Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
  • 3 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen renk
  • 2 gönderen dAbBe
  • 4 gönderen Deniz
  • 1 gönderen Aşk
  • 3 gönderen Pir Mehmet
  • 3 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 05.11.12   #1
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Bir Anım

Msn'den bir arkadaşımız bana ''Alevilerin bıyığı neden hep gür diye sormuştu?'' Mesajı henüz cevaplamadım ama aklıma babamla yaşadığım anı aklıma geldi. Sanırsam yıl 1980 idi. Babam, pirlik yapıyordu, aynı zamanda amcası İsmail Dede'den öğrendiği marangozluk zanaatıyla yıllarca geçimini sağlamıştı. İstanbul'a göçtükten sonra da bu zanaatı devam ettirmişti. Ben de o zamanlar üniveristeye gidiyordum, tatil dönemlerinde de babama yardımcı oluyordum. Sıkıyönetim zamanıydı ve bir komutan askerleriyle beraber dükkana girdi. Dükkana girdikten sonra babama pis pis sırıtarak ve dalga geçerek sordu:
- Be amca, sen neden bıyıkları böyle uzatıyorsun? Bıyıkları yemeği ayıklama amcıyla mı kullanıyorsun?
Babam, altında kalır mı lafı yapıştırdı(Tabii biraz çekinerek):
- Komutanım, devir kötü. Kötü insanlarla karşılaştığımda ağzımdan kötü bir kelime çıkarıp, başımı derde sokmaktan alıkoyuyor bu bıyık!

--------------------------------------
Sponsor Reklamlar

Deniz, renk ve halil bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.

Konu Pir Mehmet tarafından (05.11.12 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.11.12   #2
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80
Standart Cevap: Bir Anım

Yukarıdaki yazıyı okuyunca çok duygulandım, şu an hayatta olmayan dedemi hatırladım onunda bıyıkları uzundu ve kulağına doluyordu, etrafdaki baskıdan dolayı kesmek zorunda kalmıştı, keserken ağlamıştı... ( dede tora bi miro dede)
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.11.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Ben de eski bir animi anlatayim.

Agabeyim ile alisveris icin ilceye gitmistik. Bir evin önünden gecerken yasli bir amca bir elinde tavuk digerinde bicak "Evladim sunu bi kesiverin" dedi. Agabeyim "Amca biz Aleviyiz" deyince ihtiyar sus pus oldu.
Biz de gectik gittik.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve renk bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.11.12   #4
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

bunla ilgili benzeri bir fıkra geldi aklıma affına sığınarak dedem

Polis, Erzurumda'da bir öğrenci evini basmış, bir sürü kitap toplam...ış. Ögrenciler bir köşede sinmiş oturuyor, ama öyle pek de tehlikeli bir şey yok bulunanlar arasında. Çocukları asıl endişelendiren, arkalarındaki duvarda asılı Karl Marx'ın resmi.
Bir ara, polislerden biri sormuş:
- Ula bu kimin resmidir?
Hah, demiş çocuk içinden, şimdi mıçtık...
- Dedemin resmi abi...
Polis sinirle dişlerini sıkmış, öğrencinin ensesine bir şaplak atmış:
- Ula utanmisan puştogli..., bele nur yüzlü, bele ak sakallı bir deden vardir, kakmişsen komonistlik yapisen...
Sponsor Reklamlar

Alevi, dAbBe, renk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Alt 05.11.12   #5
Aşk
Banned
Banned Users
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 20

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben de eski bir animi anlatayim.

Agabeyim ile alisveris icin ilceye gitmistik. Bir evin önünden gecerken yasli bir amca bir elinde tavuk digerinde bicak "Evladim sunu bi kesiverin" dedi. Agabeyim "Amca biz Aleviyiz" deyince ihtiyar sus pus oldu.
Biz de gectik gittik.

Ben de sıkışınca öyle derim hep Baktım, işin içinden çıkamıyorum, bana farz değil der geçerim

Dost-Kız sen ödevi yaptın mı, yaptıysan bize de yollasana halledelim.
Ben-Bana ödev yapmak farz değil, bizim ödevimiz yapılmış
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.11.12   #6
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

renk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıdaki yazıyı okuyunca çok duygulandım, şu an hayatta olmayan dedemi hatırladım onunda bıyıkları uzundu ve kulağına doluyordu, etrafdaki baskıdan dolayı kesmek zorunda kalmıştı, keserken ağlamıştı... ( dede tora bi miro dede)

Sevgili renk, ben de bu anı aklıma ilk düştüğümde çok duygulanmıştım. Benim babam da geçen yıl Hakk'a yürüdü. Nerede bahsettiğimiz bıyıklar gibi bıyıkları olan birini görsem(artık pek kalmadılar ama resimlerden görebiliyoruz ancak) rahmetli babam aklıma gelir. Aynı zamanda dedenizin yaşadığı baskıdan bıyıklarını kesmesi beni de üzdü. (Maalesef ki birçok büyüğümüzün Osmanlı'dan beri bu bıyık-sakal sorununu yaşıyor. Hatırlarmısınız bilmem Şeyh Bedrettin Ayaklanması'nda Şeyh Bedreddin'e destek çıkan seyyitlerin bıyıkları ve sakalları aşağılama amaçlı kesilmiştir Osmanlı barabarları tarafından.)

Ne zaman paylaştığım anı aklıma gelse de elim bıyıklarıma gidiyor, gerçi benim bıyıklarım bu insanlarınki kadar gür değil ama ne zaman bıyıkları kesmeyi düşünsem bu anı aklıma geliyor.

Ayrıca dedenizi, babamı yad etmiş olalım. Onların da, Hakka yürümüş diğer canların devirleri daim olsun.
Sponsor Reklamlar

dAbBe, renk ve Aşk bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.11.12   #7
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Gecen Sene Yazindi bizim burda Cemevi yok cemiyet (sozde cami) adi altinda kumar, okey bilardo oynanan yervar.. birde her getirdigin uye basina yuzde aliyorsun neyse, evet yazindi migros markt onundeydim. Alisveris icin araba aldim., bakdim sozde hoca geldi daha once tartismisdim onla yanlarindan gecdim kisik sesle yanindakine bu kizilbas dedi, digeride oylemi konusuyorlar bla bla, elektirikli acilip kapanan kapinin onunde Acilin Kapilar Saha gidelim dedim elllerimi acarak..

Arkadakilerin suratini gormedim ama Hanim arabayi park edip geldiginde cihan o arkadakilerin ellerinde birsey olsa sana atarlardi o derece pis pis bakiyorlardi.. dedi.. aklima hali hazirda bu anim geldi.
Sponsor Reklamlar

dAbBe, renk ve Aşk bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2