Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Karadeniz Bölgesi (http://www.piryolu.com/forum/karadeniz-bolgesi.html)
-   -   tokat (http://www.piryolu.com/forum/karadeniz-bolgesi/2295-tokat.html)

mmuratkkaratas 06.05.10 12:14

tokat
 
Toplam 5 Eklenti bulunuyor.
GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 9.958 km²

Nüfus: 719.251 (1990)

İl Trafik No: 60

İLÇELER:

Tokat ilinin ilçeleri; Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile'dir.

Almus: İlçe, Almus Baraj Gölü ile mükemmel bir görüntüye ulaşmış, yeşil ve mavinin kaynaştığı cennetten bir köşe görünümünü kazanmıştır. Almus Baraj Gölünün su sporlarına uygun bir alan olması, barajda yapılabilecek olta balıkçılığı, başta Dumanlı Yaylalar zinciri ve Çatak Yaylası olmak üzere yayla turizmi için ideal yapıya sahip olan Almus doğal bir turizm cennetidir.

Erbaa: Horoztepe Ören Yeri, Kale Köyünde bulunan Boğazkesen Kalesi, Yer Köprü en önemli tarihi yerleridir. Ayrıca Fidi Köyünde bulunan Silahtar Ömer Paşa Camii ahşap mimarinin en önemli örneklerinden biri sayılır.

Niksar: Tokat merkezine 60 Km. uzaklıktadır.

Niksar tamamı ile bir ören şehir konumundadır. Hitit döneminden başlayan tarihi boyunca üzerinde barındırdığı tüm uygarlıklardan kalan eserler Niksar'a daha da ilginç bir yöre haline getirmiştir. Danişmend Devletine başşehirlik yapan ilçede önemli ölçüde Selçuklu, Danişmend ve Osmanlı eserleri mevcuttur. Leylekli Köprü, Çöreğibüyük Camii, Ulu Camii, Niksar Kalesi, Kırkkızlar Türbesi, Danişmend Melik Ahmet Gazi Türbesi bu eserlerden bazılarıdır.

Ayrıca dünyanın en hafif suyu olan Niksar Ayvaz Suyu da ilçenin tanıtımına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Pazar: Tokat'a 25 Km. uzaklıktadır. İlçe sınırları içerisinde bulunan Ballıca Mağarası ilçe turizmine önemli bir canlılık getirmiştir. Bunun yanında Selçuklu dönemlerinden kalma Pazar Köprüsü, Mahperi Hatun Kervansarayı gibi tarihi eserler ilçeye önem kazandırmaktadır.

Sulusaray: İl merkezine 68 Km. uzaklıktadır. Günümüzde Sulusaray bir açık alan müzesi görünümündedir. Burada bulunan antik yerleşim yerinin adı Sebestapolis'dir. Sulusaray'ın MÖ. 3000 yılında Eski Tunç MÖ 2000 yılında Hitit, MÖ 1000 yılında Frigler zamanında iskan edilmiş olduğu, kazılarda ortaya çıkan pişmiş toprak eserlerle tespit edilmiş olup çıkan bu eserler Tokat müzesinde sergilenmektedir. Antik kentte sur duvarları, bir kilise kalıntısı, bir hamam ve ayrıca tabanı mozaiklerle kaplı sağlık merkezinin varlığı tespit edilmiştir.

Sulusaray ilçesinde bulunan kaplıca tesisleri iç turizm açısından ilçede önemli bir hareketlilik sağlamaktadır.

Turhal: Turhal, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alır. İlçenin etrafı dağlarla çevrilidir, şehrin ortasında Turhal kalesi yer almaktadır. Kalenin üzerinde eski bir şatodan kalma iki burç ve bir de yeraltı geçidi bulunmaktadır.

İlçede Turhal kalesinin yanında Kesikbaş Camii, Ulu Camii, Kova Camii, Ahi Yusuf Baba, Şeyh Şehabettin, Nurullah Efendi Türbeleri bulunmaktadır.

