Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Kültür Sanat (http://www.piryolu.com/forum/kultur-sanat.html)
-   -   Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu (http://www.piryolu.com/forum/kultur-sanat/5360-rutkay-aziz-altin-portakal-konusmasi-ile-gundeme-damga-vurdu.html)

Alevi 10.10.11 17:33

Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu
 
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış törenine Rutkay Aziz’in konuşması damga vurdu. Rutkay Aziz’in AKP’yi eleştiren konuşması ayakta alkışlandı.
http://www.nationalturk.com/wp-conte...8231362977.jpg
Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile sadece festivale değil Türkiye gündemine de damga vurdu. Rutkay Aziz’in isim vermeden AKP’yi eleştirdiği konuşması gündeme bomba gibi düşerken sosyal medyanın da en çok konuşulan olayı oldu.

İşte Rutkay Aziz’in Altın Portakal konuşması;

“Değişik konuşacağım izninizle. Öncelikle 48. uluslar arası Altın Portakal Film Festivali’nin başta başkanı olmak üzere tüm yaratıcılarını tüm emekçilerini Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği adına selamlıyorum.

Ama asıl önemli olan bir olay da 79 ve 80 yıllarında yaşanan sansür ve darbe döneminde ödüllerine ulaşamamış arkadaşlarımızın 30 yıl sonra bu ödülleriyle buluşmasıdır. Bu çok ciddi, tarihi, örnek alınacak bir adımdır. Dilerim bu dönem dünyamızda faşizm ve darbe sürecinden geçmiş ülkelerin sinemacıları da bunu örnek alarak bu tarihi adımı kendi ülkelerinde paylaşırlar.

Onun için de bu ödül sahibi arkadaşlarımı da Ömer Kavur ve Zeki Ökten aramızda yok, ışıklar içinde yatsınlar, onları da yürekten kutluyorum.

Bana verdiğiniz ödüle gelince, lütfettiniz teşekkür ederim. Dilerim hak etmişimdir. Dilerim yaşadığım sürece de hak etmeye çalışırım. Ola ki moda deyimle döneklik ya da sapma olursa bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına da sahipsiniz.

Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim Türkiye’nin gerçeklerine tanık olduğum olay: Hukukun üstünlüğünün gittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim diye pankart açan genç arkadaşımın 16 ay tutuklu kalması ama Şili’de o çocukların devrim yapması.

Burada festival kadını tema alıyor. Dünyanın hiçbir yerinde kadın, çocuk bu kadar cinayete, tacize mahkum kalmıyor.

Gothe’nin dediği gibi dünyanın en tehlikeli hali cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir. Bu da benim ülkemin bir gerçeğidir. Dünyanın gerçeğine dönüyorsunuz, savaş çığlıkları, açlık işgal, sömürü. İşte gerçek sanatçılar bunlara tanık olmakla yükümlüdürler. Ve şuna inanıyorum ki sinema Charlie Chaplin’in dediği gibi gerçek anlamıyla bir barış sanatıdır. Ve sinema kendi içindeki o barış içeriğini koruyarak hem Türkiye’ye hem dünyaya demokrasi, özgürlük, barış ve insanlığa katkı sağlayacaktır. Bu festivalin de bu katkıyı sağlamasını diliyor, hepinizi selamlıyorum.”


cangibi62 10.10.11 21:56

Cevap: Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu
 
cok bgenedim ve yurekten kutluyorum kendisindeki.-.cesareti gururu ve onurlu durusunu...aydin dedigin böyle olur....ama halkim gunu birlik cikar ugruna ulkemi talan edilmesne sebep oluyor

Alevi 10.10.11 22:12

Cevap: Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu
 
Dogru soyleyeni 9 koyden kovarlar basina is aldi bence

cangibi62 10.10.11 22:17

Cevap: Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu
 
Alıntı:

Alevi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 20189)
Dogru soyleyeni 9 koyden kovarlar basina is aldi bence


olsun...basina is alsin...onurlu ölmek varken diz cökerek gebermekten asildir:rolleyes:

Pir Mehmet 11.10.11 17:30

Cevap: Rutkay Aziz Altın Portakal konuşması ile gündeme damga vurdu
 
Rutkay Aziz'in sözleri örnek niteliğinde... Malum sanat sektöründe sırf para kazanmak için mevcut düzenin kirliliklerinin hoş gösteren bir sanatçı zihniyeti var. Yıllardır sindirilmeye çalıştık, kendi sorunumuza çözüm buldurmadılar, tam tersine sorunu arttırdılar. Rutkay Aziz, başına iş almış olabilir fakat, zalime biat vereceğimize varsın ocağımız viran olsun.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:05.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2