Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen Pir Mehmet

Seçenekler
Alt 24.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cemal abdal ocağı

CEMAL ABDAL OCAĞI

Cemal Abdal Ocağı Elazığ Karakoçan'da Madran ile Delikan Köylerinin arasında bulunmaktadır. İki türbe vardır. Büyük Cemal Abdal ve Küçük Cemal Abdal türbeleri. Şadılı Aşireti'nin bir bölümü bu ocağın talipleridir. Cemal Abdal Ocağı Dedelerinin mürşidleri ise Ağuiçen Ocağı Dedeleridir. Tunceli ili Mazgirt İlçesi'nde bulunan Kızılkale Köyü'nde de bu ocağa mensup Dede aileleri bulunur.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.01.11   #2
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Cemal abdal ocağı

Pir Cemal Abdal Hazretleri (Seyyid Nuri Cemaleddin)

Selçuklu döneminde 1160-1230 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. Cemal Abdal (Avdel) Orta Asya’ dan Anadolu’ya gelen Yesevi şeyhlerinden biridir. Anlatılan rivayetlere göre Mevlana Celalettin Rumi’nin babası Bahaeddin Veled ’le birlikte Belh yöresinden kalkarak önce Erzincan’a daha sonra, Pir Cemal Abdal’la aynı oymaktan olan Okçu Yusuf ve kardeşleri olan Hamza, Bahadır, Çakbey, Kızıl ve Şevti ile birlikte bugünkü Okçular Köyüne geldiği ve buraya yerleşmelerine ise Sultan Alaaddin Keykubat’ın aracılık ettiği söylenir. Pir Cemal Abdal’ın Üçbudak Köyü’ndeki ev kalıntısından kalan izlere halen rastlamak mümkündür.

Pir Cemal Abdal Efsanesi ve Türbe görüntüleri (Büyük Cemal Abdal ve Küçük Cemal Abdal)

Delikan Köyü’nde oturan Pir Cemal Abdal Peri Suyu kıyısına gelir ve biraz uzakta olan asma köprüye gitmeyip cüppesini çıkararak suyun üzerine atar. Cüppeye binerek karşıya geçer. Bu sırada Bağin Kalesi Beyi’nin kızı sarayının penceresinden bu olayı görür. Hayretler içinde kalan bey kızı koşarak olayı babasına anlatır. Bey hemen adamlarını göndererek Cemal Abdal’ı yakalatır ve sarayına getirtir. Cemal Abdal’ın sihirbaz olduğunu ileri sürerek fırında yakılmasını ister. Ertesi gün fırının kapısını açtıran Bey Cemal Abdal’ı bıyıkları ve sakalı buz tutmuş bir halde bağdaş kurup otururken bulur ve mükafatlandırır.

Cemal Abdal ve Şadıllıar

Nuri Cemaleddin, Hacı Bektaş Velinin Kırşehire gelişinde o zamanın Horasan pirleri yanına geldiler. Hacı Bektaş Veli buna Cemalim diyordu. Bir gün dedi ki; acaba erenlerde bana bir yurt verir mi? Ben de gidip kendi müridime sahip olayım. O zaman Hacı Bektaş Veli dedi ki: Cemalim sen tımarına bin git. Nerede uykun gelir uyursan, kalktığın zaman senin hayvanını kurtlar dağıtmış senin müritlerin o civardadır. Kırşehirde çıktı uykusu geldi uyudu, uyandı ki hayvanını kurtlar yemiş. Sordu burası neresidir? Elazığ Karakoçan dediler. Onlar batın aleminde giderler. Orada büyük bir su geçiyor cüppesini atıyor ırmağın üzerine, o zamanlar ırmağın üstünde kelekle geçilirdi karşıya geçiyor, Nuri Cemaleddin'e ikrar verenler yedi kardeş bakıyorlar ki bir derviş suyun üzerine cüppesini attı; batmadan çıktı. Biz gidelim belki bizi kurtarır, geliyorlar diyorlar ki, Sultan Alaeddin şerrinden kaçtık burada ormanda gece gündüz saklanıyoruz, tamam diyor. Şu ağacı kesin diyor. Bir ağaç üstüne reş deniliyor o dama yani kara direk onu kesin. Kesiyorlar yedi kardeşe diyorlar ki; bunu çekin ben dur dediğim zaman duracaksınız, bir de arkaya bakmayacaksınız. O direğin bir arabanın götürmesi imkânsız, direği çekiyorlar. Şadılı aşiretin yedi kardeşin içerisinde bir tanesi, acaba neden bize geri dönüp bakmayın dedi, bir geri dönüp bakıyor ki, o ağacı tutanlar hepsi o yanda gidiyor iki ejderha çekiyor ağacı. O zaman Nuri Cemaleddin, eyvah dedi. Ben size dedim ki geriye dönüp akmayın. Zaman olacak ki benden seneler sonra senin neslinde doğanlar benim tarikatımdan dönecekler, hatta 200 sene önce dönenler olmuştur. Gidiyor Sultan Alaeddin'e o firarları bana bağışlayacaksın. Sen kimsin; ben evlat-ı resul seydi saadetim diyor. O zaman sana imtihan var diyor, ne imtihanı, fırını yakacağım; seni ateşe atacağım yanmazsan o zaman sana bağışlarım. Olur diyor, fırını yakıyorlar Nuri Cemaleddin'i çağırıyorlar, Sultan Alaeddin'in baş veziri bir çocuğu ile geliyor. Çocukla beraber Nuri Cemaleddin'i ateşe atıyorlar, adam benim çocuğum yandı diye bağırıyor, o arada kapı çekiliyor, biraz sonra açılıyor çocuk ve Nuri Cemaleddin de çıkıyor bakıyorlar ki sakalları buz tutmuş. Ne oldu diyorlar. Benden sormayın, çocuktan sorun. Çocuğa soruyorlar ne oldu, çocuk diyor ki; bir sıcak yere girdik, onu biliyorum dönüşümüzde bir dağa uğradık; kışa tutulduk yanımda ki derviş beni cüppesinin altına aldı. Eğer o olmasaydı ben donardım diyor. Sultan Alaeddin beraat veriyor kendisine Şadılar ona mürit oluyor

