Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen bilgeyol
  • 1 gönderen bilgeyol

Seçenekler
Alt 25.09.13   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Ülkemizde ROMEN olmak.?????

Roman öğrenciler ayrı sınıfa konuldu

Ali Can Gün

Eski ismi Merkez İlköğretim Okulu olan, Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, yeni binasında ders başı yaptı. Ancak okulda Roman vatandaşların çocuklarının aynı sınıfta toplanarak, diğer çocuklardan ayrıştırıldıkları iddia edildi.
Okullarda yeni eğitim-öğretim yılı heyecan ile başladı. İlk başta tüm veliler ve öğrenciler ile aynı duyguları paylaşan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu 2/B sınıfı velileri ve öğrencileri, farklı bir yaklaşım ile karşılaştılar. Yaşanan tüm tatlı telaş ve heyecan, ‘ayrımcılık’ iddiası ile üzüntüye döndü.
İddiaya göre, okulda eğitim gören Roman vatandaşların çocukları, tek bir sınıfta toplanarak diğer öğrencilerden ayrıştırılmak isteniyor. Diğer sınıflarda 24-27 kişi arasında eğitim verilirken, bir sınıf 13 Roman öğrenci ile eğitime devam ediyor. Aileler, “Bizim çocuklarımız ayrı bir sınıfta toplanarak ayrımcılık yapılıyor. Okulda yaşanan bu ayrımcılık, teneffüste öğrencilere nasıl yansıyor? Çocuklarımız kendilerini, diğer öğrencilere göre daha kötü hissediyor? Bizim çocuklarımızda ne var? Cüzzamlı mı bu çocuklar?” diye sitem ettiler.
İLGİLENECEKLERMİŞ!
Konu üzerine bir araya gelen veliler Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek şikayette bulundu. Milli Eğitim’de görevli bir şube müdürünün sadece “Ben konuyla ilgileneceğim” dediği öğrenildi. Yaşanan olayın önümüzdeki günlerde de tartışılacağı tahmin edilirken, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin konuyla ilgili nasıl bir önlem alcağı ise merak ediliyor.
VELİLER OKULA ALINMIYOR
Ayrıca öğrenci velileri de okula alınmıyor. Veliler, “Bizim içeride yavrumuz var, bir şeye ihtiyacı var mı, yok mu diye merak bile edemiyoruz. Çünkü içeriye girmemiz yasak. Burası cezaevi mi? Biz eğitimi bilmeyen insanlar mıyız? Okula veliler neden alınmıyor?” diyerek tepki gösterdiler. (Çanakkale/EVRENSEL)
evrensel.net -
-----------------------------------

ülkemizde romen vatandaşlara toplumsal ön yargı,

yönlendirme yoluyla ve iktidar eliyle devam ediyor.

çanakkalede bir

okulda romen öğrenciler için ayrı bir sınıf açılması,

uzay çağına girdiğimiz bir süreçte,

ne kadar karanlık döneme hızla gittiğimizin,

en büyük belirtisidir,

her konuya din tüccarlığı ve yobazlığı ile yaklaşan iktidar,

romenleride kürtlerde ve alevilerde olduğu gibi,

görmezden gelme politikaları devam ediyor,

asimile etmek için her tezgahı yapan iktidar,

muhalefetinde pısırık olmasından dolayı,

atını rahatca oynatıyor,

romenleri aşağılama politikalarıda,

el altında devam ediyor,

toplumsal barışı toplumu ayrıştırarak degil,

toplumu bütünleştirerek sağlarsınız.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.09.13   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Ülkemizde ROMEN olmak.?????

Bursa Valiliği’nden tepki çeken Roman raporu

[/SIZE]Büyük tepki çeken Bursa Valiliği’nin raporu Roman vatandaşlar arasında büyük üzüntüye yol açtı. Bu ifadelerin kendilerini derinden üzdüğünü belirten Bursa Roman Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Efkan Özçimen, Romanların tehdit altına girdiği endişesini dile getirdi.

Bursa Valiliği, TBMM’ye gönderdiği bir yazıda Roman vatandaşları yankesici ve uyuşturucu kaçakçısı olarak gösterdi. Roman vatandaşları üzen ve tepki toplayan rapora hükümetten de sert eleştiri geldi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Romanlar vali kadar eşit vatandaştır” derken, bir açıklama yapan Bursa Valiliği ise ifadelerin maksadını aştığını kabul etti.
Merkez Yıldırım İlçesi Meydancık Mahallesi’nde bir vatandaşın TBMM Dilekçe Komisyonu’na yazdığı ve Roman vatandaşları şikayet ettiği dilekçe üzerine Bursa Valiliği tarafından hazırlandığı bildirilen raporun içeriği dün Radikal’de yer aldı. Raporda Romanların büyük bölümünün, yasal gelir getirici herhangi bir sanat ve mesleklerinin olmadığı, bu sebeple uyuşturucu ticareti, hırsızlık, kapkaç ve gasp gibi suçları işledikleri belirtildi.

Rapor, kamuoyunda ve Romanlar arasında büyük tepki topladı. Katıldığı bir TV programında rapora ilişkin soruyu yanıtlayan Bekir Bozdağ da, “Fevkalade yanlış bir yazıdır. Romanlar bizim kardeşimiz, bu ülkenin vali kadar eşit vatandaşıdır. Devletimizin kabulleri, anlayışıyla da uygun değil” diye konuştu.
Gelen tepkiler üzerine bir açıklama yapan Bursa Valiliği ise, bilgilerin kaymakamlık ve emniyete ait olduğunu belirttiği rapordaki ifadelerin amacını çok aştığını kaydederek, bu görüşlere katılmanın mümkün olmadığını bildirdi.

ne diyor com.
--------------------------------

vali kendi kafasına böyle bir açıklama yapabilirmi,

tabiki hayır,

her konuda iktidar,

böyle kaypak adamlar kullanır.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (26.09.13 Saat 23:16 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...