Sponsor Reklamlar

Hz.alİ,zÜlfİkar Kullanmak Bİze Yasak (lÜtfen Okuyun Önemlİ)

Alevi Önderlerimiz Katagorisinde ve  Hz.Ali Forumunda Bulunan  Hz.alİ,zÜlfİkar Kullanmak Bİze Yasak (lÜtfen Okuyun Önemlİ) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen hasan

Seçenekler
Alt 11.12.09   #1
hasan
hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 14
Standart Hz.alİ,zÜlfİkar Kullanmak Bİze Yasak (lÜtfen Okuyun Önemlİ)

ARKADAŞLAR KİMİ CANLARIIZ ALİ NEDEN ZÜLFİKARI KULLANMAMIŞ DİYE SORUYOR YADA ÖMERİN EBU BEKİRİN NASIL HALİFE OLDUĞUNU GÖRÜN

HAZRETİ ALİ (A.S) BUYURDU:
Ey muhacir ve ensar Tanrıdan korkun. peygamberin tertemiz evhalkı olan Ehl-i beyt masumdur.bu ilahi makam onlara ait olup başka insanlara layık değildir.Hz.Ali (a.s)böyle konuşunca, aad oğlu beşir ensari dediki:
Ey Ali ensar,ebu bekire biat etmeden önce,bu konuşmayı dinlemiş olsalardı.sana karşı çıkmazlardı.HZ.Ali(a.s)ise şöyle devam etti:
Tanrıya and olsunki ,sizin yaptığınızı, hiç bir ümmet,yapmaz.yaptığınız bu işi halen doğru görüyorsanız, kıyamette Tanrı'nın peygamberine ne cevap vereceksiniz? veda Hacc'ından sonra, gadir-i Hum tarlasında:
"MEN KÜTÜ MEVLAHU...BEN KİMİN EFENDİSİ İSEM ALİ'DE ONUN EFENDİSİDİR" hadisini peygamber(s.a.v)den kim duyduysa bu toplantıda olanlardan, Allah rızasına doğruyu söylesinler.
bu konuşmalardan sonra,Hz.Ali'nin düşmanlarından erkam oğlu zeyd'in anlatmasına göre Ebu bekir'e biat edenlerden 12 kişi ayağa kalkıp yukarıda açıklanan hadisin doğru olduğunu o mecliste tasdik ettiler. o zaman, ömer,HZ.Ali'ye biat olunur kaygısıyl korkuya düşüp telaş ile darılarak meclisin toplantısını dağıttı.
bu olayın ikinci günü, peygamberin sahabelerinden ileri gelenlerden 12 kişi "ebu bekir,peygamberin minberine çıktığı zaman öldürülmesi" için karar aldılar. sonradan Hz.Ali (a.s)a danışmadan böyle bir iş yapmanın doğru olmayacağını düşündüler. Hz. Ali 'nin yanına gelerek dediler: ya ali hakkını başkalarına nasıl bırakırsın tanrının peygamberi senin hakkında
ALİYYUN MEELHAK VELHAK MEALİYYİN - ALİ HAK ALE VE HAK ALİ İLEDİR
buyurmuşlardır. bunu söyledikten sonra, ebu bekiri minberden indirmek için aralarındaki anlaşmayı anlattılar. bu konuda emriniz nedir dediler. hz. ali ye gelenlerin isimleri: selman, saad,ül asoğlu halid, ebuzeri gaffari,mikdad esved, ammar bin yasir,beridei eslemi,ebul ettihan, hanifoğlu suheyl, hanif oğlu osman, sabit oğlu huzeyme, kaab oğlu ubey,ebu eyyubi ensari idiler
imam ali onlara buyurdu:tüce tanrıya and olsunki siz böyle bir yaparsanız, haşi oğulları hepsize yardıma gelirler,her taraftan kılıçlar oynar.ancak bu durumun önünü almak benim üzerime düşer. çünkü tanrının peygamberi bana şöyle haber vermiştir:
"EY ALİ BENİM ÜMMETİM BENDEN SONRA SANA ZULM EDECEKLER, SÖZLERİNDE DURMAYACAKLAR. YA ALİ SEN BANA HARUN İLE MUSA GİBİSİN. NASIL Kİ İSRAİLOĞULLARI , HARUNU BIRAKIP ÖKÜZE TAPMAYI KABUL ETTİLER,BENİM ÜMMETİMDE SENİ BIRAKIP BAŞKASINA UYACAKLAR."
o vakit tanrının peygamberine ben, ey tanrının peygamberi nasıl hareket edeyim ne buyuruyorsundiye sordum buyurdularki ey ali sabret. onlar ile savaşma. öünkü kılıçlar çekilirs: kuran-ı kerimin enam suresinin 95. ayeti
YUHRİCULHEYYE MİNELMEYYİT-ÖLÜDEN DİRİ ÇIKAR DİRİDEN ÖLÜ
neticesiz olur.islam yok olur.
eyali tanrının emri böyledir ki sabır ve tahammül edip evinde oturmalısın.hatta mazlum olduğun zaman bana kavuşasın"

sevgili canlar bu yazıda imam alinin neden hakifelik için savaşmadığını yazdım
bi konu altında da yaptıkları oyunları yazıcam
bu yazılar tam hüsniye adlı kitaptan alınmıştır içindekilerin tamamı gerçektir
bu kitap: abbasi halifelerinden harun reşitin meclisinde, hüsniye adıyla anılan bir hizmetçi ile, basra ve bağdat alimleri arasında kii mezhebi ve islami bir tartışmayı kapsayan, kitaptır.mısırın kahire şehrinde 1298 yılında basılmıştır.
Sponsor Reklamlar

Alevi, Dede-baba ve yozgatli yigit bunu beğendiler.
Alt 27.01.10   #2
yozgatli yigit
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hz.alİ,zÜlfİkar Kullanmak Bİze Yasak (lÜtfen Okuyun Önemlİ)

Alevilik ancak Oniki İmamın yolu dur, İmam Ali taraftarı olmaktır...
Sponsor Reklamlar

yozgatli yigit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...