Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Hayata Dair (http://www.piryolu.com/forum/hayata-dair.html)
-   -   Türk gençliğine göre mutluluğun sırrı (http://www.piryolu.com/forum/hayata-dair/4579-turk-gencligine-gore-mutlulugun-sirri.html)

miSbon 26.05.11 10:38

Türk gençliğine göre mutluluğun sırrı
 
Türkiye'deki gençliğin değerleri ve öncelikleri İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından KONDA işbirliğiyle yapılan 'Türkiye Gençliği Araştırması'nda gözler önüne serildi. Gençler para ve güç ellerinde olduğunda kendilerini mutlu sayarken, her on gençten beşi üniversitenin işe girebilmek için sadece diploma sağladığını düşünüyor.
KONDA ve Kültür Üniversitesi işbirliği ile yapılan 'Türkiye Gençliği Araştırması' sonuçları açıklandı. 35 ilde 15-30 yaş arası 2 bin 366 kişiyle yüzyüze yapılan görüşme sonuçları, gençlerin gelecekten beklentilerini, başarı ve mutluluk tanımlarını, üniversite eğitiminden beklentilerini, kurumlara duydukları güveni, Türkiye'nin AB ve Ortadoğu ilişkileri hakkındaki görüşlerini, televizsyon ve internet kullanımı gibi konularda birbirinden farklı görüşleri ortaya koydu. Araştırma sonuçlarını açıklayan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, her on geçten yedisinin yani yüzde 57.8'inin önümüzdeki beş yıl içerisinde hayat şartlarının Türkiye'nin hayat şartlarından daha iyi olacağını düşündüklerini söyledi. Diğer sonuçlar ise şöyle;
Her on gençten dördü yani yüzde 44'ü Türkiye'de hayat şartlarının beş yıl sonra daha iyi olacağı konusunda iyimser.

Mutluluğun anahtarı para ve güç

Araştırmada yöneltilen 'hangisi elinizde olsa kendinizi mutlu sayarsınız' sorusuna gençlerin yüzde 36.5'i güç, yüzde 36.2'si para yanıtını verdi. Yüzde 27.3'ü ise 'aşk'.

Geleneklere bağlılık artıyor

Gençlerin değerleri açısından bakıldığında, eğitim düzeyi ve din ekseninde farklılaşan muhafazakar bir görüntü sergiledikleri dikkat çekiyor. 'Geçmişten gelen geleneklerimiz değişmeden korunmalıdır' fikrine gençlerin yüzde 80.2'si evet derken, 'gündelik hayatımda toplumun tüm kurallarına harfiyen uyarım' cümlesine ise gençlerin yüzde 53.7'si katıldığını belirtiyor.

Resmi nikahsız olmaz

Gençlere göre; kadınile erkeğin beraber yaşayabilmesi için hem resmi hem de dini nikah şart diyenlerin oranı yüzde 66.4 olarak belirlenirken, gençlerin yüzde 20.2'si resmi nikahı, yüzde 2.2'si dini nikahı birarada yaşamının önkoşulu olarak görüyor. Yalnızca yüzde 11.2'si beraber yaşamak için 'sevginin' yeterli olduğu görüşünde.

Kadına şiddete destek var

Yine gençlerin yüzde 40.2'si 'kızını dövmeyen dizini döver' deyişini doğru bulurken, yüzde 18.7'si ise 'öğretmenin vurduğu yerde gül biter' anlaşıyını haklı görüyor.

Zengin-yoksul birlikteliği zor

Gençlerin kadercilik konusundaki tutumlarına bakıldığında da çok da kaderci bir tutum içinde olmadıkları ancak evlilikte 'denklik' gibi özel bir konuda kaderci yaklaşımlarırnın yüksek olduğu görüldü. 'Hayatımın gidişatını değiştirmek için yapabileceğim birşey yok' cümlesine gençlerin yüzde 68.5'i 'yanlış' yanıtını verirken, 'zengin kıza fakir oğlan, fakir kıza zengin oğlan olmaz. Hayatta davul bile dengi dengine çalar' cümlesine ise gençlerin yüzde 35.1'i katıldığını belirtti.

Kurumlara güvenmiyorlar

Gençler, demokrasilerde kuvvet dağılımında yer alan kurumlara ise güvenmiyor. Araştırma sonuçlarına göre, ordu, polis, meclis, yargı ve medya gibi seçenekler arasında en yüksek yanıt yüzde 32.7 ile hiçbiri. Gençlerin en çok güvendikleri kurumlar arasında toplumdaki kutuplaşmayı yansıtacak biçimde ordu ve polis yer alıyor. On gençten üçü yani yüzde 20.9'u orduya güvendiğini belirtirken, on gençten ikisi yani yüzde 16.9'u en çok polise güveniyor.

AB ve Ortadoğu'ya bakış

Gençlerin yüzde 45.9'u Türkiye'nin AB'ye üye olmasından yana yüzde 32.4'ü ise bu fikre karşı. Öte yandan gençlerin yüzde 70.1'i Ortadoğu ve müslüman ülkelerle yakın işbirliğini desteklerken yüzde 12.3'ü ise bu fikre karşı.Gençlerin arasında eğitim seviyesi yükseldikçe AB'yi yandaşlık oranının düştüğü ise dikkat çekiyor.

Üniversite diploma anlamını taşıyor

Araştırmadaki en çarpıcı sonuçlardan biri de gençlerin üniversite diplomasına sadece işe giriş belgesi olarak görmeleri. On gençten beşi yani yüzde 47.6'sı üniversite eğitiminin işe girebilmek için diploma kazandırmaya yaradığı fikrini savunuyor. Gençler açısından üniversitelerin bilgi üretme ve kazandırma, özgür düşünme yeteneği ve yaşam görüşü geliştirme gibi geleneksel misyonlarını kaybetmiş görünüyor.

kaynak en son haber

aSi_YaReN 26.05.11 13:48

Cevap: Türk gençliğine göre mutluluğun sırrı
 
Bu istatistikler gerçegi yansıtıyor ama yorum yapamadan geçemicem.Şu kızını dövmeyen dizini döver anlayısı hiç dogru degil.Konusmadan halledilmeyecek hiçbir durum yoktur.Kendini yetiştiren birey bunun bilincindedir.Aile ise daha çok bu konuda dikkatli olmalıdır.

Zaman geçtikçe artık tüm aileler yaşantıya ve çevreye uyum saglıyor,bazı durumlar çok normal sayılırken şiddetin hayatımızdan tamamen çıkması için bu anlayışın körelmesi gerekir.

Alevi 26.05.11 19:32

Cevap: Türk gençliğine göre mutluluğun sırrı
 
Birseyi unutmuslar Sans oyunlarindan para kazanma sevdasini Bir arkadasim vardi her hatfa sayisal at yarisi oynardi..

Aramizdaki muhabet aynen su sekildi...

kanka bu sefer butun para benim olcak gece ruyama dede girdi..

ben: Lan oglum o dede hep senin ruyanami giriyor

kesin cikacak tuyo verdi bana.

ben: yine sap sap ay sonu bekliyeceksin oynama oglum su pisligi ne anliyon sundan Lan amorti bile cikmiyor sana buyuk ikramiyeyi dusunuyorsun..

yok yok totem ettim kanka kesin bana cikicak..

pazartesi bakarsin surat bir karis hayirdir ne oldu yine cikmadi o dedenin allah belasini versin yine ekdi beni..

Biz gencken hep haybeden para gelir sevdasi ile yanip tutusurduk..


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:52.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2