Sponsor Reklamlar

Mersin Hacı Bektası Veli Cemevi

Cem Evlerimiz Katagorisinde ve  Mersin Hacı Bektası Veli Cemevi Forumunda Bulunan  Mersin Hacı Bektası Veli Cemevi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 04.01.11   #11
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Mersin Hacı Bektası Veli Cemevi

Konuyu Basindan sonuda kadar okudum. Mustafa Guney Abimizin dediklerini biraz yanlis anlasilmis gibi, Dost Abimizde kendince hakli taraflarida var bazi yazilarda yazilmak istenen tam anlami ile anlatilamamis gibi..

bahsi gecen Cemevimize 2008 yilinin nisan ayinda gittim bu cemevi ile bir gorusmemde oldu.. uzamanlar piryolunu yeni kurmsuduk baya bir kalabalik ve paylasimkolikdi uyelerimiz...

cemevindeki buyuklerimizle bir roportaj ve ileri gelenlerle bir soyleyisi yapmak istedim, ordaki yoneticilerin uslubunu hic begenmedim, Resmen azarlandim uzamanlar Tuncer Yilmaz abimiz cemevini aramisdi boyle boyle istanbuldan bir genc arkadas gelicek diye; Neyse orda sitemin ismi soruldu Piryolu dedim..

Sen Pirsultancisin Biz hacibektasciyiz gibisine getirilen bazi soylemler dediler gecmis zaman...

Cok guzel bir cem evi yapi ve gorsellik acisindan ayrica akustik ses olanagida var.. Ama cok eksigi var ornegin Gencligi birseye tutmuyolar hercem evinde oldugu gibi.. internet ve gorsel media karsi bir Yobazimcilik var

kisa bir sohbet ettim herkes ustume geldi sanki Yezidim ben ordada oyle dedim, ben buraya sizi tanimaya sizinle sohbet soyleyisi etmeye geldim.. Ama sizin bu tutumunuz hic hos degil baktilarki bos degilim konusdukca onlar birer birer odadan sivismaya basladilar bende kisasadan hisse Cihan burda istenmiyorsun neyin pesindesin hala gibi kendi kendime soylendim odada kalanlarin elini optum.. Geldigim gibi cikdim...

Simdi Gelelim o cemevimize Buyuklerimizin cogunda su mantalite var..biz genciz kafamiz fazla basmaz ama buyuklerimiz herseyi bilirler..

Bir Elestiri daha o cemevinde Yönetici vasfinda olan kisiler biraz absurt bir yorum olcak ama Ensesi kalin olan kisiler nasilmi Yoneticilerden bazilari Akrabalarim

Zaten bircok cemevinde ayni sorun var Yonetim kademesinde olanlar Alevilik ogretisi hakkinda hic bir bilgiye sahip degiller Musayiplik , Taliplik nedir bilmezler

Parasi olan ve cevresi genis olan kisiler dahacok Yonetici vasfindaki kisilerdir...

Mustafa Guney canin anlatmak istedigi aslinda Dedelerin Sehirlerde musahiplerini kontrol edemelerinin daha kolay oldugudur.. cemevlerinin cem evi olmanin disinda bir hale gelmesini anlatmaya calismistir..

Koy ve kasabalarda Dedeler talipler ini ve musahiplerini dertlerini sorunlarini daha iyi dinleyip onlara yol gosterebilirken sehirlerde ise modernlesme ile birlikte alevi inancinin asimile olmasi ve bunun cemevlerimizin inancsal ve yapisal olarak cokusune neden oldugunu kendince izah etmis ki yazdiklarinin bir kisminda kendisine hak vermiyor degilim...

Sonra diger birsey Cem vakfina karsi AABK Cem TV karsi YOL TV haliyle insalarimizin kafasi karisiyor hangisi Dogru hangisi Yanlis...

