Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç25Beğeni
  • 5 gönderen cancana
  • 4 gönderen ulas_ 1
  • 3 gönderen ulas_ 1
  • 5 gönderen AmaethoN
  • 4 gönderen Asi_Kardelen
  • 3 gönderen akdora
  • 1 gönderen meyou

Seçenekler
Alt 20.06.10   #1
cancana
cancana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 20
Standart Babalar Gününü

Sahi; geri gelmek mümkün olsa, gelir miydin?

Sevmek... Sevgiliyi bir beyaz güvercin gibi avuçlarına alıp okşamak ve yüreğine bastırıp korumaktır...
Babanız hala hayattaysa çok şanslısınız ve hala çocuksunuz demektir. Bunu siz fark etmeseniz de bu böyledir…
İnsan sadece babası kaybedince büyüyor belki de. Yalnız başınıza kaldığınızı o zaman anlıyorsunuz artık.
Çocukken her şeyi bilen, herkesten güçlü olan babamız biz büyüdükçe küçülüyor. Zamanını tamamlamış ve geçmişte kalmış bir yaşlı olarak kendi köşesinden bize bakmaya gayretindedir.
Uzağımızda olsa da, bizi koklayıp dokunamasa da...
“Gözlerimin içine bakarak, saçlarımı okşamak için her şeyi vereceğini söylerdin ya! Hani ondan sonra ne olursa olsun dünya yansa umurumda değil demiştin ya! Birlikte hayatımın en güzel günlerini geçirdiğimiz zamanların bu kadar kısa sürebileceğini hiç düşünmemiştim.
Artık sensiz bir hayatım var sadece, kısa bir mutluluğum ve 12 senelik ayrılığın acısı var. Hep ya gidersen diye korkarken, aslında gideceğine hiç inanmamıştım.”

Keşke yine yanımda olsaydın da, Bebek'te, Ortaköy'de, Sarıyer'de birlikte balık tutabilseydik, eski günlerde ki gibi.
Traş olduğu tası hala saklıyorum ve bende traş oluyorum onunla bazen. Paltosu değil ama bir ceketi ve bir montu kaldı bana yadigâr, özenle saklar ve zemheri günlerde giyerim kokusunu içime çekerek, buram buram baba hasreti koktuğunu bilirim. Onları giyince ben ısınıyorum da o nasıldır acaba üşüyor mudur hala bulunduğu yerde bilemiyorum.

Anlamlı ya da anlamsız bir sürü sıkıcı sorularla hayatı öğrendiğimiz halde, her şeyi bilen babamızın soruları biz büyüdükçe bizlere sıkıcı gelmeye başlar nedense.
Müdahale etmese, soru sormasa ne iyi olur dediğimiz zamanlar çok oluyor artık. Biz ondan daha iyi biliyoruz ya her şeyi.
Zaman artık onun zamanı değil ya...
Geçmişten bugüne her şey değişti ya...
Dövme yaptırmak, kulağa delik açtırmak, rap müzik artık moda… Ne anlar ki babamız tüm bunlardan…
Başucunda bir söğüt ağacı var bir de çam. Söğüt’ü çok severdi. Ben küçükken bahçemizdeki söğüt ağacının dallarından bana düdük yapardı. Nasıl da keyifle öttürürdük birlikte, önüme dünya nimetlerini yığsalar hiç bir zaman değişemem o yaşadığım haz dolu dakikalarımı.

Her Ağustos’un 3’ünde doğum gününü, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ise ikinci doğum gününü kutlarım babamın ve bilirim ki hala kimseye anlatamadıklarımı onunla paylaşırım, dertleşirim. Sessizce dinler beni ama ben bana ne demek istediğini hep anlamışımdır bugüne kadar, o hiç konuşmasa da.

