Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen Pir Mehmet

Seçenekler
Alt 10.10.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış törenine Rutkay Aziz’in konuşması damga vurdu. Rutkay Aziz’in AKP’yi eleştiren konuşması ayakta alkışlandı.

Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile sadece festivale değil Türkiye gündemine de damga vurdu. Rutkay Aziz’in isim vermeden AKP’yi eleştirdiği konuşması gündeme bomba gibi düşerken sosyal medyanın da en çok konuşulan olayı oldu.

İşte Rutkay Aziz’in Altın Portakal konuşması;

“Değişik konuşacağım izninizle. Öncelikle 48. uluslar arası Altın Portakal Film Festivali’nin başta başkanı olmak üzere tüm yaratıcılarını tüm emekçilerini Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği adına selamlıyorum.

Ama asıl önemli olan bir olay da 79 ve 80 yıllarında yaşanan sansür ve darbe döneminde ödüllerine ulaşamamış arkadaşlarımızın 30 yıl sonra bu ödülleriyle buluşmasıdır. Bu çok ciddi, tarihi, örnek alınacak bir adımdır. Dilerim bu dönem dünyamızda faşizm ve darbe sürecinden geçmiş ülkelerin sinemacıları da bunu örnek alarak bu tarihi adımı kendi ülkelerinde paylaşırlar.

Onun için de bu ödül sahibi arkadaşlarımı da Ömer Kavur ve Zeki Ökten aramızda yok, ışıklar içinde yatsınlar, onları da yürekten kutluyorum.

Bana verdiğiniz ödüle gelince, lütfettiniz teşekkür ederim. Dilerim hak etmişimdir. Dilerim yaşadığım sürece de hak etmeye çalışırım. Ola ki moda deyimle döneklik ya da sapma olursa bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına da sahipsiniz.

Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim Türkiye’nin gerçeklerine tanık olduğum olay: Hukukun üstünlüğünün gittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim diye pankart açan genç arkadaşımın 16 ay tutuklu kalması ama Şili’de o çocukların devrim yapması.

Burada festival kadını tema alıyor. Dünyanın hiçbir yerinde kadın, çocuk bu kadar cinayete, tacize mahkum kalmıyor.

Gothe’nin dediği gibi dünyanın en tehlikeli hali cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir. Bu da benim ülkemin bir gerçeğidir. Dünyanın gerçeğine dönüyorsunuz, savaş çığlıkları, açlık işgal, sömürü. İşte gerçek sanatçılar bunlara tanık olmakla yükümlüdürler. Ve şuna inanıyorum ki sinema Charlie Chaplin’in dediği gibi gerçek anlamıyla bir barış sanatıdır. Ve sinema kendi içindeki o barış içeriğini koruyarak hem Türkiye’ye hem dünyaya demokrasi, özgürlük, barış ve insanlığa katkı sağlayacaktır. Bu festivalin de bu katkıyı sağlamasını diliyor, hepinizi selamlıyorum.”

Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.11   #2
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu

cok bgenedim ve yurekten kutluyorum kendisindeki.-.cesareti gururu ve onurlu durusunu...aydin dedigin böyle olur....ama halkim gunu birlik cikar ugruna ulkemi talan edilmesne sebep oluyor
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.11   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Dogru soyleyeni 9 koyden kovarlar basina is aldi bence
Sponsor Reklamlar

cangibi62 bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.11   #4
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

Alevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dogru soyleyeni 9 koyden kovarlar basina is aldi bence

olsun...basina is alsin...onurlu ölmek varken diz cökerek gebermekten asildir
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.10.11   #5
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Rutkay Aziz'in sözleri örnek niteliğinde... Malum sanat sektöründe sırf para kazanmak için mevcut düzenin kirliliklerinin hoş gösteren bir sanatçı zihniyeti var. Yıllardır sindirilmeye çalıştık, kendi sorunumuza çözüm buldurmadılar, tam tersine sorunu arttırdılar. Rutkay Aziz, başına iş almış olabilir fakat, zalime biat vereceğimize varsın ocağımız viran olsun.
Sponsor Reklamlar

cangibi62 bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...