Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 1 gönderen tuncer yilmaz
  • 1 gönderen kemar
  • 2 gönderen hfdc06
  • 1 gönderen kemar

Seçenekler
Alt 06.09.09   #1
tuncer yilmaz
tuncer yilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 11
Standart Hatay

Hatay'in Alevi Koyleri

Hatay (42 Belde)
Büyükdalyan Beldesi
Çekmece Beldesi
Dursunlu Beldesi
Ekinci Beldesi
Gümüşgöze Beldesi
Güzelburç Beldesi
Harbiye Beldesi
Kavaslı Beldesi
Kuzeytepe Beldesi
Küçükdalyan Beldesi
Maşuklu Beldesi
Odabaşı Beldesi
Serinyol Beldesi
Turunçlu Beldesi
Yeşilpınar Beldesi
Alazi Köyü
Anayazı Köyü
Aşağı Okçular Köyü
Aşağı Döver Köyü
Baltacık Köyü
Balıkdere Köyü
Camusayna Köyü
Çatbaşı Köyü
Değirmenyolu Köyü
Derince Köyü
Dikmece Köyü
Gülderen Köyü
Güneysöğüt(Meydancık)Köyü
Günyazı Köyü
Karaali Beldesi
Karaksı Köyü
Orhanlı Köyü
Ötençay(Bakras) Köyü
Samankaya Köyü
Sinanlı Köyü
Subaşı Köyü
Tosunpınar Köyü
Toygarlı Köyü
Turfanda Köyü
Üçgedik Köyü
Yukarı Döver Köyü
Zülüflühan Köyü

Altınözü (5 Köy)
Akamber (Zev) Köyü
Akdarı (Bera) Köyü
Beydun Köyü
Besibbi Köyü
ĞenFuvvar Köyü

Dörtyol (1 Belde)
Yeşilyurt Beldesi

İskenderun (6 Belde)
Arsuz Beldesi
Denizciler Beldesi
Gözcüler Beldesi
Karaağaç Beldesi
Madenli Beldesi
Nardüzü Beldesi

Samandağ (22 Belde)
Hancağız Beldesi
Kapısuyu Beldesi
Karaçay Beldesi
Koyunoğlu Beldesi
Kuşalanı Beldesi
Mızraklı Beldesi
Sutaşı Beldesi
Tavla Beldesi
Tekebaşı Beldesi
Tomruksuyu Beldesi
Uzunbağ Beldesi
Yaylıca Beldesi
Akınyolu Köyü
Aknehir (Küçüknehir) Köyü
Büyükçat Köyü
Büyükoba Köyü
Çanakoluk Köyü
Değirmenbaşı Köyü
Hüseyinli Köyü
Mağaracık Köyü
Meydan Köyü
Seldiren Köyü

Hatay'in Toplam Alevi Koyu-Beldesi Sayisi
Hatay (42 Belde)
Altınözü (5 Köy)
Dörtyol (1 Belde)
İskenderun (6 Belde)
Samandağ (22 Belde)

Toplam; 76 Koy-Belde

(not; Bu bilgiler yaklasik olarak hesaplanmistir. Birçok eksik olan koy olabilir, Fazla yazilmis koy olabilir. Yaklasik olarak hesaplanan bu hesaptan çikan sonuçta tam olarak dogru olmasada elde edebildigimiz bilgiler isiginda ortaya çikan rakamdir. Karan)
Sponsor Reklamlar

hfdc06 bunu beğendi.
tuncer yilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.11.09   #2
hfdc06
hfdc06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hatay

Hatay Aleviliğinin anadolu aleviliği ile çok farkı olduğunu belirtmeden geçemedim...Şehirler arası bazı konularda Alevilik elbet yöresel olarak değişiklik göstersede genelde aynı temelde buluşursun ama bu Hatay Aleviliği için geçerli değil..
Sponsor Reklamlar

Anadoluyum ben,
Tanıyor musun ?
hfdc06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.11.09   #3
hfdc06
Üye
Üye

Arkadaşımızda aşağıdaki linkde konuya detay kazandırmış daha önce...

http://www.piryolu.com/forum/nusayri...usayrilik.html
Sponsor Reklamlar

Anadoluyum ben,
Tanıyor musun ?
Alt 12.11.09   #4
kemar
Yeni Üye
Üye

hfdc06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hatay aleviliğinin anadolu aleviliği ile çok farkı olduğunu belirtmeden geçemedim...şehirler arası bazı konularda alevilik elbet yöresel olarak değişiklik göstersede genelde aynı temelde buluşursun ama bu hatay aleviliği için geçerli değil..

saptamanız kesinlikle çok doğru.bir arap alevisi olarak bu farkların giderilmesi adına bir an önce harekete geçilmesini diliyorum.sistemin asimilasyon politikası, olanca şiddetiyle devam ediyor.böyle giderse birkaç yıla kalmaz,o güzelim kültürümüz yok olacak.
Sponsor Reklamlar

kemar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.11.09   #5
hfdc06
Üye
Üye