“Bir gün gittiğin yerde sıkılır da özlersen diye senin içinde bir yol bıraktım yaşadığım sokaklara varan... Bir gün gel olur mu? Gel ki seni hala unutmadım diyebileyim sana. Bir gün gel, bak hala sana ağlıyor gözlerim, gözyaşlarımı sil diyebileyim. Başımı omuzuna yaslayabileyim. Eğer gelmezsen yazık olmaz mı biriktirdiğim gözyaşlarıma…
Delice haykırmak istediğim, içime dolanı biriktirdikçe yutkunduğum, boğazımda düğümlenen sensizliğe alışmaya çalıştıkça, doğum günlerinde mumları senin yerine ben üflemek zorunda kaldıkça hep kendimi yalnız hissettim bu şehirde. Ne bana ait sokaklar ne bana ait insanlar yoktu hiç bir yerinde…”

Garip ama ne zaman ki babanızı kaybediyorsunuz, işte o zaman gerçekten büyüyorsunuz. Çünkü çınarın gölgesi ve yaprakları yoktur artık üzerinizde. Siz fark etmediğiniz halde sizi güneşten, yağmurdan koruduğunu anlıyorsunuz meğer o çınarın yapraklarının.

Vakti zamanı gelince siz de aile kuruyor, ebeveyn oluyorsunuz, sizinde gölge yaptığınız ve koruduğunuz birileri oluyor ama o önceki haşmetli gölgeyi daima arıyorsunuz.

Artık soru soracağınız, öğreneceğiniz, azar işiteceğiniz, takdirini alacağınız, yolunu gözleyeceğiniz, korkacağınız bir babanız yoksa büyüyorsunuz… Yarınınızdan sorumlu tuttuğunuz, her istediğinizi almak zorunda olan o kişi yoksa artık...

Hep sessiz sessiz ağlayan, suskunluğu seven, en zor dönemde bile yıkılmaz görünen, sırtınızı dayadığınız çınar ağacınız yoksa artık...
Büyüyorsunuz o zaman işte...

Okyanusun ortasında ki gemide kaptansız, çölün ortasında susuz, savaşın ortasında komutansız kalmak gibidir, babasız olmak…
Kaç yaşınızda olursanız olun babanız yaşıyorsa hala çocuksunuz...
“Seninle gezdiğimiz bütün sokakları, Vatan caddesindeki çay bahçesinde oynayan Karagöz ve Hacivat’ları, birlikte izlediğimiz o yazlık sinemalardaki tüm filmleri bana ait yaptım yıllardır, çünkü onlarda sen vardın. Giderken kokunu içime çekmiştim ya son kez, bu şehri terk ettiğin an bütün nefesimi şehrin üzerine üfledim ki tüm şehir sen koksun diye...”
“Artık her geçtiğim sokak her oturduğum yer sen kokuyor. Ama kokunda yetmiyor baba, gözlerini görmek ellerini tutmak özlemimi sana söyleyebilmek isterdim. Biliyorum gideli yıllar oldu ve geri gelmeyeceksin ama giderken seninle yolladığım kalbime iyi bak ve elimi hiç bırakma. Sensiz İstanbul’da üşürüm ben biliyorsun”.
Belki o hiç uyanmayacak biliyorum ama bir gün elbette kavuşacağız kazık kakmayacağız ya…
Zaten böylesi, güzellikten çok çirkinliklerin hakim olduğu bir dünya, sevgilerin, aşkların, sadakatin, farkındalığın, dürüstlüğün, sorumluluğun, bilip bilmeden yapılan dedikoduların, yargısız infazların alıp başını yürüdüğü bugünkü dünya ne kadar yaşanılası bilemiyorum.
Ama inadına yaşıyorum, yiyecek ekmeğim bitene dek, iki ayağımın üzerinde duramayana kadar yaşayacağım, bütün bu çirkefliklere inat savaşacağım ta ki takatim kesilene kadar.

İşte o gün geldiğinde belki de babam bana yeniden söğüt ağacından düdük yapar ve birlikte öttürürüz yine kim bilir...
Tıpkı ayaz çocukluğumda ki gibi!
Sahi; geri gelmek mümkün olsa, gelir miydin?

Tüm babalarımızın babalar günü kutlu olsun.
Allah onları başımızdan eksik etmesin.........
Sponsor Reklamlar

ayyil, meyou, Asi_Kardelen ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Başarı sonuç alır susar, başarısızlık açıklama ister.

Başarı bilgi ister. 'Bilgi'nin de beşte dördü 'ilgi'dir!

Sadece iyide değil, kötü yolda da rekabet vardır!

Her başarının bir son kullanma tarihi bulunur!