Ali Göktepe Dede (Kumarlı Köyü, Kangal / Sivas)

Cemal Abdal ve Hünkâr Hacı Bektaş Veli

Cemal Abdal, Hacı Bektaş Halifelerindendir. Seyyittir. Yani, İmamlar soyundan gelmektedir. Bu nedenle Hacı Bektaş Velayetnamesinde adı, Seyyid Cemal olarak geçer. Şöyleki: Seyyid Cemal, Sarı İsmail, Kolu Açık Hacım Sultan, Baba Resul, Pir Ebu Sultan, Recep Seyid, Sultan Bahaeddin, Yahya Paşa, Barak Baba, Ali Baba, Atlaspuş Baba, Dust-i Huda, Hızır Samit. Hünkâr, Cemal Seyid'i, halifelerinden hepsinden daha fazla severdi. Bu yüzden halifeler, onu büyük bilirler ve sayarlardı. Zaten Hünkâr da bunu buyururdu. Nice defalar, eliyle arkasını sıvamış, "Cemalim'dir, Cemalim'dir, Cemalim" demişti. Seyyid Cemal, bir gün Hünkâr'ın kapısında oturmuş, acaba Hünkâr bize bir yurt gösterir mi ki, orda dem-yom oynatalım fikrine düşmüş düşünüyordu. Bu dilek Hünkâr'a malum oldu. Bir gün toplu halde söyleşirken: Hünkâr, Seyyid Cemal'e hitaben: Cemali'im dedi. "Biz varlık yurduna göçtükten sonra, bir merkep al, yola düş. Merkebini nerde kurt yerse, orasını sana yurt olarak verdik. Oraya varır, orda demini-yomunu oynatırsın" dediler. Hünkâr, varlık yurduna göçünce, Seyyid Cemal Sultan, erenlerin sözüne uyup bir merkep aldı, yola revan oldu. Vara vara Altındaş'a vardı. gördü ki otlu, çimenlik bir yer. Pek sevdi burayı. Merkebini saldı çayıra, kendisi de çimenlere uzanıp uyudu. Bir müddet sonra uyanınca, baktı ki, merkebini kurt yemiş. Erenlerin sözünü hatırladı ve oraya yerleşti. Bir çok kerametleri belirtti Cemal Abdal'in. Evlendi, bir oğlu oldu. Adını Asıldoğan koydular. Rivayetlerde geçen bu Altıntaş'ın, Kemah yöresi olduğu düşünülmektedir.

Abdülbaki Gölpınarlı, Hacı Bektaş Velayetnâme
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.11   #3
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Cemal abdal ocağı

Ocakla ilgili bilgileri aklıma geldikçe ekleyeceğim. Ekleyeceğim ilk bilgi: Hacı Bektaş Dergahına bağlıyız. Sorunuz varsa zevkle cevaplarım.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.

Konu Pir Mehmet tarafından (29.07.12 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...