Zile: Hitit, Frig, Pers, Roma ve Bizans kültürlerinin yaşadığı Zile'de bugün Hititlere, Friglere, Perslere, Roma ve Bizanslılara, İlhanlı Danişmend, Selçuklu ve Osmanlılara ait tarihi eserleri görmek mümkündür. Bu eserler içerisinde Zile Kalesi, kalenin doğu yönündeki kayaların oyulmasıyla yapılan ve Roma döneminden kaldığı anlaşılan Tiyatro, Kalenin Kuzey Doğu tarafında bulunan Kaya Mezarı, Çay Pınarı, İmam Melikiddin Türbesi, Şeyh Musa Fakih Türbesi, Ulu Camii, Elbaşoğlu Camii, Çifte Hamam, Yeni Hamam, Masat Höyük, Hisar Kale, Anzavur Mağaraları, Hacı Boz Köprüsü, Koç Taşı ve Kuru Çaydaki manastır harabeleri görülmeye değer tarihi eserler arasındadır.

Roma İmparatoru J. Sezar Zile'de yaptığı tarihi savaştan sonra başarısını ünlü " Veni, Vidi, Vici" (Geldim, Gördüm, Yendim.) şeklindeki mesajını Dünyaya buradan duyurmuştur. Bu sözünün yazıldığı taş halen Zile Kalesinde bulunmaktadır.

NASIL GİDİLİR?

Karayolu: Tokat'a ülkenin her yerinden ulaşmak mümkündür.

Otogar Tel: (+90-356) 214 22 21

Havayolu: Tokat-Turhal karayolunun 17. Km. sinde yer alan Tokat Havalimanından İstanbul - Ankara bağlantılı tarifeli uçak seferi düzenlenmektedir.

Havaalanı Tel: (+90-356) 238 72 68

Demiryolu: Sivas - Samsun hattında çalışan DDY bağlantılı trenler Artova, Zile ve Turhal ilçelerinden yolcu almaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Müzeler ve Örenyerleri

Müzeler

Tokat Müzesi

Adres: GOP Bulvarı No: 143 - Tokat

Tel: (356) 214 15 09

Öremli yerleri

Tokat Müzesi

Maşathöyük- Zile - Yalınyazı

Ulutepe -Tural - Ulutepe

Niksar - Niksar

Sebastapolis - Sulusaray

Masat Höyük: Tokat'ın Zile İlçesi Yalınyazı Kasabasında yer alan Masat Höyük'de M.Ö.3000'de Eski Tunç Çağı, M.Ö. 2000'de Hitit çağı, M.Ö. 1000'de Frig Çağını yaşayan 3 dönem mevcuttur. Masat Höyükte Kayseri'de Hitit imparatorluğuna bağlı bir uç beyinin sarayı bulunmuştur. Pişmiş toprak, metal ve cam eserlerin yanında Hitit Hiyeroglif (Resim Yazısı) yazısı ile yazılmış tablet en önemli eserdir.

Sulusaray (Sebastapolis): Sulusaray Tokat'ın 68. Km. güneybatısında bulunmaktadır. Höyüğün M.Ö. 3000 yılında Eski Tunç, M.Ö. 2000 yılında Hitit, M.Ö. 1000 yılında Frigler zamanında iskan edilmiş olduğu, kazılarda ortaya çıkan pişmiş toprak eserlerle tespit edilmiş olup, çıkan bu eserler Tokat Müzesinde sergilenmektedir. Ayrıca Antik kentte yapılan çalışmalarda antik kentin sur duvarları, bir kilise kalıntısı, bir hamam ayrıca tabanı mozaiklerle kaplı olan sağlık merkezinin varlığı tespit edilmiştir. Bu mozaikler Sulusaray'da kapalı bir salonda teşhir edilmektedir.

Diğer arkeolojik alanlar ve antik yerleşim yerleri arasında, Horoztepe, Niksar, Tufantepe, Komana Pontika sayılabilir.

Mağaralar

Ballıca Mağarası : Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası 680 Metre uzunluğu ve 94 metre yüksekliği ile Dünyanın en gösterişli mağaraları içerisinde yer almaktadır.

