Sponsor Reklamlar

Halk ozani asik rezillinin hayati

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Ozanlarımız Forumunda Bulunan  Halk ozani asik rezillinin hayati Konusunu Görüntülemektesiniz.=>1939 da K.maras in Elbistan ilcesinin kistik gunalti koyunde, fakir bir ailenin cocugu olarak dunyaya geldi. Annesinin adi Eme, babasinin adi Ibrahimdir.Asik rezillinin adi Huseyin Aksaoydur Babam kucuk bir cifciydi.Bir cift okuzle karasabanla cift surerdi. Amcam halilde cobanlik yapar ona yardim ederdi.Kit nefes karnimizi doyururduk 7-8 yaslarinda olunca Beni okula gonderdiler. Koyuuzde Resmi okul yokdu. iki hoca vardi, onlarda eski ve yeni alfabeye gore okuma yazma ogretiyolardi. Beni Mehmet Ali Hocanin yanina verdiler. Hocanin evinde 16 talabe olarak okuma yazma ...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen Alevi
  • 1 gönderen bilgeyol

Seçenekler
Alt 18.11.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Halk ozani asik rezillinin hayati

1939 da K.maras in Elbistan ilcesinin kistik gunalti koyunde, fakir bir ailenin cocugu olarak dunyaya geldi.

Annesinin adi Eme, babasinin adi Ibrahimdir.Asik rezillinin adi Huseyin Aksaoydur

Babam kucuk bir cifciydi.Bir cift okuzle karasabanla cift surerdi. Amcam halilde cobanlik yapar ona yardim ederdi.Kit nefes karnimizi doyururduk

7-8 yaslarinda olunca Beni okula gonderdiler. Koyuuzde Resmi okul yokdu. iki hoca vardi, onlarda eski ve yeni alfabeye gore okuma yazma ogretiyolardi. Beni Mehmet Ali Hocanin yanina verdiler.

Hocanin evinde 16 talabe olarak okuma yazma ogrenmeye baladik . yani sinif yokdu . Elbistandan 15 kurusa alinan ELifba kitabindan ve Yakinimiz Deli alinin getirmis oldugu uzerinde hayvan resimleri bulunan, ne oldugunu bilmedigimiz ve daha sonra tarim kitabi oldugunu ogrendigimiz kitapdan okuma yazma ogrendim.

Duydumki Bizim buralara 3 saatlik yoldaki Yeni Sogutte egitmenler 3 sinifa kadar cocuk okutuyolarmis. Annem ve Babama yalvardim Beni gondermeleri icin Dayim Hidir ve Amcam Kel ismailin 150-200 koyunu 5-6 cocugu var onlar dahi gondremiyolar biz seni nasil gonderelim dediler. Okuma yazmayida ogrendin Askere gidersen bize mektupda yazarsin.

Hem koylu cocugu okula gidermi? Memur ve subay cocuklari kur deyip Yasimin 14 e geldigini ev islerine yardim etmesi icin gelon gelmesi gerektigini soyleyip Beni Emin huseyinin kizi Sulte ile evlendirdiler. Kizda gonlum yokdu sevmiyordum

18 yasima geldigimde bir kiza asik oldum onda kavusamadim Onun Uzerine siirler yazmaya basladim ve oldum halk ozani Asik Rezilli.

Yazan ve Derleyen: Cihan TAS

Internetde asik rezilliye ait hicbir dokuman ve eser bulunmamakda oysaki bugun sanatci dedigimiz kisiler onun eserleri ile bir yerlere geldiler.... ?
Sponsor Reklamlar

muhtar ve bilgeyol bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.02.13   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Halk ozani asik rezillinin hayati

Eskiler ne sikintilar icinde yasam savasi vermisler simdikiler nasil paranin gozune vururum telasi icinde..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.02.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Halk ozani asik rezillinin hayati

yeni nesil hep eski ozanların esesrleriyle gündemde artık halk ozanının çıkması çok zor.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...