Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç32Beğeni
  • 5 gönderen MiskiN
  • 7 gönderen Cem Sultan
  • 5 gönderen renk
  • 5 gönderen Pir Mehmet
  • 4 gönderen dAbBe
  • 1 gönderen damme
  • 1 gönderen porttakal
  • 1 gönderen profet

 
Seçenekler
Alt 04.11.12   #1
MiskiN
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Cennetten
Mesajlar: 68
Rep Puani : 11
Standart Nefsini bilen Rabbini bilir.


Sanirim bu söz, nefsini bilen Allah´i bilir seklinde algilanmakta. Oysa Rab kelimesi yalniz Allah icin degil; büyütüp, besleyen, egitip, ögreten, olgunluk cagina eristiren, rizkini veren, koruyan anlamlarinda da kullanilmakta.

Haci Bektasi Veliye göre kisinin kendisini bilmesi, Seytani vasiflarami yoksa rahmani vasiflarami sahip oldugunun, yani rabbinin seytanmi, Rahmanmi oldugunun bilincine varmasidir.

Vay ona ki icinde kin, haset, cimrilik, tamahkarlik, öfke, giybet, kahkaha ve maskaralik bunlardan maada nice türlü seytan fiili ola. Simdi bu dedigimiz sekiz türlü nesneden biri bir kiside olsa cümle taati heba olur. Ve eger sekiz nesnenin hepsi birden bir kiside olsa o kimse Seytandir. Hem zaten Seytan´in Seytanligi bu sekiz türlü nesnedir. (Makalat)

Bu fasiflarin cogu bende var. Ben Seytanami kulluk ediyorum? Benim rabbim Seytanmi? Seytan vasiflarini tasiyanlarin Allah´a yönelme sansi yokmu denilecek olunursa,

Simdi esas yapilmasi gereken kisinin yönünü tanri istegine cevirmesidir. Zira edep dileyen korkuyu sever. Korku dileyen hata yapmaktan sakinmayi sever. Hata yapmaktan sakinmayi dileyen sabri sever. Sabri dileyen, utanmayi sever. Utanmayi dileyen, cömertligi sever. Cömertligi dileyen miskinligi sever. Miskinligi dileyen ilmi sever. Ilmi dileyen marifeti sever. Marifeti dileyen cani sever. Cani dileyen akli sever ve akli dileyen yüce Allah´i sever. Tanri buyruguna müjde on iki cesit nesnedir. Bu on iki cesit nesne bir birine vekildir. Ve bunlar iman kumandaninin önderleridir. Simdi cok sakinmak gerekir ki eger bu on iki türlü nesnenin biri eksik olsa iman dogru olmaz. O halde en üst makam bunlardir. Bunlari korumayan Tanridan uzak olur ve bilmekten dahi uzak olur. Allah´in cemalini görmekten mahrum kalir.

Maskaraligi dileyen, Gülmeyi sever. Gülmeyi dileyen cekistirmeyi sever. Cekistirmeyi dileyen öfkeyi sever. Öfkeyi dileyen ac gözlülügü sever. Ac gözlülügü dileyen, kiskancligi sever. Kiskancligi dileyen, hased etmeyi sever. Hased etmeyi dileyen, Büyüklenmeyi sever. Büyüklenmeyi dileyen, vücudunu sever. Vücudunu dileyen, nefsin istek ve arzularini sever. Nefsin istek ve arzularini dileyen, nefsini sever. Nefsini dileyen Seytani sever. Seytani dileyen, yüce Allah´i sevmez.

Zita zikredilen bu on iki fiil, bir birine vekildir. Bu on iki fiile de Seytan vekildir. Ne zaman bu on iki fiil yikilip, yerine on iki nesne yapilmayinca, kul oldugunu söyleyen kisiye Allah´tan yol yoktur.
(Makalat)

Meryem 44: "Babacigim, seytana kulluk etme! Çünkü seytan Rahman'a isyan etmisti."

Enam 142:..seytanin adimlarini izlemeyin! Çünkü o sizin için açik bir düsmandir.