Bu Tur Konular uzerinde cok tartismak gerekiyor Kendi kendinede tartisma olmaz Yorum yazinki tartisalim dogruyu bulalim..

surci lisan ettiysem af ola......
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.01.11   #12
"-dost-"
"-dost-" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Mersin
Rep Puani : 22

Sevgili kıbrıslı kardeşim,Mustafa Güney beyin eleştirileri bir yana oradaki insanları yolu erkanı bilmemekle suçlaması,böyle bir yerde ibadet yapılamıyacağı ve yapılsa dahi kabul edilmeyeceğini söylemesi beni rahatsız etti.Ben de kendisi kadar yaşlı olmasamda geçmişte nerelerde,nasıl ve hangi şartlarda ibadet yaptığımızı çok iyi biliyorum.Bizim inancımızda ibadetin yeri ve zamanı yoktur.Uygulamada çevre,doğa ve iklim şartlarına göre ibadet yapılmıştır.Bugün
azerbeycan da yapılan cem töreniyle Toroslar'da, Doğuanadolu'da, Marmarada vede Mekadonyada yapılan ibadetlerin farklılıkları vardır ama özü aynıdır.Arkadaşın sünni ulemalar gibi ibadet uygulamasına yanlış oluyor mantığıyla yaklaşımı yanlıştır.Ayrıca ben de zaman zaman cemevlerinin yöneticilerini eleştiriyorum.Ama ibadet ve uygulamaları asla.eleştirim sadece yönetim ve yönetici bazında oluyor.Ensesi kalınlar zaten her yerde var.Maalesef onlar hiçbirşeyden geri kalmıyolar.Herşeye el atıyolar.Yani anlayacağın cemevlerinin yönetimleri iyi değil.Ama Mersin'de yeni seçim yapıldı ve çok iyi sonuçlar alındı.Taban sesini duyurdu.Bundan sonra herşeyin daha iyi olacağını sanıyorum.

Mustafa Güney beyefendiye de kızmadım sadece eleştirileri yanlıştı.Biz dostuz kardeşiz yoldaşız.
Sponsor Reklamlar

cagatay bunu beğendi.

Konu "-dost-" tarafından (05.01.11 Saat 09:35 ) değiştirilmiştir.
"-dost-" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.01.11   #13
cagatay
cagatay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
Уσℓυ๓ѕυηЧа Ąℓ¡
Üye
Rep Puani : 10

Ben bu konuyu araştıracağımı bir önceki yorumumda dile getirdim.
Biliyorsunuzdur ki büyük şehirlerde işlerimiz doğrultusunda vakit bulamıyoruz her daim gidip sorularımıza cevap bulmayı.
Mustafa Güney cana saygılarımızı sunar bizleri yanlış değerlendirmemesiniz isterim sadece burda birşeyleri öğrenmek vede doğru birşekilde öğretebilmek amacımızdır.
Bizler yazacağız ki doğruyu bulalım bulduralım...

Saygılarımla..
Sponsor Reklamlar

4) Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,
5) Tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi ol,
6) Hoşgörüde deniz gibi ol,
7) Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
cagatay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.01.11   #14
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Eski Yonetimin degismesi cok guzel bir haber Bunun Yani sira Cok tartisalim cok konnusalimki bilgilenelim Mustafa Guney can ve Dost Abimize cok sorumluluk dusuyor bu anlamda Forumlari ayakta tutan yorumlar ve paylasimlardir..
Sponsor Reklamlar

