Sponsor Reklamlar


Kırklar Meclisi, Cem Töreni Ve Semah Nedir, Nasıl Başladı ?

 Alevi'likte İbadet Katagorisinde ve  Kırklar(40) Cemi Forumunda Bulunan  Kırklar Meclisi, Cem Töreni Ve Semah Nedir, Nasıl Başladı ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 05.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 36
Mesajlar: 4.784
Rep Puani : 199
Standart Kırklar Meclisi, Cem Töreni Ve Semah Nedir, Nasıl Başladı ?


''Gizli Türk Dini Oyunları''nda V. LÜtfi SALCI merhumun bu konuda verdiği bilgileri, özetliyerek alıyoruz:

Bütün Alevi-Bektaşi kolları esas inanışlarını (KIRKLAR CEMİ) dedikleri Muhammed zamanında Ali'nin başkanlığında kurulan gizli bir toplantıda yapılan törenlerden almışlardır.
Bunu alanlar ve yayanlar:

Hoca Ahmed Yesevi'ler, Hacı Bektaşlar, Şeyh Sasi'ler, Taceddin'ler ve böylece diğer ilk Türk Tasavvuf ulularından oluşan HORASAN ERENLERİ ve RUM ERENLERİ' dir. Bundan sonra Abdal Musa Sultan, Seyyid Ali Sultan, Kaygusuz Sultan, Kul Himmet'ler ve nihayet Hatayi, Pir Sultan, Kul Veli ve Muhiddin Abdal'lar gibi aynı zamanda Türk edebiyatçısı veli (eren) ler de, Türk kabilelerine kendi dilleriyle bu inanışı yaydıkları gibi, yine aynı kişi ve topluluklar Arnavutluğa kadar bu töreyi götürmüş ve yaymıştır.

Alevilerin toplanış muhabbetleri, KIRKLAR CEMİ'ni sembolize etmekti. Yukarda isimlerini saydığımız manevi ermişlerin onlara söylediklerine göre:

O akşam Muhammed göğe çıkarak MİRAC etmemiş, onun miracı, Cebrail aracılığıyla Kırklar Cemi'ne, o gizli toplantıya gitmiş olmasıdır. Muhammed ilk önce orada gördüğünden çekinmiş, onların (CEM)inin gerçek olup olmadığından kuşkulanmış, fakat KIRKLAR kendilerinin hak olduklarını ispat etmek için içlerinden birinin kolu biraz kesilince kırkından birden - Muhammed de dahil- bileklerinden kan aktığını görmüş ve onların CEM'lerinin hak olduğuna inanmış. Bundan sonra orada bulunan SELMAN bir üzüm tanesini ezmiş, kırkların her biri onun suyundan içmiş, Muhammed'le birlikte hepsi de esrik (sarhoş) olmuş. İşte o zaman Muhammed vecde (çoşkuya) gelerek kalkmış semah etmiş. Semah ederken sarığı çözülmüş, Kırklar onun sarığını alarak (kırk pare) yapmışlar ve bellerine sarmışlar. O gece böylece CEM sürülmüş. (İşte Alevilerin Cem törenlerinin temeli o zaman böylece atılmış.)
Ertesi gün meclisteki eski zahiri eshabı (bu sırrı bilmeyenler) Muhammed'i gökten indi sanarak, onun Miracını kutlulamışlar. Bunun içindir ki Aleviler'de merasim ve usul dairesinde Alevi oldukları gece merasimi bittikten sonra, Alevi veya Bektaşi olan zata (Miracın kutlu olsun!) derler. Aleviler ve Bektaşiler Muhammed'e mürşid, Ali'ye rehber dedikleri gibi kimi kez de Ali'ye mürşid ve muhammed'e rehber dediklerinin sebebi bu <Kırklar Cemi>ne başkanlık etmesinden ötürü Ali'nin mürşidlik etmiş olmasındandır. İşte bütün Alevilerin inandıkları bu <CEM>dir. Orada o gece Fatma Ana da varmış. Yine bunun içindir ki Aleviler kadınları da Cem'e alırlardı. Cem'de şerbet'in olması kırkların içtiği <üzüm suyu>dur. Nefes (deyiş) okunması, Ali'nin mürşid, Muhammed'in rehber olmasına övgü ve onları kutlulamadır. Semah edilmesi de Muhammed'in semah etmiş olmasına işarettir. Dervişlerin bellerine tülbent bağlamaları, o gece Muhammed'in kırk parça edilen sarığının Kırklar tarafından bellerine bağlanmış olmasının benzeridir.

