Sponsor Reklamlar

Alevilerde ramazan orucu yoktur!

Alevi'likte İbadet Katagorisinde ve  Hızır Orucu Forumunda Bulunan  Alevilerde ramazan orucu yoktur! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni

Seçenekler
Alt 14.11.11   #21
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Alevilerde ramazan orucu yoktur!

mete canım benim sorun işte burda..bak bunu iyi oku...ben kızılbaşım aleviyim ve bu ülkede ben tanınmıyorum...yahudisi hıristi,yanın tanımnıyor ve benim kimliğim yok onların var.ben,im bir yurdum yok.nereliyim kimim
işyeri sahibiyim eğitime depremlere ne vergiler alınmakta benden lakin beni tanımıyor hükümetler..ülkenin devrime kültür devrimine ,ihtiyacı var
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.11.11   #22
mete
Üye
Üye
Nereden: adana
Rep Puani : 10

bu ülkenin çok adeletli oldunu savunan biri degilim dogudan alamadıgı elektirik su vergilerin parasını benden alıyor ben adanalıyım yani orda herkese bi adaletsizlik var yanlız abi kaç kere hocalarınız sizleri toplayıpta yürüyüş yaptı basın açıklaması yaptı veya aleviler kendini tanıtmaya çalıştı ben sizin ömer osman ebu bekir adı katmadıgınızı okumuştum bir üniversitede anlında hz.ali nin kılıcı zülfikar olan adam provakasyon yapmış silahla ateş etmişti adı ömer az baksak aslında adamın alevilikle alakası yok ama işte aleviler yaptı diyorlar ve bunu yanlızca siz biliyorsunuz başkasının yaptıgını. yani sizin sesinizi ben duyuramam ama siz duyurursanız desteklemeye elimden geldigincede çalışırım.
Sponsor Reklamlar

mete isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.11.11   #23
Deniz
Co-Admin
Kurucu

mete Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu ülkenin çok adeletli oldunu savunan biri degilim dogudan alamadıgı elektirik su vergilerin parasını benden alıyor ben adanalıyım yani orda herkese bi adaletsizlik var yanlız abi kaç kere hocalarınız sizleri toplayıpta yürüyüş yaptı basın açıklaması yaptı veya aleviler kendini tanıtmaya çalıştı ben sizin ömer osman ebu bekir adı katmadıgınızı okumuştum bir üniversitede anlında hz.ali nin kılıcı zülfikar olan adam provakasyon yapmış silahla ateş etmişti adı ömer az baksak aslında adamın alevilikle alakası yok ama işte aleviler yaptı diyorlar ve bunu yanlızca siz biliyorsunuz başkasının yaptıgını. yani sizin sesinizi ben duyuramam ama siz duyurursanız desteklemeye elimden geldigincede çalışırım.

her kulvarda mitinglerimiz oldu ankarada büyük alevi mitingi bir sene sonra istanbulda düzenledik..en son 6 mart izmir mitingi..biz tabiki mücadelemizi her alanda haksızlığa karşı yapmaktayız lakin dediğim gibi bizi çok iyi kulanıp tanımıyorlar ilaki bizde mücagdelerimize devam edeceğiz..

dünyadaki tüm haksızlıklara göğüs germeye çalışıyoruz..

yüzümüzün rengi ne olursa olsun gözyaşlarımız aynıdır insanız.

her aleviyim diyen alevi olsa idi bu gün bunları tartışmazdık..ne aliler gördüm osman çıktılar ne osmanlar gördüm ali çıktılar..
Sponsor Reklamlar

Alt 15.11.11   #24
mete
Üye
Üye

peki abi adanalıyım ben hiç bir miting duymadım görmedim :S erzurumda ögrenciyim görmedim sürekli mersine gittim yine duymadım veya yapılanlar ya kendi aranızda karar verip bir grup kişi toplandınız yada çok küçük grup lar toplandınız toplayın abi bi alevinin %10 nu bi büyük eylem yapın parça parça olsada aynı gün farklı şehirlerde olsun çıksın dedeleriniz imamlarınız canlı programlara katılsın ses getirin 200-300 kişi toplanıp miting yapsa 70 milyonda görülmez :S birlik olun abi tüm alevileri toplamaya çalışın 72 sini... bence o zaman çok büyük bi mses getirirsiniz ben akad(akdeniz alevi araştırma dernegi) çok gittim bunun sizdeki adı pkad başka yerde başka bunlarla haberleşin birlikte bişey yapın abi o zaman sizi tanımıcak adamı göreyim... zor bişey ama imkansız degil toplanmanız
Sponsor Reklamlar