Değerli abim senin gibi düşünen kaç arap alevisi var..? İnsan olmaları sevmek sevilmek için yeterli elbet..Ama ben hiçbirinin durumlarından şikayetçi olduklarını görmedim...Siz ilksiniz...Farklı dinsel inançların bir arada yaşadığı ve Türkiyenin en karma şehri bu anlamda..Ama davulun sesi uzaktan hoş geliyor işte içinde olursan öğle olmadığını görüyosun..Siz iyi bilirsiniz..Ben pek tanımam Hatay'ı..Ama bir ayağımız orda şimdilik...
Sponsor Reklamlar

Anadoluyum ben,
Tanıyor musun ?
Alt 13.11.09   #6
kemar
Yeni Üye
Üye

Değerli abim senin gibi düşünen kaç arap alevisi var..? İnsan olmaları sevmek sevilmek için yeterli elbet..Ama ben hiçbirinin durumlarından şikayetçi olduklarını görmedim...Siz ilksiniz...Farklı dinsel inançların bir arada yaşadığı ve Türkiyenin en karma şehri bu anlamda..Ama davulun sesi uzaktan hoş geliyor işte içinde olursan öğle olmadığını görüyosun..Siz iyi bilirsiniz..Ben pek tanımam Hatay'ı..Ama bir ayağımız orda şimdilik...

BENİM GİBİ DÜŞÜNENLER AZ DEĞİL.KÜLTÜRÜMÜZÜN YOZLAŞMASINI, ÇOK ÜZGÜNÜM AMA BÜYÜKLERİMİZ HIZLANDIRIYOR.YENİ NESİLLERE İLETTİKLERİ,İLETEBİLECEKLERİ HİÇBİR BİLGİ YOK.ÇÜNKÜ KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE DURUMU İDARE EDİYORUZ.CANLARIMIN ÇOĞU BANA KIZACAK BİLİYORUM AMA BİRİLERİNİN BU DURUMA EL KOYMASI GEREK.OĞLUM ÜNİVERSİTEDE OKUYOR.KÜLTÜRÜMÜZLE İLGİLİ BENDEN DUYDUĞU SIĞ BİLGİLER DIŞINDA BİHABER.BU ÇOK ACI BİR DURUM.YURTTA KALIRKEN DERSİMLİ BİR CANLA TANIŞMIŞ.SOHBETİ İLERLETMİŞ.BİR SÜRE SONRA OĞLUMU, CAMİYE GİDİP NAMAZ KILMA KONUSUNDA İKNA ETMEYE ÇALIŞMIŞ.DERSİMLİ ALEVİ ÖĞRENCİ, ŞU ANDA REİS DENİLEN ÜLKÜCÜNÜN HİMAYESİNDE.iŞTE DOSTUM ; ARAP ALEVİLERİN SORUNU ,BÖLGESEL DEĞİL EVRENSELDİR.ÇAĞRIMDA ÖYLE.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Alt 13.11.09   #7
hfdc06
Üye
Üye

kemar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
BENİM GİBİ DÜŞÜNENLER AZ DEĞİL.KÜLTÜRÜMÜZÜN YOZLAŞMASINI, ÇOK ÜZGÜNÜM AMA BÜYÜKLERİMİZ HIZLANDIRIYOR.YENİ NESİLLERE İLETTİKLERİ,İLETEBİLECEKLERİ HİÇBİR BİLGİ YOK.ÇÜNKÜ KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE DURUMU İDARE EDİYORUZ.CANLARIMIN ÇOĞU BANA KIZACAK BİLİYORUM AMA BİRİLERİNİN BU DURUMA EL KOYMASI GEREK.OĞLUM ÜNİVERSİTEDE OKUYOR.KÜLTÜRÜMÜZLE İLGİLİ BENDEN DUYDUĞU SIĞ BİLGİLER DIŞINDA BİHABER.BU ÇOK ACI BİR DURUM.YURTTA KALIRKEN DERSİMLİ BİR CANLA TANIŞMIŞ.SOHBETİ İLERLETMİŞ.BİR SÜRE SONRA OĞLUMU, CAMİYE GİDİP NAMAZ KILMA KONUSUNDA İKNA ETMEYE ÇALIŞMIŞ.DERSİMLİ ALEVİ ÖĞRENCİ, ŞU ANDA REİS DENİLEN ÜLKÜCÜNÜN HİMAYESİNDE.iŞTE DOSTUM ; ARAP ALEVİLERİN SORUNU ,BÖLGESEL DEĞİL EVRENSELDİR.ÇAĞRIMDA ÖYLE.

