Sponsor Reklamlar

Hz. Ali (rad) Kendisini Sevenlerin Namazlarını Kılmış mı?

Alevi Önderlerimiz Katagorisinde ve  Hz.Ali Forumunda Bulunan  Hz. Ali (rad) Kendisini Sevenlerin Namazlarını Kılmış mı? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Sahkulu Kardesim Senden de bir dua istedik, etmem deseydin yeterliydi. Anlayisla karsilardim. Ama benim icimi bilmeden nasil pesin karar veriyorsun anlayamiyorum. Riya etmedigimi iddia etmiyorum, ettigimi de soylemem, bu benim ve Rabbimin arasinda bir seydir......

Seçenekler
Alt 23.08.10   #11
Sadi
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hz. Ali (rad) Kendisini Sevenlerin Namazlarını Kılmış mı?

Sahkulu Kardesim
Senden de bir dua istedik, etmem deseydin yeterliydi. Anlayisla karsilardim. Ama benim icimi bilmeden nasil pesin karar veriyorsun anlayamiyorum. Riya etmedigimi iddia etmiyorum, ettigimi de soylemem, bu benim ve Rabbimin arasinda bir seydir...
Sponsor Reklamlar

Sadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.10   #12
eftelya_58
eftelya_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 20

Sayın Sadi;

Öncelikle şunu söylemeliyim ki,her "Ali'yi seviyorum,öyleyse bende Aleviyim" demekle Alevi olunmuyor malesef.Eğer iyi bir araştırma yaparsanız,Alevi olduğu halde "Düşkün" ilan edilebilme olayı da vardır.İçin de ÖNCE İNSAN sevgisi olacak...

Ben başlıkta söylenen sözü ASLA KABUL ETMEYENLERDENİM.Bu söz bence sürekli ve sürekli "Neden Camiye gitmiyorsunuz,neden Namaz kılmıyorsunuz?" sorularından ve bu soruya cevap vermekten artık bıkmış halkımızın kısaca cevap verme şeklidir diye düşünüyorum.

Madem ki din Kul ile Allah arasındadır,o zaman bırakında herkes bildiği gibi yaşasın.Namazımızı da kılıyoruz,Orucumuzu da tutuyoruz.Kimsenin kimseye inancı hakkında müdahele etme hakkı yok!

Saygılar...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
eftelya_58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.10   #13
Sadi
Üye
Üye

eftelya_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Sadi;

Öncelikle şunu söylemeliyim ki,her "Ali'yi seviyorum,öyleyse bende Aleviyim" demekle Alevi olunmuyor malesef.Eğer iyi bir araştırma yaparsanız,Alevi olduğu halde "Düşkün" ilan edilebilme olayı da vardır.İçin de ÖNCE İNSAN sevgisi olacak...

Ben başlıkta söylenen sözü ASLA KABUL ETMEYENLERDENİM.Bu söz bence sürekli ve sürekli "Neden Camiye gitmiyorsunuz,neden Namaz kılmıyorsunuz?" sorularından ve bu soruya cevap vermekten artık bıkmış halkımızın kısaca cevap verme şeklidir diye düşünüyorum.

Madem ki din Kul ile Allah arasındadır,o zaman bırakında herkes bildiği gibi yaşasın.Namazımızı da kılıyoruz,Orucumuzu da tutuyoruz.Kimsenin kimseye inancı hakkında müdahele etme hakkı yok!

Saygılar...

Dediklerinize aynen katiliyorum. Emri bil ma'ruf ve nehi enil-Munker yapmak Peygamberler basta olmak uzere hepimizin vazifesidir.

Bir insan, bilmeyerek atese gidiyorsa, ona atese gittigini soylememek vicdansizliktir, degil midir? Aynen oyle de Namazi kilmamak icin Hz. Ali sevgisini bahane edip Allah'in emrini terk edenlerin gidecegi yol da Kur'an'in ve Hadisin verdigi haberlerle atese gidiyorlar. Onlara bunu haber vermemek de vicdansizliktir. Onun icin dinimizin emri olan teblig vazifemizi yapmak amaciyla baskalara karismiyoruz, ama ilgisiz de olmayiz. Anlara yanlis yoldasiniz demek herkesin vazifesidir. Bunlar namazi kilmayanlar icindir, kilanlara sozumuz yok tabii...
Sponsor Reklamlar

Alt 23.08.10   #14
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

Sadi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dediklerinize aynen katiliyorum. Emri bil ma'ruf ve nehi enil-Munker yapmak Peygamberler basta olmak uzere hepimizin vazifesidir.

