Sponsor Reklamlar

ünüverisiteli işsiz gençlerin hali ne olacak

Genel konular Katagorisinde ve  Her Telden Forumunda Bulunan  ünüverisiteli işsiz gençlerin hali ne olacak Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 20.05.10   #1
sert ismail
sert ismail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 10
Standart ünüverisiteli işsiz gençlerin hali ne olacak

Her ilde üniversite açan AKP iktidarı, 250 bin üniversiteli işsize iş bulamıyor
Üniversiteli işsizler ne olacak?

23 ARALIK 2009
ÇAR 01:00

[-] Normal [+]
Meclisteki bütçe görüşmelerinde, atanmayı bekleyen yaklaşık 250 bin civarındaki öğretmen adayı ile beyaz yakalı üniversiteli işsizlerin 'iş' sorunu da gündeme geldi.

Bakan Nimet Çubukçu'ya göre 76 bin, sendikalara göre ise 135 bin öğretmen açığı var. Yükseköğretim'deki öğretim görevlisi açığı ise, 55 bin civarında. Bakanlığın 2010 yılı personel giderlerindeki artış yüzde 8 dolayında kalınca, bu sene de atama bekleyen 250 bin civarındaki öğretmen adayına yine umut ışığı görünmedi.
Tabela üniversiteleri

AKP iktidarı döneminde, üniversite patlaması yaşandı. Ekonomik, sosyal ve kültürel şartlarına dikkate alınmadan, 81 ilin tamamında üniversite açıldı. Tabela üniversitesi eleştirilerinin altında; akademik kadro ve bütçe yetersizliği başta geliyor. Birçoğu yeni eğitime başlayan bu yeni üniversiteler, önümüzdeki yıllarda üniversiteli işsizler ordusuna yeni gençler yetiştirecek diye büyük tartışma konusu oluyor.
AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında; 53'ü devlet, 23'ü vakıf olmak üzere toplam 76 olan üniversite sayısı; bugün 94'ü devlet, 45'i vakıf olmak üzere 139'a yükseltildi. Bu üniversitelerde, şu anda 2 milyon 984 bin 281 öğrenci eğitim görüyor. Her yıl, yaklaşık 250 bine yakın mezun veriyor. 40 bin 861'i kadın, 59.643'ü erkek olmak üzere toplam 100 bin 504 öğretim elemanı ders veriyor. Ancak öğretim kadrosu açığının ise, 55 bin dolayında olduğu kaydediliyor. Öte yandan yeni açılan üniversitelerdeki öğretici kadro ve akademik eleman yetersizliği tartışmaları da sürüyor. 2010 yılı için yükseköğretime ayrılan 9 milyar 355 bin 467 liralık payın da, üniversitelerin temel gereksinmelerini karşılamaktan uzak olduğu ve bütçenin en az 3 kat daha artırılması gerektiği savunuluyor.
Eğitime yatırım yok

2009 yılında 8,8 milyar lira toplam bütçesi olan üniversitelerin 2010 yılında 9,3 milyar liraya çıka0rtıldı. Hükümet, üniversite yatırımları için 2009 yılında ayrılan 1,8 milyar liralık ödeneğin yüzde 16,6 oranında artırılarak 2,1 milyar liraya çıkarıldığı ile övünüyor. Ancak MEB'in yatırım bütçesinin konsolide bütçe yatırımlara oranı tam aksini söylüyor. Çünkü 2002 yılında yüzde 22,4 olan bu oran 2010 bütçesinde yüzde 9,3'e kadar düşmüş. Yani konsolide bütçede, Milli Eğitimin yatırımlarının oranı yüzde 209 azalmış. Yine OECD'nin; Gayrisafi yurt içi hasılaya Millî Eğitim bütçesinin oranının ortalaması yüzde 5,5. UNESCO'nun teklifi ise yüzde 6. Ancak Türkiye'deki oran bunların çok altında bir oranla yüzde 2,7 seviyesinde.
Girmesin de çıkması da dert

Türkiye'deki yükseköğretim sistemi, gençler için oldukça zorlu bir dönem anlamına geliyor. Çünkü üniversiteye yerleşmek için, çok çalışma ve emek gerekiyor. Örneğin 2009 yılında 1 milyon 755 bin gençten yaklaşık 300 bini bir bölüme yerleşti. Kalanlar ise, hüsrana uğradı. Yine üniversitelerdeki 110 bin kontenjanın boş kalması ise, başka bir tartışma konusu.
4-5 yıllık emeğin sonucu bir bölüm kazanılması ile her şey sona ermiyor. Fakültenin bitmesin ardından asıl, büyük mücadele başlıyor. Her yıl yükseköğretimden mezun olan, 250 bine yakın öğrenciyi işsizlik kabusu bekliyor. Çünkü Türkiye, üniversite mezunları arasında yüzde 12.5'luk üniversite mezunu işsizlik oranıyla dünya sıralamasında ilk sıralarda. ATO'nun araştırmasına göre, her 100 yüksek okul mezunu gencin 21'i işsiz durumda.
Üniversiteli işsizler ordusu arasında son yıllarda eğitim fakültesi mezunları büyük yer kaplıyor. En garanti meslek diye seçilen öğretmenlik, birçok gencin 4-5 yıl Bakanlık kapısında beklemesine neden oluyor. Bugün itibariyle, 245 bin eğitim ve fen edebiyat fakültesi mezunu gencin atama beklediği tahmin ediliyor. İstihdam ve kontenjan denklemi yapılmadığı için yüzbinlerce genç, KPSS sınavlarında umutlarını yitiriyor. Üstelik Milli Eğitim'deki öğretmen açığına rağmen.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya göre, öğretmen açığı 76 bin 721, eğitim sendikalarına göre ise 135 bin açık bulunuyor. Bakanlık bütçesi, bu açıkların 2010'da da kapatılmayacağını gösteriyor. Çünkü önümüzdeki yıl personel giderlerindeki artış oranı yüzde 8'de kaldı. Bu da ciddi oranda bir atama yapılamayacağı anlamına geliyor.
Sponsor Reklamlar

sert ismail isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...