket yapsak türkiye geneli eminimki ilk 20de olmayacağı kesin.
ödülü almş hayrlı olsun fakat bu ödülü hangi siyasi gücler sayesinde aldğınıda belirtseydi şu ödülü veren İNGLİZ KRALİYET ZIRTTOSU daha iyi olacağı kesin.

zazaca ve kürtce müziğini yorumladğıunı yukarıda belirtmişler türkcenin yanı sıra. peki piyasada kürtler ve zazalar arasında anket yapalım ilk 5de olmayacak bi sanatcıdır ferhat tunç.belkide ilk 10da olması bile zor
mikail aslan ın bu şahıstan artısımı var eksisimi. bence mikail 10 kat daha iyi ferhat tuncdan. ha nedir siyasi desteğin yardımıyla bi ödül alıyor yada ingilizler anadolu müziğinden cidden hiç anlamıyor.
Sponsor Reklamlar

isoNehir ve mechul bunu beğendiler.
AmaethoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.06.10   #6
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

Ferhat Tunc'a verilen bu odulun tartismasi bile yapilmamali aslinda.Kim kimden daha iyi olayina girersek olmaz. Ferhat Tunc tipki yorum gibi yasaklara ugrayan ve zorlu sureclerden gecen bir sanatci ama bu sureci turkuleriyle atlatan ve halkin sevgisini kazanan insanlardan birisi..
Sanatci olmak sadece turku soylemekle olmuyor. Yasam tarzi hayatindaki yaptigi islerle bu odulu kazandi..

Tebrik ediyorum..
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.06.10   #7
AmaethoN
Kıdemli Üye
Üye

ödül siyasi bir amaç uğruna veriliyorsa sanatının sanat yönü siyasi bir nedenden ötürü ödül alıyorsa o sanatcı sanatcılıktan cıkmış dmektir.

sanatcı olmak özgürlük-eşitlik-TARAFSIZLIK demektir.

gel gelelim yasaklara uğrayan denilmiş
acaba niye yasaklar uygulandı ferhat tunca teröre olan desteğimi kürt etnik kimliğimi
bence kürt kimliğindense teröre olan desteği daha mantıklı geliyor.

bayram değil seyran değil kaynanam beni niye öpti
bayram değil seyran değil ingiliz kraliyet bilmem neleri oturp ince eleyip sık dokuyup ferhat tunca ödül vermiş komedi...
Sponsor Reklamlar

mechul bunu beğendi.
Alt 15.06.10   #8
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

Komedimi ? Sanatci siyasi kimligi ile on plana cikana denmez elbette ama herkes sanatci olamaz. Yasam sekli yaptiklari soyledikleri ve muzik adina kattigi degerleri unutmamak gerek...

Ot gibi sadece turku soylemektense birseyler yaparken turku soylemek onur verir..
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.10.10   #9
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

uzun zaman sonra bu konuya cevap veriyorum.. Basligi okuyup yorum yazmayiniz Ferhat Tunc a Özgür Müzik ödülü verilmistir...

Emekci, Neden Yurtdisinda neden kendi ulkesinde degil . Ahmat kaya neden ulkesini terketmek zorunda kaldi.. Sivasda neden aydinlarimiz yakildi...

Dusunce ozgurlugunun yasak oldugu bir ulkede muzik ozgurlugude yasaklansinmi Bunumu istiyorsunuz...

Sponsor Reklamlar

yasamak_güzel bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.10.10   #10
AmaethoN
Kıdemli Üye
Üye

özgürlük göreceli bi kavramdır
özgürlük demek aklına esen herseyi doğru yanlış düşünmeden belirtip söylemek demek değildir

sivastaki aydınlarımız neden yakıldı yobazların baskısı sonucu ama düşüncelerimiz doğruydu
peki bana söylermisiniz pkk yı destekliyenlerin düşüncesi ve sözde özgürlük için ortalığı ateşe verenlerle ne farkı var
ahmet kayayı dinleyip sesini taktir eden biriyim ama
müslümanız biz ölene kadar kürdüz biz ölene kadar vallahi biz APOYU ÖZLEDİK diyebiliyorsa özgürlük düşünceyi belli etmekse buyrun meclisimizde hergün
sayın öcalan şehitlerimizede kelle denilebilmekte
pkklıya barış güvercini
askerimize ise eli silahlı katil denilebilmekte buyrun düşünce özgürlüğü
yada mum söndü denile bilmekte buyrun düşünce özgürlüğü
konuyu saptırmak istemiyorum ama özgürlük kavramı görecelidir kimse tamamen özgür olamaz birinin özgürlüğü öbür kişinin esareti olabilir...
Sponsor Reklamlar

mechul bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...