İnsanlar üçe ayrılır: Gerçekten başarılılar, başarılıyım diye geçinenler ve başarılı insanlar üzerinden geçinenler!
cancana isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.06.10   #2
ulas_ 1
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Babalar Gününü

5.Yaş: Babam çok şeyi bilir.
6.Yaş: Benim babam senin babandan daha çok şey bilir....
8.Yaş:Babalar her şeyi biliyor olabilir.
10.Yaş: Babamın gençliğinde her şey çok farklıymış.
12.Yaş: Aslında babam bu konuda hiçbir şey bilmiyor. Çocukluğunu anımsamayacak kadar yaşlı.
14.Yaş: Babama kulakasma, o artık çağ dışı kaldı
21.Yaş: Babam mı? Aman Tanrım! O hiçbirişe yaramaz.
25.Yaş: Babam bu konuda az da olsa bir şeyler biliyor. Ama o yaştaki bir insanin bu konuda bir şeyler bilmesi normal zaten.
30.Yaş:Bu konuda babamım fikrini alsak iyi olur.
35.Yaş: Babama sormadan hiçbir şey yapmasam iyi olacak.
40. Yaş: Acaba babam bu konunun nasıl üstesinden gelirdi? Ne kadar akıllı ve deneyimli bir insandı.
50.Yaş:Babamın yanımda olması ve bu konuda fikir vermesini ne kadar çok isterdim...
Sponsor Reklamlar

ayyil, meyou, Asi_Kardelen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

En-el Hak
ulas_ 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.06.10   #3
ulas_ 1
Kıdemli Üye
Üye

bütün babaların babalar gününü kutluyorum
Sponsor Reklamlar

ayyil, meyou ve Asi_Kardelen bunu beğendiler.

En-el Hak
ulas_ 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.06.10   #4
AmaethoN
AmaethoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: elazığ

bu acı günde en başta şehitlerimizin babalarının ellernden öperim
daha dün evlatlarını kaybettiler
dün şehit olmasaydılar bugün babalarını arayıp babalarının seslerini duyarak hasret gidererek bu güzel günü kutlayacaklardı
diyecek cok şey var aslında ama fazla yazıcak olursam küfretmeye başlıyacağım kesin.
sadece şehit babaların babalar günü kutlu olsun.
Sponsor Reklamlar

ayyil, meyou, Asi_Kardelen ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
AmaethoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.06.10   #5
Asi_Kardelen
Asi_Kardelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: tokat

babaların babalar gününü kutluyorum babaların kıymetini bilelim ben yıllar önce babamı kanserden kaybetim babacığımruhun şadolsun vekanın cennet olsun babam seni hiç unutmadım hiçte unutmayacağım babacığım seni çok çok özledim
Sponsor Reklamlar

ayyil, meyou, AmaethoN ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

birgün büyük bir derdin olursa
allah a dönüp benim büyük bir
derdim var deme ... derdine
dönüp benim büyük allahım var de
Asi_Kardelen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.06.10   #6
akdora
akdora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: bakıpta görülemeyen uzanıpta tutulamayan yerden...
Rep Puani : 20

Başta ameathon kardeşin dediği gibi şehit babalarımızın ardındanda tüm babalarımızın babalar gününü kutlarım..
Sponsor Reklamlar

ayyil, meyou ve Asi_Kardelen bunu beğendiler.

kendi olarak, sana gelen
sana gereksinimi olmadan, seni isteyen
sensiz de olabilecekken, senin ile olmayı seçen
kendi olmasını, seninle olmaya bağlayan
o, işte…

Oruç Aruoba....

Biz kendimizi adadık o renklere..Ayrılık nedir bilmedik yüreğimizde..Öyle bir bağlandık ki ölüm bile diz çöktü önümüzde..
akdora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.06.10   #7
meyou
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara

AmaethoN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu acı günde en başta şehitlerimizin babalarının ellernden öperim
daha dün evlatlarını kaybettiler
dün şehit olmasaydılar bugün babalarını arayıp babalarının seslerini duyarak hasret gidererek bu güzel günü kutlayacaklardı
diyecek cok şey var aslında ama fazla yazıcak olursam küfretmeye başlıyacağım kesin.
sadece şehit babaların babalar günü kutlu olsun.

bu sozlere ekleyecek tek soz bulamiyorum
Sponsor Reklamlar

AmaethoN bunu beğendi.
meyou isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...