Haklısınız büyüklerimiz konusunda..İnancımız okullarda öğretilmediği için bu işi öğrenmek-öğretmek büyüklerimize düşüyor..Kültürümüzün yozlaşması konusunda size katılıyom..Ama ben sadece arap alevileri içinde sizin gibi düşünen insanların az olabileceği inancımın yüksek oluşundan kaç kişi sizin gibi düşünüyordur dedim...Yoksa alevilik kültürü genel anlamda bir yozlaşma içinde...Bugün bence en büyük kurumsal ve en tehlikeli yozlaşmayı cem vakfı yapıyor...Sözde aleviliğin en büyük temsilcileri olduklarını iddaa ediyolar ama 8 kasım mitigini canlı yayınlamayıp mhp kongresini yayınlıyorlar...Ayrıntılara indikçe kısaca içinden çıklımaz bir hal alıyor durum..

Yazılı kaynaklarımızın kısıtlı oluşu kültürümüzü öğrenmede bizi rivayete dayılı bir öğrenme yoluna itiyor..Bu rivayetler de bizi yöresel anlamda çok değiştiriyor..

Oğlunuzun yaşadıklarıda güzel şeyler değil...Tunceli zaten başlı başına ayrı bir kavram bence alevi kültüründe..Herkezin konuya bakışı değişir elbet...

Ama oğlunuzu yetiştiren de sizsiniz..Nasıl tepki yada cevap verdiğini bilmemekle beraber kendi adınızada oğlunuza aktarabildiğiniz kültürümüzün seviyesini "sığ bir bilgi" olarak nitelendirmişsiniz... Ben burda eksikliği çok özür dileyerek önce büyüklere ararım...Başta dediğim gibi yolumuzu öğrenebileceğimiz kaynaklar orjinal olarak çok kısıtlı ama yok değil.

Arap aleviliği faklı kültürler içinde çok zaman önce asimile olmuş ve bugün neredeyse sünni inanç gereklerini sürdüren bir yapıya bürünmüş...

Gerçi durumu sadece arap aleviliği kapsamında tutmak yanlış...Çağrınızın evrenselliğini gayet iyi anlıyorum...
Sponsor Reklamlar

Alevi ve DVRİM bunu beğendiler.
Anadoluyum ben,
Tanıyor musun ?
Alt 14.11.09   #8
kemar
Yeni Üye
Üye

Sorunun evrenselliğinde uzlaşabildiğimize sevindim.Sorun tespitinde ben bir özeleştiri yaptım.Benim büyüklerim özeleştiri yapmadıkları içindir ki,yozlaşma süreci kaçınılmaz oldu.Sorun evrensel dedik.Arap aleviliği,cem vakfı aleviliği,dersim aleviliği diye parçalayıp tartışırsak,işte o zaman iktidarların ekmeğine yağ süreriz.İşte o zaman sorunlarımızı iktidar partileri,hatta Fetullahçılar çözmeye soyunurlar.İşta o zaman İzzettin Doğan,Reha Çamuroğlu gibileri obdusmanlık yapmaya kalkar.Sorunu bu şekilde algılayanların az olmadığını söylüyorum.Tunceli'li öğrenci örneği;verebileceğim yüzlerce örnekten sadece biri.Büyükleri suçlarken,dini bilgelerden söz etmiştim.Bu yaşıma kadar bu bilgelerin sorunları tartışma adına biraraya gelebildiklerine tanık olmadım.Onlarda bu yaşam savaşında ayakta kalmaya çalışıyor.Çünkü mevcut düzen öyle istiyor.Sonuç olarak,duyarlı aleviler arttıkça bu tür sorunlar azalacaktır.Bence çabamız, duyarlı sayısının artmasına yönelik olmalı.
Sponsor Reklamlar

hfdc06 bunu beğendi.
Alt 20.03.10   #9
S-e-r-k-a-n
Yeni Üye
Üye

Hatay Aleviliğinin anadolu aleviliği ile çok farkı olduğunu belirtmeden geçemedim...Şehirler arası bazı konularda Alevilik elbet yöresel olarak değişiklik göstersede genelde aynı temelde buluşursun ama bu Hatay Aleviliği için geçerli değil..

fark sadece kültürel. Anadolu Aleviliğini iyi bilen bir Arap Alevisi olarak bunu söyleyebilirim.

kemar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
saptamanız kesinlikle çok doğru.bir arap alevisi olarak bu farkların giderilmesi adına bir an önce harekete geçilmesini diliyorum.sistemin asimilasyon politikası, olanca şiddetiyle devam ediyor.böyle giderse birkaç yıla kalmaz,o güzelim kültürümüz yok olacak.

size katılmıyorum. Arap Aleviliği ile Anadolu aleviliği arasındaki fark kültüreldir sadece. öz itibari ile aynıdır. olmasaydı bile farkların giderilmesi iki kültürden birinin asimile olmasını istemek olur ki ilerici bir bakış değildir bu.
Sponsor Reklamlar

S-e-r-k-a-n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...