Nur 21: Ey iman edenler! Seytanin adimlarini izlemeyin. Kim seytanin adimlarini izlerse, seytan ona igrençlikleri ve kötülügü emreder.

Araf 30: Onlar, Allah'i birakip seytanlari dost edinmislerdi. Bir de kendilerinin hidayet üzere olduklarini sanirlar.

Nisa 83: Eger Allah'in lütuf ve rahmeti üzerinizde olmasaydi, pek aziniz/pek az kisiniz hariç seytanin ardisira giderdiniz.

Meryem 68: Rabbine yemin olsun ki; onlari da, seytanlari da mutlaka hasredecegiz, sonra hepsini diz çökmüs halde cehennemin çevresinde hazir bulunduracagiz.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, dAbBe, kristal ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
MiskiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.11.12   #2
Cem Sultan
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: dünya
Mesajlar: 218
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


Nefsiniz bir seyi arzuladıgında bir an durup "acaba bunu benim Rabbimde istermiydi" diye sorun kendinize.
İste bu soru size anahtar olacaktır.

Ask ile...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, dAbBe, kristal ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.11.12   #3
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1.677
Rep Puani : 80
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


Miskinliği dileyen ilmi sever... burdaki miskinlik bizim bildiğimiz miskinlik anlamında yazılmamış galiba, yoksa insanların çoğu alim olurdu
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, dAbBe, kristal ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.11.12   #4
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


Miskin can, emeğine sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Yanlis yollardan giderek her türlü haksizliklari yapan bir insan evladı, kısacası bütün kötülükleri yapan bir insan ne kadar beden temizligi yaparak temizlenebilir, Hakk'a yakınlasabilir mi, cümle halk-ı alemin gözünde ve Hakk'in gözünde temiz sayilabilir mi? Olamaz. Bu yuzden ayin-i cemlere kotuluk islemis yol duknleri giremez. Bu yüzden ki; Sivas'ta, Corum'da, Maras'ta oldugu gibi camiilerden cikip kanla vücudunu yikayanlar ne Hakk'a yakinlasabilirler, ne de cümle halk-ı alemin gözünde temiz olamazlar.

Değerli Cem Sultan'ın temas ettiği nokta, bence çok önemli bir nokta ve Alevi inancının felsefesini kendine pusula edinmiş her insan evladının aklından geçirdiği bir noktadır. (bana göre)

Kuran'ın Yusuf Suresinden bir kısım: “Nefsimi ak-pak gösteremem. Çünkü nefs Rabbimin merhamet ettiği durumlar hariç olanca gücüyle kötülüğü emreder.” İşte pirlerimizin, mürşitlerimizin karunlaşmış, egemen olmuş halka kan kusturmuş padişahlara pabuç bırakmamasının nedeni bence bu. Çünkü bizler önce elimize, belimize ve dilimize hakim oluruz. Kanımca bundan dolayıdır, devrimci, insancıl felsefesinden dolayı Alevilik saf, temiz ve insana yakın bir inanç kalmıştır. Bunda en büyük pay, Ehlibeyt sancağını taşıyan, taşımış ve ilelebet taşıyacak olan pirler ve diğer yol erlerindedir.
Sponsor Reklamlar

dAbBe, kristal, renk ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.

Konu Pir Mehmet tarafından (04.11.12 Saat 22:00 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.11.12   #5
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


Incilde su sekilde bir ayet var.

Seni, ulusların gözlerini açmak ve onları karanlıktan ışığa, Şeytan`ın hükümranlığından Tanrı`ya döndürmek için gönderiyorum. Öyle ki, bana iman ederek günahlarının affına kavuşsunlar ve kutsal kılınanların arasında yer alsınlar. (Elçilerin işleri 26:17-18)

Yine Kuranda buna benzer bir ayet,

Yemin olsun ki, biz Mûsa'yı, "Toplumunu karanlıklardan aydınlığa çıkar ve onlara Allah'ın günlerini hatırlatıp bellet!" diye ayetlerimizle gönderdik.(İbrahim 5)

Belliki bütün peygamberler seytanin adimlarini izleyen insanlari, Hak yoluna davet etmek, onlari kurtarmak, ölümsüz kilmak icin gönderilmislerdir. Bizler ise bu kutsal kitaplarda anlatilan, seytan´in karsimiza cikip bizi aldatmaya calisacagina filan inaniyoruz.