Alt 05.01.11   #15
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 11

Değerli canlar hepinizi sevgi ve aşk ile selamlarım.
sevgili kıbrıslı sitemizde henüz çok yeni olmamdan dolayı mersin cem evi ile ilgili yazıma nazikane verdiğiniz cevapda azda olsa düşüncelerimden bir kaçını sezmişsiniz.teşekkür ederim.halbuki mersin vilayetimizde bir tek cem evi yapılmış.çok geniş sosyal aktivitelere hitab ediyor,
cem ibadetinin yapılacağı alan cem ibadeti için değişik dizany edilmesi hakkında, bu sitede yorum yapan tüm canların görüşlerini belirtmemeleri ben şahsıma , aleviliğin geleceği açısından çok büyük bir tehlike olarak gördüğümü ifade etmek isterim. hayati bir mesele olan ve ileride inşa edilecek cem evlerine bir emsal olması yönünden alevileri ne gibi bir tehlikenin inşallah farkındasınızdır.kimsenin bu konuda suskunluğu karşısında kendimi ortaya atılmış kurbanlık koyun gibi hissettim.1977-1980 yıllarda çok katı sünni gruplarla ve tek başıma yaptığım mezhep tartışmalarında kendimi bu kadar yanlız hissetmemiştim.
temmuz ayında bir sitede kendinden çok emin katı görüşlü bir sünninin sorduğu kıyam ,ruku ,ve secde ayetlerle kuranda mevcut ,siz ey kıblesi insan olan aleviler şiir ,saz .semah ile ibadet yapıyorsunuz kuranda bunların ayetleri varmı sorusuna nazikane cevaplamış olmama rağmen oradada hiç yanlız kalmadım .gerçekten bu site hep sessizmidir.sevgili canlar 1.-1- 2011 yani bir ocak cumartesi günü kapı komşumun kardeşinin bacanağı olan maalesef kansere yenik düşen ordu mensubu bir ast subay can kardeşimin hakka yürüyen cenazesi o gün mersin cem evinden kalkmıştır.kapı komşumu garajlara ben bıraktım.cenazeden geldiklerinde cem evinin durumunu sordum çok harika her imkan yapılmış çok geniş aktiviteye sesleniyor diye bahsettiler.benim zaten bu konularda bir şikayetim olmamıştır.benim şikayetim.bu cem evinde yapılacak cem ayini ile ilgili ayrılan bölümün dizayn şeklidir.ve burada cem töreni kesinlikle yapılamaz diye net yazdım .mersin cem evi ile ilgili bu tenkitime çağatay can araştırıp cevap vereceğini ifade etti .cevap dost candan geldi . dost canın, adı geçen cem evi ile ilgisinin ne kadar alakalı olduğunu bilemem ama bana verdiği cevap .yahu bu adama ben ne yapayım diye düşünüp küfürde burada yazamadığı için sözde beni aşağılama duygusu ile bakınız neler yazıyor.kırmızı yazısını lütfen bir okuyun .ben alevilik için hayati bir mesele hakkında ve cem ibadetinin yapılmasının imkansızlığını hangi şartlarda olursa olsun tenkitini acizane dilimiz döndüğü kadar .bu alanda bu şekli ile bu bölümde cem ibadeti asla yapılamaz .diyorum .benim tüm yazılarım cem ibadetinin ifasının o şartlarda mümkün olmadığını .hiç kimsenin bilgisine karşı küçük düşürücü bir yorum ve yazılarımın olmadığını iki yorumyazımı okuyunca görmek mümkündür.sevgili can dost bakınız kızgınlığını şöyle belirtiyor.
sayın mustafa güney bey soyunuzdan dede soyundan gelmiş olması veya aleviliği herkesten iyi bilmeniz bana mantıklı gelmedi diyor .ben asla öğle bir şey yazmadım yazılarımı inceleyin zaten benim dedelikle bir ilgim yok ben talibim talib demek dost can bir pire bağlı alevi can demekdir.
sevgili dost devam ediyor .alevilik insana muhatab'dır yani insana hitab eder alevilik şöyle uygulanır bu ibadet böyle yapılır diye telkinde bulunmak kimsenin haddine değildir.diyor kendilerince bana hakarette bulunmağa çalışmış.olduğu görülüyor.
yazımı iyi okumadığı anlaşılıyor.ben bir cem ibadetinin yapılışını anlatarak orada cem şartlarının oluşmadığını anlatmak istediğimi herkes anlamıştır ama o dost can yazımı başka anlama çekiyor .kızgın
ve öfkeli ya .sen kimsin be adam diye feryat ediyor gibi geldi bana.
yaşın itibari ile bilgi birikimin olduğunuzu düşünüyorsunuz ama çağdaşlığın ve modenizm 'in den uzaksınız diyor.
Şimdi çağdaşlık ve modernizm başka hacıbektaşı veli için yapılan cem ibadet meydanı için yapılan dizaynın türk örf adetleri gereği halı kilimle döşenmesi gerekirken :cem evini bir birine bağlanmış koltuklarla döşedikleri için beni çağdaşlığın gerisinde buluyor .halbuki yaptıkları kürsüyüde dikkate alırsak yarin
