Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Hz.Ali (http://www.piryolu.com/forum/hz-ali.html)
-   -   Hz.Ali ve Hırsız | Şeriat Kanunlarına Hz. Ali'nin Yorumu (http://www.piryolu.com/forum/hz-ali/7426-hz-ali-ve-hirsiz-seriat-kanunlarina-hz-alinin-yorumu.html)

Haydar-ı Kerrar 18.07.13 23:08

Hz.Ali ve Hırsız | Şeriat Kanunlarına Hz. Ali'nin Yorumu
 
Günlerden cuma idi.. İmam Ali Küfe'de vaaz veriyordu.. Vaazın sonun da topluluk içinden bir adam.... yakasından tuttuğu bir adamı yanında 3 şahitle Emir-ül MÜ'minin İmam Ali'nin önüne getirdi...

Adam:

--- Ey Müminlerin Emiri.. Bu adam benim malımı çaldı... yanımdakilerin mallarını da defalarçaldı.. Bütün çarşı eşrafı buna şahittir.. Yanındakiler.. buna şahit oldu...

Hz. Ali:

--- Ne isyorsunuz dedi?


Adam ve yanındakiler:

--- Şeriatın uygulanmasını.. Ellerinin kesilmesini istiyoruz dediler..

Hz. Ali:

--- Kesin dedii..

Hırsız:

--- ya Ali sen merhametliler merhametisin.. Adaletliler adletisin... ben dedikleri gibi bu kişilerin mallarını çaldım.. Ama evde çocuklarım aç... Eşim ve hane halkım perişan.. Şimdi ellerimi keserseniz benim halim nice olur?

Hz. Ali:

--- Bu ihtiyaçların giderilirse çalmaktan vazgeçer misin? Dedi..

Hırsız:

--- Hiç kuşkusuz.. Allah şahidimdir ki... Vazgeçerim..

Hz. Ali:

-- Malları çalınanlara... mallarnı iade eti .. razılıklarını aldı.. hırsıza bir iş verdi..

Ve yanındakilere dedi ki.. bakınız gördünüz mü.. şeriat hükümleri yerine geldi.. Bu hırsız adamın eli hırsızlıktan kesildi.. Artık onun eli evine.. çocuklarına helal kazanç götüren kimselerinkinden oldu...

(.. İşte İmam Ali işte Kur'an ayetinin uygulaması.. takdir size ait..)

Değerli Canlar. Burada ki kıssa bize şunu anlatır. İslam. Şeklen algılanmaz. Bu bizi bazen yanlışa götürür. İslamdaki uygulamaları 12 İmam Efendilerimizin bize aktardıklarına ve ayetleri nasıl yorumladıklarına bakmalıyız.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:36.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2