Sponsor Reklamlar

Tarihi belgelerde Hızır Peygamber

Alevi'likte İbadet Katagorisinde ve  Hızır Orucu Forumunda Bulunan  Tarihi belgelerde Hızır Peygamber Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 09.02.18   #11
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Tarihi belgelerde Hızır Peygamber

Alidir gaziler başı
Hızır nebidir yoldaşı.

Bir cok siirde Hizir takma adli kisi Ali´nin kendisi sanilsada gercek yukardaki siirdeki gibidir.

Peki Hizir, Ali ismiylemi birlikte aniliyor? Yoksa Ilyas ismiylemi?
Hizir, Ilyas denildigine göre Ilyas ismiyle aniliyor. Beraber gezip dolastiklarina göre Hizir´in yoldasi Ali degil Ilyastir.

Muhiddin Arabi Fususul Hikem isimli kitabinin 263 sayfasinda söyle söyler.

Ilyas, Nuh´tan önce nebi olan Idris Aleyhisselamdir.

Idris peygamber ile Ilyas peygamber arasinda yüz yillar olduguna göre Idris peygamber Ilyas ismiyle tekrar dünyaya gelmistir.

Incilde de Isa, su sekilde bir bilgi vermekte.

Size şunu söyleyeyim, İlyas zaten geldi, ama onu tanımadılar, ona yapmadıklarını bırakmadılar. Aynı şekilde İnsanoğlu da onların elinden acı çekecektir.
O zaman öğrenciler İsa`nın kendilerine Vaftizci Yahya`dan söz ettiğini anladılar. Matta 17:12,13

Hz.Ali de "Benim ismin incilde Ilya olarak gecer" dedigine göre Idris´te Ilyas´ta Yahya´da Hz.Ali de ayni kisilerdir.

Gel beri gel şu meydanı bilirsen,
Yedi kere konup göçen Ali'dir.

Anca dördünü bulabildim
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.02.18   #12
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Meryem suresi 15: Selam olsun ona (Yahya´ya), doğduğu gün, ÖLECEGI gün ve diri olarak kaldırılacağı gün.

Görüldügü gibi yukardaki ayette Yahya peygamberin ölmedigi Hz.Muhammed zamaninda da yasadigi ima edilmekte.

Belkide bu yüzden bazi yöre Alevileri Hz.Ali´nin de peygamber olduguna inanmaktalar.

Reenkarnasyon inancinin neden Islam´a ters oldugu yönünde aciklamalar yapildigi ortada.
Sponsor Reklamlar

Alt 11.02.18   #13
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 10

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Meryem suresi 15: Selam olsun ona (Yahya´ya), doğduğu gün, ÖLECEGI gün ve diri olarak kaldırılacağı gün.

Görüldügü gibi yukardaki ayette Yahya peygamberin ölmedigi Hz.Muhammed zamaninda da yasadigi ima edilmekte.

Belkide bu yüzden bazi yöre Alevileri Hz.Ali´nin de peygamber olduguna inanmaktalar.

Reenkarnasyon inancinin neden Islam´a ters oldugu yönünde aciklamalar yapildigi ortada.

Hz. Ali cümle peygamber ile beraberler ile gizli, Hatemül Enbiya Hz. Muhammed ile aşikâre gelmiştir. Buna ilişkin kaynakların bir kısmini aşağıda sunmak isterim;

Hz. Ali buyurdu ki:

“Ben tüm peygamberler ile gizli bir şekilde beraberdim ve Allah Resulü ile ise açıkça bir şekilde beraber oldum”

Kaynak: Attar Nişaburi, Feriduddin, Mezheru’l-Acaib ve Mezheru’l-Esrar, s. 162, Tahran, Bi Na, 1323 h.ş; Kaşani, Molla Fethullah, Zibdetu’t-Tefasir, c. 7, s. 269, Kum, Bonyadi Mearifi İslami, çapı evvel, 1423 h.k.
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.02.18   #14
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Tabi...
Hz.Isa icin de ayni iddialar var.

Mesela Davut´un kendisine Rab diye hitabettigini

Ferisiler toplu haldeyken İsa onlara şunu sordu: “Mesih`le* ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? O kimin oğludur?” Onlar da, “Davut`un Oğlu” dediler.
İsa şöyle dedi: “O halde nasıl oluyor da Davut, Ruh`tan esinlenerek O`ndan `Rab` diye söz ediyor? Şöyle diyor Davut:
Rab Rabbim`e dedi ki, Ben düşmanlarını Ayaklarının altına serinceye dek Sağımda otur.`
Davut O`ndan Rab diye söz ettiğine göre, O nasıl Davut`un Oğlu olur?” (Matta 22-41,45)

Peygamberlere vahi iletenin O oldugu

Mürîdleri O'na dediler ki: "İsrâil'de yirmidört peygamber konuştu ve hepsi de senin aracılığın-la konuştu". Onlara cevap verdi ki: "Sizler önünüzdeki "Hayy Olan"ı unuttunuz da yalnızca ölmüş olanlardan söz ettiniz". (Toma-Incili: 52)

Hz.Ibrahim´den bile önce var oldugunu,

-Babanız İbrahim günümü göreceği için se-vinçle coşmuştu. Gördü ve sevindi. Yahudiler, “Sen daha elli yaşında bile değilsin. İbrahim`i demi gördün?” dediler. İsa, “Size doğrusunu söyleyeyim, İbrahim doğmadan önce ben varım” dedi. (İncil – Yuhanna: 8-56,58)

Hatta kainat yaratilmadan bile önce var oldugunu,

"Dünya var olmadan önce, Ta başlangiçta, öncesizlikte yerimi aldım.... Enginler yokken, Suları bol pınarlar yokken doğdum ben... Baş mimar olarak O'nun yanındaydım. (Zebur - Süleyman'in Özdeyisleri 8:22-31)
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...