Bir insan, bilmeyerek atese gidiyorsa, ona atese gittigini soylememek vicdansizliktir, degil midir? Aynen oyle de Namazi kilmamak icin Hz. Ali sevgisini bahane edip Allah'in emrini terk edenlerin gidecegi yol da Kur'an'in ve Hadisin verdigi haberlerle atese gidiyorlar. Onlara bunu haber vermemek de vicdansizliktir. Onun icin dinimizin emri olan teblig vazifemizi yapmak amaciyla baskalara karismiyoruz, ama ilgisiz de olmayiz. Anlara yanlis yoldasiniz demek herkesin vazifesidir. Bunlar namazi kilmayanlar icindir, kilanlara sozumuz yok tabii...

Peki;

Alevilerin inancıyla uğraşana kadar,aynı şekilde namazını kılmayan,orucunu tutmayan diğer sünnilere karşı da bu kadar ilgili misiniz merak ettim doğrusu...
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Alt 23.08.10   #15
Sadi
Üye
Üye

eftelya_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki;

Alevilerin inancıyla uğraşana kadar,aynı şekilde namazını kılmayan,orucunu tutmayan diğer sünnilere karşı da bu kadar ilgili misiniz merak ettim doğrusu...

Evet, ilgiliyim. Ama soyle bir sey var: Namazini kilmayan Sunni kilmadigini kabul edip, kilmam der. Kendisine gore nedenleri var. Tabii ki yanlis yoldadir. Ama zorla kildiramazsin ki. Kilmam der ve o kadar. Bazilari namazi baslar. Bazilari da kilar. Genelde Sunniler bes vakit namazi kilarlar. Bir sunni kilmazsa bu onun sorunu, ama Sunni mezhebinde 5 vakit namaz her kese farzdir. Bugunki alevilik yolunda gidenlerde boyle bir sey yok. Onlar namaz kilmamayi yayarlar. Hz. Ali'yi icten sevin ve yeter. Ben Aleviler namaz kilsinlar demedim. Ben neden Muslumanim derler ve namaz kilmiyorlar diyorum ve hic ikna edici bir cevap daha gelmedi. Peygamber Efendimiz SAV "Kufurle iman arasinda Namaz vardir" buyuruyor. Acaba bugunki Aleviler bunu hic dusunmuyorlar mi.

Yine bunlar kilmayanlar icindir, kiliyorsaniz size degildir...
Sponsor Reklamlar

Alt 23.08.10   #16
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

Evet, ilgiliyim. Ama soyle bir sey var: Namazini kilmayan Sunni kilmadigini kabul edip, kilmam der. Kendisine gore nedenleri var. Tabii ki yanlis yoldadir. Ama zorla kildiramazsin ki. Kilmam der ve o kadar. Bazilari namazi baslar. Bazilari da kilar. Genelde Sunniler bes vakit namazi kilarlar. Bir sunni kilmazsa bu onun sorunu, ama Sunni mezhebinde 5 vakit namaz her kese farzdir. Bugunki alevilik yolunda gidenlerde boyle bir sey yok. Onlar namaz kilmamayi yayarlar. Hz. Ali'yi icten sevin ve yeter. Ben Aleviler namaz kilsinlar demedim. Ben neden Muslumanim derler ve namaz kilmiyorlar diyorum ve hic ikna edici bir cevap daha gelmedi. Peygamber Efendimiz SAV "Kufurle iman arasinda Namaz vardir" buyuruyor. Acaba bugunki Aleviler bunu hic dusunmuyorlar mi.

Yine bunlar kilmayanlar icindir, kiliyorsaniz size degildir...

Bizim inancımızda şekilciliğe yer yoktur."Hak" aşkına her yerde namazımızı kılarız.

Namaz'ın kelime anlamı Salât,yani Dua'dır.Duamızı da ibadet yerimiz olan Cemevlerimizde yaparız.Kâbemiz ise İNSANdır.Bugün mezhepler arasında bile namaz kılma şekilleri farklılıklar gösteriyorsa,bizim namazımız hakkında da kimsenin yorum yapmaya hakkı yoktur...