Cami ve Medreseler

İlde bulunan camiler, Ali Paşa, Hatuniye, Meydan, Takyeciler, Ulu Camii, Çöreğibüyük Camii, Silahtar Ömer Paşa Camii, Elbaşoğlu Camiidir. Çukur Medrese, Gökmedrese, Mevlevihane ilin önemli medreseleridir.

Hanlar ve Kervansaraylar

Taşhan, Bedestenler Hanı, Yazmacılar Hanı, Mahperi Hatun Kervansarayı görülebilecek yerlerdendir.

Kaplıcalar

Sulusaray Kaplıcası: Tarihi Nice Polis Harabeleri arasında kaynayan Sulusaray Kaplıcaları ilde ve bölgede en önemli kaplıcadır. Kaplıca suyu 55 °c.dir. Minarellerine göre tuzlu, sülfatlı-hafif acı su olarak isimlendirilmiştir. Sulusaray Kaplıcası şu an romatizmal hastalıklardan rahatsız olanlara şifa vermektedir. Kaplıcanın bulunduğu yerde, sezon süresinde kiraya verilen pansiyon, Konaklama yerleri ve çadırları ile gelerek kamp kurmak isteyenlere de kamp yerleri verilmektedir.

Reşadiye Kaplıcası: Reşadiye ilçesinde yer almaktadır. Ortalama sıcaklığı 40- 41 °c. dir. Romatizma, felçli hastalıklara ve kireçlenmelere karşı tedavi edici bir özelliği vardır. Kaplıca son derece modern motel, yıkanma havuzları ve tesislere sahiptir.

Yaylalar

Tokat'ta, Çamiçi, Topçam, Bizeri, Gürlevik, Batmantaş, Dumanlı Yaylaları yöre halkı tarafından ilgi çekmektedir.

Sportif Etkinlikler

Kamp-Karavan : Gümenek, Sulusaray Kaplıcası, Gıj gıj Dağı kamp ve karavan turizmi için doğal ortamlardır.

Trekking : Alan Yaylası-Akdağ Zirvesi (2000 m.) Ballıca Mağarası arası trekking sporunu sevenler için mükemmel bir alandır.

Kuş Gözlem Alanı : Kaz Gölü onlarca çeşit kuşun yuvalandığı, beslendiği sazlıkları ve görüntüsü ile tam bur kuş cenneti konumundadır.

Olta Balıkçılığı : İl, akarsu ve göllerinin yoğun olması nedeni ile olta avcılığı için ideal bir mekandır. Almus Baraj Gölü her türlü su sporlarına uygun doğal bir oluşumdur.

COĞRAFYA

Akdağ ve Çamlıbel dağlarının oluşturduğu vadiler arasında bulunan Tokat'ta, Deveci Dağı, Dumanlı Dağı, Canik Dağları olarak sıralayabileceğimiz dağlık alanlar mevcuttur. İlde bulunan ovalardan, Kazova, Turhal Ovası, Erbaa Ovası, Niksar Ovası, Omala Ovası, Artova Ovası ve Zile Ovalarında önemli ölçüde tarım meyve ve sebzecilik yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda kiraz ve vişnenin en önemli gen kaynaklarının Tokat yöresinde olduğu ve Tokat'a özgü "Cerasus İnkana" adlı kiraz türünün endemik bir bitki olduğu görülmüştür.

Tokat'ta iklim hem Karadeniz iklimi hem de İç Anadolu' daki kara ikliminin etkisi altındadır. İlde Tozanlı, Kelkit ve Çekerek Çayı akmaktadır. Zinav Gölü , Güllü Köy Gölü, Kaz Gölü ve Almus Baraj Gölleri ilin doğasına ayrı bir güzellik katmaktadır. Kaz Gölü kuş cenneti konumuna uygun bir göl olup, Almus Baraj Gölü de su sporları için ideal bir parkur alanı oluşturmaktadır.

TARİHÇE

Tokat, Kelkit, Yeşilırmak ve Çekerek Nehri boyunca kurulan Hitit, Frig yerleşim alanları M.Ö. 4000- 2500 yılları arasında yüksek düzeyde kültür ve sanat yaşamına sahip olmuştur. Roma ve Bizans dönemlerinden sonra Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır.