Alt 15.11.11   #25
Deniz
Co-Admin
Kurucu

http://www.evrensel.net/news.php?id=1072

http://www.alevihaberajansi.com/inde...1394&Itemid=51

http://www.pirhaberajansi.com/2011/0...-katildi-12-2/

bunlar örnekcan kardeşim üç beş kişi değil alevi bektaşi federesyonu...düzenliyor bizde içindeyiz..

göremedim diyorsun evet doğrudur bu şuna işaret sevgili can..biz okumasını sevmiyoruz. bakmakla görmek arasındaki ince çizgiyi kaçırıyoruz...neyse tarafımız.sadece o taraftan bakıyoruz halbuki evrensel olup tüm insanlığı görmek gerek
Sponsor Reklamlar

Alt 15.11.11   #26
mete
Üye
Üye

bişey sorabilirmiyim peki abi bunu kanal d star fox atv veya ona benzer bi kanaldan duyurdunuzmu bu kanallar alevi kanalları medyası abi yap büyük 2 kanaldan konuşmanı kaç alevi bunlara bakabiliyor veya cem tv izliyebiliyorki yanlışmı düşünüyorum.
Sponsor Reklamlar

Alt 15.11.11   #27
Deniz
Co-Admin
Kurucu

mete Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bişey sorabilirmiyim peki abi bunu kanal d star fox atv veya ona benzer bi kanaldan duyurdunuzmu bu kanallar alevi kanalları medyası abi yap büyük 2 kanaldan konuşmanı kaç alevi bunlara bakabiliyor veya cem tv izliyebiliyorki yanlışmı düşünüyorum.

o kanallar saydıklarının hepsi gelen hükümetlerin yalakası..20 saniye virirler keserler..o kanallar şimdi erdoğan ve çetesinin tekelinde fetonun uşağı olmuş durumda.. feto kim diyecen şimdi fetullah gülen ..bunların allahı tapıyorlar..neyse konu dışına çok çıktık yönetim ceza verecek bize:=)
Sponsor Reklamlar

Alt 15.11.11   #28
mete
Üye
Üye

:=) abi paracı puştun teki o bırak bende sevmem ipneyi :=) 20 sn 20sn abi deneyin derim ben mail atın durumunuzu dile getirin bi hocanız varsada konuşması için ortam saglayın veya en azından çabalayın.:=)
Sponsor Reklamlar

Alt 15.11.11   #29
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir

mete can, öncelikle aşkı niyazlarımı sunuyorum. paylaşımıma ilişkin bazı sorular sormuşsun, teşekkür ediyorum. öncelikle biraz daha kapsamlı bir açıklama hazırlamıştım ama az önce klavyede yaptığım bir hata yüzünden uçtu gitti. doğrusu biraz yoruldumda ama yine de kısa bir kaç açıklamada bulunayım istiyorum.

sevgili can, alevilik temel esasları itibarıyla bütünlüklü bir Yol"dur. bu Yol, düşünsel/toplumsal bir sistemdir.
her düşünce sistemi kainata, canlı yaşama, insana yol açan "Kudreti, ya da nedeni, Özü" açıklamaya çalışır.

bakın sunni islama, hristiyanlığa, yahudiliğe ya da diğer inanç sistemlerine bu durum değişmez, aynıdır. her birinin kendi açıklamaları vardır. insan her çağda aynı soru ve sorunların cevabını arar.
pozitif bilimlerde evrenin nasıl oluştuğunu, canlı yaşamın nasıl başladığını araştırıp, cevaplar bulmaya çalışmıyor mu.

işte aleviliği de bu bağlamda ele almak gerekir.

sevgili can, düşünce sistemleri Kozmogoni/evren doğumu/yaratılışı anlayışlarını ortaya koyduktan sonra "birey ve toplumu" belirlemeye girişirler... bu ise söz konusu düşünce/inanç sisteminin "Şeriatı"dır...

şimdi dikkat çekelim ki bu Şeriat, toplumsal yaşamı belirlemektedir ki çok önemlidir... zira insana cenneti de yaşatabilir, cehennemi de...

işte ibadet algısı, yükümlülükleri de bu Şeriatın içerisindedir...