Aleviler İslamı Nasıl Anladılar?

İslam'ı kabul eden Türklere, yeni dini, bu suretle Türklerin tıpkı eski adetlerine uygun olarak gösteren ''Horasan Erenleri'' bunda, çok başarılı olmuşlardır. Çünkü eski töre ve göreneklerinden pek çok şey yitirmediklerini gören Anadolu Türkleri bu tarikatı ve daha doğrusu kendilerini yadırgamıyan bu rejimi sevinçlerle karşılamışlardır.

Dua ve İbadetleri Nasıldı?

Duaları Arapça olmayıp Türkçe, namazları eski tapınmaları gibi NİYAZ, eskiden olduğu gibi toplantılarında ve din işlerinde KADIN yine beraber, (kopuz) ve (kımız) yine bunda da bol, oyunlarını da Şamanlık'tan kalma oyunlara uydurduktan sonra, artık gocunacak, gücenecek birşey kalmıyordu. Onların kendi dilinde konuşan şairleri de bütün bu MİRAC ve diğer inanışları nazımla ve kuvvetle yaymış olunca, bu inanış durmayarak ilerliyor, kökler salıyor, Arapların din bahanesiyle yaptıkları zulümden bıkan Türkler ''CEM TÖRENLERİ'' ne giriyorlar, ''ALEVİ'' oluyorlar, ıztıraplarını böylelikle dindiriyorlar ve sazlarının tellerinde dertlerini derin derin inliyorlardı.
Mirac inanışına göre dair halk tasavvuf edebiyatından bir örnek verelim. Ünlü Şah Hatayi şu şiiri MİRACİYE adı ile yazmıştır ve yaymıştır:

MiRACİYE

Yakın bil ebced-i burhan Ali'dir
Beyan-ı Tevhid-i Kur'an Ali'dir

Muhemmed Mirac'a vardığı gece
Kapıda gördüğü arslan Ali'dir

İçinde söylenir sırr-ı hakikat
Kurulmuş perde-i mizan Ali'dir

İleri yürüyüp kalktı Kapuyu
O'na: ''Kimsin?'' deyü soran Ali'dir

Dedi ki: ''Hadim-i hayr-ül-enamım''
Hemandem kapıyı açan Ali'dir

İçeri giriben kıldı muhabbet
''Biri kırk, kırkı bir'' diyen Ali'dir

Acaib remz içinde kaldı Ahmed
Bu remzi gösteren arslan Ali'dir

Birine çaldı neşter kırk da aktı
Hem ol dem neşteri çalan Ali'dir

Ezildi şerbet oldu içti canlar
Cünun-i aşıkı hayran Ali'dir

Çıkardı keff-i dest koptu semahı
Bunları mest eden sultan Ali'dir

Yok iken yer ve gök arş ile kürsi
Hakikat mizanın kuran Ali'dir

Bu biçare HATAYİ'nin penahı
DEVASIZ DERTLERE DERMAN ALİ'DİR
Sponsor Reklamlar

UYSAL VE ASİ ve cangibi62 bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Semah Nedir Cem Nedir Alevi Semah İbadeti 1 23.05.11 21:59
cem töreni Deyiş semah siyamsi Radyo Piryolu 0 04.11.10 19:19
Cem Nedir? Nasıl Yapılır? hasan Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... 2 22.01.10 05:15


Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2