sünnilerin burası bir kiliseye benziyor . demelerini bu çağdaş vatandaş nasıl önleyecek.bu defa bu söze içerleyen temiz duygulu alevilerin hislerini nasıl tamir edeceksiniz .bazı zaman çağdaşlığı geriye itmek zaruridir .Halbuki hacı bektaş veli pirimize yakışır yapılan bu muhteşem cem evinin meydan odasınıda türk kilim ve halıları ile güzelce dizayn edilemezmi ?bırakın bu koltukları cem ibadeti sandalye üzerinde yapılırmı .yapmayın.aklıma gelmişken sahi oraya ayakkabı ilemi gireceksiniz cem evine.
sevgili dost canın bir diğer verdiği cevapda : cem evi medrese değildir.diyor. .alevilik nerde öğrenilir okumaklamı .yoksa cem evindemi? bu sorunun cevabını ben değil çok yazılarını okuğum dede baba lütfen cevaplasın.
sevgili dost can yazısının bir bölümünde benim kültürümün çok zayıflığından bahsediyor.
23 .12 2010 tarihinde bir aşure günü toplantısında kendisini ilk defa tanıma lütfuna eriştiğim şah kulu ocağı dedelerinden olan mehmet yaman dedemin beni çok sevdiğini beyan ederek bana hediye ettiği 550 sayfalık ALEVİLİK İnanç - edep - erkan adlı eserinin bir bölümünde eğer bir alevi çok aşırı solcu ise ve çok fazla derecede sağcı ise o asla alevi değildir diyor .Allaha şükür ne aşırı solcu ve nede aşırı dinci düşünce yapım yok demokratik laik türkiye cumhuriyetini çok seven bir aleviyim.kültürüm konusu ile bir yorum yaparsam kendimi yükseltmiş olurum oda alevi inancıma ters gelir.yanlız şunu belirteyim
tüm canların bilmesi için kısaca şu bilgiyi yazmak isterim .1977 yılından 2008 yılına kadar 38 ciltten oluşan bulmaca çözme kitabını bilgi sayara yazılacak şekilde hazırladım.meydan larousse ( 24 cild ) sözlüğün tümünü üç defa satır satır okumuştum diğer büyük larousse(20 cild ) sözlüğünü grolıer internatıonal encyclopedia türkiyede yayınlanan hayat sözlüğü ve büyük Osmanlı tarihi ( 6) cild. türk dil kurumu yayını olan sözlükleri bir adet osmanlıca türkce ve aklınıza gelen metin sözenin sanat sözlüğünden,spor sözlüğü vilayetler sözlüğü. ve tüm ansiklopodiler .icatlar tarihi diğer alanda basında çıkan günlük bulmaca eklerini ,cumhuriyet gazetesinin pazar günü ekinde yayınladığı bulmaca yazısını yıllardır biriktirdim. yine perşembe ve cuma ekleri cumhuriyetin haftalık yayınlanan edebiyatta olan gelişmeleri takip ettim. ve tüm yazarların tüm eserlerini yazdım fakat bu bilgi sayarı yani lettopu alınca zevkim kaçtı. ( dünyanın tüm devletlerin tüm özelliklerini yazarı .mimarı.hekimi sinema oyuncuları.devlet adamları.dünyada ne kadar çevrilen filimvarsa adlarını yazdım .) bizim türkiyenin tüm sinema dan tiyatro .mimar, hekim .siyaset adamları ,ebru sanatcısından .aklınıza gelen her türlü sanatcıyı,halk müziği türk sanat .klasik müzik opera sanatcıları balerinden alp sanatcılarına kadar. hatta dizilerin filimlerin tümünü yazdım .ve geçen yıl lettop aldım a harfini yazmağa koyuldum bilgi sayarda bir kelime için ara proğramına girince karşıma bir kelimenin tüm olasılıkları karşıma çıkıverdi o özelliğini bilmiyordum şok oldum .ve o güne kadar çalışmalarımın hiç olduğu kanısına vardım .fakat bilgi sayarda kayıtlı tüm bulmaca ile ilgili yazıları kontrol edince oradaki bulmaca sözlüklerinin hepsinin toplamı benim sözlüğün varlığı kadar olmadığını gördüm yinede yazmaktan şimdilik vaz geçtim.sevgili canlar kısaca sizlere yazmak istememiştim fakat dost canın kültürümü çok zayıf gördüğünü ifade etmesi beni biraz bunu yazmaya zorladı.alevilik kültürüm için asla bir ifade kullanamam .daima turab olarak yaşamak azmindyim ah olabilsem.bir başka anımda cumhuriyet gazetesinin bulunduğum kasabada çok az gelmesi nedeni ile bulamuyordum biriktirdiğim ekler hep noksan oluyordu .cumhuriyetin ankara şefi olan mustafa balbaya ( kulakları çınlasın allah yardımcıları olsun ) gazeteyi bulamadığımdan dolayı şikayet mektubu yazdığımdan tam bir ay sonra tutuklanmıştı.
Sevgili dost can başka bir yazısında diz üstü ibadetin tarih olduğunu yazmasıda kıbrıslı canın dediği gibi: zengin kişilerden oluşan yönetimin pirimizin ismine yakışır bir dedemizi oraya görevlendirip alevi inanç sistemini canlara yaşattırsın ve yönetiminde en kısa zamanda Alevilikle ilgili