Bizim alevi Kozmogonisi/evren doğumu anlayışı yoktan yaratılışı red eder... Aleviler "Var"dan gelmişlerdir... kainat, "Var"dan" "Doğuş yaparak" gelmiştir.
bu ilk öz/potansiyel, "Hü"dür... (O,Kendisi anlamlarına gelir) "Hü", yani "O", "Kendisi" olan ilk öz, "kainatın tüm bilgisini içeren, onun nesnel formlarına bürünecek potansiyele sahip"tir. yani tüm kainat ona içerilidir.

kendisini "kAİNAT AYNASINA" yansıtır.... yani Zamanın ve mekanın dışında "aşkın" bir tanrı değildir. KAİNATIN KENDİSİ O'nun yansısıdır...

bu ilk özden önce Çar Anasır doğuş yapar. şimdi buraya dikkat can, Çar Anasır biribirine Rızalık ile İkrar verir, Aşk/sevgi ile bağlanır.... ve varlığın farklı hallerine, formlarına yol açarlar. her formda ki buluşma bir "Cem"dir, bu formdan veya alemden bir başka forma, aleme geçiş ise Semahtır...

hatırlayalım; bütün alem Semah döner... değil mi canlar?

sevgili can "İkrar" tüm varlığı sarmış ve özlerinde işlemektedir. hatırlayalım; Çar Anasır İkrar vermiş, Aşk ile bağlanmıştı...

işte can, bu kozmogoni/evren doğumu çözümlemesi bu algının belirlediği bireye ve topluma yol açar... yani bu toplumun kendi şeriatı/hukuku olur...

ha bir de unutmadan, kendi İBADET algısına, ritüellerine yol açar...

sunni islam kendisine farz kılındığına inandığı beş farzı ve artı ritüellerini yerine getirerek yaratıcısına layık olmaya, onun haber verdiği cehennem azabından kurtulmaya, vaad ettiği cennette ki ebedi yaşam ve gençliğe, huri ve gılmanlara, cennetin diğer olanaklarına kavuşmaya çalışır. ibadetinin amacı bu yöndedir.

bu vurgularım sünni kardeşlerimin aklına olumsuz bir yargı düşürmesin, suçlama veya başka bir amaçla yazmıyorum. az sonra gönderme yapacağım ayrıntıyla ilişkilidir.

evet can gelelim artık bizim ibadet anlayışına...

kısaca göndermeler yaptığım Alevi kozmogonisinden sonra ibadet algımızında kaynağını bu kozmogoniden alacağını vurgulamıştım.

alevi algısında herşey "bu dünyadadır".. cennet de, cehennem de, huri hanımın, gılman kocandır, tek eşlilik esastır, evlilik bir ikrardır. yetmiş huri diye bir şey kabul görmez... ibadet hiç bir şekilde "ceza ödül" algısıyla yapılamaz... "Rızalık" üstüne sürülür yol... herşey "Hakk sevgisi/aşkı" üzerinden gerçekleşir... kainat bir bütündür, aynı nurun halleridir. özünde aşk işlemektedir, bireysel ve toplumsal yaşamda karşılığını bulmak zorundadır..

ibadet ederek sevap kazanmak ve bunlarla günahlarını affettirmek mümkün değildir, hiç bir hesap öteki dünyaya bırakılamaz...

Cem'lerimiz Rızalık Cemi'dir, her türlü müşkül bu divanda hal edilir ki aynı zamanda hukuk sistemimize değinmiş oluyoruz. ortada haksızlık varsa, "Dar"a durulur, zira Pir Divanı Hakk divanıdır, O posta da tüm canların Rızası var ise Pir oturabilir...

Dar'a duranlar karşılıklı kendilerini ifade eder, yanlış, haksızlık telafi edilir, cemaat tarafların Rızası ve cemaatin kabulü ile benimsenen yol, yöntem ile müşkül çözülür...

şimdi can, sorgu sualin bu dünya da olduğu, sevap kazanma diye bir sorunun olmadığı bir toplumda hangi sevap için hangi ramazan?

Cem, Kırkların cemi'dir... Cem'de sadece Can'lar vardır, orada erkek dişi yoktur ve dahası her türlü sıfattan soyunur insanlar "eşitlerin meclisi" "bir'in meclisi" olur orası...

bunların yetersiz olduğunu biliyorum fakat hepsini nasıl paylaşabiliriz ki burada? dahası , çok engin bir konu biz ne kadarına vakıfız ki?

can Rızalık Şehri denen bir kavram vardır bizde ve çok değerlidir. rıza şehrinde Kin, kibir, gasp, herhangi bir tecavüz, ırkçılık vs... yoktur. insanın bu dünya da gerçekleştireceği sevgi cennetidir. sonsuz adalet, sonsuz barış, sonsuz sevginin adıdır... günümüzde insanlar boğazlaşıyor ve her biri bir şeyleri idealize ederek yapıyor..
insanlar köleleştirilip satıldı, katledildi. insanların emeği gasp edildi. kadın aşağılanıp zorlu yaşam koşullarına mahkum edildi, erkeğin kölesi durumuna düşürüldü... tanrı erkek olunca, her şey erkekten yana işledi. zira Havva ana adem babanın kaburga kemiğinden yaratılınca, konumu da belirlenmiş olur. birazda böyle baksak.