NE YENİR?

Tokat'ın yemek kültürü de oldukça zengin ve iştah açıcıdır. Tokat Kebabı, Etli Dolma, Bakla Dolması, Keşkek, Gendüme Çorbası, Bacaklı Çorba, Cevizli Çörek, Bezli Sucuk, Bat gibi yemeklerin yanında Tokat şarabı da sofralara ayrı bir renk katmaktadır. Özellikle dünyada sadece Tokat'ta üretilen Mahlep şarabının içimi ayrı bir zevktir.

NE ALINIR?

Yazmacılar Çarşısı, Bakırcı, Zurnacı, Çarıkçı gibi el sanatlarının üretildiği çarşılarda pek çok hediyelik eşya alınabilir. En ünlüsü tahta baskı ile boyalı yazmalardır.

YAPMADAN DÖNME

Ballıca Mağarasını gitmeden,

Gökmedrese, Latifoğlu Konağı, Beysokağı, Sentemur Türbesi, Taşhan, Ali Paşa, Meydan Camileri, Hıdırlık Köprüsünü görmeden,

Enfes bir doğa harikası olan Kaz Gölü, Reşadiye Zinav Gölü, Almus Baraj Gölü, Topçam, Gürnlevik, Çamiçi gibi doğal mesire yerlerini gezip görmeden,

Tahta baskı ürünlerinin yapıldığı Yazmacılar Çarşısı, Bakırcı, Zurnacı, Çarıkçı gibi el sanatlarının yapıldığı yerleri gezmeden,

EI dokuma kumaşların ve otantik yöresel giyim kültürünün sergilendiği köyler ziyaret edilmeden,

Tahta baskı yazma almadan,

Tarihi Tokat hamamlarının birinde Türk Hamamının özelliklerini tanımadan,

Tokat yemeklerinden, özellikle Tokat kebabından yemeden, Tokat'ın enfes şaraplarından tatmadan,

Dünyaca ünlü Niksar Ayvaz Suyunu Kaynağından içmeden,

....Dönmeyin.
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

mmuratkkaratas 06.05.10 12:15

Cevap: tokat
 
benim güzel memleketim

iMpAcK 06.05.10 12:53

Cevap: tokat
 
Kızılcaörende Dedemin Köyü (:
Kurtgölü diye Mesire Yeri Var Diye Kandırdı Beni Götürdü...
Köylülere Sordum gGöl Kuruyalı yıllar Olmuş :D

mmuratkkaratas 06.05.10 13:03

Cevap: tokat
 
Alıntı:

impack Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4722)
kızılcaörende dedemin köyü (:
Kurtgölü diye mesire yeri var diye kandırdı beni götürdü...
Köylülere sordum ggöl kuruyalı yıllar olmuş :d


ne alemsin impack yaaa :D :D :D

mmuratkkaratas 06.05.10 13:07

Cevap: tokat
 
Roma İmparatoru J. Sezar Zile'de yaptığı tarihi savaştan sonra başarısını ünlü " Veni, Vidi, Vici" (Geldim, Gördüm, Yendim.) şeklindeki mesajını Dünyaya buradan duyurmuştur. Bu sözünün yazıldığı taş halen Zile Kalesinde bulunmaktadır.
(burada yazılan yazı doğru ama sözün yazıldığı taş ortalıklarda yok çalmışlar )

qözde 07.06.10 13:14

Cevap: tokat
 
Tokat gibisi var mı bee :)

akdora 07.06.10 13:16

Cevap: tokat
 
Herkesin memleketi kendine güzel yoldaş :D:D

mmuratkkaratas 07.06.10 13:33

Cevap: tokat
 
Alıntı:

qözde Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 6550)
Tokat gibisi var mı bee :)


YOK TABİ :o:o:o:o

Asi_Kardelen 07.06.10 18:35

Cevap: tokat
 
çok güzeldir tokat oğalarıyla dağlarıyla cennetgibi memleketimiz :rolleyes: :rolleyes:

mmuratkkaratas 07.06.10 18:37

Cevap: tokat
 
bravoo helall :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: hadi ellik oynayak

qözde 07.06.10 20:13

Cevap: tokat
 
Ellik :) özlemişim yaa

akdora 07.06.10 21:24

Cevap: tokat
 
Ellik ne oluyor ki :)