Kuralları benimserler kanatindeyim .zengin insanlarmış evet zenginlik nedir ki gelip geçici gelsinler yeterki bir pire talib olup müsahip kurbanı kessinlerki kazançları daha bol ve bereketli olur inşallah
Hep karşılaşıyorum sana ne kardeşim ilin müsahip olması diye düşünülmesin Alevilikte iki canın müsahipli olması Aleviliğin özündeki en önemli sistem. inanın erenler.
sevgili canlar cem evi ibadetlerinin en hoş estantelerden biride saki canlara dolu verir .bu doluyu alan can iki dizi üstünde doluyu dedeye veya aşıka veya dede babaya sunmak üzere bir mersiye .bir ağıt söyleye söyleye gelir dolusunu takdim eder onunda usulu edebi vardır.ve yine iki diz üstünde yerine geçer.bunu cemde görüp yaşamayan o hazdan nasip almadığı için diz üstü ibadet geride kaldı denmesini inanın ben çok yadırgadım anadoluda tüm cem ibadetleri cıplak ayak ve daima iki diz üzerinde halkada hareket edilir bu düşünceyi.bilmeyen ve böyle bir alevilikten haberi olmayan ,tasavvufdan bir haberi olmayanların ortaya çıkıp meydan okumaları. ve bazı kafasını kuma sokan birininde onun tarzını beğenmiş olmasıda ayrıca mide bulandırıyor.o muhterem birde hacı bektaşı veli hazretlerinin veciz sözlerinden bana sitem ediyor .şimdi canlara soruyorum biri size hakaret dolusu bir yazı yazmış bir başka canında onu beğenmesi sizce erdemlikmi.?şimdiki yandaş medya 'ya benziyorlar.sevgili kardeş sen cem evi ile ilgili çözümü sağlaki gelecek kuşaklara o cem evi hacı bektaşı veli efendimizin yol edep erkanına ve ahkamına uygun layık olsun ki övünelim sen bunları sağla benim derdim o .sizlerle bir derdim yok.benim sizlerle ne gibi bir derdim olur.ben kimsenin dini bilgisini hiçbir zaman hakir görmedim ve hiçbir zamanda kimseye sen bilgisizsin diye yazmadım . beni herkes yanlış anladı bir tek Kıbrıslı can gerçeği gördü diğer canlar sanki ben mersindeki yapılan cem evine karşıyım diye düşündüler .ben aleviyim ve alevinin ibadet yeri cem evidir yapılan tüm cem evlerinden çok büyük mutluluk duyarım.bu kadar hakarete uğramama rağmen bu kadar ısrar etmemin tek bir sebebi bu cem evinin isminin hünkar hacı bektaşı veli hazretleri pirimin ismini taşımasından kaynakdığınıda ayrıca belirtmek isterim.cemin yapılacağı (meydan ) ibadethanenin eski türk evlerinin döşemi haline getirilmesi benim en büyük arzum. yanlış anlamalar olmasın tek şikayetimiz cem meydan evi iledir yoksa mersin cem evinin diğer aktiviteleri ile benim hiç bir şikayetim .asla olamaz yukarıda belirttiğim gibi komşumdan oranın harika hizmetini duydum ve çok mutlu oldum..şikayetim cem evi meydanın içine döşenen oturma gurublarının çıkartılması,kürsünün oradan kaldırılması .kürsünün bulunduğu yere şömüne ( ocak ) yapılması bu temsili bir şömünedir. .şömünenin sağ yan tarafına yıl dedesi sol tarafına dede babanın oturması yeri ve halka dediğimiz müsahipli veya marifete ulaşmış yaşlı canların oturacağı alanlarını .dizayn ettikten sonra tüm alanı bir basamak yükseltip sağ tarafa bacıları sol tarafada müminler oturacak şekilde ahşapla döşenmesi ve bu yapılan alanın türk halı kilimleri ile kapatılması aydınlığın çağdaşlığın en güzeli olacaktır.diye düşünüyorum .ve sevgili mersin cem evi yönetiminden önemle rica ediyorum.hepsine emeklerinden .hizmetlerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarken lütfen şikayetlerimin dikkate alınmasını hazreti pir aşkına rica ediyorum dost canın dediği gibi herkesin haddinemi diye sakın düşünmeyin çünkü ismini verdiğiniz hünkarımızında himmetleri üzerinizde olur inşallah bu cem evinin türkiyede bir emsal teşkil etmesini sağlayın.o kadar emek vermişsiniz ve emeğinizin karşılığını inşallah görürsünüz .orada emeği geçen tüm canları
saygı ve hürmetle selamlar .aşk ile niyaz ederim ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.01.11   #16
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Sevgili Mustafa guney Abimiz Kimse size cahilsiniz yada konusma adabinizi bosdugunuza dair bir itamda bulunmadi... Siz yas olarak daha iyi bilirsiniz emek tatlidir, alin teri gibidir.. Sanirsam Dost abimizin o cemevine bir emegi bir alin teri varki savunuyor yoksa Dost abimiz kisi olarak cok iyi bir insandir ilerleyen gunlerde sizde bunun farkina varicaksiniz, Zaten en guzel dostluklar kavgayla baslar..

