Sponsor Reklamlar

Marifet Bahcesi

Alevi Önderlerimiz Katagorisinde ve  Hallac-ı Mansur Forumunda Bulunan  Marifet Bahcesi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen dAbBe

Seçenekler
Alt 15.09.12   #1
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Marifet Bahcesi

Marifet ötelerin ötelerinde, mesafelerin, sinirlarin ötesinde, arzu ve gayretlerin, sirlarin, haberlerin, idraklerin ötesinde… Bütün bu saydiklarim ”sey”dir; Yoktular, sonradan var edildiler.

Ve baslangicta yokken sonradan var edilen ancak mekan icinde mevcut olabilir. Fakat yönlerden, illetlerden, aletlerden önce var olan ve varligi hep devam edeni nasil kucaklayabilir yönler, nasil yakalayabilir ”son”lar?..
  • Biri: ”Kendimi kaybederek onu buldum” derse, ben de: ”Kaybolan hep var olani nasil bulur?” diye sorarim.
  • ”Kendi varligimda buldum onu” derse: ”Iki tane kadim olmaz” derim.
  • ”Bilgisizlige düsünce buldum onu” diyene sözüm sudur: ”Bilgisizlik perdedir; Marifet ise perdelerin ötesinde”
  • Derse: ”Onu isimle bildim” Ben de: ”Isim müsemmadan ayrilamaz; cünki o mahluk degil ki” derim.
  • ”Onu onunla bildim” diyen, iki mabuda isaret etmis olur.
  • ”Onu sanatiyla tanidim” diyen, sanatkari bulamayip onun sanatiyla yetinmis demektir.
  • ”Onu tanimaktan aciz olusumla bildim” diyene sunu söylerim: ”Aciz uzaga düsmüstür. Ilgisini kesen nasil idrak eder onu?”
  • ”Beni bildigi gibi bildim O´nu” diyen ilme isaret etmis olur. Ve ilim, sonunda maluma döner ve malum Zat´tan ayridir. Zat´tan ayri düsen, Zat´i taniyamaz.
  • ”Kendi nefsini nasil tanimliyorsa öyle bildim O´nu” diyen, haberle yetinmistir, izi görmeden.
  • ”O´nu kendi sirrimi dikkate alarak tanidim” diyen, bilsin ki Ma ruf (bilinen) tek seydir; parcalanamaz bölünemez.
  • Birisi ”Maruf´u ancak kendisi tanimistir” derse, iste o sunu acikca kabullenmis olur: Arif ondan ayri ondan uzakta ve O olmaya zorlaniyor. Cünki Maruf ezelden beri kendi kendini bilmeye devam etmektedir.
  • ”Onu hakikat araciligi ile tanidim” diyen, kendi varligini Maruf´un varligindan yüce sanmis olur. Cünki bir seyi hakilat üzerine bilen, onu bildigi anda, o bildigi seyden daha kuvvetli olmus olur.
Ey sen! Kainatta atomdan basit bir sey yoktur. Sen onu bile anlayamamissin, ögrenememissin. Peki atomu bile taniyamayan, ondan cok daha girift bir varligin sahibini nasil tanir, arastirarak?.. (Hallac-i Mansur ve eseri / Yasar Nuri Öztürk)
Sponsor Reklamlar

Alevi, Pir Mehmet ve Ben-i Emin bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2