Asi_Kardelen 07.06.10 21:39

Cevap: tokat
 
çok güzeldir tokatın elik oyunu :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
http://external.ak.fbcdn.net/safe_im...TZdB1o%2F2.jpg


Ellik halayi tokat sivas yöresi grup emek - Video İzle - Kendin Coşakdora 07.06.10 21:48

Cevap: tokat
 
Evet güzelmiş teşekkür ederim :)

qözde 07.06.10 21:57

Cevap: tokat
 
ama o tokat ellik değil sivas ellik :)

qözde 07.06.10 21:58

Cevap: tokat
 
[FACEBOOKVIDEO]http://www.facebook.com/home.php?#!/video/video.php?v=332218166249[/FACEBOOKVIDEO]

akdora 07.06.10 22:23

Cevap: tokat
 
Yoldaş bana öğretecekmisin elik oynamayı :)

qözde 07.06.10 22:25

Cevap: tokat
 
kolay yoldaş ;) Tokatlıların kızılderelilerle bir bağı olabilir apaçi dansına çok benziyo :D

akdora 07.06.10 22:29

Cevap: tokat
 
sorun değil Tutankabu kabilesinin şefi olan Ulu Manitu benim kankamdır yabancılık çekmem o yüzden :D

Asi_Kardelen 07.06.10 22:45

Cevap: tokat
 
Alıntı:

qözde Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 6621)
ama o tokat ellik değil sivas ellik :)

olsun tokat sivas ne farkeder

qözde 07.06.10 22:50

Cevap: tokat
 
Alıntı:

akdora Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 6627)
sorun değil Tutankabu kabilesinin şefi olan Ulu Manitu benim kankamdır yabancılık çekmem o yüzden :D


son ağaç kesildiğinde;
son nehir kurutulduğunda;
son balık tutulduğunda;
insanlar paranın yenilmediğini öğrenecekler ( kizildereliler )


Bizim amcaoğlunun sözüdür :D

akdora 07.06.10 23:08

Cevap: tokat
 
amca oğlunu sevdim yoldaşım :) Tanıştırırsın olurmu :D

mmuratkkaratas 08.06.10 07:46

Cevap: tokat
 
:eek::eek::eek::eek::eek::eek: neler olmuş burada yaa :eek:

akdora 08.06.10 11:11

Cevap: tokat
 
Ne olmuş murat :D

mmuratkkaratas 08.06.10 11:13

Cevap: tokat
 
Alıntı:

akdora Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 6647)
Ne olmuş murat :D


KIZILDERİLİ FALAN HAHAHAHA :eek::eek::eek::eek:

Asi_Kardelen 08.06.10 11:30

Cevap: tokat
 
biz kızıl derli olmusuzda bizim haberimiz yok :eek::eek::eek:

akdora 08.06.10 11:48

Cevap: tokat
 
yeni birşey öğrenillen her gün kazançtır :)

mmuratkkaratas 08.06.10 11:53

Cevap: tokat
 
Alıntı:

Asi_Kardelen Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 6656)
biz kızıl derli olmusuzda bizim haberimiz yok :eek::eek::eek:

Alıntı:

akdora Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 6657)
yeni birşey öğrenillen her gün kazançtır :)


zaten kendimden şüpeleniyordum arada bi garip garip bağırıtorum :eek::eek::eek:

Asi_Kardelen 13.06.10 02:10

Cevap: tokat
 
sesin benzeye bilirde murat tip olarak benzetemedim var bunda bi yanlışlık :eek::eek:

mmuratkkaratas 14.06.10 07:46

Cevap: tokat
 
Alıntı:

Asi_Kardelen Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 7131)
sesin benzeye bilirde murat tip olarak benzetemedim var bunda bi yanlışlık :eek::eek:


tipde sorun yokda abla sesde sorun var :eek::eek::eek:


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:12.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2