Ben Alevilik ogretisi ve inanci hakkinda cok bilgiye sahip degilim, kendim gibi genclerin yararlanmasi icin bu siteyi kurdum, tartisarak , konusarak Siz ve Dost Abimiz gibi akli selim kisilerin onculugunde inancimizi ogrenmeye calisiyoruz...

Gelelim cemevi konusuna dediklerinizde haklisiniz modernlesme ile birlikte inancimizda asimile oluyor, Adiyamanda kahraman baba vardir Cok bilgili ve degerli bir Alevi dedesidir...

Orda cok kucuk yasda sunu gormusdum, Orda odaya giren herkes ayaga kalkar saygi gosterirdi, bu bir kadinda olsa bir cocukda olsa farketmez ama bunu cem evlerimizde goremiyorum Dede vasfindaki insanlar koy ve daglardaki dedelerimiz gibi degiller....

Bir Elestiri daha Yukaridaki Avuicen ocagindaki Kahraman Baba ile karsilastirma yapicam orda bir cocuk bile odaya girse buyuk bir insanmis gibi ayaga kalkiliyor saygi gosteriliyor, Erkek, kadin cocuk, ayrimi yapilmiyor Ama Yenibosna cem evinde muharrem ayinda dede soyle dedi cocuklarinizi bir daha getirmeyin cok ses oluyor...

Cem bittikden sonra yanina gittim kendisini uyardim gencligi eliniz tersi ile ceviriseniz yarin birgun eyvah eyvah asimile oldu genclik dersiniz...

Haklisin dedi konuyu kapadi.. Cem evlerinde hizmet veren insalarin gecimlerini saglayacak ve dedelerimizi yetistirecek bir kurum yok.. Bunun yani sira Alevilerin kafasida karisik Pirsultancimi olsunlar hacibektascimi dikkat ederseniz iki cem evi arasinda cem ibadeti farklarida vardir...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...