Pirimiz Seytanin ne oldugunu yukarda cok güzel bir sekilde aciklamis. Insanlar Seytanin huyuyla huylanip onun adimlarini takip ettigi sürece, bedensel temizlik yapsa neye yarar, ibadet etse neye yarar.

Bir kısmını iyiye ve güzele kılavuzladı, bir kısmının üzerine de sapıklık hak oldu. Onlar, Allah'ı bırakıp şeytanları dost edinmişlerdi. Bir de kendilerinin hidayet üzere olduklarını sanırlar. (Araf 30 )
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, renk, Cem Sultan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.11.12   #6
damme
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: Balıkesir
Mesajlar: 6
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


nefsin esiri olan bu dünyada yaşar, öteki dünyada ölür...
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
damme isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.12   #7
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


Bence insan yalniz kendi nefsini degil, karsisindaki kisinin de nefsini bilebilir. Yani bir insanin iyi birimi kötü birimi oldugunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

Tevbe 113: Akraba bile olsalar, cehennem halkı oldukları açıkça belli olduktan sonra müşrikler için af dilemek ne peygambere yakışır ne de iman edenlere.

Ayette cehennemilk olduklari sana bildirildikten sonra denilmiyor. Belli olduktan sonra deniliyor. Bu da insanlarin hal ve hareketlerinden, düsünce ve eylemlerinden iyi birimi, kötü birimi, seytanami, rahman´a mi tabi oldugunun bilinebilecegi anlamina gelmekte.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.12   #8
porttakal
porttakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2010
Nereden: dünyadan
Mesajlar: 16
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


“Nefsini bilen hiç şüphesiz Rabbini bilir”
nefsini tanımak inananlar için önemli bir görevdir.
Nefsini bil” vurgusu ve bunun gerçekleşmesinden sonra insan kendi özüne yani varlığın merkezine eriştiğinde Rabbine ilişkin bilgiyi edinir, Rabbini bilir. olay budur.
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
porttakal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.12   #9
profet
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2010
Nereden: Almanya
Mesajlar: 264
Rep Puani : 11
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


porttakal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
“Nefsini bilen hiç şüphesiz Rabbini bilir”
nefsini tanımak inananlar için önemli bir görevdir.
Nefsini bil” vurgusu ve bunun gerçekleşmesinden sonra insan kendi özüne yani varlığın merkezine eriştiğinde Rabbine ilişkin bilgiyi edinir, Rabbini bilir. olay budur.

Haydaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, arkadaslar ne aldiysaniz bende ondan istiyorummmmmmmmmmmmmm
Sponsor Reklamlar

porttakal bunu beğendi.
__________________
www.yaprakfirtinasi.com
profet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.11.12   #10
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Nefsini bilen Rabbini bilir.


profet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Haydaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, arkadaslar ne aldiysaniz bende ondan istiyorummmmmmmmmmmmmm

Iman aldik, ikrar verdik.
Istermisin?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ikrar vermek nasıl olur bilen varsa yardım bekliyorum ByMunzur Sorularla Alevi'lik 6 23.10.12 15:36
Bu Yolu Sürenler Bilir Yılmaz Bakar Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 09.01.12 11:41
12 Yaşında Alevi Bir Öğrencinizi Fişlemek Ne Demek Bilir misiniz? X_EweM_X Pir Yolu Haber Merkezi 0 02.09.10 09:25
bu sorunun cevabını bilen varsa söylesin :)))) mmuratkkaratas Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 10 25.06.10 08:42
Orasını allah bilir hasan Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 1 02.12.09 19:12
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2