sorun sadece tanrıyı aramak, tarif etmekle sınırlı değil ki. beşikten mezara insanın yaşamı belirleniyor. bu yönde de değerlendirmek, hangi düşünce sistemi insana nasıl bir yaşam sunuyor ona bakmak gerekir..

alevilik, Ana Naciye/Fatıma yı baş köşeye koyar onu "Mürşidi Kamilullah" ilan eder tesadüf mü? dönüp tarihe bakalım hangi tarih aralığı böyle bir algıya kaynaklık edebilir?

alevilik "Varlık birliği" algısının gereği olarak; -senin yanlış anlayıpta sorduğun mesele- cümle eşyanın bir nurdan geldiğini, bağlı olarak her dil ve halkın da aynı özden, aynı var'dan geldiğini kabul ederek hepsini "Yetmiş Üç"te buluşmaya, "Bir" olmaya davet eder...

açıklayabildim mi can? Yetmiş İki semboliktir ve yeryüzünün halklarını ifade eder. "Yetmiş Üç" ise her halktan insanın Rızalıkta buluşup "Bir" olmasının ifadesidir...yani her türlü kötülüğe yol açan "nefs süreği" terk edilecek, herkes kendi rengi,gerçeği, kültürü ile "Rızalıkta buluşup" "Yetmiş Üç" olacak... kimse dışlanmayacak, ayaklar altına alınamayacak, katledilip gasp edilemeyecek... böyle bir şey..

can kısa dedim ama yine biraz uzun oldu ve çok yoruldum. aleviler tecrid edilmiş bir topluluk ve baskı altında yaşamış hep. ben bunu küçücük bir çocukken dahi yaşadım. sanırım hepimiz için geçerli bu. bu anlamda memleketim olan Dersimden ilk kez on sekizli yaşımda çıkıp Erzincana gittiğimde karşılaştığım alevi düşmanlığı beni şok etmişti... Alevi olduğumu ilk kez o kadar yoğun o bir yılda hissettim. neredeyse her an yaşanan bir sinir savaşı vardı. o tarihsel yarılma, çelişki kendini espirilerde dahi dışa vuruyordu.
işte bu koşullarda yaşayan daha küçük topluluklarımız bazı etkilenmelere maruz kalmışlardır. son on yıllarda gelipte bir kaç aile olarak sunni islama mensup toplulukların arasına yerleşmek zorunda kalan kimi hemşehrilerimin dahi ramazan orucu tuttuklarını yakınlarından duydum. gerçekte bir takiyye, psikolojik baskıları gögüsleyememe, ekonomik yaşamdan dışlanma tehdidi ile ilişkili bir durum bu.
bu anlamda farklı topluluklarımızda uzun yüz yıllar süren baskı ve tecrid kimi takiyyelere yol açmış, sonrasında ise kitabına uydurulup içselleştirilmiş olabilir. bu öğretide sürek "Hayır ile Şer üzerine" değil, "İkrar İman" üzerinedir...

birde can, konuyu tarihsel bütünlüğü içerisinde ele almak gerekir... insanlığın serüveninden ayrı düşünmemeliyiz.. özellikle Neolitik dönem sonrası gelişmeler bilinmelidir ki bu öğretiyi nereye koyacağımızı bilelim.

can, aleviliğin sürekli baskılanması bir "batın dili" geliştirmesine yol açmıştır ki bu dili bilemez isek özellikle deyişlerimize içerilmiş mesajları, kozmogoniyi algılayamayız. benim şahsen çok zorlandığım bir konuydu, hala da öyle. çok fazla kavram ve bu kavramlara içerili giz var.

öğrenciymişsin ve konuya bayağı duyarlı görünüyorsun. buna sevindim ve bende abin sayılırım, yani senden büyüğüm. öyle ise bende abi kurban olsun sana diyebilirim.

can konu kapsamlı ve ne yazsak eksik kalacak

şimdilik aşkı niyazlarımla diyorum..
Sponsor Reklamlar

munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.10.12   #30
Dehşetengiz
Yeni Üye
Üye
Nereden: sdss

Kuran-ı Kerim'deki Bakara Suresi'nin belirttiği oruç budur. Kuran'da aynen şöyle yazıyor, Siz ey iman etmiş olanlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı, ki Allah'a karşı saygı ve sorumluluk DUYGULARINI kazanasınız.

Görüldüğü gibi bu ayetle bahsedilen oruç İslamiyet'ten önce tutulan HANİF orucudur. İşte Aleviler bu orucu tutuyor.

Ordan bu manayı çıkarmışsın ya yuh diyorum
Bu bile aleviliğin kendine göre yorumla kafana göre takıl mantığında olduğunun kanıtı aslında
Sponsor Reklamlar

Dehşetengiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...