Saygılar...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Alt 23.08.10   #17
Sadi
Üye
Üye

Peki sizin namazinizda secde var mi? Ruku var mi? Peygamberimizin SAV gosterdigi gibi mi kiliyorsunuz? Veay sadece dua mi edersiniz? Merak ettim de. Ben sizin namaziniza karismam. Karismaya hakkim da yok. Istediginiz gibi kilarsiniz. ama yarin hesap gununde, namaz kilmayanlar bilsinler ki one surdukleri bahaneler kabul edilmez. Ve hesap gununde ilk soru namazdan sorulacaktir. Bundan gecmeyenin hali nice olur. Allah muhafaza etsin.

Madem biri kilmiyor, o zaman kilmiyorum desin. Niye biz Ali'yi severiz ve o bizim namazlarimizi kilmistir diyorlar ki? Niye boyle vahim bir sapikliga bas vuruyorlar ki (kilmayanlar tabii ki)?
Sponsor Reklamlar

Alt 23.08.10   #18
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

Peki sizin namazinizda secde var mi? Ruku var mi? Peygamberimizin SAV gosterdigi gibi mi kiliyorsunuz? Veay sadece dua mi edersiniz? Merak ettim de. Ben sizin namaziniza karismam. Karismaya hakkim da yok. Istediginiz gibi kilarsiniz. ama yarin hesap gununde, namaz kilmayanlar bilsinler ki one surdukleri bahaneler kabul edilmez. Ve hesap gununde ilk soru namazdan sorulacaktir. Bundan gecmeyenin hali nice olur. Allah muhafaza etsin.

Madem biri kilmiyor, o zaman kilmiyorum desin. Niye biz Ali'yi severiz ve o bizim namazlarimizi kilmistir diyorlar ki? Niye boyle vahim bir sapikliga bas vuruyorlar ki (kilmayanlar tabii ki)?

Evet bizim ibadetimizde de secde ve rükû vardır.Kıyam,rükû ve secde, "Niyaz" ile birleştirilmiştir.Ayrıca dualarımız anlamını bilmeden değil,Türkçe okunur.Bunları merak ediyorsanız Cem'e gitmenize de gerek yok,sitemizde videolardanda izleyebilirsiniz...

Neden Ali bizim namazımızı kılmıştır demelerini ise kendimce bu konudaki ilk mesajımda belirtmiştim...

Saygılar...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Alt 23.08.10   #19
Sadi
Üye
Üye

Tabii, dua etmek konusunda ayni dusunceleri paylasiyoruz. Arapcayi bilen bir Arapca dua edebilir. Ben kendim Turk degilim, Tacikistanliyim (Tacik/Fars). Ben bir kac farkli dil biliyorum. Ve ana dilimin disinda da baska dillerle cok dua ettigimi hatirliyorum. Arapca dilinde de dua ederim, ama bu dualarin manasini bilirim. Nasil ki simdi Turkce yazip Tacikcesini de anlamini da bilirim, aynen oyle de arapca dua ederken ne dedigimi de bilirim. Bunda bir sakinca var midir? Yoktur. Ama yaklasik 60 bin arapca kelimenin turkce karsiliginin bulunmadigini bilir miydiniz? Onlarin yerine ne soyleriz? Mesela Rububiyet, Ubudiyet (kulluk deseniz eksik kalir) vs. Bir dini en iyi anlamak icin o dini hangi dilde geldiyse o dilden ogrenmek lazim. Cevirilerin her zaman eksik olduklarini anlamak isterseniz Cevirenlari bi sorun...
Sponsor Reklamlar

Alt 23.08.10   #20
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

Din Kültürü kitaplarında yazan surelerin altında birde Türkçe karşılığı veriliyor.Bunlar yetersiz mi kalıyor yani gerçek anlamlarından...

Benim anlayacağım dil,Türkçedir.İçimden geldiyse Allah için dua etmek,Türkse Türkçe,İngilizse İngilizce,Fransızsa Fransızca,Arapsa Arapça okusun.Allah kendi için yapılan tüm ibadetleri,iyilikleri bilir...

Mahsuni'nin de dediği gibi;

Ey Arapça okuyanlar,
Allah Türkçe bilmiyor mu?
İngilizce,Fransızca,
Bize hitap etmiyor mu?

Saygılar...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2